Zbraň-cesta do honitby

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Odpovědět
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od BwanaHunter »

sided> zbraň nenabitá náboji v zásobníku..tomu samozřejmě rozumím. Ale jak by někdo měl dovodit, že náboje v zásobníku v kapse, oddělené od zbraně = zbraň nabitá náboji v zásobníku... to už mi vážně hlava nebere.

lotr> náboje pod závěrem, tedy v nábojové schránce, to je jasně špatně, o tom jsem nediskutoval.

Jinak, i když to teď třeba tak nevypadá, nemám vůbec nic proti policistům, řadu z nich znám osobně jako fajn lidi, a když na nějaké narazím, v autě nejčastěji, vždy se chovám přátelsky a zdvořile, pokud se tak druhá strana chová ke mě taky. Jak mám všechny doklady pohormadě, několikrát se mi stalo, že jsem místo techničáku auta vrazil policistovi do ruky techničák od zbraně nebo i zbroják. Většinou je to trochu překvapilo, já se omluvil a vytasil správnou kartičku. S jedním pánem jsme dobře pokecali o zbraních, byl sám střelec. To se pak silniční kontrola protáhla :))

lesomil> to se nevyplatí jen nepoučenému jak ty říkáš provokatérovi. Mám v rodině právníky a ze zkušenosti vím, že když vědí, co kdo, kdy a kam až může, v praxi to funguje. Ale musíš opravdu vědět, ne JPP.

Nechci už živit dlouho tohle téma, ale vzhledem ke komplikovaným konstrukcím, které se tu člověk dočte mě zajímá ještě jedna věc. Jedu po silnici autem, na zadním sedadle mám flintu bez futrálu, náboje ve schránce. Po obou stranách silnice je honitba, kde jsem členem a mám povolenku. Silnice je ovšem nehonební pozemek. Mám ZP sk E a můžu nosit. Nicméně flinta je na sedadle viditelná, ale je v autě. Dopouštím se přestupku nebo ne?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od fesoj »

Ne že bych to nedělal úplně stejně :oops: , ale podle mého názoru to přestupkem je, i když víceméně neprokazatelným. Nejde o to, zda je zbraň v autě viditelná, ale o ty náboje ve schránce. "Fikaný" policista by se mohl ohánět s tím, že nabíjet bys měl až na honebním pozemku /z auta stejně střílet nesmíš/ a pokud by došlo k dopravní nehodě, mohlo by se stát, že zbraň se dostane do ruky neoprávněné osobě a je-li nabitá, je na průser zaděláno.
Kritériem pravdy je praxe.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Lesomil »

BwanaHunter :) ,
můj osobní názor na Tebou popsanou situaci ... Podmínky nošení jsou v zákoně definovány. Podstatou je skupina daného ZP...
tedy má li držitel zbraně ZP skupinu"E" může zbraň nosit a tím pádem i mít v autě... :)

Držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C je oprávněn
podle účelu užívání nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit sportovní nebo loveckou zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo sportovní nebo loveckou zbraň kategorie C; tuto zbraň může nosit pouze na střelnici nebo v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu,14)
přebíjet pouze pro vlastní potřebu náboje podle technologických postupů, které udávají výrobci jednotlivých dílů nábojů, nebo
nabývat do vlastnictví, držet, popřípadě nositstřelivo nebo jednotlivé části nábojů do zbraní kategorie B nebo C. Přebíjet náboje nebo nabývat do vlastnictví jednotlivé díly nábojů smí jen osoba starší 18 let, střelivo a jednotlivé části nábojů nesmí nosit viditelně.

