Lovecké svítilny

Posedy, žebříky, seníky, krmelce a jiné.
Odpovědět
Vanda
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: ned 08.11.2009, 21:42

Lovecké svítilny

Příspěvek od Vanda »

Vím, že se již toto téma na fóru řešilo, ale doba pokročila a snažili se i výrobci. Proto bych se chtěl zeptat, kdo jakou svítilnu používá, včetně montáže na zbraň i se spinačem , a jak je s ní spokojen. Je lepší ledka, nebo halogena, je lepší obyč světlo, nebo červený a zelený filtr. U těchto filtrů všude popisují, že zvěř na barvu nereaguje. Co na to praxe? Jelikož se nám dny hodně zkrátily, počasí zatím přeje, je dobrá svítilna na posedu hodně potřebná. Jelikož si ji chci také pořídit, přivítám každou dobrou radu. Před chvíli jsem si pročetl příspěvky o napadení černou zvěří. Jak je vidět z hodně příspěvků, černá je všude a bez dobré baterky do lesa radši nechodit. Ještě jednou , za dobré rady předem děkuji.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: lovecké svítilny

Příspěvek od Tommy »

No já bych něco přihodit mohl,už jsem ledacos vyskoušel a svítilen mám doma hromadu.Většina dnes vyráběných svítilen jsou velmi kvalitní a výkonné.Mezi nejpoužívanější se dnes řadí led a xenon,ale každý z nich má své pro a proti.
Xenon:
+ Je ze všech nejsvítivější a nezkresluje barvy.Nejdelší životnost až cca 6000 hodin.Velmi dobře lze pod ním vidět barvu a nejdál dosvítí.
- na dvě baterie CR123 s cenou okolo 160 kč/ks dokáže svítit až jednu hodinu.

Led:
+ Velmi dobře svítí,malá spotřeba energie.Na dvě baterie CR123 dokáže svítit až deset hodin.
- Neudržuje barevný kontrast.Špatně lze pod ním vidět barva.

Halogen:
+ Levné pořizovací náklady.Udržuje barevný kontrast o trochu lépe než led.
- Nízká svítivost v menším provedení.Nemalé náklady na provoz.Nízká životnost.

Barevné svícení:
Červené či zelené světlo(zabarvené) opravdu plaší zvěř nejméně,ale na zamíření v puškohledu to vhodné moc není a různé barevné filtry dodávané na led nebo xenonové svítilny snižují jejich výkon a omezují tě na vzdálenosti.

Já osobně používám na lov xenon,už kvůli perfektnímu barevnému kontrastru,ale na dohledávání to není,protože bych se nedoplatil a na běžné svícení mám led pro jeho nízké náklady.K většině dnes vyráběných svítilen v malém provedení určených nejen k namontování na zbraň dostaneš hromadu příslušenství.Dálkový spínač,různé barevné filtry a hromadu montáží.Pokud si budeš chtít namontovat svítilnu na zbraň,namontuj si ji nahoru na optiku, nejlépe tím využiješ její svítivost za tmy tak,aby si dobře viděl v puškohledu.
Ještě jedna malá rada,kup si svítilnu s nabíjecí baterii,hodně tím ušetříš.
Dalo by se to rozepsat daleko víc,ale už frčím do zálehu,tak hodně štěstí při výběru. 8)
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: lovecké svítilny

Příspěvek od martinh »

Já osobně sháním nějakou baterku ale ne na zbran( ne na strileni) ale třeba pro dosled apod. Máte nějaký konkrétní typ? vyzkoušel jsem jich dost ale byla nízká výdrž. ještě bych chtěl podotknout , že by měla být na dobíjení akumulátoru.
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: lovecké svítilny

Příspěvek od Tommy »

Tak to si pořiď obyčejnou dobíjecí halogenku s větším výkonem.
Gambrinusplzen
Nový návštěvník
Příspěvky: 40
Registrován: sob 26.1.2008, 21:22
Bydliště: Rokycansko

Re: lovecké svítilny

Příspěvek od Gambrinusplzen »

