Občasný špatný vítr

Posedy, žebříky, seníky, krmelce a jiné.
Uživatelský avatar
Steyer
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 433
Registrován: úte 12.12.2006, 22:56
Bydliště: Liberec

Re: Občasný špatný vítr

Příspěvek od Steyer »

Jj, vítr fouká všemi směry. Ale ty víš, jak jsem to tady myslel, že jo. :D :D :D :)
Nejlepší jsou samozřejmě zavírací okna, který jdou ABSOLUTNĚ potichu otevřít.
Ale stopa k posedu nebo kazatelně nás stejně vždycky může prozradit.
Ápropos, nemáte někdo zkušenost s fungováním toho spreje na překrytí - potlačení pachu,
co se propaguje v zahraničí (např. Canada, Júesej, atd.)?
Nastříká se to na podrážky a na oblečení - použil to někdo u nás?
Každá hodina, strávená na tomto fóru, je ničím proti vteřině strávené v lese.
Umění není něco "zabít", ale nechat žít...
jurazicha
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: pát 13.1.2012, 12:21

Re: Občasný špatný vítr

Příspěvek od jurazicha »

Já bych ten špatnej vítr nepřeceňoval... Mockrát se mně stalo, že černá za ideálních podmínek z mlaziny nevytáhla a naopak...říkali kolegové, že třeba dávají omniovku s nalitým maggi na hřebík pod okno, nebo tím pokapou žebř...
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Občasný špatný vítr

Příspěvek od fesoj »

Ono jde možná také o osobní zkušenost toho kterého konkrétního kusu zvěře. Stalo se mi nedávno, že mi liška prošla těsně kolem žebříku kazatelny, na které jsem seděl, jindy zase mladá kuna po několikerém zamyškování vylezla asi 1,5 metru po stojině žebříku za mnou na posed, než mne navětřila - a to byly fofry pryč ! Kamarádovi, který přišel k posedu s jezevčíkem se zase v jeho stopě až pod posed přikolébal jezevec, chvilku očichával žebřík a pokračoval po svém. S černou ale v tomto směru nemám zkušenosti žádné, ani pozitivní, ani negativní.
Kritériem pravdy je praxe.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Občasný špatný vítr

Příspěvek od Zbrojovák »

V dnešní době přelidněných honiteb turisty, houbaři apod., bych si s tím nelámal hlavu. Několikrát se mi stalo, že mi přišla černá nebo lišky a jezevci mou stopou, nebo mi ryla tlupa černé u žebříku atd. Jistě, starší kusy jsou více opatrnější, ale zase kolikrát mi přešla namixovaná tlupa vč. dospělých kňourů a bachyní, naprosto v pohodě a beze stresu překřížila mou stopní dráhu k posedu na poli, a to ani ne hodinu starou, dokonce v ní ryli...takže pánové, už nelovíme v době Julia Komárka a už vůbec ne na Zakarpatské Rusi :wink: tedy bohužel...
Je to smutné, ale černá je dnes stále běžnější v městech u popelnic, v příměststkých parcích a zahradách. Kdo tu je na fóru z Ústí n. L., Prahy nebo Berlína, určitě potvrdí :)
Na vnadištích je pro černou nebezpečno, starší kusy to dobře ví, takže jsou o dost obezřetnější na všechny zrazující stopy, to neplatí u samotných selat a lončáků, tedy nezkušených kusů. Ale zase, kolikrát jsem odpoledne zasypal a večer tam byli.
Moje rada, pokud sedím na pozorovatelně, nechávám otevřené jen jedno okno, v úplném bezvětří více. Uzavřený posed je jako komín, zvlášť na vnadišti to je problém. Tedy osobně mi více vyhovují otevřené vysoké kazatelny, nebo vyšší žebříky. Případně k čekané využívám i běžných přírodních zásedů a krytů, záštit, taky to má své kouzlo. Jsem součástí přírody podobně jako na šoulačce, ne jen sedět v nějaké budce. Navíc mnohdy slátané kdoví z čeho, lidová tvořivost nezná mezí, to už raději tronožku a hůl a sednout na zem někde pod mez.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Občasný špatný vítr

