EET v mysliveckých spolcích

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Odpovědět
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

EET v mysliveckých spolcích

Příspěvek od kojot »

Obdržel jsem zajímavé informace, které by se před nadcházející plesovou sezonou mohly hodit. Obecně lze říci, že se pro nás v celku nic nemění.

Na evidenci tržeb si musí dát pozor i neziskové spolky.
Jestli jste se snažili najít v metodice k zákonu o elektronické evidenci tržeb jednu stránku s přehledem informací pro neziskové organizace a kluby, možná jste byli zklamaní. V metodice totiž informace jsou, ale s přehledností je text trochu na štíru.
Po červencovém článku o neziskových organizacích (který vznikl ještě před zveřejněním metodiky) pro vás máme 5 aktualit, které by vám před startem EET neměly ujít.
1) Členské poplatky jako hlavní nepodnikatelská činnost
Zapsané spolky si nemusí lámat hlavu s příjmy ze své hlavní nepodnikatelské činnosti. Znamená to, že třeba skauti nebo fotbalové kluby jsou osvobozeny z evidence členských poplatků, plateb za tábory či sportovní soustředění pro děti nebo různých příspěvků na vybavení klubu.
2) Plesy jako vedlejší příležitostná výdělečná činnost
S příležitostnou vedlejší výdělečnou činností se setkáváme i u neziskových organizací- stačí uspořádat ples, divadlo, závody či jiná setkání. Návštěvníci si koupí vstupenky, pití a třeba i chlebíček a spolek si něco málo vydělá.
Tyto tržby ovšem pod EET nespadají, protože je výdělek příležitostný, nikoliv dlouhodobý. Ale pozor – třeba pronájmů nebo živnostenského podnikání už se ovšem výjimka netýká.
3) Vedlejší dlouhodobá výdělečná činnost, kterou neevidujete
I když váš spolek pronajímá prostory, ještě to nemusí nutně znamenat, že budete tyto tržby elektronicky evidovat. Podobná drobná vedlejší činnost spolku klidně může být podnikatelská a aby neměly neziskové organizace zmatek v tom, zda evidují nebo ne, stanovuje metodika alespoň 2 pravidla.
Pokud má vaše nezisková organizace třeba kavárnu nebo za poplatek půjčuje sportovní vybavení, neeviduje za těchto podmínek:
a. Příjem z této činnosti není vyšší než 175 tisíc Kč za rok.
b. Tyto příjmy činí méně než 5 % z celkových příjmů poplatníka.
Metodika na straně 15 myslí i na to, jak přesně podmínky ve vaší organizaci ověřit. Výpočty totiž vychází z příjmů v předchozím roce. Pokud byste tedy měli začít od roku 2017 elektronicky evidovat svou vedlejší činnost, zjistěte si, jestli vám v roce 2016 přesáhly příjmy z této činnosti 175 tisíc korun a zda představují méně než 5 % vašich celkových příjmů.
Pokud svoji vedlejší podnikatelskou činnost teprve rozjíždíte, stačí udělat kvalifikovaný odhad. Jestliže podle odhadu podmínky splníte, nemusíte v následujícím roce elektronicky evidovat. Ale pozor – jakmile 175 tisíc nebo 5 % překročíte, musíte začít evidovat.
4) Vedlejší dlouhodobá výdělečná činnost, kterou evidujete
Možná je ale kavárna vaší neziskovky vyhlášená široko daleko a kritéria nesplňujete. Pak je to jednoduché – tržby musíte elektronicky evidovat.
5) Soukromé kluby (ne)evidují?
Nejméně jasno budou mít kluby, kde pro členy třeba čepují pivo nebo prodávají občerstvení. Podle metodiky totiž záleží na konkrétním případu, zda takový klub eviduje či nikoliv.
Neexistují žádná obecná kritéria a vám nezbývá, než si požádat o závazné posouzení, ve kterém úředníci stanoví, zda je klub provozován jako podnikatelská nebo nepodnikatelská činnost.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Odpovědět