Hranice se sousední honitbou

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: Hranice se sousední honitbou

Příspěvek od Marcus.das »

Takže když sedím (čekám) na mysl. zařízení vzdáleném více než 200m od hranice a uvidím zvěř která je k hranici blíže než 200m, vystřelit nesmím. Co udělám? Slezu z mysl. zařízení, udělám pár kroků=z čekané se stalo šoulání, roztáhnu trojnožku a střílet mohu? :roll:
Chápu, otázka je ad absurdum, ale na druhou stranu-proč ne? :)
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Hranice se sousední honitbou

Příspěvek od figi »

Luc333 píše:...figi....vy jste psal, že lovená zvěř musí být 200m od hranic.
Ano, při lovu na čekané, nic jiného jsem nepsal.

Jde jen o tu formulaci, zákon uvádí
lovit zvěř na čekané do vzdálenosti 200 m od hranic

správně česky je to třeba
lovit zvěř do vzdálenosti 200 m od hranic na čekané
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Hranice se sousední honitbou

Příspěvek od dalas »

Předně, a už jsme to tu kdysi diskutovali, je potřebná samotná definice aktu "lov". Ta prostě není.
Správně česky by to mělo znít: při lovu na čekané se ani lovec ani lovená zvěř nesmí nacházet v pásmu 200m od hranic honitby.
Představme si hypotetickou situaci. Posed 250m od hranice, zvěř 250 m od hranice. Střílím, a jako průměrný český myslivec, -rána nesedí. Zvěř odbíhá směrem k hranici, opakuji a zvěř smrtelně zasáhnu 150m od hranic. Je to OK nebo ne? (nemyslím tu první podělanou ránu, ale byl to lov nebo už něco jiného?)
Nechci, aby to vyznělo jako propagace čekané do 200m od hranic. V tom má figi pravdu, na čekané ani lovec ani zvěř. Jen jsem chtěl poukázat na možnost lavírování, nejednoznačných situací, které v mnohém naše zákony umožňují. Důkazem jsou časté dotazy na toto ustanovení. Takže 200m je téměř pro lov a chov nevyužitelných.
Pro doplnění uvádím i názor pana Čechury, který se zabývá i tou šoulačkou.
Vzdálenost 200 m platí pro postavení zvěře i lovce (i když je čekající lovec mimo hranici), zákaz hraničních lovů na čekané se oproti předchozí právní úpravě týká veškeré zvěře, nejen tedy zvěře spárkaté, v hraničním pásmu v uvedené vzdálenosti nesmí být žádné myslivecké zařízení, ani posed či záštita na pozorování, újeď, krmeliště, liz, snad jen lovecký chodník jako zařízení sloužící k lovu zvěře šoulačkou. Šoulačka s občasným zastavením a vábením je dle odborné literatury již považována za kombinaci čekané a šoulačky a proto v hraničním pásmu nepřichází v úvahu. Zařízení vybudovaná předchozím uživatelem musí být odstraněna. Pojem lov nelze redukovat na střelbu na zvěř, patří k němu všechny jednotlivé etapy- např. hledání, obeznání, výstřel, dohledávka a dostřel.
Musí jít o hranici se sousední honitbou, nikoliv o hranici s nehonebními pozemky. Povolení výjimky ze zakázaných způsobů lovu (§ 45 odst. 1 zákona o myslivosti) nepřichází v úvahu, zákon o myslivosti takovou možnost neuvádí a ani nemá zmocnění pro orgán státní správy myslivosti, aby nějaké výjimky povoloval. Jedinou výjimku uvádí zákon sám v odstavci 2 pro případy redukce zvěře, ale ani tam není uvedeno písmeno s) týkající se lovu v pásmu do 200 m od hranic honitby. Dohoda dvou držitelů sousedních honiteb o „trpění“ zakázaných činností je jako právní úkon odporující zákonu od svého uzavření neplatná. Obora je samostatnou honitbou, v tomto směru neplatí pro ní nějaká odchylná ustanovení.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Hranice se sousední honitbou

Příspěvek od figi »

Tak mám pocit, že jsou tu někteří překvapeni, co je vlastně v zákoně.