Držitel zbrojního průkazu skupiny E je oprávněn
nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit, zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo zbraň kategorie C,
nabývat do vlastnictví střelivo nebo jednotlivé díly nábojů pouze do zbraně, kterou je oprávněn držet, a to po předložení
průkazu zbraně, a nosit nejvíce 2 zbraně a střelivo do těchto zbraní; zbraně ani střelivo nesmí nosit viditelně.
§ 2
Vymezení některých pojmů
1.Druhy zbraní a střeliva jsou vymezeny v příloze.
2.Pro účely tohoto zákona se rozumí
a)držením zbraně nebo střeliva mít
1.zbraň nebo střelivo uvnitř bytových nebo provozních prostor nebo uvnitř zřetelně ohraničených nemovitostí se souhlasem
vlastníka nebo nájemce uvedených prostor nebo nemovitostí,
2. zbraň nenabitou náboji v zásobníku, nábojové schránce, nábojové komoře hlavně nebo nábojových komorách válce
revolveru a uloženou v uzavřeném obalu za účelem jejího přemístění z místa na místo,
b) nošením zbraně nebo střeliva mít zbraň nebo střelivo u sebe, s výjimkou případů uvedených v písmenu a),

Tolik k argumentaci nošení a držení zbraně...
Tedy argumentuje li se při zbrani volně položené v autě nošením , mělo by jít o držitele ZP skupiny E"
Při "držení" zbraně je pak otázka, zda automobil je považován za nemovitost......???? To nevím. Jinak asi v obalu...
Dokáže někdo z Vás určit, zda je auto nemovitostí...
Naposledy upravil(a) Lesomil dne čtv 12.4.2012, 9:10, celkem upraveno 1 x.
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od sided »

BH: používám v autě tohle http://www.cabelas.com/product/Auto-ATV ... t104195880 horní dvě kapsy na flinty, ve spodní vozim sekerku, veký nůž a podobný binec. Nic se po autě neplácá a flinty jsou hezky po ruce, zatáhneš zip a jsou schovaný. Už jsem jich pár objednával i pro kolegy co to viděli v autě.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Lesomil »

Sided :) , to nevypadá špatně.... Lze to ale případně použít jako klasické pouzdro na zbraň, tedy dát přes rameno (či na záda) a někam donést???? Rozuměj, aby jeden v pouzdru nedovezl dvě zbraně na kontrolu PČR a z auta je tam od parkování nenesl volně na rameni...
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od sided »

BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od BwanaHunter »

Lesomil> jsem stejneho nazoru, ze E to resi a soucasne je potreba. Jen si nejsem jisty nakolik koliduje pozadavek na skryte noseni a zbran viditelne umistena v aute.

Sided> diky za tip. Nicmene znam,ale nejak k tomu nemam tu spravnou duveru. Navic mam trochu obavy, kdyz pak sednu do lesa a auto nekde stoji,aby se nejaky poberta nedobyval do auta s nadeji,ze tam flinta je. Ja mam klasicky kovovogumovy drzaky,v tech flinta drzi a je videt ze v nich neni. No ale taky ze je :)) A kdyz si odskocim po praci do lesa,v chate prehodim veci a jedu na posed,jsem liny to instalovat,to priznavam.
Nicmene prakticky jsem to nikdy netestoval,treba je to super a lepsi nez jsem myslel.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Rogam »

To BwanaHunter

K tomu přenášení zbraně kategorie C bych doplnil něco z §29 zák. o zbraních:

(6) Držitel zbrojního průkazu skupiny C je povinen přepravovat drženou zbraň na místo, kde je oprávněn ji nosit, pouze ve stavu vylučujícím její okamžité použití; používá-li při této přepravě dopravní prostředek veřejné hromadné dopravy, je povinen tuto zbraň přepravovat v uzavřeném obalu. Držitel zbrojního průkazu skupiny B je povinen přepravovat držené zbraně na místa, kde je oprávněn je nosit, pouze ve stavu vylučujícím jejich okamžité použití a v uzavřeném obalu.

