přičleněné pozemky LČR - výše platby

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: přičleněné pozemky LČR - výše platby

Příspěvek od dalas »

Není to jednoduchá problematika. Pokud by LČR provozovali honitbu ve vlastní režii, budou vznikat také nějaké škody pokud v těch lesích má být nějaká zvěř. Tyto škody by šly z kapsy LČR. Proto si myslím, že je fér, není li určitá část škod po nájemci vymáhána. Selský rozum mi říká, že pokud je zvěř udržována mezi minimálními a normovanými stavy, neměla by být škoda touto zvěří vymáhána. To je určité věcné břemeno majitele pozemku. Jiná je ovšem situace, pokud jsou stavy vyšší, jak normované. V tomto případě bych byl za náhrady klidně vyšší než činí výše škody. Jsem si vědom, že je tu dost úskalí, jako prokazatelnost stavů, změny stavů v průběhu roku, vytváření biotopů, které vedou ke koncentraci zvěře a pod. Je to stát, který stanovuje pravidla hospodaření se zvěří a pokud provozovatel vlastně bezúplatně (jedinou odměnou mu je přivlastnění si přebytků) tyto pravidla naplňuje, neměl by být trestán. Trestán by měl být v případech kdy pravidla ze svých subjektivních důvodů nenaplní.
Není mi známo, jak je koncipována smlouva o pronájmu mezi LČR a nájemcem honitby, ale pokud by podmínky smlouvy splňovaly výše uvedené these, nedocházelo by k přemrštěným nabídkám ze strany nájemců a také by se nevytvářel podnikatelský fenomén, který vede k přemnožování zvěře se všemi následnými důsledky. Vlastník honitby by se nemusel opírat přímo o zákon, ale o smlouvu, která tento zákon reflektuje, nebo může jít nad něj (pokud na to někdo přistoupí). Takže dnes jsou tu dva protichůdné zájmy. Pronajímatel - co největší nájem, žádné škody - bez zvěře x Nájemce, co nejlevnější nájem včetně škod a co nejvíce zvěře. To prostě dohromady nejde.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: přičleněné pozemky LČR - výše platby

Příspěvek od crif »

Když už jsem zmínil ty Brdy, tak si ještě něco neodpustím.
Minulý rok jsem se toulal po Jineckých hřebenech a na Jinecké dopadovce jsem potkal lesáka. Velmi starý pán. Hovořili jsme spolu o lese a tak nějak měl zřejmě potřebu se vyjádřit i k dopadovým plochám ve vztahu k myslivosti. Jestli si dobře pamatuji, tak sloužil na LS či LZ Dobříš. Jejich honitba byla v té době cca 24 tis ha. Z toho hospodařili ve své režijní na 9 tis ha. Velmi dobře si pamatuji, když říkal, že roční odstřel měli 800ks vysoké.
Po mé pozdější úvaze a odpočtu nějakých těch desítek let a zamyšlení se nad konkrétními porosty v dané věkovce, mi nejde stále na rozum stav porostů z té doby a právě ten současný!!!!!! A to při lehkém přepočtu stavů zvěře právě v té "jeho"době. Tohle mi hlava nebere. Co stojí za tím stavem ........
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: přičleněné pozemky LČR - výše platby

Příspěvek od Tim »

Souhlasím. Pokud se stavy zvěře pohybují plus mínus ve stavech normovaných, škodu bych nevymáhal. Jenže kde takovou honitbu najít? Chtěl bych se do takové podívat... My neděláme myslivost, ale farmový velkochov ve volné přírodě... Tady je chyba....

Jen pro úplnost. Jsem zaměstnanec LČR, což jste poznali, ale zároveň si s otcem od LČR pronajímáme honitbu. Takže to tady nepíšu jen z postu nájemcům nadřazeného, ale i z postu běžného nájemce, který hradí i vzniklé škody a vše okolo.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: přičleněné pozemky LČR - výše platby

Příspěvek od Tim »

Crif - za tím stavem stojí to, že ten odstřel byl nízký (zřejmě že strachu o budoucí lovecké zážitky) a nyní je to znát. LZ Dobříš je na tom ještě relativně "v cajku". Co mně osobně se ale nelíbí je například letošní plán lovu LZ Kladská, kde je na celou režijní honitbu + oboru plán cca. 1200 ks spárkaté. To není ani polovina toho, co by byl dle mně ideální odstřel. Ale s tím se taky ještě něco udělá...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: přičleněné pozemky LČR - výše platby

Příspěvek od palkopal »

Time - a kolik tam vykazujete stavy, když ideál by byl 2400 ks odstřelu?
fradus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 21.6.2016, 20:53

Re: přičleněné pozemky LČR - výše platby

Příspěvek od fradus »

Time, ty píšeš, že myslivci roztočili spirálu výše nájmů honiteb od LČR. Ano roztočili, ale díky metodice výběrových řízení na honitby. Ono totiž 9 bodů ve VŘ je nájem a 1 bod myslivecký záměr. Já když napíši myslivecký záměr na 15 stránek, podložený vším možným i nemožným a dám 200 000,- Kč tak jsem propadající proti zelináři se záměrem na 3 řádky a 300 000,- Kč. Tudíž se zamyslím, že čas strávený nad tvorbou záměru jsem měl věnovat sehnání dalších 150 000,- Kč a napsat záměr na 2 řádky a zelináře přeplatit. Až bude VŘ posuzovat více složek a nejen nájem, tak se situace může změnit. Při nájmu 80 000,- Kč mám honitbu jako radost a stačí mi lov 2-3 srnců (jelenů, muflonů atd) a pár kusů holé a nepotřebuji sanovat nájem. Při nájmu 800 000,- Kč potřebuji odstřel 10x větší, proto si udržuji zvěřinec. Chápu, že i při nízkých nájmech se najdou blbci, kteří budou chtít zvěřinec, ale tam pak nastupuje sankce za škody v plných palbách, či výpověď smlouvy. Ono nic není pouze černobílé.
P.S. A nevím, čím bych měl být zhrzen. Možná vedením LČR za posledních 20 let. To pak ano, jsem zhrzen (spíše zdrcen).
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: přičleněné pozemky LČR - výše platby

