Používání plomb

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
k petr
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: úte 22.3.2011, 14:17

Re: Používání plomb

Příspěvek od k petr »

plomby jsou typicky česká buzerace lidí v tomto případě myslivcu . Vymysleli jsme si ji na sebe sami .Vypisování lístku evidence plomb -hned je spousta zbytečného uřadování ve kterém si u nás zřejmě mnoho lidí libuje.Znáte snad někdo v celém státě jediný případ kdy byl díky plombám chycen jediný pytlák. A pokud ano stojí to snad za buzeraci desetitisícu lidí
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Používání plomb

Příspěvek od dalas »

Černou máme napsánu všichni ale nikdo nemá plombu. U nás není černá stálou zvěří (zatím). Hospodář na to nějaký plomby má. Pokud se černé budu věnovat systematicky, vypíše mi povolenku a dá plomby podle kusů v povolence. Prakticky je to ale tak, že kdo uloví, zavolá hospodáři, ať přijede s plombou, nebo to musí risknout a dovézt to domů. Papírová válka se provede následně. Kdyby to rozdal všem, tak se mu budou toulat v systému třeba 20ti letý plomby, který už ani jejich majitel nenajde.
Trochu odbočím: Včera jsem byl jako host na honě na drobnou. Chlapi našli v lese torzo srnce, hlava deka, vývrh.... Prostě pytlák si to sedřel na místě, možná naporcoval a ještě se ani nesnažil stopy po sobě zakrýt. Ti mají z plomb jen srandu.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Používání plomb

Příspěvek od fesoj »

Nejen u pytlačení, ale u veškeré trestné činnosti obecně platí, že zločinci jsou vždy o krok napřed, něco vymyslí, začnou provádět a ochránci zákona, ať už policie nebo v našem případě třeba MS, teprve musí reagovat, najít účinný způsob obrany - a když se najde, vymyslí darebáci něco nového. A tak to bylo, je a bude, co svět světem stojí...
Kritériem pravdy je praxe.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Používání plomb

Příspěvek od Lesomil »

Přesně tak. Já se jen divím, že ten váš hospodář taky nekontroluje zda máte seboou v honitbě jednu kulovou patronu, když máte povolenku na jednoho srnce... Tak jak napsal fesoj :) nelze odpočítávat povolenky podle plánu lovu.... V honitbě s přemnoženou černou by se mohlo taky stát, že po naháňce nebude čím ulovenou zvěř označit... (Ale předpokládám, že hospodář ty plomby má, jen s nima zachází jako se šafránem a zvyšuje to jeho důležitost.....) Fesoj již uvedl. že evidence plomb lze vést perfektně se všemi dostupnými a potřebnými informacemi. Takže vždy lze dohledat řadu let zpětně kolik a kdy člen MS (nebo HS) nafasoval plomb a jaká byla jejich čísla.... Následně pak kolik plomb bylo použito, jakého čísla a na co. Tím je stanoveno, kolik ten dotyčný má ještě plomb a jaká jsou jejich čísla.... :) Nehlásí se snad toto vše mysliveckému hospodáři?
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Používání plomb

Příspěvek od fesoj »

A paradoxně nastávají problémy s používáním plomb u těch, kteří neloví... Mně se jednou stalo, že mi došly plomby, hospodář nebyl k dosažení a tak jsem si půjčil a následně použil plombu od člena - nelovce, kterému ležela doma už bůhvíjak dlouho. Jenže to byla plomba ze staré serie, která se už dávno neměla používat a na veterině na to koukal doktor, který je shodou okolností předseda OMS, jak horák na lívanec - kde jsem to prý vyhrabal...
Kritériem pravdy je praxe.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Používání plomb

