Lov zvěře u hranic honitby

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od motolada »

Aháááá tak přeci tam něco je :lol:
Zeptám se jde ten zákon někde stáhnout,mám ny mysli vše co je potřeba k provozování mysl.(449/2001)?

U nás to funguje s posedy klasicky do 200m,lovená zvěř je ale mnohokrát jinde než 200m 8)
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od Lesomil »

Zdravím!
Tak jsem na stránkách "Myslivost a Lovectví" našel zákon, který je už tak, jak má být ohledně těch energií pro spárkatou zvěř...
Tedy: je zakázáno....
j) střílet zvěř zakázanými zbraněmi, jejich doplňky a střelivem,24)
k) střílet zvěř srnčí jinou zbraní než kulovnicí s nábojem s energií ve 100 m nižší než 1000 J (joulů) a ostatní zvěř spárkatou nižší než 1500 J; to neplatí při lovu selete a lončáka prasete divokého, které lze při nadháňce, naháňce nebo nátlačce střílet i brokovnicí s jednotnou střelou,


Tedy někde je to asi postaru a někde již správně... to aby jeden vždy projel celý net....... proč ty starý věci jsou tam pořád....? Pak jeden dělá zmatky... :oops:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od dalas »

Je to klasika. Opravili polovinu a druhou polovinu dodrbali. Z výše uvedeného znění plyne, že na společném honu mohu použít flobertku. Je to zbraň s hladkým vývrtem? Je. Používá náboj jednotnou střelu? Používá. Je pro ni předepsaný nějaký výkon? Není. Ten se teď vztahuje jen ke kulovnici. :lol: Bože můj, za co jsou ti lidi placeni? Všichni melou anglicky a neznají češtinu. Přitom stačilo za kulovnici dát čárku. Dále to tu rozvíjet nebudeme, protože jsme OT.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od ares »

dalas píše:No pokud si sedneš, lze to považovat za čekanou.
To je právě, ono. V platné legislativě není nikde vymezen pojem šoulačka či čekaná. Když se budu řídit literaturou, tak se při šoulání dá i zastavit na místě, popř. krátkou dobu sedět. U nás se to populárně glosuje větou: Do 15 minut sedět můžeš.. :idea: pak si můžeš o metr popojít a sednout znovu :D
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od dalas »

:D a u čekané není nutno použít posedu, či kazatelny nebo záštity. Ty jsou pouze vhodné. A teď si představme, že spor bude posuzovat Mařenka jako soudkyně, která vůbec nic neví o myslivosti. Ta se chudák z toho musí zbláznit. Dobrá, 15 min je šoulačka, ale 16 už je čekaná. :lol: A nádhera je, že můžeme ten metr šoulat zpět na původní místo.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od ares »

Česká vynalézavost nezná hranic.. teď trochu vážnějí, v případě černé bych nějakou hranici 200m neřešil, ikdyž tím porušuji zákon. Pokud jsou dobré sousedské vztahy a lidé jsou rozumní, tak to funguje jako taková tichá domácnost.
Vidím to jak to je u nás. Na hranicích, které vedou většinou (tak z 85%) polnostmi, je v létě vysoká koncentrace černé i srnčího. Zvěř rychlo pochopila, že v oněch místech se moc neloví a stahují se k nim. Pola jsou rozlehlá, nejsou výjimky i desítky hektarové lány, takže dostat k nim prostě nejde.Terén je navíc velice rovinný, takže šoulání moc úspěšné není.Těžko si představit, že si do prostřed pole postavím přenosák, to by kolchozáci řvali. Nezbývá mi nic jiného, než si sednout na stoličku na hranice.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od Jiří K. »

Ares, neříkám, že nemáš pravdu. Pouze, ale do prvního průšvihu nebo než se najde jeden blbý či závistivý a pod. A těch je v ČR plno a myslivci jako skupina nejsou vyjímkou.
Pokud jsem dobře poslouchal zástupce Agrarní komory, tak jejich Myslivecká Komise má ve svých návrzích na snížení stavu "lokálně" přemnožené černé zvěře i omezení ustanovení pro zákaz lovu ve výše uvedených "ochraných" pásmech.
Jinak to vyšlo i v nějakém článku ve Světě Myslivosti či Myslivosti.
ares
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 173
Registrován: úte 06.5.2008, 20:25

Re: Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od ares »

Proto jsem psal- tichá domácnost. Je mi jasné, že kdyby došlo na lámání chleba, tak asi bude problém. Ikdyž by to bylo asi slovo proti slovu. Jinak jsem to samozřejmě četl, ale je to pořád návrh někde na papíře, což mi nepomůže. Osobně bych se ale k tomu přikláněl.
nimrodl
Troll
Příspěvky: 141
Registrován: sob 27.10.2012, 13:36

Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od nimrodl »

Stavba mysliveckého zařízení kolem hranic.Vím,že zákon zakazuje stavbu zařízení kolem hranic ve vzdálenosti do 200m 449/2001 Sb § 45 odst. s)

ale jak postupovat v případě,že už stojí? v sousedním MS se toto děje celkem často a začínám toho mět dost.
Kdyby selhala domluva jestli je možné jej odstranit v rámci práv našeho sdružení? vím,že není problém vzít v noci pilu a pozhazovat je s tím,že to byl nějaký vandal... ale toto považuji až za krajní řešení.
Nissan Patrol GR Y 60 long ,35" , navijak a tuna železa navíc :-)
Lada Niva T3
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od dalas »

