Trestní bezúhonnost MH

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Trestní bezúhonnost MH

Příspěvek od dalas »

Tak máme problém. Zvolili jsme nového MH. Jenže narazil na okrese. Dříve se vyžadoval výpis z trestního rejstříku kde zahlazené tresty nebyly a na osobu se pohlíželo jako na bezůhonou. Dnes se vyžaduje opis, přičemž se k zahlazení nepřihlíží.
Důsledek: člověk, který dostal podmínku a ta byla ještě amnestovaná před 40 lety nemůže být MH! Co se tady už děje, to postrádá zdravý rozum. Zato u prezidenta může být rejstřík klidně popsaný a v některých případech za jistých okolností to může být i doporučení.
Dá se to nějak řešit s tím MH? Já bych nerad kandidoval z donucení.
Naposledy upravil(a) Karel61 dne úte 06.2.2018, 22:52, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Pravopis nadpisu
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: trestní bezůhonost MH

Příspěvek od kikin »

Se zákonem nehneš a když prapor leží na zemi,tak ten co ho zvedne je přirozený vůdce.Může to taky vzít blbec a budete zoufalí.Na druhou stranu je to práce,ke všemu s lidmi a to je nejhorší materiál,zatížená hlava.
včelák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 180
Registrován: úte 22.12.2009, 5:06

Re: trestní bezůhonost MH

Příspěvek od včelák »

Jelikož si chci udělat zkoušky na mysliveckého hospodáře, začal jsem študovat Zákon o myslivosti. Já to chápu takto.... Za bezuhonného se podle tohoto zákona o myslivosti nepovažuje ten,kdo byl pravomocně odsouzen nebo spáchal přestupek na useku Myslivosti.Při posuzování bezuhonnosti se nepřihlíží k zahlazení odsouzení podle § 69 zákona č.140/1961 Sb. Podle mně musel mít zmíněný hospodář průšvih na useku myslivosti .Při odsouzení za cokoliv jiného by nemněl být problém.Chápu to dobře?
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: trestní bezůhonost MH

Příspěvek od motolada »

"kdo byl pravomocně odsouzen nebo spáchal přestupek na useku Myslivosti"
řešíme něco podobného vedle v tématu,podle mě jde zase o různý výklad.
a)kdo byl pravomocně odsouzen
b)kdo spáchal přestupek na useku Myslivosti
takže podle mě nesmí být odsouzen ani v civilu ani v mysl.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: trestní bezůhonost MH

Příspěvek od Lesomil »

Zdravím :) !
Při čtení ustanovení je nutné si všimnout "Při posuzování bezuhonnosti se nepřihlíží k zahlazení odsouzení podle § 69 zákona č.140/1961 Sb." Tedy pokud byl dotyčný trestně stíhán a odsouzen a následně mu bylo odsouzení "zahlazeno", nepřihlíží se k tomu a je posuzován jako trestaný.... Osobně to vidím jako nerovný přístup k občanům, neboť v mnoha jiných případech se v takovém případě po "zahlazení" pohlíží na osobu jako na netrestanou.... viz. § 170 ...... na právní poradně myslivosti jsem nalezl toto:

