Novinky.cz: Zákon o myslivosti není podle ÚS protiústavní

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Novinky.cz: Zákon o myslivosti není podle ÚS protiústavní

Příspěvek od tonny »

Jestli to podporuje Nečas, bude to šito pro kamarády, aby mohli všichni lovit (zmenší výměru). Pak zruší lidovou myslivost, zlepšením vymáhání škod.
Doufám, že tam bude i něco pozitivního.
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Novinky.cz: Zákon o myslivosti není podle ÚS protiústavní

Příspěvek od Onďa »

Posmiros: Jak by sis představoval, že by se mohlo zlepšit vymáhání škod nebo posílit práva vlastníků? Neber to jako rejpání, fakt mě to zajímá. Přijde mi, že se to o škodách a vlastnických právech pořád mele dokola jako mantra, ale ještě jsem nepotkal nikoho, kdo by mi řekl, v čem konkrétně vidí v současné právní úpravě v tomhle směru deficity...
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Novinky.cz: Zákon o myslivosti není podle ÚS protiústavní

Příspěvek od Posmiros »

Moje reakce byla na ten článek, že jsem zvědav co vymyslí :wink: vymáhání škod až tolik nerozumím :) ale asi by bylo jedno z řešení vyčíslovat škody až po sklizni a ne třeba od jara každých 20 dní jak to je v podstatě nastaveno dnes :wink: dále bych dal, že se musí svolávat valná hromada honebního společenstva aspoň každé dva roky a né deset jako je to teď :roll:


Po snížení výměry za určitých okolností jsem. Když by majitel chtěl mít ze spárkaté normované jenom srnčí, tak by to klidně mohlo být jen těch 200-300 ha. Když i ostatní spárkatou tak bych zachoval 500 ha.
Zároveň bych zrušil 200 metrový pásmo od hranic kde se nesmí střílet, krmit atd. nebo aspoň snížil :)
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Novinky.cz: Zákon o myslivosti není podle ÚS protiústavní

Příspěvek od Onďa »

Ty krátký lhůty u škod jsou proto, aby se taky dalo posoudit, jestli je to od zvěře. Kdyby se to vyčíslovalo až po sklizni, určitě by se našlo spousta vychytralců, co by různý příčiny nižšího výnosu schovávala za škody zvěří. U toho společenstva jsi těch 10 let předpokládám myslel obrazně - v narážce na to, že vlastně není povinnost svolávat valnou hromadu (zákon říká zpravidla jednou ročně) Na druhu stranu, není velkej problém dát dohromady počet hlasů odpovídající 10% výměry a svolání VH vyvolat, nebo jo?
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Novinky.cz: Zákon o myslivosti není podle ÚS protiústavní

Příspěvek od Lotr »

Když už pořád točíme to vymáhání škod pořád dokola, tak by mě taky zajímalo, zda někdo dokáže do nového zákona vložit to, že zemědělci jsou povinni pod sankcí možná za nějakých podmínek těm škodám zabraňovat nebo dokonce předcházet. Mám na samozřejmě na mysli stohekratové monokultury.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Novinky.cz: Zákon o myslivosti není podle ÚS protiústavní

Příspěvek od Posmiros »

Onďa> Samozřejmě by ty škody od zvěře měli být před sklizní řádně zadukomentovány :wink: No u nás je valná hromada asi tak2 krát za těch deset let, jednou když se prodlužujou smlouvy a podruhý, když se volí výbor... 10 % není až takovej problém, ale člověk je rozumnej a nechce dělat zlou krev.

Lotr> Souhlasím s tvojí připomínkou. V mnohasethektartové či desitek hektarové monokultuře nezmůže nikdo nic...

Ono to stejně s těma změnama nebude tak horký, přece jen je furt ještě ČMMJ dost silná a ve vedení je dost vlivných lidí...
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: Novinky.cz: Zákon o myslivosti není podle ÚS protiústavní

Příspěvek od Onďa »

Lotr: Myslím, že na to dopadá tzv. obecná prevenční povinnost, jak ji upravuje občanskej zákoník (§ 415), tzn. každý je povinen si počínat tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, majetku, přírodě a životním prostředí. Je potřeba si uvědomit, že i když je speciální úprava náhrady škod zvěří obsažená v zákoně o myslivosti, ten vztah je svou povahou pořád soukromoprávní a podpůrně se proto použije obč. z.
Ale pěkně jsi mi "nahrál". To je totiž ono - ti kdo chtějí otevřít zákon se pořád zaštiťují frázema na ose škody-práva vlastníků, přičemž přehlížejí, že veškeré potřebné instrumenty už jsou v právním řádu (záměrně nepíšu, že jen v zákoně o myslivosti) obsaženy (a jsou vlastníci, kteří jich umí dobře využívat). Přehlížen je přitom záměrné, aby byl nějaký bohulibý důvod proč zákon otevřít, přičemž leitmotivem je změna výměr (která by sama o sobě asi dost průchodným argumentem nebyla).
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Novinky.cz: Zákon o myslivosti není podle ÚS protiústavní