Ale pozor, tu čtyřistačtyřicetdevítku neznají ani mnozí myslivečtí hospodáři. A to je opravdu smutné.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranice se sousední honitbou

Příspěvek od Zdenek41 »

Zákon ctím, ale co je mi platný když mám sežranou elitní pšenici v dodržovaném pásmu 200+200 m. V dnešní době nepoužitelné.....
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Hranice se sousední honitbou

Příspěvek od dalas »

figi> já mám spíše pocit, že ten zákon je napsán poněkud nejednoznačně. 200m zná každý, ale každý si to vykládá dle svého. Já jsem technik a jsem zvyklý uvažovat exaktně. Ano, jestli tam nebudu ani já ani zvěř, tak se možná nedopustím porušení zákona. To možná píši proto, že podle znění nevím z které strany je to zakázáno.
lovit zvěř na čekané ve vzdálenosti do 200 m od hranic sousední honitby, lovit bažanty ve vzdálenosti do 200 m od sousední bažantnice a v těchto vzdálenostech přikrmovat zvěř, umísťovat myslivecká zařízení a provádět lov z mysliveckých a jiných zařízení,
Tohle si klidně mohu vyložit i tak, že ve vzdálenosti 0-200 m mohu lovit, ale více jak 200 m už ne. Když řeknu, že jsem došel do vzdálenosti 200m od hranic, není tím řečeno, z které strany jsem tam došel. Takže ona to není neznalost. Je to spíše nejednoznačnost zákona. Člověk by si neměl v právní normě něco dovozovat, zejména v těch ustanoveních, kde to jde napsat zcela jednoznačně.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Hranice se sousední honitbou

Příspěvek od Lotr »

To bude tím, že zákony nepíšou technici, ale všichni ostatní, které nakonec krotí právníci. Samozřejmě je to tak, jak píše figi, v případě lovu na čekané nesmí být ve vzdálenosti 200m od hranic ani lovec, ani zvěř, ani myslivecké zařízení. Je to sice trochu paradoxní, protože budu-li šoulat a ulovím, je vše v pořádku a to mohu šoulat přímo po hranici. Z druhé strany, jak tady načal Petr, je případný přestupek velmi těžko prokazatelný, neboť hranice je velmi tenká a bude na správním orgánu, aby přestoupení zákona prokázal nade vší pochybnost. V novele zákona se počítá se zkrácením této vzdálenosti na 100m a umístění mysl. zařízení v této zóně po dohodě s uživatelem sousední honitby. Co z toho projde, se teprve uvidí.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Hranice se sousední honitbou

Příspěvek od figi »

A zase to prokazování a vymýšlení situací, jak obejít zákon.
To je naše specialita, porušování zákonů. Bachyně a kňouři ulovení v době hájení, kdo to prokáže, je to přece ( jako ostatně vždy ) lončák, kdo prokáže vysokou, dančí a srnčí lovenou v noci, kdo prokáže ...

A pak se divíme, že slyšíme jen o tom, jaká pakáž jsou ti myslivci.
A jsme tam, kde jsme. Lidská a myslivecká morálka je v naší myslivosti opravdová vzácnost.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Hranice se sousední honitbou

Příspěvek od palkopal »