Příspěvek od rimar77 »

nevím jak u vás ale u nás musím v lednu odevzdat hospodaření a s plombama a u těch co se neopužily požádat o převod do nového roku a rovnou nafasuju 20-30ks novejch dle toho okolik si požádám a hned musím založit novou evidenci plomb na danej rok takže to že by´se mi tu toulala 20ti letá plomba nehrozí. Když je nějaká starší série stáhnu ji od dotyčného v lednu dám mu novou a tudle dám osvědčeným členům co loví aktivně a spotřebují ji. Normální člen s povolenkou dostane na začátku roku 2plomby a aktivní i 4 aby si pro ně nemuseli pořád chodit. V průběhu roku mohu požádat a dostanu další dle potřeby. Černá u nás není plánovaná tak přece nemohu tušit kolik toho nastřílíme a kolik jich bude potřeba a plombu lépe dvě u sebe musí mít každej člen a pokud kus neonačí je to jeho problém a musí nést následky. Osobně se zavedením plomb souhlasím a není to žádnej českej výmysl funguje to všude ve světě i například v USA kde postih za neoznačení medvěda po slovení je dost drnej co jsem slišel. já jsem kouil penál co maj děti do školy a plomby a propisku mám tam, beru to vždycky sebou s mysl. dokladama ať už do baťúžku když jdu na posed či si sednout někam do stráně či ochoz a nebo do bundy když opuštím auto a jdu na šoulačku. Máš taky to to samý jako kdyžbyjste se rozčilovali proč máme sebou tahat zbroják, povolenku atd. Ty sebou nosíme všichni a nikdo neremcá.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Používání plomb

Příspěvek od rimar77 »

fesoj píše:A paradoxně nastávají problémy s používáním plomb u těch, kteří neloví... Mně se jednou stalo, že mi došly plomby, hospodář nebyl k dosažení a tak jsem si půjčil a následně použil plombu od člena - nelovce, kterému ležela doma už bůhvíjak dlouho. Jenže to byla plomba ze staré serie, která se už dávno neměla používat a na veterině na to koukal doktor, který je shodou okolností předseda OMS, jak horák na lívanec - kde jsem to prý vyhrabal...
tak to jedině ukatzuje na to že váš hospodář má bordel ve vedení evidence takovoudle plombu měl dávno stáhnout a vyměnit za novou
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Používání plomb

Příspěvek od fesoj »

Máš pravdu, vloudila se chybička, asi ty staré plomby stáhnout zapomněl nebo /a to spíš/na to zapomněl ten člen, který pokud se pamatuji, co se plomby používají ještě nikdy žádnou nepotřeboval.
Kritériem pravdy je praxe.
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Používání plomb

Příspěvek od Lesomil »

Ať tak, nebo tak....... Pokud je kus označený plombou a je vyplněn průvodní lístek, je dohledatelný vše ostatní..... I když je ta plomba letitá a možná i neplatná..... :oops: Nikdo ale v takovém případě neprotlačí "upytlačení"....
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Používání plomb

Příspěvek od dalas »

Zřejmě ta rozdílnost ve vydávání plomb pramení ze způsobu a organizace odstřelu. Pokud je plán a není překračován není nutno vytvářet zásobu plomb. U nás je odstřel rozdělen podle rozdělovacího klíče, každý dostane přesně to co bude lovit a myslivče starej se. Před zahájením lovu nahlásíme, co v úseku je odstřelovýho a podle toho jdou povolenky. Samozřejmě pokud ulovím a najdu další kus nevhodný k chovu, nahlásím kolegům co mají stejnou věkovou. Tohle funguje a nejsou s tím problémy. Uznávám, že ty mohou nastat s rozšířením černé. Zatím je roční maximum černé ulovené individuálně 3 ks. To se dá zvládnout dodáním plomby ke kusu. Pro společný lov má plomby hospodář, nebo předseda ať již na lov černé, nebo na stržené či jinak uhynulé kusy při lovu na drobnou.
Znovu ale říkám, že pro pytláka je plomba zanedbatelný detail.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Používání plomb

Příspěvek od rimar77 »

dalas jasně jenže u nás I věkovou a holou loví všichni kdo chtějí a najdou ji, povolenku na ně vydám všem, jen mi to musí nahlásit okamžitě po odlovu abych mohl případně zastavit odstřel a rozdíl v úlovcích černné u nás je dost velikej před 3 lety jsme ulovili 34ks a letos jen 4 ks tak proto má každej oplomb více a je kliod a pohoda.
Pytlačení plomby nezastaví a ani nemohou ale dokážou jim to znepříjemnit přeci jen nikdy nevíš kdy narazíš na silni na policejní kontrolu
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Používání plomb