Ahoj.
Obyčejnejch dobíjecích baterek jsem koupil už docela dost. Ale škoda peněz.
Ted mám už přez rok halogenku od Eurolamp DL 506 a paráda.
Naposledy upravil(a) Gambrinusplzen dne sob 20.2.2010, 21:54, celkem upraveno 1 x.
6,5x57+Meopta 3000 3-10x50,ZH 221-16-GA,ROSSI 357 MAG.
kpt.stone
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 145
Registrován: stř 11.7.2007, 15:44
Bydliště: Praha

Re: lovecké svítilny

Příspěvek od kpt.stone »

Používám tuto svítilnu.....a naprostá spokojenost

http://www.kronium.cz/index.php?act=vie ... ductId=197
Hanzi216
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 27.11.2008, 20:01

Re: lovecké svítilny

Příspěvek od Hanzi216 »

Vanda píše:Vím, že se již toto téma na fóru řešilo,
- tak proč neoživíš téma
viewtopic.php?f=9&t=1135
ode mě je tam spousta odkazů na stránky výrobců, i diskuzní fóra,

Moje zkušenosti když už je to nové téma,
1. vlastním EagleTac http://www.svitilny.eu/svitilny-eagleta ... od_79.html výdrž je opravdu uváděných 3, 13 hodin. 180 v nejnižším módu jsem nezkoušel.
dosvit 250 metrů - opravdu to tak svítí, plný výkon - je to úplná bomba na dohledávku. Snížený výkon - na dohledávku plně postačuje a i na ostatní použití je super, nejnižší výkon - použití při chůzi (je to opravdu málo světla, ale vidíte větve, kameny, díry a neplašíte všechno kolem), při hledání něčeho spadlého na posedu, možná i na přečtení textu.
2. tento typ má teplou barvu světla, má tedy podobné podání barev jako denní světlo (není to taková studená bílá). Barva je vidět úplně nádherně - jakoba plasticky vystupuje do prostoru (nevím jak to popsat, musí se to vidět) když si budete někdo objednávat svítilnu pro myslivost musí mít LED max 4300 K
3. měl jsem přiloženy tři filtry:
modrý pro zvýraznění barvy - absolutní propadák, barva se na poli úplně ztratila, na sněhu to byly takový tmavý fleky
červený a zelený - supr plašička bliknete a černá je pryč - je třeba si uvědomit, že zvěř má podobné optické vlastnosti oka (promiňte nemyslivecký výraz, ale tady to asi není vhodné použít) jako lidé, např. z prasat se uvažuje o transplantaci rohovek.
Z toho vyplývá, že zvěř vidí to co my lidé, spíše více než my. Dokonce, když použijete přísvit na nočním vidění, tak zvěř vidí tu červenou tečku. Myslím, že jsem někde četl, že jako přísvit je potřeba použít IR LED více než 900 nm, no každopádně více zdehttp://forum.fotonmag.cz/index.php?showtopic=296
4. velikost 15 cm - ideální
Závěr: se svítilnou jsem naprosto spokojený. Jenom cena je trochu vyšší. Teď bych asi objenal něco z http://www.dealextreme.com
Hunter
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: pon 25.8.2008, 15:18

Re: lovecké svítilny

Příspěvek od Hunter »

Hanzi216 píše: 2. tento typ má teplou barvu světla, má tedy podobné podání barev jako denní světlo (není to taková studená bílá). Barva je vidět úplně nádherně - jakoba plasticky vystupuje do prostoru (nevím jak to popsat, musí se to vidět) když si budete někdo objednávat svítilnu pro myslivost musí mít LED max 4300 K
Takze ta s 6000K - cool white ne? Ja to porovnaval (ne pri doledavce, tak nevim, ja by byla videt barva) a ta studena se mi zda vyaznejsi - jakoby to lepe svitilo, kazdopadne s tim lepe vidim nez s tou teplou.
Hanzi216
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 27.11.2008, 20:01

Re: lovecké svítilny

Příspěvek od Hanzi216 »