Obcházení zákonů není jenom naše specialita, děje se tak všude. Různou měrou, různou intenzitou. Nejen proto, jaká je úcta a respekt k zákonům, ale jak jsou taky zákony napsané. V normální společnosti by mělo platit, chová-li se jednotlivec normálně, právní předpisy neporušuje. Čím víc nelogické a bezdůvodně omezující předpisy, tím také více a častěji překračované.
Trošku jsem hledal v předpisech k problematice lovu v noci, lovu při hranici honitby a lovu černé zvěře. Nemám předpisy před rokem 1941, takže jen tak.
Lov v noci byl zakázán od roku 1941 u zvěře pernaté, ostatní zvěře se netýkal. Od roku 1947 bylo možné v noci lovit už jen zvěř černou, tetřevy, tetřívky a sluky, a to až do roku 1992. Po novele v roce 1992 zvěř černou a lišky (ty jsem kupodivu dříve v předpisech neobjevil).
Lov při hranici honitby vládní nařízení z roku 1941 zakazovalo do 300 m za použití zradidel (nic o čekané a druzích zvěře), od roku 1947 bylo zakázané do 100 m střílet na čekané zvěř užitkovou (neplatilo tedy pro škodnou), od roku 1962 bylo zakázané do 100 m lovit na čekané zvěř spárkatou (a bažanty 200 m od cizí bažantnice). Od roku 2001 zakázané lovit 200 m od hranice honitby na čekané veškerou zvěř. Takže žádné nešťastné vsunutí čekané, ale opisování textu od roku 1947 (možná tehdy byla jiná gramatika). A v roce 2001 přibyla do 200 m zákazu myslivecká zařízení.
Co se týče lovu a hájení černé zvěře: v roce 1941 je uváděna doba hájení vedoucí bachyně (nikoliv vodící, ale tehdy možná jiný význam) do 16.3. do 15.6., t.j 3 měsíce na jaře. Od roku 1962 doba lovu bachyně od 1.8. do 31.12. a selat od 1.8. do 15.2. (ostatní celoročně). Od roku 1965 hájena pouze bachyně, doba lovu zůstává. Od roku 1967 prodloužena doba lovu bachyně od 1.8. do 15.1. (ostatní celoročně). Až od roku 1988 stanovena doba lovu kňoura, a to stejně jako bachyně, tj. od 1.8. do 15.1. (sele a lončák celoročně).
Takže lov v noci spárkaté nebyl vždy zakázán (ale možná jen proto, že do té doby to nikoho nenapadlo, protože to bylo neetické a nemyslivecké?), kňouři se lovili celoročně do roku 1988, bachyně již také měly delší dobu lovu (až neomezenou?), lov lišek v noci je naopak povolený až od roku 1992 (?). Lov při hranici honitby nebyl v minulosti tak omezen, jako dnes, tj. od roku 2001.
Již dlouho v tomto státě, včetně soudců Ústavního soudu, se lká nad tím, že máme právní systém zaplevelený nesmyslnými a nevymahatelnými předpisy. Má smysl vydávat příkazy, které nelze vymoci, má smysl vydávat zákazy, jichž porušení nelze prokázat? To není jenom o předpisech, to je i o morálce a etice.
V závěru roku 1989 a následně bylo masově porušováno mnoho předpisů, než byly zrušeny či novelizovány. Dodržovat je, nebyl by žádný plyšák, nebyl by důvod rušit Ústavou zakotvenou vedoucí úlohu Strany.
Tím nechci říct, že mezi námi žádná pakáž není. Jen to, že co pro jednoho může být posvátné a nedotknutelné z důvodů právních, morálních či etických, za čas u druhých může vyvolávat úsměv na tvářích.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Hranice se sousední honitbou

Příspěvek od Petr1970 »

figi: jenže třeba já to neberu že to chci obcházet nebo "ojebávat, očechovávat"..
prostě nevím a když se zeptám dostanu 3 výklady od 2 lidí (a 4 výklady od jednoho právníka)...

to je problém tohodle zazmrdov... státu. v zákonech se nevyzná nikdo, jsou nejednoznačné i pro toho kdo je chce dodržovat.. všem to vyhovuje..
fízl-moc má hůl když potřebuje tlouct ty nepřizpůsobivé
lid dole může "vyjebávat" dle nálady..
to se tady od 48 zavedlo..

zákonů je tři prd... (a bylo) a vždy šlo jen o to že monocajt "byl hodnej" a neřešil to.. cestou do práce není možné dodržet všechny zákony.. (i nevědomě).. ale všem to vyhovuje, protože se to v 99 procntech případů "neřeší"..
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Hranice se sousední honitbou

Příspěvek od Durell »

No tiež, ctím zákony - no niektoré normy mi pripadajú protichodné. Ako keď budem chcieť od poštoveho holuba doručiť správu do 300 km vzdialeného miesta do druhého dňa, no nerozviažem mu krídla. Tie drobné porušenia nemajú význam, až kým si konkrétneho jedinca nechce podať štatna moc - to sa potom začnú zbierať drobné a dokopy to už dá argument. Už dávno vravím, že by sa mala najsť vôla na to - Komplet prepísať a upratať všetky zákony. Právnik mi raz povedal " Aaale pozor - PRÁVO nieje SPRAVODLIVOSŤ"
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Hranice se sousední honitbou

Příspěvek od Lotr »

Tak tak figi, nikoho tu nenabádám k obcházení nebo dokonce porušování zákona, pouze uvádím realitu z praxe. Pokud se dějí všechny ty věci, které uvádíš, tak je něco špatně, a nejen v lidech, ale i v zákoně samotném. A je na nás, abychom chtěli něco změnit, nebo být té změně aspoň nápomocen.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Odpovědět