Vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Onďa
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 230
Registrován: pon 01.2.2010, 15:26
Bydliště: Brno

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od Onďa »

vhool: Tak tahle perla je ještě houby proti zvěrstvům, kterých se dopouštějí učitelky biologie na středních školách :evil: Ještě po deseti letech se při těch vzpomínkách nas...
Ale ať nejsme tak úplně ot,není tu někdo, kdo tu zk. absolovoval na Mendlovce v rámci kombinovanýho (dálkovýho) studia? Dneska jsme to pod vlivem téhle debaty zkoumal na netu a u prezenčního to mají mnohem podrobněji rozepsanej sylabus a hlavně mnohem víc doporučené lit. O dálkovýkm vážně uvažuju a zrovna u myslivosti by mě mrzelo, kdyby to měl být nějakej jakože nižší level :)
ZP 47 16/70 Savage Axis 30-06
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od dalas »

Ksakru, co jsem to jen chtěl napsat!.................. :evil: . Ono je to celkem normální. Vždy v podstatě dostane člověk nějakej základ na určité úrovni. Nikdo neví dopředu, kam jej život zavane. Pak ty věci, který nepotřebuje z velké většiny zapomene a rozvíjí to, v čem žije. Pokud se ale situace změní, není pro dotyčného zpravidla velký problém si znalost velmi rychle oživit.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od Zdenek41 »

Tak ta paní byla asi pěkná..v těch 80 letech.A nenaučila se všechno co ošklivý chlap,ale každý si musí uvědomit,že žádnej z lektorů nedá nic zadarmo.Vždyt se dostáváš na jeho uroven co se vzdělání v myslivosti týče.Já je dělal u p.Sedláře a ten byl přísný,ale kdo znal nebyl problém.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od dalas »

to Onďa: Pokud má někdo vysokoškolské vzdělání a je dostatek zájemců může vysoká škola uspořádat postgraduální kurz. Uchazeč se zapíše jako student se všemi právy a povinostmi. Je mu doporučena studijní literatura, má k dispozici konzultace, cvičení jsou povinná, končící zápočtem. Pokud jej úspěšně absolvuje, může se přihlásit ke zkoušce. Je to obdobné jako řádné studium. Takto jsem to na Mendlovce absolvoval já. Má to jednu výhodu, že na výsledku zkoušky nezávisí ukončení vysokoškolskýho studia. :D Jedno je ale jistý, praxe je praxe a škola k ní může dát jen dobrý základ. Nedokážu posoudit, porovnat prezenční x dálkový, ale zkoušku jsem dělal napodruhý a to se mě o tom i zdálo.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od rimar77 »

dalas s tou praxí to jsou zlatý slova, když jsem udělal zkoušky na mendlovce a běžel si pro loveckej lístek atd. a vrhnul se do mysliveckého života jaký jsem byl tele :-) ale teď po letech zase ale mohu říct že ten teoretickeej základ co mi to dalo je dobrej a mohu to rozvýjet dál těmi směry kterým se věnuju a tak by to mělo i být dát ti širokej základ a ty se pak specializuješ podle podmíínek ve kterým tu myslivost vykonáváš a bohužel teorie i praxe je bezmocná před lidma držících se názorů že nechápu jak na to přišli a odporující základní logice a šance na změnu jejich náázoru je nulová krásné příklady viz hitparáda nesmyslů citace některých starých odborníků :-)

whool to víš logiku a přímost co se školství týče nemůžeš hledat občas a jelikož jsem přímej člověk držící se svých názorů a sebeúcty tak ani netušíš kolikrát jsem chtěl různejm maličkejm křipatej zmetkům (zkoušejícím) jednu natáhnout, když se ti smál do ksichtu vozil se po tobě a dokavaď to nebylo podle jeho tak ti to nedal ale naštětstí takovejch tam byla menšina a ten zbytek byly moc fajn lidi kterejch si moc vážím a jsem rád že jsem je mohl poznat na živo a mohl jsem se od nich učit a následně u nich složil zkoušku

zdeněk41 stím souhlasím přesně tenhle dojem jsem z prof. Hromase nehonil si na nás triko, snažil se nám předat maximum věcí které podle něho budem potřebovat včetně velmi zajímavých praktických postřehů a u zkoušky byl férovej a vyhodil ignoranty co si to rozhodně zasloužili, pokud jsi to uměl tak ti to dal s úsměvem a jetě potřásl rukou a ppopřál mnoho úspěchů v myslivosti.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od kasari »

dalas píše:Je pravda, že internet je všemocný, ale vždy na něj někdo ty informace musí dát. :wink: Jinak krocan divoký byl pokusně chován v Grygovském polesí u Olomouce. Takže je to zkouška spíše z historie. (nebo že by se tam ještě nějakej vyskytoval?)
OT - V posledním čísle Světa myslivosti je článek o chovech krocana u nás. Samotnýho mě překvapilo, kolik jich je a kolik se jich u nás loví (-lo)...
Ulkomaalainen...
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od sided »

v posledním čísle čeho? Myslivosti? Krocan je snad to jediný co závidím americkým lovcům...
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od kasari »