Hunter píše: Takze ta s 6000K - cool white ne? Ja to porovnaval (ne pri doledavce, tak nevim, ja by byla videt barva) a ta studena se mi zda vyaznejsi - jakoby to lepe svitilo, kazdopadne s tim lepe vidim nez s tou teplou.
Ta studená dělá takový umělý světlo a má v přírodě úplně jiné podání barev - všechno je to takové divné. Teplé odstíny se blíží k teplotě jakou má denní světlo a proto je to do přírody a hlavně pro myslivost vhodnější. Se studeným světlem je barva (krev) taková hodně tmavá a dost splývá s podkladem. Na sněhu samozřejmě bez poblémů, ale například na listí, jehličí nebo na zelené trávě je to dost velký rozdíl proti teplým odstínům. Studené odstíny jsou vhodnější do města, domů atd. - u stejných svítilen má studená Led více lumenů tedy i větší svítivost. Ale 270 lm to je šajn jako sviňa - koukni na ledmania.cz na nějaké recenze a budeš překvapenej jak to svítí. Pořádně si pročti všechny odkazy co jsem sem dal a uvidíš, co vybrat. Někteří výrobci mají údaje hodně nadsazené http://www.ledmania.cz/svitilny/led-police-svitilna-3w Měl jsem v ruce Olight Triton http://www.svitilny.eu/svitilny-olight/ ... od_54.html a když jsem ho v noci rozsvítil, tak to je jak když zapneš dálkový světla u auta.
Vanda
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: ned 08.11.2009, 21:42

Re: lovecké svítilny

Příspěvek od Vanda »

Moje zkušenosti když už je to nové téma,
1. vlastním EagleTac http://www.svitilny.eu/svitilny-eagleta ... od_79.html výdrž je opravdu uváděných 3, 13 hodin. 180 v nejnižším módu jsem nezkoušel.


Nechal jsem se inspirovat od Hanziho216 a svítilnu již mám doma. Pvvní dojem je vinikající. Hned jsem ji vyzkoušel na zahradě a opravdu spokojennost. Jsem zvědavý, jak bude reagovat zvěř? Po objednání a zaplacení byla svítilna doma za dva dny.Jako baterie jsem použil 2 vysokokapacitní li-ion 18650 akumulátory, který bude mít určitě větší výdrž, pochopitelně s nabíječkou. O další poznatky se podělím, až ji vyzkouším v lese.

Vanda
martinh
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: čtv 16.4.2009, 14:56
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: lovecké svítilny

Příspěvek od martinh »

Chtěl jsem se zeptat zda nemáte někdo zkušenosti s touto baterkou http://www.top-top.cz/d.518805.LED_svit ... ijeci.html Dostal jsem ji včera pod stromeček. vypadá že svítí dobře ale nějaká zkušenost by se mi hodila. Před tím jsem měl zkušenosti pouze s halogenovýma baterkama, těma velkýma. Tam byla spatna výdrž akumulátoru. Za každou zkusenost dekuji.
Sauer 202 + Zeiss Victory HT 3-12x56, Sauer 404 8x57 IS, CZ 550 Lux 308W...
Prolov.cz
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 14.1.2010, 12:25

Re: lovecké svítilny

Příspěvek od Prolov.cz »