Příspěvek od fesoj »

Tedy, Dalas, klobouk dolů před takovým sdružením, kde tohleto funguje. U nás máme např plán lovu jelení zvěře 3 jeleny, 3 laně a dva kolouchy. Kdo má splněny všechny povinnosti, může lovit a stejně se stává, že se plán lovu nesplní a to i u trofejové zvěře. Pokud by se povolenky a plomby přidělovaly podle počtu plánovaných kusů, asi by to bylo s plněním plánu ještě horší. U srnčí zvěře je to obdobné. Každý smí lovit dva srnce, z toho jeden musí být v první věkové, a to až do splnění plánu lovu a po ulovení toho druhého mu hospodář řekne už dost nebo ať pokračuje dál, podle toho, jak v tom kterém roce plnění plánu pokračuje - je nás 18 členů. letos byl plán 17 srnců, střelilo se 15 a z toho já mám 4. Co se týče lovu srnčí holé, pokud by někdo z plánovaných 31 kusů dokázal ulovit třeba 10 a všechny odstřelové, byl by jen chválen - a i tak by se třeba stalo, že by se plán nesplnil. Vydávat povolenky jmenovitě s určením, kolik mohu střelit holé, by byla katastrofa. Je to dáno tím, že jsme banda dědků, já ve svých 61 letech patřím mezi ty mladší a i sám na sobě zjišťuji, že mi to už tak nejde jako dřív - a to ve všech směrech, bohužel... :(
Kritériem pravdy je praxe.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Používání plomb

Příspěvek od dalas »

No už jsem několikrát slyšel, že jak to funguje u nás ve sdružení je nad průměr. Lovíme 32 ks srnčí a je nás 24. Štěstí je, že v členstvu máme zastoupeny všechny věkové třídy. Z toho asi 4 členové srnčí neloví. Zhruba měsíc před koncem lovu zjištujeme plnění plánu. Kdo nemá dosud uloveno dá buď hlavu na špalek, nebo přizná, že to nestihne a vrátí povolenku. Hospodář pak vydá novou jinému členu, který nemá problém dotyčný kus ulovit ve zbylém čase. Jeden čas dokonce chlapi brblali, že lovíme málo, že JKS jsou určitě větší. Když někdo při rozdělování povolenek řekne, že lovit nebude, tak nebude, ale je to u nás bráno trochu jako otázka cti.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Používání plomb

Příspěvek od fesoj »

Otázka cti... Tak to má byt, tak je to spravne. Nelíbilo se mi, že lidé přezdívají myslivcům Spolek ozbrojených brigádníků - ale ono to dost odpovídá skutečnosti, alespoň u nás :oops:
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Perník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 422
Registrován: stř 16.7.2008, 14:37
Bydliště: Litoměřicko

Re: Používání plomb

Příspěvek od Perník »

Pánové, odkud pramení info, že je-li plomba stará, nesmí se používat, nebo by se měla vyměnit. :?:
Do dneška mám mezi členy (nelovci jak říká fesoj) plomby serie CZ02 (tuto již nevydáváme cca 2 roky) a na první novoroční schůzi jen zkontroluji zda ještě fyzicky existují. Poté projdu evidenci vydaných a hned bych zjistil rozdíl, tedy to že by nějaká plomby mohla být nezákonně použita. Plomby měním pouze v případě ztráty (zcela vyjímečně) nebo při jejím znehodnocení.
Plomby vydávám dle požadavku členů, kdy každý má nejvíce 3ks, podle toho jak intenzivně se lovu věnuje. Při ulovení jen doplňuji. Nemělo by se pak stát to že člen uloví více kusů, které pak nemá čím označit.
KB CZUB 584 12/7x57R
IŽ - 27EM - 1C 12/76
NK Bora od Černé tůně
Odpovědět