Příspěvek od Hirc »

Vypadá to, že se nám bude zákon asi novelizavat, co tak poslouchám poslední dobou :) Jsem zvědav co všechno se bude měnit a o kolik se zjednoduší vymáhání škod a zvětší práva vlastníků :)
http://www.asz.cz/cs/aktualne-z-asz/pre ... akona.html

Myslím že pro plné pochopení kontextu tohoto článku je nutno znát i další názory reprezentantů ASZ.... viz. tyto odkazy.

http://www.asz.cz/redakce/index.php?xus ... trov%C3%A1

http://neviditelnypes.lidovky.cz/novina ... idnov=2025

Otázkou je nakolik je/není tento článek sebepropagace představitelů ASZ ve smyslu "něco děláme" - mě přijde hodně tendenční. Každopádně je tam zavádějícím způsobem užit údaj že 70% myslivecky obhospodařované plochy je zemědělská půda - to je sice možné, ale ASZ zastupuje jen zlomek majitelů zemědělské půdy; nic čím by se chtěli chlubit.
Posmiros
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 02.8.2012, 12:48

Re: Novinky.cz: Zákon o myslivosti není podle ÚS protiústavní

Příspěvek od Posmiros »

Já je znám, máme k ASZ poněkud blízko :wink: :D
CZ 550 Standart .308 Win.- Meopta R1r 3-12x56 RD
CZ 557 Predator .308 Win - Pard NV008S
Bettinsoli Diamond Lux 12/76, 12/76
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Novinky.cz: Zákon o myslivosti není podle ÚS protiústavní

Příspěvek od Petr1970 »

osobně jako nepolíbenýmu amatérovi mi přijde největší problém, že majitelé už nejsou často "myslivci" a myslivci s majitelama mluví čím dál míň...

jsou to sice 2 protichůdný skupiny, ale dokud tu bude nějakej zákon o "divoký zvěři"...

chápu majitele-zemědělce který sou nasr.. s kterejma nikdo nemluví, myslivci jim tlučou do stromů, dupou a dělaj krmeliště v nasetým...
chápu myslivce že jim to "majitelé" kazí..

ale - osobně - lidoví myslivci se budou muset naučit vycházet s majitelama (penězma, masem, slušností...) nebo budou tahat za slabší konec...
co si myslet o myslivci kterej pořádá zkoušky psů kdy rozkope půl lesa (parkoviště, ohrádka, bufet) a ještě se nafukuje když mu naznačím že by bylo dobrý pozvat jako hosta toho majitele lesa a dát mu buřta-pivo a poděkovat mu.... to častokrát udělá moc.. a myslivec začne vyřvávat něco o "právu na honitbu a že majitel může bejt rád že se mu o to myslivci staraj.."..

když se ale potkaj 2 "blbci", tak to dopadne špatně vždycky...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Posluchac
Nový návštěvník
Příspěvky: 36
Registrován: sob 20.4.2013, 9:32

Re: Novinky.cz: Zákon o myslivosti není podle ÚS protiústavní

Příspěvek od Posluchac »

Onďa píše:Posmiros: Jak by sis představoval, že by se mohlo zlepšit vymáhání škod nebo posílit práva vlastníků? Neber to jako rejpání, fakt mě to zajímá. Přijde mi, že se to o škodách a vlastnických právech pořád mele dokola jako mantra, ale ještě jsem nepotkal nikoho, kdo by mi řekl, v čem konkrétně vidí v současné právní úpravě v tomhle směru deficity...
Odpovídám
Takže..Není dosud umožněn výkon práva myslivosti drobného vlastníka, není možno vystoupit z honebního společenstva s tím, abych měl zachováno právo výkonu myslivosti..Zákon o myslivosti č. 225 z 18. prosince 1947. Ten umožńoval vlastníku 3 měsíce před započetím nové nájemní doby vystoupit z HS, státní správa mu pozemky v řízení pozemky přičlenila a musel mu být umožněn výkon práva myslivosti v míře úměrné velikosti svých pozemků a jako vlastník měl nárok se stát členem myslivecké společnosti dle § 5,6 zákona č. 225... Podobně se postupovalo v případě přičlenění pozemků vlastníka k honitbě vlastní. Dokonce i nájemce zemědělské(lesní) půdy měl dle § 1 právo myslivosti na daných pozemcích. Myslivost totiž byla deklarována jako odvětví zemědělské a lesní prvovýroby...

