Střelecká trojnožka

Posedy, žebříky, seníky, krmelce a jiné.
RuStaff
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 09.11.2010, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od RuStaff »

vhool píše:konec koncu ono take zalezi na prostredi kde a jak lovime ...
Přesně! Tohle mělo zaznít hned na začátku - třeba v členitém lesním terénu má člověk spoustu střeleckých opor po ruce a ne moc času na nějaké složitější instrumenty. Já se snažím i dost fotit a přestože stativ samozřejmě mám, tak při šoulání je vpodstatě nepoužitelný (no on se třeba i dá stihnout postavit, ale zkus pak o 3-4 metry potichu změnit pozici...) - s tou trojnožkou to bude hodně podobné. Teď jsem začal navíc zkoušet i natáčet zásahy - a to je teprve mazec - přečíst zvěř, postavit stativek, nasadit kameru, naostřit zvěř, pak se věnovat flintě... I z posedu je to hoňka, při šoulání už na hranici proveditelnosti... :)
Jinak jsem ale přemýšlel, že ten teleskopický stativek co mám (http://www.megapixel.cz/velbon-p-max), by se jako střelecka trojnožka dal použít také naprosto v pohodě - má to jen pár deka, vejde se do kapsy pod kabát a stabilita obstojná. Pokud by si člověk pohrál, tak na to snadno vyrobí i nějakou solidní vidlici (pokud by nestačilo zbraň podložit rukou)... No jak jsem říkal, záleží na podmínkách...
Naposledy upravil(a) RuStaff dne pon 24.10.2011, 10:03, celkem upraveno 1 x.
6,5x55SE☝️❤️ 8)
vhool

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od vhool »

jj ten stativ mam take,na foceni i na kamery (take fotim a filmuji i kdyz ne moc v prirode) ale popravde,na flintu jsem nad tim ani nepremyslel protoze uz je to o dost slozitejsi nez jednoducha trojnozka ale pouzivam ho tez na hradla na strelnici pri mereni rychlosti :wink:
Uživatelský avatar
zoubeek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 274
Registrován: pát 30.10.2009, 6:38

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od zoubeek »

Řekl jsi to vhoole dobře, není k tomu co dodat. Já si myslím, že je to zbytečnost.
Optimista se učí anglicky, pesimista rusky a realista se učí střílet.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od Petr1970 »

je tu někdo kdo používá Primos trojnožku? koukal jsem na to.. začal jsem ted víc "chodit" a střílet z kleče-sedu furt nejde..
tak uvažuju o nějaké přenosné opoře, tam kde chodím nejsou stromy nebo něco vhodného...
ta cena je asi max, ale ty videa na youtube vypadaj dobře - jednou rukou lehce zvednout-snížit (není nutné každou nohu šroubovat atd..)

zase má to metr složený (i když toho sebou moc nenosím, batoh na zádech a ten na to má i boční kapsu-popruh (asi je to v emerice častější)... a to 1,5 kg navíc mě fakt nezabije:-)

ale nechci spláchnout do záchoda tolik peněz:-) i když než začít s nějakým krámem za 199 a pak ho stejně vyhodit..
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Klerenc
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: sob 30.4.2011, 8:12

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od Klerenc »

Ahoj,
vlastním ji již déle než rok.
Předtím jsem používal takový "domaděl".
Je naprosto ideální na lov šouláním s občasným postáním na průseku či u plodin a podobně.
Přiznám se, že jinak skoro ani nelovím.
Tuto trojnožku bych si určitě koupil znovu, jistota střelby je úplně jinde.
Tahám ji i na střelnici. Vidličku na konci často měním za destičkou s filcem (doděláno doma), podle toho jestli budu více šoulat či "postávat". Nemusím mít pak flintu přes rameno, ale je položena na trojnožce ústím hlavně ve směru předpokládaného výstřelu.
Uživatelský avatar
gonias
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 410
Registrován: pát 27.7.2007, 5:04
Bydliště: Vyškovsko

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od gonias »