Příspěvek od Tim »

Palkopal - stavy z hlavy nevím, s lidmi z Kladské se moc nepotkám a o tamější myslivost se posledních asi pět let moc nestarám, protože na to nemám žaludek. Ale zato moc dobře vím, jak to tam je se zvěří. Přijeď na říji, ukážu Ti, jak vypadá 300 kusů vysoké na jedné pastvě a na druhé bude to samé v sice. Na ploše 1x1 km...

Fradus - já souhlasím, pokud platím mega za nájem, chci mít zvěř. Jde o to, že v takové honitbě už zvěřinec byl, jinak by za ní takovou sumu nikdo nenabídl. Tudíž se v ní již předtím špatně hospodařilo a přemnožením zvěře jsme si atraktivitu a tudíž cenu zvedli sami...
Z vedení LČR, aspoň poslední dva roky, mám já osobně docela radost... Zdá se, že GŘ je konečně člověk na svém místě, VTŘ je velmi dobrý lesník začínající kdysi v provozu.... Snad si reputaci nepokazí....
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: přičleněné pozemky LČR - výše platby

Příspěvek od dalas »

Time, může to tak být, ale já vidím trochu jiný scénář. S koncem nájemní smlouvy se nájemce postará o co největší odlov, protože kdo ví, zda jej někdo nepřeplatí. Nový nájemce tohle ví, ale kalkuluje s tím, že na začátku pronájmu bude muset zašetřit a zadotovat, ale pak se to vrátí s opakujícím se scénářem na konci pronájmu. Sousední honitba je ve vlastnictví LČR a je pronajímána. Přesně tohle se tam děje. Pak ale není divu, že se fixlují stavy a odlov. Když končily nájmy, sjížděli se tam kamarádíčkové z celého okolí a bylo to tam jak v Ašuluku v Kazachstánu.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: přičleněné pozemky LČR - výše platby

Příspěvek od Tim »

Jo, to je bohužel běžná praxe...
Ale málokdo kupuje zajíce v pytli. Potencionální nájemci mívají ty honitby dobře prošláplé... A co znám revíry v nájmech 400 tisíc +, tak těm zvýšení lovu na konci smlouvy příliš na atraktivitě neubralo...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: přičleněné pozemky LČR - výše platby

Příspěvek od sara »

Dám to sem, i když je dotaz míněn v obráceném gardu.
Kolik procent z ceny nájmu za 1 ha/ placeného nájemcem honitby která je v držení Lčr/ převedou Lčr vlastníku přičleněných pozemků do honitby?
Před časem mi bylo řečeno lesním správcem, že vlastník má nárok na 60%, když si ale zažádá. Zbývajících 40% z nájmu si nechají Lčr za zprostředkování. Platí to i v současnosti? sara
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: přičleněné pozemky LČR - výše platby

Příspěvek od Tim »

Jo to je pravda. A pokud si nezažádá, zůstane plná cena LČR.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: přičleněné pozemky LČR - výše platby

Příspěvek od sara »

Tim- dík za odpověď. Jak je to z vymahatelností zpátky v čase? Bylo mi řečeno, že vlastník má nárok na nájem po zažádání zpětně za jednotlivé roky daného nájemného období. sara
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: přičleněné pozemky LČR - výše platby

Příspěvek od xtaup »

Záleží, jak se k tomu postaví LČR, ale pokud se šprajcnou, tak podle mě nebude možno pohledávku vymáhat, pokud bude starší tří let. Tak je to tuším v novém Občanském zákoníku.
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: přičleněné pozemky LČR - výše platby

Příspěvek od kounek »

Dobrý den všem, trochu oživím toto téma svým dotazem, nejdřív popíšu stav věci:

Máme pozemky LČR součástí honitby, mají u nás asi 300ha z celkových 1.700ha. LČR byly členy honebního společenstva a platil se jim nájem jako každému členovi společenstva podle stanov společenstva. Nyní LČR požádaly o ukončení členství v honebním společenstvu, jejich pozemky tedy budou "přičleněné" a nyní požadují nájemné ve velmi vysoké výši.

Mají na to nárok, říct si co chtějí a honební společenstvo jim to musí dát, nebo jak je zákonně vymezeno stanovení výše nájmu přičleněných pozemků? Je to dohodou zúčastněných stran? Řešil jste to někdo?

Díky předem za pomoc...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: přičleněné pozemky LČR - výše platby

Příspěvek od palkopal »

Žádné nájemné, ale náhrada za přičlenění. I když si nejsem jist, zda za přičlenní, když přičleněny nebyly. Ale asi to bude někde v judikátech, tuším, že se to tak řeší.
§ 30 odst. 2 zákona - dohodou, pokud ta není (možná), pak rozhodnutím úřadu, a to podle předpokádaného výnosu z myslivosti. A výnos je podle mne to, co zbyde z příjmů po odečtení nákladů. Případné náhrady škod jsou podle mne náklad (kdo ví, že ne, tak to sem dejte).
Odpovědět