Za 1. republiky dle Honebního zákona č. 49 ve znění měl vlastník právo vytváření oplocených honiteb a obor bez určení minimální výměry, respektive právo myslivosti např. na svém oploceném pozemku (sady, usedlosti, vinohrady)- §3 Honebního zákona. Nebo § 5 umožńoval výkon práva myslivosti na enklávách (vlastně velice malá honitba s výměrou pod 115 ha - pozemek ve vlastnictví občana v osadě nebydlící- opak gruntovníka). Zde ale nebyl právní nárok. Nebo § 38, kdy mohl každý lovit zvěř škodnou..
A nemusel jste se ponižovat a žádat v případě vnuceného nájmu nájemce o vstup do MS. Aby šel myslivec žádat staré , pokonce estébácké struktury???? Co nezapracované judikáty pro přehlednost a snížení zbytečných soudních sporů o členství a o škody?

Názor. Morávek rok 2003
Právní úprava myslivosti, platná na území Československa po roce 1918 vždy respektovala existenci práva myslivosti a práva výkonu myslivosti. Honební zákon pro Čechy č. 49/1866 čes.z.z. ( ust.§1), vládní nařízení č. 127/1941, o myslivosti ( ust.§ 3) i zák.č. 225/1947 Sb., o myslivosti ( ust.§ 1) vždy deklarovaly právo myslivosti vlastníku pozemku. Toto právo nebylo možné zřídit jako samostatné věcné právo.

Právní úprava (zákon č. 449/2001sb.) je z tohoto důvodu neodůvodněně nevyvážená a poskytuje více oprávnění a výhod ve vztahu k pozemku subjektu právně slabšímu ( uživatel honitby, držitel honitby), než samotnému vlastníkovi:
- vypouštění zvěře na pozemky
- vypouštění zvěře ze záchranných chovů
-zřizování napajedel, krmelců, posedů a zásypů
- nemožnost vlastníka střílet a lovit zvěř na svém pozemku
-omezení vlastníka podle ust.§ §9 a 10.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Novinky.cz: Zákon o myslivosti není podle ÚS protiústavní

Příspěvek od Petr1970 »

jo, to bude paráda jako kdysi.. na panským probíhal hon(ti co investovali do zvěře a krmení) a na každý mezi seděl sedlák na svejch 6 hektarech připravenej sesmažit co mu tam vlezlo...
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Posluchac
Nový návštěvník
Příspěvky: 36
Registrován: sob 20.4.2013, 9:32

Re: Novinky.cz: Zákon o myslivosti není podle ÚS protiústavní

Příspěvek od Posluchac »

Zase jeden kolektivní lovec, co nedokáže přečíst příspěvek. Nedomníváte se, že jste ještě nedospěl k určité myslivecké etice, jakou mají myslivci ve státech nepostiženým komunismem? A ta závist, kdyby někdo měl výsledky s drobnou zvěří, obnovoval remízy, staral se o zvěř.. A vy byste 20 let předtím tvrdil, že to nejde:))) Vy nechcete do honiteb zpátky drobnou zvěř ??
Takže vám jde také o to, zabránit, aby vám někdo nakoukl pod pokličku a nepřišlo se případně na šedou ekonomiku se spárkatou zvěří?
Nebo by vám vadilo, aby si myslivec -zemědělec chránil svou úrodu odlovem nenormovaných prasat, kdy se vlastně jedná o ilegální chovy v honitbách? Tím se omlouvám slušným myslivcům, kteří chtějí rozumně diskutovat. Sám Králíček z ČMMJ -EXPERT NA ZVĚŘ v rozhovoru pro Ekonom přiznal včera kvalitu tzv. selské myslivosti ohledně chovu koroptví za 1. republiky a opomněl přiznat i zásluhy na vysokých stavech zajíců. Zde dokazuji, že se spletl.. A domnívám se, že jeho názor, že zmizí spárkatá,tedy i srnčí, je též postkomunisticko-loveckou propagandou.
http://www.asz.cz/redakce/index.php?lan ... 0#fee38813
Posluchac
Nový návštěvník
Příspěvky: 36
Registrován: sob 20.4.2013, 9:32

Re: Novinky.cz: Zákon o myslivosti není podle ÚS protiústavní

Příspěvek od Posluchac »

Ještě ke škodám. Je zajímavé, že ČMMJ nechce dodnes obnovit tzv. smírčí komise. A že také existují bezeškodní systémy -viz. britské ostrovy. Tzn. než jít k soudu, nejdříve se lidsky domluvit nebo vlastníkovi (držiteli) umožnit v max. míře si chránit majetek.. ,,Smluvčí soudy" fungovaly za 1. republiky (§46 Honebního zákona), fungují v Rakousku. Na stránkách MZe v sekci myslivost najdete zajímavou prezentaci od rakouského zástupce.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Novinky.cz: Zákon o myslivosti není podle ÚS protiústavní

Příspěvek od Petr1970 »

tak koukám to je pěknej bl... ta drobná je největší vtip:-) budou taky vidláci sekat koňmo, řepu okopávat ručně a chemii používat jen na omývání svých přirození?

jestli ano, pak bude i drobná a všude:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Odpovědět