Diskuze o krocanovi přesunuta sem - viewtopic.php?f=30&t=6298
Ulkomaalainen...
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od xtaup »

No koukám, že kdo má vyšší zkoušky, tak je téměř pánbůh. Vyšší zkoušku má každý kdo absolvoval vejšku, kde se učil jako předmět myslivost, na vejšky se dneska hlásí lidí jako hnoje, bez ohledu na intelekt, kdo má trochu trpělivosti a vytrvalosti, tak ji udělá, tedy alespoň pokud mluvím o některých našich zemědělkách. Zcela upřímně musím říct, že slušná část těchto absolventů ví o myslivosti úplný, ale úplný pendrek, mluvím ze svých zkušeností a i o svých spolužácích. Na mě osobně zkouška z myslivosti nezanechala dojem, že by to bylo něco extra náročného. Takže jak říkám, kdo nemá peníze na zakoupení zkoušky a má čas, tak ať jde třeba dálkově na vejšku a vyšší zkoušku tam lehce získá. Je to drsný, ale taková je bohužel realita a neblýská se na lepší časy...., takže za chvilku bude inženýr úplně každý a pochybuju, že by to bylo zvýšením průměrné inteligence národa.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od dalas »

xtaup: v rámci objektivity by jsi měl napsat, kdy a kde jsi zkoušku udělal. Dnes jsou mezi školami obrovské rozdíly. Máš pravdu, že dnes musí mít i hajzlbába vysokou školu, takže se před hajzlíky (pokud se nerozhodne pro kariéru servírky) dostane až ve 24. Pak ale musíme makat do 73 nebo kolika.
Osobně si myslím, že se dá koupit zkouška o první lovecký lístek. U vyšších odborných.....pokud by to šlo, je to silně riskantní pro všechny zůčastněné strany. Na druhé straně jsou tu právníci z Plzně.
Ti, co to prolezli jen z povinosti to mají na větší kulový než já marxismus-leninismus. Prostě splnili nějaký kredity a hotovo. Jen se ještě zeptám, je myslivost na zemědělkách v povinných kurzech, nebo ve volitelných.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od fesoj »

Velmi pěkně to napsal Dalas - každá zkouška je jen základem a co na tom základu bude postaveno, záleží na individuálním přístupu a praxi. Letos to bylo 41 let, co jsem z myslivosti maturoval. Když se po letech potkávám s bývalými spolužáky, zjišťuji, že mnozí z těch, které na škole myslivost nijak zvlášť nezajímala, natož aby si ji zvolili za maturitní předmět,jsou dnes perfektní znalci oboru a jiní, kteří pro ni byli na škole zapálení, dnes nemají ani lovecký lístek. Žádný papír, v žádném oboru, nedává nikomu patent na rozum . Naopak, leckdy si musím vzpomenout na Vlastu Buriana ve filmu U pokladny stál a na jeho výrok :"... no když tohleto může bejt doktorem..." a jenom v této souvislosti mne mrzí, že se mne vysokoškolské vzdělání nedotklo. A to se samozřejmě netýká jen myslivosti.
Kritériem pravdy je praxe.
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od xtaup »

Dalas: zkoušku jsem udělal v Praze na zemědělce, tím, že jsem zdárně ukončil studium, myslivost byla v rámci lesnické fakulty povinným předmětem, na dalších fakultách v rámci univezity to tak nebylo.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od kojot »

Nevím jak probíhá studium na ČZU, ale uroveň JČU a MZLU těžko srovnávat. Na JČU to tak nějak proběhne, v Brně je to selektivní předmět. Já si ho vybral jako volitelnej a po první přednášce jsem toho začal litovat. Nědělal jsem to kvůli tomu, abych na někoho mohl machrovat, že poznám h---o z tetřeva, ale abych si rozšířil obzory, což se taky událo.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od Zdenek41 »

Je pravdou,že každému to dalo určitý směr.A pokud se potkám na honech s lidmi,kteří to absolvovali tak ten lov mívá většinou dobrou uroven.Zvyky a tradice jsou v krvi.V životě jsem se na nikoho nepovyšoval.Ale stačí na mě promluvit několik vět a vím s kým mám tu čest,alespon co se myslivosti týče.
scrofulus
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: stř 16.10.2013, 12:49

Re: vyšší odborné zkoušky z myslivosti

Příspěvek od scrofulus »

kojot píše:Nevím jak probíhá studium na ČZU, ale uroveň JČU a MZLU těžko srovnávat. Na JČU to tak nějak proběhne, v Brně je to selektivní předmět. Já si ho vybral jako volitelnej a po první přednášce jsem toho začal litovat. Nědělal jsem to kvůli tomu, abych na někoho mohl machrovat, že poznám h---o z tetřeva, ale abych si rozšířil obzory, což se taky událo.
Porovnávat různé vysoké školy jde těžko.

Ale že je to na JČU lehké bych zrovna netvrdil :) je to pouze výběrový předmět, tedy žádný obor ho nemá povinný!

Ještě bych podotknul, že v loni to udělalo z 60 lidí pouze 8!!!! Doc. Hanzal to nedává kde komu!!!
Odpovědět