Zpětvzetí oznámení o ukončení členství ve spolku

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Odpovědět
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Zpětvzetí oznámení o ukončení členství ve spolku

Příspěvek od beskydak »

Kolegové, potřeboval bych nutně poradit ve věci zpětvzetí oznámení o ukončení členství ve spolku.
Jeden výborný člen (asi přes 40 let lovecký lístek a asi tolik členem v MS - rovný chlap) v rámci znechucení s vývojem v MS, podal cca před 2 měsíci oznámení o ukončení členství v MS k datu 31.7. Na červnové schůzi to bylo výborem MS členům oznámeno (přečteno). 31.7. zaslal uvedený člen doporučený dopis s oznámením o zpětvzetí žádosti o ukončení členství. Mám za to, že pokud mu nebyl vrácen vstupní členský příspěvek, tímto zůstává členem MS. Kdo se orientujete v právu - je můj právní názor správný? Shodný případ nastal v jiném spolku, kde jsem rovněž členem a tam se takto postupovalo bez komplikací. V spolku ve kterém se to nyní řeší, výbor kličkuje, že je to potřeba projednat na přespříští schůzi. Příští je totiž v toto úterý a nechtějí připustit, aby tento člen mohl narušit plánované hlasování o důležitém bodu programu (každý hlas je důležitý). Nemáte zkušenost s podobným případem, případné odkazy na nějaký precedens, či právní rady velice vítány.
Našel jsem jenom něco od Čechury, ale je to ve vztahu, že členská schůze vzala na vědomí ...... a moc se s tímto neztotožňuji.
Jarin Beskydak
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Zpětvzetí oznámení o ukončení členství ve spolku

Příspěvek od Karel61 »

Záleží pouze na benevolenci spolku. Členství zpět IMHO nevysoudí. Pokud jednou podal písemně oznámení o ukončení členství, je hotovo. Otázka, zda mu byl členský příspěvek mezitím vrácen, nemá na ukončení členství žádný vliv.

Obecně platí, že každý by si měl pořádně rozmyslet, než ve zlosti něco zbrkle podepíše, a vyčkat dostatečně dlouhou dobu, než vychladne.
fradus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 21.6.2016, 20:53

Re: Zpětvzetí oznámení o ukončení členství ve spolku

Příspěvek od fradus »

Podle NOZ je členství ukončeno dnem doručení oznámení o ukončení členství. Vyplacení podílu s tím nemá absolutně co dělat.
Tudíž pokud chce být opět členem musí absolvovat vše tak, jako by členem nikdy nebyl v souladu s platnými stanovami spolku. Ono je to správné, jelikož jinak by každý vystupoval a znovuvstupoval podle momentálního rozpoložení a byla by z toho pěkná bramboračka.
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: Zpětvzetí oznámení o ukončení členství ve spolku

Příspěvek od beskydak »

fradus- kde jsi prosím našel v NOZ to ukončení dnem doručení, nemůžu to narychlo dohledat. Našel jsem jen v § 237 - členství ve spolku zaniká vystoupením, vyloučením, nebo dalšímu způsoby uvedenými ve stanovách nebo v zákoně. My ve stanovách máme pouze - členství zaniká vystoupením člena na základě písemného oznámení předsedovi spolku. Kontaktoval jsem ještě jednoho šikovného právníka a ten mi odepsal - všeobecně členství končí dnem doručení písemného oznámení o ukončení členství, není-li v oznámení o ukončení členství uvedeno jinak. Pokud tedy člen MS upřesnil v oznámení že členství ukončuje k 31.7. a do této doby si to svobodně rozmyslel, mám za to že je dále platným členem. To, že mu nebyl vrácen vstupní členský příspěvek jsem napsal pouze jako upřesnění, ať se komunikace nezamotá k této věci. JInak v tom druhém spolku člen taky ukončil členství s datem + cca 3 měsíce po doručení. Protože byl pořád platným členem, byl pozván na ČS která byla 2 týdny před vypršením data, kde sdělil, ře svoje oznámení bere zpět, jako důvod uvedl zlepšení zdravotního stavu a všichni jsme to brali jako zpětvzetí oznámení platného člena MS.
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Zpětvzetí oznámení o ukončení členství ve spolku

Příspěvek od Karel61 »

beskydak píše:.. všeobecně členství končí dnem doručení písemného oznámení o ukončení členství, není-li v oznámení o ukončení členství uvedeno jinak...
Z toho vyplývá, že okamžikem doručení písemného oznámení z a n i k l o členství k 31.7. NOZ nikde neukládá spolku povinnost dodatečné zpětvzetí akceptovat. Navíc v situaci, kdy písemné odstoupení bylo spolku doručeno až po termínu, tedy v době, kdy dotyčný členem vůbec nebyl.

A jak to tedy dopadlo? Uznali mu to odstoupení nebo ne? Zkusil se dohodnout?
fradus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 21.6.2016, 20:53

Re: Zpětvzetí oznámení o ukončení členství ve spolku

Příspěvek od fradus »

Beskydak, už Ti odpověděl Karel 61 a já nemám co více dodat. Prostě každá sranda něco stojí a být furiantem je občas ne zcela přínosné.
beskydak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 141
Registrován: stř 02.9.2009, 10:54
Bydliště: Jablunkovský průsmyk

Re: Zpětvzetí oznámení o ukončení členství ve spolku

Příspěvek od beskydak »

Chlapi, děkuji za názory zde, něco je taky na mysliveckém fóru a taky hlavně za ty co přišly do mailu. Osobně jsem nečekal, že toho bude nakonec tolik.
Názory se různí, ale daly by se shrnout takto: NOZ to v donucovacích ustanoveních neřeší, pokud to neřeší stanovy spolku nebo neupřesňuje provozní řád spolku a oznámení o ukončení členství bylo na schůzi MS pouze přečteno, oznámení o zpětvzetí svého rozhodnutí se na další schůzi opět pouze přečte. Samozřejmě v kontextu s tím, že bylo odesláno v době platného členství.
Jarin Beskydak
Odpovědět