Při výkonu práva myslivosti jsem vyzkoušel řadu svítilen, které jsem si zakupoval pro vlastní sběratelskou potřebu a později jsem začal tyto svítilny doporučovat dalším mysliveckým kamarádům. Při výběru svítilen pro výkon práva myslivosti jsou od pradávna nejlepší svítilny zoomovací, které mají nastavení šíře světelného kužele. Můžete tak regulovat svit do dálky, nebo na kratší vzdálenost do šířky a nejste tak omezeni univerzálním svitem bez regulace. Při zakupování a testování svítilen jsem pochopil že udávané parametry výkonů svítilen jsou v praxi hodně rozdílné. Většinou se chlapy ptají a kupují svítilnu podle počtu lumenů a to je zásadní chyba. Vždy záleží na velikosti a tvaru paraboly, nebo optiky, která svit přenáší do prostoru. Příklad: svit svítilny s výkonem 200 lumenů a svítilny s výkonem 300 lumenů při identické parabole, poznáte pouze na kratší vzdálenost a do dálky je rozdíl lumenů v praxi nepoznatelný. Nikdy jsem nedoporučoval a neprodával svítilnu, kterou jsem sám nevyzkoušel, což někteří prodejci říct nemohou a někteří prodávanou svítilnu ani nedrželi v ruce. Svítilen, které jsem nedržel v ruce je opravdu málo, nebo nestály za koupi. Při dnešní nabídce na trhu jsou pro myslivost nejvhodnější svítilny Led-Lenser se zoomovací optikou. Tento názor nemám jako prodejce těchto svítilen, ale jako myslivec, který si z několika desítek svítilen vybral kvalitní svítilnu vhodnou pro výkon práva myslivosti.
Neberte tento článek jako reklamu, ale jako možnost využití informací ohledně použití svítilen v myslivecké praxi.
Je jasné že si každý prodejce bude doporučovat jím prodávané svítilny, registrovat se pod různými jmény a dělat si tak reklamu k prodeji svítilen.

prispevek upraven moderatorem z duvodu reklamy,doporucuji precist pravidla fora,pri opakovani bude nasledovat ban.pro pripadnou reklamu kontaktovat prosim admina (andyho)
czub
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: úte 24.6.2008, 8:09
Bydliště: LES

Re: lovecké svítilny

Příspěvek od czub »

Já používám tuhletu: http://www.armypoint.cz/baterka-nextorch-z9/d-90815/ a jsem nad míru spokojen. Měl sem ještě jednu ta ale nebyla z polovičky tak dobrá jako tahle. Suprová světelnost. Kopil sem si i nabíječku a fakt to nemá chybu. Mám jí klasicky vedle laufu na držáku a palcem ovládám spínač.
Hanzi216
Nový návštěvník
Příspěvky: 49
Registrován: čtv 27.11.2008, 20:01

Re: lovecké svítilny

Příspěvek od Hanzi216 »

Příspěvek od Prolov.cz je podle mě dost tvrdá reklama a dokonce to ani nepopírá.

Když jsem si vybíral svítilnu, tak jsem samozřejmě řešil i LedLenser. Já osobně jsem je zavrhl z několika důvodů - design (vyloženě osobní záležitost každého, ale mě se prostě nelíbí), chtěl jsem svítilnu na nabíjecí baterie 18650 (nejlepší poměr cena výkon + mám v kapse jednu náhradní a nemůže mi dojít), ale uznávám, že pro někoho je použití "buřtů" nebo AA, AAA pořád dost zajímavé. Zoom optika - to je opravdu dobrá vychytávka občas by se hodila. Krytí - odolné proti postřikové vodě - pro mě mínus, svítilnu potřebuji umýt normálně pod vodou (po vyvrhování si dovedete představit jak asi vypadá - budu muset koupit čelovku), na dovolené se s ní potápím v moři atd.

To czub xenon byla luxusní záležitost před 5 lety, nyní po rozvoji LED technologie bych nic jiného nekupoval, když už nextorch tak tuhlehttp://www.nextorch.sk/htm/produkty/p6.htm ale nextorch jsou špičkové svítilny pro profesionální použití a cena je někde jinde.
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

Re: lovecké svítilny

Příspěvek od US OPTICS »

já použív právě LED_LENSER a zatím spokojenost. Mám P7 a je to pohodová baterka. Na nabíjení nemám čas, takže to řeším vždy náhradními články. Kdybych náhodou zapomněl, tak je koupím na každé pumpě. Jinak barva s ní jde krásně vidět i na spadaném listí, trávě a všemožném povrchu. Má velmi jasné světlo a možnost regulace paprsku, což oceníš právě při dohledávce. Asi si koupím do práce ještě jednu, ale tentokrát tu P14.Sám za sebe říkám hodně dobrá baterka, která vejde do kapsy od kalhot.
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
Odpovědět