nákres mysliveckých zařízení

Posedy, žebříky, seníky, krmelce a jiné.
Uživatelský avatar
Petr1k
Častý návštěvník
Příspěvky: 73
Registrován: ned 31.3.2013, 21:31

nákres mysliveckých zařízení

Příspěvek od Petr1k »

potřebuji nákresy na stavbu posedů a žebříků nemá resp neví někdo o nějakém náčrtku dík
Browning X-Bolt Hunter LH .308w R1r 3-12x56RD
Browning BAR New Elite Left 30-06spr Leupold VX-3 1,75-6x32
Beretta SV 10 Perennia I 12/75 12/75
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: nákres mysliveckých zařízení

Příspěvek od Hirc »

Ahoj, tady jeden máš. Ještě doplním že se staví tak, že zatlučeš do země dva kolík, na ně nabiješ příčnou tyčku a následně o tuto tyčku zapřeš zebřík a překlopíš ho na strom - možno ve 2-3 lidech podle toho jak je dřevo vyschlé.
Přílohy
posed
posed
posed_planek_obrazek.png (31.42 KiB) Zobrazeno 25643 x
Filda
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pon 08.10.2012, 12:16
Bydliště: Jižní Čechy

Re: nákres mysliveckých zařízení

Příspěvek od Filda »

Minulý týden jsem dělal posed a na myslivosti chtěli rozměry, tak jsem udělal pdf s rozměry a návodem. Je to nižší posed na 4 nohách, dost stabilní, sedačka ve 2,4 m. Pokud není člověk nešika, tak jde celkem v pohodě udělat i sám, což já beru jako velkou výhodu. Mám rád klid při práci :-). Posed se nechá udělat za dopoledne, když se nemusí chodit pro stromky 500 m, jako jsem pro ně chodil já..
http://uloz.to/x5b7SeeW/posed-pdf - tady je adresa pro ty, co by si chtěli to pdf s návodem stáhnout. Fotka posedu je tady http://gargameloid.rajce.idnes.cz/kul#P1110802.jpg
Howa Hogue 1500, 30-06 Springfield, Docter Unipoint 3-12*56
fplisek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: stř 07.5.2014, 15:30

Re: nákres mysliveckých zařízení

Příspěvek od fplisek »

Ahoj, plánuju do budoucna stavbu kazatelny, nemáte někdo nějaké plány, nebo náčrt s rozměry na kazatelnu? Jde mi spíše o "budku", rozměry stěn, oken, dveří, jak vysokou lavici, atd.? Měla by být zateplená, vytlumená, pro dva lidi. S podstavcem už si nějak poradíme :) . Díky
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: nákres mysliveckých zařízení

Příspěvek od Posmiros »

Kazatelnu si můžeš zvolit dle sebe a potřeba.
Já teď třeba dělal kazatelnu pro dva a venkovní rozměry stěn- šířka 160 cm a výška 190 cm.
Lavici mám v 52 cm a okýnka ve 100cm od podlahy.
Rozměr okýnek záleží na konstrukci- šoupací, vyklápěcí, vyndavací... Dělal jsem vyndavací rozměr ve stěně 80x28 ale stačili by asi menší. A kvůli dobrému koukání z kazatelny jsem nedával boční okýnka doprostřed stěny, ale posunul jsem je k čelní stěně tj. 25 cm od kraje boční stěny. Snad jsem to dobře vysvětlil :mrgreen:
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: nákres mysliveckých zařízení

Příspěvek od fesoj »

V předchozím příspěvku byly uvedeny některé míry /výška lavice, oken atd./ Dodávám jen, že mnohdy se stane, že při výstavbě se těm mírám nevěnuje patřičná pozornost. Zejména to platí pro spodní hranu okna /střílny/, aby při zalícení nebyl lovec zkroucený jako §, nemusel se příliš hrbit nebo naopak natahovat /to je častější případ/. Dalším nešvarem je zbytečně velká vzdálenost mezi příčkami žebříku - mělo by platit, že na posed či kazatelnu by mělo bez problémů vylézt a zejména slézt z něj i dítě předškolního věku, vždyť mnozí z nás berou do revíru i své potomky a vnoučata. A když to situace umožňuje, je dobré zvolit ostřejší úhel žebříku od země a příčky , jejichž horní hrana tvoří plošku. Na takový žebřík se velmi rychle naučí vylézt i ohař či jiný větší pes a nemusíme ho potom v mraze či dešti odkládat pod kazatelnou.
Kritériem pravdy je praxe.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: nákres mysliveckých zařízení

Příspěvek od Petr1970 »

co ocenuju je plošinka před dveřma - protáhnout 2 nosníky pod boudou dozadu a dát tam 2-4 prkna na šířku jako "plošinu"... a žebřík opřít až o to.. takže v klidu vylezete, postavíte se a pak otevíráte dveře pryč a jdete dovnitř.. takový to laborování ze žebříku přímo do dveří to je občas.....
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: nákres mysliveckých zařízení

Příspěvek od fesoj »