Já používám tripod Vanguard Quest T62U
vanguard-stativ-pro-palnou-zbran-quest-t62u_i44214[1].jpg
vanguard-stativ-pro-palnou-zbran-quest-t62u_i44214[1].jpg (16 KiB) Zobrazeno 10345 x
Beru ho sebou vždycky. A když to shrnu, tak většinu zvěře mám uloveno z šoulačky a právě s použitím tripodu.
Kdo střeleckou hůl využije, tak ji používá a to v jakémkoliv provedení, pro koho využití nemá, ať ji nekupuje.
Stabilita s použitím mého tripodu se však rozhodně nedá srovnávat s opřením o strom (v neprospěch stromu samosebou) :!:
Merkel KR-1 Black 7x64 + Docter Unipoint 2,5-10x50, osnova 4-0 na šíně + Norma Vulkan, Hornady InterLock SP, S&B SPCE
Meopta MeoStar B1 8x42
Drsnosrstý jezevčík Asta
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od pufr »

Taky chodím už víc než rok s Primos trojnožkou, dokonce i s tou dvojtou vidličkou nahoře (II. generace se zubatýma nožkama - nadchla mě na IWA2014, kde předváděli, že i když dáš pod jednu nožku pařez, tak stejně máš za 0,5 vteřiny postavenou perfektní, celkem stabilní oporu, když mi výhody potvrdili kamarádi z Afriky bylo i při té ceně rozhodnuto :) ), hledání opory při šoulačce úplně mizí, výrazně se zlepší střelba - liška na změřených 190 m vstoje apod. S dvojnožkou na zbrani (pro střelbu vsedě - Harris 27"), se to ovšem srovnat nedá, tam je to ještě o něčem jiném :?

Jedno síče ulovené v průseku na cca 120 m vstoje - střelba nad teréní "nerovností" - boulí - trojnožka musela být vytažená na max. abych mohl vystřelit :)
Síče_2014.jpg
Síče_2014.jpg (197.42 KiB) Zobrazeno 10337 x
Ta první generace, co se tu ještě semtam doprodává (těžší nožky s kulatými patkami) bývá taková "zatuhlá" ale zas působí celkově robustnějším dojmem (nestřílel jsem z ní)
Pufr
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od Petr1970 »

no díky moc, já uvažuju o tom Vanguardu (levnější) a tom Primosu - když už..
na tom Vanguardu co sem viděl videa to musím šmrdlat každou nohu zvlášt, což mi nepřijde moc praktický, hlavně když si budu chtít 20 cm zvednout?... sundat flintu, zvednout atd..

zase pro to mluví "menší velikost složená"..

ale ukecali jste mě, asi to teplá voda není, líbí se mi to:-) fakt ted zjištuju že bez toho nemám šanci 1-2 hodky někde koukat, protože prostě tu flintu těžkou neudržím... a když už něco vidím, tak hledat šíleně nějakej poklek nebo posed o koleno...

ted kolikrát jdu, někde si stoupnu k trnkám a sednu si na stoličku na půl hodiny a čekám.. a v trnkách určitě oporu hledat nechci pro střelbu:-)

bipod sem taky zvažoval, ještě popřemýšlím jestli ne ty velký harisky - z kleče-sedu-stoličky..
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od crif »

No koukám co používáte. Já jsem stále věrný proschlým, rovným prutům z lísky, nahoře stáhnutých silnou gumou. Mám ve dvojím provedení- krátké, dlouhé.
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od ramo »

Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od Petr1970 »

nevím, neměl jsem ani jednu, ale co sem koukal na videa, tak jak jsem psal níže..