bezúhonnost mysliveckého hospodáře

Dotaz č.: 330

Otázka:
Myslivecké sdružení mně pověřilo, abych si udělal hospodářské zkoušky s tím, že v novém mysliveckém období bude vykonávat funkci hospodáře.Zkoušky jsem úspěšně splnil, ale podle nového zákona nemohu tuto funkci vykonávat. Problém je v tom, že před 12-ti lety se mi stala nešťastná událost s ublížením na zdraví jiné osobě z nedbalosti.Na společném honu jsem vystřelil podél leče na prase a odražená kule zasáhla kamaráda do ruky. Byl jsem z toho nešťastný. Soud, odškodnění, peněžitý trest... Po roce byla amnestie a já mohl opět nosit zbraň. Výpis z rejstříku trestů mám čistý. Nevím ale, jak vyžaduje nový zákon, jestli bude opis z rejstříku trestů také čistý nebo jestli na opisu záznam o nešťastné události trvá. Chci se Vás proto zeptat, jestli mohu vykonávat funkci mysliveckého hospodáře, či nikoli.Myslivost pro mně hodně znamená, můj děda i otec jsou myslivci.Jestliže nebudu moci vykonávat tuto funkci, prosím Vás o radu, je-li možný nějaký způsob, abych funkci hospodáře mohl vykonávat. Navrhlo mně celé myslivecké sdružení a já bych hospodáře moc rád vykonával.
Odpověď:
K Vašemu dalšímu dotazu zaslaném již mimo redakci časopisu sděluji, že zákonem č. 59/2003 Sb. (novela zákona o myslivosti) byly změněny podmínky bezúhonnosti požadované pro ustanovení do funkce mysliveckého hospodáře. Od 28. února 2003 je podmínka stejná jako pro žadatele o vydání loveckého lístku. Postačí již výpis z rejstříku trestů, čili k trestům, u nichž bylo zahlazeno odsouzení, se již nepřihlíží.
K tomuto jsem v uvedeném zákoně mimo jiné nalezl odpověď:
21. V § 35 odst. 1 písm. c) se za slova "je bezúhonná" doplňují slova
"(§ 12 odst. 4); k prokázání bezúhonnosti předloží výpis z evidence
Rejstříku trestů;15) k uloženým pokutám za přestupky na úseku
myslivosti14) a k pokutám za přestupky uložené podle tohoto zákona se
nepřihlíží, pokud od právní moci rozhodnutí o jejich uložení uplynuly 2
roky,".
Snad je to cesta k řešení Vašeho problému Dalasi :D :wink:
včelák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 180
Registrován: úte 22.12.2009, 5:06

Re: trestní bezůhonost MH

Příspěvek od včelák »

Jsem přihlášem do kurzu M.H. Kurz začíná koncem března.Před patnácti lety jsem mněl malou podmínku za klukovinu.Nesouviselo to vubec s myslivostí.Doufám že je to tak jak píše Lesomil a já nebudu dělat kurz zbitečně.Má li někdo jiný výklad nebo poznatky prosím dejte to sem :wink:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: trestní bezůhonost MH

Příspěvek od dalas »

Nerad, ale asi vás zklamu. Jakmile je nějaký záznam v rejstříku trestů, je vymalováno. Je to stejné jako u myslivecké stráže. Kolega to zkoušel s odvoláním, zahlazením a nakonec to musel vzdát. Šlo v podstatě o řízení firemního vozidla na černo po požití. Nedošlo k žádné nehodě či něčemu jinému. Stalo se to před 40 lety, dostal podmínku a po půl roce byl amnestován. Opis má čistý, ale výpis ne. Jedná se o slušného chlapa, ale škraloup z mládí se s ním vleče. Ta změna je čerstvější než je uvedeno v citaci z poradny. Jediný co by pomohlo je soudní zahlazení v případě zjištění, že trest byl udělen neprávem.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: trestní bezůhonost MH

Příspěvek od Lesomil »

Nejsem děd Vševěd, ale pokud bylo odsouzení zahlazeno, mělo by se přihlížet jen k výpisu z RT.... Myslím, že to je něco podobného, když řidič dostane soudem odebrání ŘP a zákaz činnosti a po vykonání trestu se mu ŘP automaticky vrací, protože to měl na přesně stanovenou dobu..... Když mu sebere řidičák komise, tak jde nejdříve na přezkoušení.
Dalasi, jestli to dotyčný dostal od soudu a doba podmínky uplynula, měl by zkusit na ten soud jít a žádat řidičák zpět jako po vykonání trestu....

Samozřejmě, že když někdo udělá tr. čin, bere se v úvahu OPIS....
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: trestní bezůhonost MH

Příspěvek od dalas »

to Lesomil: Událo se to před 40 lety, kdy dotyčnému bylo něco kolem 20. Tenkrát s řidičákem moc velké problémy nebyly. Horší je, že dnes pro MH potřeboval čistý rejstřík (opis) a to nemá a nikdo s tím nic nenadělá. Dle mě je to zase kravina jako hrom. Opis se vyžaduje z důvodu, že dnes má MH pravomoce, myslivecké stráže. Nechápu, proč nemůže být hospodář-úředník i se škraloupem v rejstříku, a pokud ho nemá, mohl by dostat samostatně MS. Tak by mohl existovat MH bez pravomocí a MH s pravomocemi MS.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: trestní bezůhonost MH

Příspěvek od Lesomil »

Psal jsem Ti do soukromých.
V zákoně č. 59/2003 Sb. jednoznačně stojí : V § 35 odst. 1 písm. c) se za slova "je bezúhonná" doplňují slova
"(§ 12 odst. 4); k prokázání bezúhonnosti předloží výpis z evidence Rejstříku trestů;

podle mne to tedy jasně znamená že VÝPISEM z RT se prokazuje bezůhonnost.... Óuřada může dělat třeba kotrmelce a případný soud podle mne prohraje.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: trestní bezůhonost MH