Komentář k příslušnému ustanovení zákona (zdroj: ASPI - Automatizovaný systém právních informací):

Podle tohoto ustanovení jsou držitelé zbrojního průkazu skupiny C – k loveckým účelům povinni přepravovat zbraň do místa jejího nošení (uznané honitby) pouze ve stavu vylučujícím její okamžité použití [§ 2 odst. 2 písm. a) bod 2]. V případě, že používá k přepravě prostředek veřejné hromadné dopravy, je povinen přepravovat tuto zbraň v uzavřeném obalu. Přísnější podmínky k přepravě má držitel zbrojního průkazu skupiny B – ke sportovním účelům, který je povinen přepravovat sportovní zbraně na schválené střelnice pouze v uzavřeném obalu a ve stavu vylučujícím jejich okamžité použití. Je třeba dodat, že návrh zákona původně předpokládal stejnou povinnost přepravovat lovecké zbraně i v soukromých vozidlech v uzavřeném obalu.

Takže ve vlastním autě to je za splnění výše uvedených podmínek OK.
Naposledy upravil(a) Rogam dne úte 17.4.2012, 11:00, celkem upraveno 3 x.
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od kasari »

To Rogam - nějak mi není jasný smysl tohohle příspěvku.

Cituješ tady paragraf, který tu již několikrát byl a to doslova a pokud uvádíš komentář k jeho výkladu, bylo by dobrý upřesnit, čí komentář to je. Jinak se jedná o klasickou JPP... Víme?
Ulkomaalainen...
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Rogam »

kasari píše:To Rogam - nějak mi není jasný smysl tohohle příspěvku.

Cituješ tady paragraf, který tu již několikrát byl a to doslova a pokud uvádíš komentář k jeho výkladu, bylo by dobrý upřesnit, čí komentář to je. Jinak se jedná o klasickou JPP... Víme?
reakce byla na výše uvedené, reagoval jsem na příspěvek od BwanaHunter v 12.4.2012, 1:29 , resp. jeho poslední větu, kde se ptá, zda se dopuští přestupku, když má flintu viditelně na sedadle.

komentář, je k příslušnému § 29, odst. 6, zákona č. 119/2002 Sb. v platném znění, citovaný z ASPI, zdroj jsem do svého příspěvku doplnil. Víme? :wink:
kasari
Moderátor
Příspěvky: 1003
Registrován: sob 18.7.2009, 15:07

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od kasari »

Ze jsi zdroj doplnil, to je dobře, nicméně mi pořád nepřipadá, že by ten příspěvek nebyl jen opakování toho, co tu bylo již mnohokrát napsáno. Jen namátkou -
vesrad 15.11., 20:26
Loveček 17.11., 22:33
vesrad 22.11., 20:13
Zanek 23.11., 23:25
dalas 10.4., 13:26
Lesomil 12.4., 08:29

Ve všech těchto příspěvcích se vysvětlují podmínky pro přepravu a nošení loveckých zbraní. V ZoZ platí souběžně 2 paragrafy, které řeší nošení a přepravu loveckých zbraní.
Ulkomaalainen...
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Rogam »

To kasari

Podle mne tu vedeme zbytečnou debatu a zaflákáváme vlákno, ale budiž...

Doplnění zdroje pokládám za podnětnou připomínku, ale další dotaz mne přijde trochu, jak to jen říci, zbytečný. Jak jsem již výše uvedl a doplnil, tak jsem reagoval na příspěvek od BwanaHunter, jelikož o pár příspěvků výše položil přímou otázku: "Mám ZP sk E a můžu nosit. Nicméně flinta je na sedadle viditelná, ale je v autě. Dopouštím se přestupku nebo ne?"

S ohledem na to, že zde BwanaHunter věcně reaguje na dotazy ostatních, které se týkají lovů v Africe, což je mu blízké, tak jsem pokládal za "vhodné" mu taky věcně a srozumitelně zareagovat na dotaz, aby se nemusel podrobě probírat všemi příspěvky, tak jako ty. Navíc, jak koukám, tak koukám, tak jsem zde citovaný komentář k danému paragrafovému ustanovení od nikoho jiného neviděl.... Navíc, by uvedení pouhého komentáře, bez příslušného paragrafového znění zákona nebylo zcela srozumitelné.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od Jiří K. »

Nevím co je špatného na připomenutí přesného znění zákona, včetně komentáře, když mi osobně některé výše uvedené citace příjdou jako vytržené s kontextu. Jen ať obhájím svou pravdu. Spousta nových členů fóra nemá vůbec snahu si přečíst starší příspěvky týkajíci se témat méně závažných. Trochu je to jako žabomyší válka.
Osobně si myslím, že převážení zbraně bez obalu je zbytečné riziko. Dle mého názoru to ovšem zákon umožňuje. I to promenádovat se po Václaváku s loveclou zbraní, ať se to zdá naprosto absurdní.