Přesunul jsem to sem. Prvně bych se zkusil domluvit, aby sousedi neměli pupínky z toho, že jste je vynechali. Pokud nebude sjednána náprava, tak to řešte prostřednictvím státní správy myslivosti.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od Zdenek41 »

V každém případě je potřeba si uvědomit,co jsou sousedské vztahy....Je to vždy dvousečná zbraň.V první řadě bych užívatelovi honitby napsal dopis o tom co porušuje a pak pokud se nedomluvíte podstoupit k řešení ssm.
Ale co je prvořadé kouknout po vlastní honitbě zda je vše v mezích...Pak se stěhují krmelce zásypy,umělé nory a já nevím co ještě.To zas na podmět z druhé strany :wink:
Qicala
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: úte 21.5.2013, 8:24

Re: Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od Qicala »

v poslednim cisle Myslivosti (5/2013) jsem nasel clanek, kde chlapik nadsene popisuje lov s novou 557. Pokud jsem to z popisu dobre pochopil, pak strilel na loncaka 50m od hranic honitby. Navic trefil hodne blbe a prase pochopitelne zmizelo k sousedum. Nasleduje dramaticky popis vseho kolem vcetne marne dohledavky. Priznam se, ze me to uz pri cteni zarazilo, protoze pri adepture tech 200m do nas "tloukli" a u zkousek se me na to dokonce zeptali. A pak si v casopise prectu ze ... strili na prase kde nema, blbe trefi, hospodari vedlejsi honitby zmrvi sobotu a pak jeste nedeli a vysledkem je 0,00nic ...nerikam, ze se to v praxi nedeje, nebo ze se to stat nemuze, ale docela me udivuje, ze se tim nekdo jeste chlubi ... mozna tak jeste chlapum v hospode, ale napsat to do casaku ? nicmene stale je ale mozne, ze jsem to pochopil blbe (?)
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od dalas »

Rozhodující je způsob lovu. Na čekané platí 200m, šoulat můžeš i po hranici. Rozhodně by ale měl autor uvést způsob lovu. Že to doprasil a dosled byl u sousedů, to se může stát i 1km od harnic.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od fesoj »

Pochopil jsi to blbě v každém případě. 1/ Nešlo o nějaké "chlubení se", ale o upozornění, co se všechno při lovu může stát. 2/Kritizovat někoho, že něco střelil "blbě" - no to bych bral od někoho, kdo o střílení něco ví, ale ten by to asi takhle nenapsal. Chybit nebo postřelit zvěř, se může stát každému - Ty jsi, podle Tvých příspěvků na tomto webu, dosud asi na zvěř nikdy nevystřelil, takže neodsuzuj druhé ! 3/ Jaký je kdo myslivec, to se pozná právě při dosledu a myslím, že střelec i hospodář sousední honitby udělali maximum, i když bezvýsledně. Já vidím jedinou chybu v tom, že nebyl k dispozici dobrý pes, který by v té obeznané leči dokázal divočáka udržet na místě a umožnil tak dostřelení. 4/Že zkazil tomu hospodáři sobotu a neděli ? Ze zákona vyplývá, že dosled je střelec oprávněn a povinen provést i v cizí honitbě, ovšem po předchozím vyrozumění tamního mysliveckého hospodáře. Nikde není psáno, že ten hospodář se musí dosledu zúčastnit, to, že tak učinil, svědčí o jeho dobré vůli a kamarádských vztazích. Kdyby si nechtěl kazit sobotu a neděli, nikam chodit nemusel a já si myslím /podle sebe soudě/, že šel ochotně a rád a za zkažený víkend to nepovažoval. 5/Na to, že jsi krátce po zkouškách, máš hrubé nedostatky ve znalosti zákona o myslivosti, když nevíš ani to, že zákaz lovu ve vzdálenosti do 200 m od hranic honitby se týká pouze lovu na čekané a zde šlo výslovně o šoulačku - v článku je to jasně napsáno.
Kritériem pravdy je praxe.
Qicala
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: úte 21.5.2013, 8:24

Re: Lov zvěře u hranic honitby

Příspěvek od Qicala »

fesoj ... no nemusis se hned rozcilovat. Pokud jsem se Te nejak dotkl, pak .. se omlouvam, nebyl to umysl .. proc taky.
JInak, ja psal, ze o tom vim prd. Co me zaujalo byl zpusob, jak byl ten clanek napsany a jeho obsah a jak mi to celkove vyznelo ... nic vic jsem nerekl :-) pochopil jsem to proste blbe ... i to jsem psal. Jsem zase o neco chytrejsi ...

... a ano, nedoslo mi, ze pisatel pise o soulacce, i kdyz to z obsahu vyslovene vyplyva ... mea culpa, mea maxima culpa .. uz mlcim, stahuji se do kouta a kdyz mluvi starsi, budu uctive soupat nohama :wink:
Odpovědět