Příspěvek od Lotr »

Abych uvedl věc na pravou míru:

Podle § 35/2 si orgán SSM vyžádá OPIS z rejstříku trestů. To je poslední znění zákona, čerpám z programu ASPI, který mám k dispozici. Na bezúhoného se potom hledí dle § 12/4 jako na toho, kdo nebyl pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin nebo uznán vinným ze spáchání přestupku na úseku myslivosti nebo komu byla pravomocně uložena pokuta podle tohoto zákona. Pozor - úmyslnost trestného činu musela být v době spáchání tohoto činu, tozn. že v té době musel být dle tehdejších zákonů takový tr. čin považován za úmyslný, i když v dnešní době je stejný tr. čin považován za nedbalostní.

Dle § 12/5 K posouzení bezúhonnosti osoby požádá orgán státní správy myslivosti o vydání opisu z evidence Rejstříku trestů. Při posuzování bezúhonnosti se nepřihlíží k zahlazení odsouzení podle zvláštního zákona.Žádost o vydání opisu z evidence Rejstříku trestů a opis z evidence Rejstříku trestů se předávají v elektronické podobě, a to způsobem umožňujícím dálkový přístup. Tozn. nenoste si na úřad vlastní opis nebo výpis, orgán SSM je povinen si vyžádat svůj vlastní.

Rozdíl mezi opisem a výpisem je v tom, že v opisu se kromě všech údajů o každém odsouzení osoby, které se opis týká, uvádějí také všechny údaje o průběhu výkonu trestů a ochranných opatření i o zahlazení odsouzení. Viz zákon 269/1994 O rejstříku trestů, § 10, odst.5 tohoto zákona.


Toliko strohá litera zákona.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: trestní bezůhonost MH

Příspěvek od Lesomil »

Zdravím Lotra :)
Tohle by mi bylo srozumitelné.... Ale dosud jsem nenalezl a ani mi nikdo nevysvětlil :oops: Jakým způsobem a zejména jakým Zákonem bylo anulováno znění Zákona č. 59/2003, kterým se provádějí oprava a změny zákona č. 449/2001. To by přece mělo být provedeno Zákonem.....????
Právě v Zákoně č. 59/2003 se v bodě 21. uvádí : v §35 odst. 1 písm. c) se za slova "je bezůhonná" doplňují slova " (§12 odst. 4
)" k prokázání bezůhonnosti předloží výpis z evidence Rejstříku trestů;15) atd. .............


A teď mi někdo vysvětlete, jakým právním předpisem byt tento zákon zrušen, případně upraven..... To je pro mne problém... :oops:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: trestní bezůhonost MH

Příspěvek od dalas »

zákonem 124/2008 Sb. Část dvacátá.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: trestní bezůhonost MH

Příspěvek od Lesomil »

Zdravím!
Teď už je to jasné a srozumitelné dokonce i pro mne :wink: Včelák to rovněž dohledal svou pílí a poskytl mi informace. Takže je to dáno zákonem, který se nám (mně) sice líbit nemusí, ale platí..... Všem "pátračům" touto cestou děkuji :D
(Lotrando, Tobě taky!!! :wink: )
včelák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 180
Registrován: úte 22.12.2009, 5:06

Re: trestní bezůhonost MH

Příspěvek od včelák »

Tak jsem ve starších případech v právní poradně na myslivosti našel toto:

Otázka:č.944
Člen mysliveckého sdružení byl navržen na funkci myslivecké stráže a tento nebyl uznán z důvodu bezúhonnosti. Může být tento člen posléze ustanoven orgánem státní správy myslivosti jako myslivecký hospodář?
Tazatel:
Odpověď:
Rozdíly vyplývají z porovnání ustanovení § 14 odst. 4 a 5 a § 35 odst. 1 písm. c) zákona o myslivosti. Myslivecké stráži nestačí čistý výpis z rejstříku trestů, jejímu ustanovení brání předchozí záznamy, i když u trestů či přestupků došlo k zahlazení odsouzení. Mysliveckému hospodáři stačí čistý výpis z rejstříku trestů a dále se u něj nepřihlíží k pokutám za přestupky na úseku myslivosti, pokud od právní moci rozhodnutí o jejich uložení uplynuly 2 roky. Vladimír Čechura

Na té právní poradně jsem našel ještě i jiný nesmysl
Odpovědět