Příspěvek od Alda »

Moje osobni zkusenost je, ze kolem potoka a v mlazine se vitr toci velmi intenzivne. Mam 2 vnadiste - jedno u maleho potoka, druhe v mlazine... Bez okynek bych se ulovku dockal malokdy. A jelikoz tam nelovim na velke vzdalenosti, okynka mi nijak nesnizuji moznost slyset, pokud zver prichazi (nemlulve o tom, kdyz tahne cerna). Nekde jsem to sem daval - vymyslel jsem takovy system, kdy po otevreni okna mi zavazi zajisti, ze okno zustane otevrene - bez potreby jakehokoliv uchyceni na "obrliku".
Jinak k tomu vetru - minuly vikend jsem nasoulal samotneho knourka, sekace. Vitr sel ode mne k nemu, nebyl nijak silny - stacilo jen trochu vykouknout z lesa a uz mel vitr a byl na to tata pryc. A to jsem primestska honitba, kde, bohuzel, pohyb lidi je relativne velky. Takze moje zkusenost v nasem MS je, ze vitr a cerna nejdou k sobe :wink:
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Občasný špatný vítr

Příspěvek od fesoj »

Aldo, nejen černá - staří fořti říkávali, že když loví vítr, má myslivec zůstat v posteli. U vysoké je to ještě horší.
Kritériem pravdy je praxe.
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Re: Občasný špatný vítr

Příspěvek od Alda »

Fesoji, naprosty souhlas - mysleno a vztazeno to bylo na nase MS resp. na puvodni otazku. Vysoka je na vitr extremne citliva (mimo jejiho vynikajiciho zraku) , krome toho samozrejme i danci je take dost opatrne.
Ceska myslivost bude takova, jakou si ji my, cesti myslivci a lovci, udelame
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Občasný špatný vítr

Příspěvek od Zdenek41 »

U nás v honitbě platí pokud fouká od jihu ,sedět u piva a nebo s manželkou...Jinak potok se mi vždy vyplatil protože umí přerazit všechny pachy.Viz navážka a lov lišek přes řeku Jihlavu 10m šíře 115 kusů.Uloveno vždy na protilehlém břehu.Ale zalícit jsem musel vždy jak vyšla z kamení stín a pohyb liška netoleruje.Ale pach mě nikdy neprozradil a to jsem v té době kouřil jak fabrika.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Občasný špatný vítr

Příspěvek od Tommy »

Když si chci někde postavit kazatelnu,tak tam první rozdělám oheň a začoudím celej les,abych věděl jestli se to tam netočí. Všeobecně stavět v údolí mezi kopci není dobre, většinou se tam vítr točí. Jediné,co můžeš udělat je posunout hromadu dál mimo dosah větru a naučit je chodit jinudy a doufat. Můj kolega si postavil před dvěma lety kazatelnu v udolí mezi kopci a k tomu ještě vedle potoka. :roll: Protahovala tama vysoká a prasata,ale nikdy tam nic neulovil a nevěděl proč,když mu vždy vane vítr do okna,ze kterého se chystal lovit. Rozdělali jsme oheň a zjistili jsme,že se vítr pod kazatelnou točí zpátky do kopce a z kopce ke kazatelně. Krásná zateplená kazatelna a je k ničemu.
Uživatelský avatar
Tommy
Zkušený diskutér
Příspěvky: 722
Registrován: pon 12.1.2009, 12:34
Bydliště: Olomouc

Re: Občasný špatný vítr

Příspěvek od Tommy »

To Zdeněk41:
Mezi potokem a desetimetrově širokou řekou je zatracenej rozdíl.
Odpovědět