VAnguard:
+složené menší/kratší?....
- při rozkládní točíš a nasavuješ každou nohu zvlášt, takže v reálu potřeba obě ruce - držíš jednou rukou, druhou šroubuješ nohu-po noze

Primos
+vše alespon podle videí nastavíš jen jednou rukou..
- větší ve složení, asi i těžší o 30? deka..
- cena o litr? vyšší cca

pro mě to vyhrál ten primos, uvidím až dojde jestli si budu drbat hlavu nebo se tím nechám ženou zmlátit:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Sam60
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 128
Registrován: stř 12.6.2013, 6:35

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od Sam60 »

Já používám tenhle stativ http://www.megapixel.cz/manfrotto-mt-055cxpro4 a tohle http://stores.hogsaddle.com/mod7-hog-sa ... 3602073816 . Dříve jsem střílel z kleku s dvojnožkou ale kvůli dráze střely jsem kolikrát nemohl vystřelit. Díky tomu že teď střílím ze stoje tak jsou úhly jiný a střelba je mnohem přesnější i na delší vzdálenosti. Ale hlavně bezpečnější. Používám to na noční lovy s nočním viděním- šoulačky.
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od ramo »

No právě Petře, já do teď používám tuto trojnožku http://www.vseprolov.cz/pomucky-k-lovu/ ... y-686.html a tam je také to nepraktické šroubování a není to pohotové! :roll: Proto chci také vyzkoušet Primos, už jsem ho měl v ruce dřív a líbilo se mi to!!
Pošli potom svoje dojmy, teda jestli to přežiješ! :lol:
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od Petr1970 »

tak první dojmy (ještě pod vlivem)...
hned po rozbalení na poli (jel jsem skrz poštu) jsem dojel na polní cestu mezi loukami které nyní "posekali".. takže rozjezdili krtince, myši atd...

postavil jsem trojnožku přímo na polnačce, nechtěl jsem chodit nějak.. 2 hodiny jsem tam stál a točil se jak holub na báni .. po hodině přišly 2 lišky, 1 neodešla

moje dojmy: skvělá věc, fakt dobré.. trošku se s tím zatím sžívám, ale boží..

- na nošení je to sice dost dlouhé (na batohu nevím jestli to půjde, to vyzkouším zítra-o víkendu), ale v ruce to váží 1,3 kg, fakt v pohodě..
- postavení - super, jde to pěkně, jen je těžší sledovat když to chcete co nejvýš, musí být stojny hodně u sebe, takže pak si ani nevšimnete že se předkloníte do flinty nebo zakloníte a stojí to na jedné-dvou nohou..
sem celkem vysoký - 193.. takže horní poloha je pro mě akorát.. když jsou všechny 3 nohy na rovině, tak je to ok, ale když je to zkopce, tak už to na maximálku nevytáhnu - takže se musím trošku "nahrbit - ale nechá se to v pohodě vydržet..
na rovině úplně v pohodě

sjíždění, vytahování - bez problémů
flinta v tom drží super (dával jsem jí k těžišti), v rameni jen lehce držet a není problém se točit jako u čardáše "krok-přísun":-)

klek, sed, v pohodě.. jakmile se ty stojny dají trošku od sebe tak to má stabilitu maximální...

chce se to naučit 2 věci:
-při zapírání do flinty pomocnou rukou držím tu rukojet a "zapírám" se do toho, aby se mi to nepřeklopilo tahem-tlakem.. člověk si fakt nevšimne že se pokládá do flinty a stojí jen třeba na přední stojně..
- hlídat si při vyjíždění-zajíždění kolmost rukojeti-vidličky, protože když člověk zmáčkne páčku a začne např. stahovat, když tlačí šikmo tak se mu stane že se to vyosí, a najednou vidlice kouká nahoru.. i s flintou:-).. ale to je spíš o grifu

2 hodiny jsem tam stál a koukal, navíc se povedla i liška ze stoje - naprosto v pohodě rána, opora max, zbran v tom plasto-vidlo drží pěkně

žena si to taky už zkusila a celkem nadšená (takže sem nedostal po hrbu), konečně prý bude moct používat mojí flintu, bo jí z ruky neudrží:-)(to já taky ne dlouho..)

bude-li mít někdo zájem, občas cestuju iglau-brno, takže to můžu někdy vzít do auta a někde na pumpě zapůjčit...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Střelecká trojnožka

Příspěvek od crif »

Pufr> to tam máš nasazenu tu "dvoubodovku" co k tomu nabízejí?
Odpovědět