Ale když už tam ta plošinka není, pak je dobré umístit zavírání, ať jde o petlici nebo zámek, na spodek dveří. Mimochodem, jak se vám osvědčilo zamykání kazatelen ? Já s tím mám špatné zkušenosti. Je lepší mít kazatelnu jen zavřenou na petlici. Zámek provokuje vandaly k jeho překonání a poničení dveří. A když se na něj člověk spolehne a nechává na kazatelně třeba deku, dřív nebo později spláče nad výdělkem.
Kritériem pravdy je praxe.
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: nákres mysliveckých zařízení

Příspěvek od Posmiros »

Nám se stalo, že byly několikrát rozbitý okýnka a chodili tam nějaký feťáci, tak teď kazatelny co tu máme s kolegou zamykáme a je zatím klid :) Je jasný, že když se tam někdo bude chtít dostat, tak to nebude nepřekonatelný problém, ale odrazuje to aspoň většinu nezvaných lidí :)
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
fplisek
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 129
Registrován: stř 07.5.2014, 15:30

Re: nákres mysliveckých zařízení

Příspěvek od fplisek »

Díky všem za postřehy, jako začátečník si jich moc cením, stavbou se začně co nevidět :)
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: nákres mysliveckých zařízení

Příspěvek od fesoj »

Ještě malá poznámka k okénkům. Mně osobně se líbí systém, když je dřevěné okénko vyklápěcí dovnitř přes celou stěnu, ale není jednolité, je tvořeno vlastně třemi okénky vedle sebe a otevřu si zrovna to, které potřebuji. Do kazatelny tím pádem není vidět a je omezen i průtah větru.
Kritériem pravdy je praxe.
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: nákres mysliveckých zařízení

Příspěvek od kounek »

Já mám takovou zkušenost, že výšku oken a sedačky doma při stavbě dopředu, nebo při plánování nejde vymyslet ideálně. Otázkou je, kde to bude stát, kam bude vidět, pod jakým úhlem, jak vysoký člověk tam bude sedět a tak.

Na jednom posedu máme každé okno jinak vysoko, protože prostě na jednu stranu je to proti kopci a na druhou z kopce dolů.

Jinak co se týče oken, tak děláme skleněná okna vyklápěcí dovnitř nahoru. Oproti posunovacím není takový problém s přimrznutím vody v kolejničkách, když jsou na posedu dva a chtěli by střílet oba, tak to nepřekáží tomu druhému, V zimě je může mít člověk sklopené dolů, aby netáhlo a přesto vidí ven...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
zvire
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 107
Registrován: úte 31.12.2013, 3:05
Bydliště: Středočech

Re: nákres mysliveckých zařízení

Příspěvek od zvire »

Zamykání kazatelen se nám 100% osvědčilo, jen u jedné kde je zamykání na FAB-ku se musela dodělat petlička na vysací zámek, aby vandalové nestrkali sirky do FABky! V oknech jsou většinou dřevěné okenice, zvláště pak na těch u plošinek! Okna řešíme individuálně, ale cca 100 cm nad podlahou a otvírání dovnitř dolů na pantu z koberce. Má to pár výhod, jedna je, že koberec místo pantu je zároveň i podložka pod zbraň, aby neklepla o okno a druhá, při otevírání dolů okno nehází "prasátka" od slunce a měsíce směrem pod posed! Další výhodou je absence záchytného systému okýnka, při otvírání nahoru!
"Z"tka 7x57, SB 2,5-10X56 - CZ550FS 243w, Sw Z6 2,5-15x56 - 452ZKM 22wmr - ZH 304 7x57R/12 + 12/12 + 16/16 + 7x57R/7x57R
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: nákres mysliveckých zařízení

Příspěvek od Posmiros »

K okýnkům:
Výška od podlahy se dá řešit, tak že se vyřízne základní díra a výška spodní hrany se doladí na místě prknem dle potřeby a podle terénu, které pak slouží jako opora zbraně.

Konstrukce oken je velmi zapeklitá otázka :mrgreen:
Šoupací
- musí být menší, aby bylo okno kam šoupnout, konstrukčně asi nejsložitější, trochu hlučné
+ možno otevřít si okno kolik je potřeba (nejvhodnější na zimu), snadná manipulace, nehází odlesky při manipulaci

Vyklápěcí
- hazí odlesky!
+ konstrukčně jednoduší, lehké na manipulaci, možno velké okno

Vyndavací
-složitější manipulace, hazí odlesky, ale né tolik
+ nejjednoduší, možno mít velké okno
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: nákres mysliveckých zařízení

Příspěvek od Toma »

zvire píše:Zamykání kazatelen se nám 100% osvědčilo, jen u jedné kde je zamykání na FAB-ku se musela dodělat petlička na vysací zámek, aby vandalové nestrkali sirky do FABky! V oknech jsou většinou dřevěné okenice, zvláště pak na těch u plošinek! Okna řešíme individuálně, ale cca 100 cm nad podlahou a otvírání dovnitř dolů na pantu z koberce. Má to pár výhod, jedna je, že koberec místo pantu je zároveň i podložka pod zbraň, aby neklepla o okno a druhá, při otevírání dolů okno nehází "prasátka" od slunce a měsíce směrem pod posed! Další výhodou je absence záchytného systému okýnka, při otvírání nahoru!
Bordel Ti nacpou i do visacího zámku,a s tím záchytným systémem když zavíráš okno vyklápěcí dolů tak ho musíš taky zajistit třeba obrtlíkem, tak jak to vyklápěcí nahoru.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Odpovědět