Dle všeobecně uznávaného názoru vycházi slovo myslivec ze základu myslet.
1. Pokud zbraň vezu do honitby v obalu snížím pravděpodobnost její poškození. Pokud pojedu na motorce tak pravděpodobně bude nedaleko posedu. Kolik z nás dnes šoulá či loví ze země. Jinak uvezu to na zádech se zbraní, tak ten obal i unesu prázdný.Případně si mám na co sednout.
2. Zbytečně na sebe neupozorňuji. Pokud bych bydlel ve své rodné vísce. Kde všichni vědí, že již několik generací jsou v naši rodině myslivci tak je mi to šumák. Já ovšem jezdím do honitby s města. Tak proč bych měl upozorňovat na to, že u sebe mám zbraň či je u mne v bytě. Až na vyjímky si většina lidí myslí, že jdu z ryb. Mezi obalem na pruty a zbraň je minimální rozdíl.

Na závěr jen takový malý doplněk. Ne vše co si myslí PČR je pravdou, někdy se jen jedna o nesprávný výklad příliš aktivního ouřady MV. Pokud by to záleželo na MV tak nemáme zbraně vůbec doma a chodíme si je půjčovat.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od precechtel »

4Jiři K:
Pokud by to záleželo na MV tak nemáme zbraně vůbec doma a chodíme si je půjčovat.

Tento Tebou vyslovený názor má nějaké racionální jádro, např. oficiální stanovisko či návrh MV ČR k držení a úschově zbraní nebo jenom tak činíš svůj příspěvek zajímavější a obyčejně plácáš poplašnou zprávu?
Nějak jsem totiž nezaregistroval, že by MV ČR prosazovalo úschovu zbraní a jejich půjčování na střelnici či k lovu. Jo, pamětníci vědí, že něco podobného bylo v bývalé NDR a že v SSSR se reguloval počet kulovnic mezi mužiky a že i u nás zpravidla se kulovnice milostivě "dávala" až po třech letech provozu myslivosti, ale to je minulost.

Souhlasím ovšem s tím, že mnohdy si pracovníci P ČR na úseku zbraní a střeliva zákon a vyhlášku vykládají po svém a občas platí tzv. regionální právo, tj. co platí v jednom okrese, v sousedním vyžadují poněkud jinak. Narazil jsem na to v minulosti při převodu zbraní, či prodlužování ZP. F.
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Zbraň-cesta do honitby

Příspěvek od fesoj »

K tomu, co napsal Franta Přecechtěl, bych chtěl doplnit jen důležitou maličkost - vše je v lidech. Pokud pracovník PČR na úseku zbraní a střeliva zná zákon /a že by měl/, stále občas existuje možnost různého výkladu. Jinak bude postupovat policista, který je zároveň myslivcem či sportovním střelcem a jinak ten, pro kterého je toto zařazení jen víceméně nudným zaměstnáním. Nemluvě o tom, že u takového člověka mnohdy ani ta znalost předpisů není na patřičné úrovni a pak se divíme... Setkal jsem se s oběma mnou popisovanými typy a jen jsem zíral, co je všechno možné. Dokonce jsem zažil i to, že - za bývalého režimu - policista vyškrtl kulovnici z loveckého lístku na základě potvrzení z Lověny, že ji majitel předal ke komisnímu prodeji a vystavil povolení na nákup nové zbraně. Stará flinta tím pádem vypadla z evidence a když ji po půl roce Lověna majiteli vrátila jako neprodejnou, měl ji pak 5 let doma načerno.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět