Novela zákona 449/2001 Sb. o myslivosti návrh MZe

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
Odpovědět
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Novela zákona 449/2001 Sb. o myslivosti návrh MZe

Příspěvek od fesoj »

Pokud je prvořadým úkolem doby snížit stavy černé, pak bych to nekomplikoval a naopak zjednodušil - odstřel selat a lončáků bych nechal tak, jak je, tj. celoročně a všude bez omezení, odstřel dospělých kusů od 1.8. do konce roku rovněž všude bez omezení. Jen bych uvedl, že je nemyslivecké a neetické lovit bachyni, a to i lončačku, pokud vodí zřejmě nevyspělá, na matce plně závislá selata. To nám koneckonců zakazuje i Myslivecký řád. A věřím, že stavy by šly dolů. Jen dodávám, že když něco mohu lovit, neznamená to, že lovit musím, nemám-li k tomu rozumný důvod - a to platí pro každou zvěř. Já například nelovím hřivnáče, protože u nás holuby nikdo kromě mne nejí a střelit ho a vyhodit považuji za těžký myslivecký hřích.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Novela zákona 449/2001 Sb. o myslivosti návrh MZe

Příspěvek od Zdenek41 »

Ono spíš je v podvědomí to jak se i bez zákonů všude, téměř všude s černou hospodaří...
Jinak Fesoji udělej prsíčka v trojobalu s mladého modráka a uvidíš jak ho slupnou.Ono je to dnes s tou výživou v rodině opravdu těžké.Já musím obalovat divočáky.A pak je vše v pořádku.Prostě někdo to má v hlavě.Ale pak už to chutná normálně... :lol:
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Novela zákona 449/2001 Sb. o myslivosti návrh MZe

Příspěvek od BwanaHunter »

Chlapi, asi jsem slepej, blbej, nebo mladej, ale já tam žádnou takovou katastrofu nečtu, pokud dobře vidím, tak prasata v podstatě zůstala tak jak jsou teď, jen dospělé protahují o měsíc a přibyla možnost lovit celoročně zvěř starší 2 let, pokud má do 60 kg a nevodí/není březí. Pokud chceme snížit stavy, není to přeci taková tragedie, a jak říká fesoj, to že lovit můžu, neznamená, že musím. Blbec střelí vodící bachyni i teď.
A pak návrh prodlužuje dobu lovu koloucha siky do 30.4., což není moc podle mého gusta, ale zase, tam kde jsou rozumní nebo chtějí držet stavy, tak se na to vykašlou, a tam kde mají opravdu problémy se stavy nebo s plněním plánu tak jim to třeba pomůže... Každopádně mě ten úplně první návrh s dobou lovu furt skoro u veškeré spárkaté připadal horší a o dost. Ale třeba jsem něco nepochopil a vysvětlíte mi to...
Jinak mě tam třeba chybí možnost účinnější regulace krkavcovitých a tak, ale to asi neřešíme.

Pravdu díš Zdenku, takových, co říkali, jak by nikdy to či ono nejedli, už jsem taky pár viděl. A pak vylizovali talíře :)).
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Novela zákona 449/2001 Sb. o myslivosti návrh MZe

Příspěvek od fesoj »

Sice jsem naprosto OT - ale pánové, moji ženu by asi nepřesvědčil vůbec nikdo, co se nějakých mňamek týče. Nutrie je pro ni jen veliká myš s oranžovými zuby, na úpravu jezevce by mi ani nedovolila použít její kuchyňské nádobí a o kuchyňské úpravě ráží či býčích neb koňských varlat se před ní nemůžu ani bavit - "když ti to chutná, tak si dej, jen nechtěj, abych to jedla nebo připravovala". Shodne se se mnou, že nejlepší svíčková je ze zajíce, ale od té doby, co si kousla do broku, nejí ani zaječí zvěřinu a spokojí se s omáčkou a knedlíkem. Mně to ovšem nevadí, aspoň pro mne zbude víc masa. Tedy spíš zbývalo, ani nevím, před kolika lety jsem jedl naposledy zajíce - a to byl ještě sebevrah, který mi skočil pod auto...
Kritériem pravdy je praxe.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Novela zákona 449/2001 Sb. o myslivosti návrh MZe

Příspěvek od BwanaHunter »

Jina vec je, jak by to fungovalo mezi myslivci navzajem, jsme v Cechach ;)) Uz vidim, jak nekdo streli prase 64 kg, a ten nekdo bude mit nejakeho dobreho "kamarada" v okoli, a ten ho uda pro lov zvere v dobe hajeni...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Novela zákona 449/2001 Sb. o myslivosti návrh MZe

Příspěvek od Zdenek41 »

No asi tak jsem to pojal já...Právo má být průhledné a průkazné a ne použitelné v době potřeb v Čechách...
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Novela zákona 449/2001 Sb. o myslivosti návrh MZe

Příspěvek od Lotr »

Přesně tak, to omezení na kilogramy mi vadí. Vede to pouze ke kontraproduktivitě, že se pak lidi ze strachu bojí střílet. Stejně jako na naháňce, kde je vydáno omezení na kila, tak většina ze strachu, aby se neustřelila a nemuseli platit, střílí jen evidentně malá nebo vůbec. Stejně tak s bachyněmi v ranném stádiu březosti, kdo to pozná a tím hůř na naháňce. Jak píše Zdeněk, právo má být průhledné a průkazné a já dodávám vymahatelné.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Novela zákona 449/2001 Sb. o myslivosti návrh MZe

Příspěvek od Hirc »

Tyhle změny nebudou mít podle mne vliv naprosto na nic. Ještě tam chybí povinnost to prase před střelbou nejprve převážit :lol: .

Osobně se přiznám, že jsem v únoru na sněhu ulovil lončačku která se delší dobu pohybovala stranou od hlavního rudlu. Odhadoval jsem jí na 40-50kg. No měla skoro 80kg a nikdy neměla selata - prostě to na tom sněhu zkreslovalo a ona stála výrazně dál. Z pohledu vyhlášky špatně, z pohledu redukce stavů podle mě dobře...
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Novela zákona 449/2001 Sb. o myslivosti návrh MZe

Příspěvek od Jiří K. »

Vliv to bude mít na to, že se opět budou lovit převážně kňourci a selata. Nikdo si přece nebude dělat zbytečné problémy. Už vidím jak se někdo ustřelí a pak mu na schůzi nějaký teoretik udělá výplach střev. Nedej bože, že ho rovnou práskne někde výš. Vždyť závist je v naši zemičce věčná.
A mezi námi v době kdy vodí už selata, chrutí probíhá celoročně a bachyně metají 2 až 3 roka je jakékoliv omezení lovu u černé absurdita. Pokud by tam už nějaké omezení mělo být tak by se mělo týkat lovu vůdčích bachyní.
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Novela zákona 449/2001 Sb. o myslivosti návrh MZe

Příspěvek od Karel61 »

Já tedy březího lončáka, kterého nesmím střelit nepoznám. Mí známí a zkušenější myslivci s mnohem delší praxí tvrdí totéž (mezi nimi i předseda OMS). Takže novela mi IMHO dává 2 možnosti:
1. Střílet pouze selata.
2. Vědomě porušovat zákon a střílet i lončáky, když nepoznám, zda je březí, či nikoliv.
S hmotností a velikostí je také problém: Ve stejném lese a honitbě jsem střelil (v obou případech samotný kus na palouku):
1. Kňoura nejméně 3,5 roku (podle plně vyvinutých molárů) 46 kg živé váhy.
2. Lončáka (podle nevyvinutých molárů) 98 kg živé váhy.
Ani hmotnost a velikost tedy není spolehlivým ukazatelem. Navíc odhadnout hmotnost samotného kusu v noci je těžké. Jedná se o stejný problém, jako mají námořníci, kteří (bez radaru) nevědí, jestli je loď malá a blízko nebo velká a daleko (viz. též Titanic).
Vyhlášku podle mě tvořili zcela nekompetentní úředníci, kterých jsou nejen ministerstva, ale i celá státní správa přecpána.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Novela zákona 449/2001 Sb. o myslivosti návrh MZe

Příspěvek od Zdenek41 »

prase divoké – kňour a bachyně, vyjma březích a vodících, od 1. srpna do 31. ledna s výjimkou uvedenou v § 2 odst. 1 a 2; sele, lončák a do 60 kg hmotnosti kňour a bachyně, vyjma březích a vodících, od 1. ledna do 31. prosince,

Myslím,že je to myšleno pouze na ty bachyně do 60kg.I když to teda právnicky je takový paskvil,že výklad může zase být dvojitý.Já opravdu nepochopím,proč se v našem státě pořád slovíčkaří.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Novela zákona 449/2001 Sb. o myslivosti návrh MZe

Příspěvek od dalas »

Zdenku, právnicky je to perfekt, ale prakticky to má nějaké mouchy. (dost zásadní)
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Karel61
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: sob 06.2.2010, 20:53
Bydliště: Česká Kanada

Re: Novela zákona 449/2001 Sb. o myslivosti návrh MZe

Příspěvek od Karel61 »

Příspěvky týkající se vyhlášky 403/2013 přesunuty do samostatného vlákna:
viewtopic.php?f=44&t=8641
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Novela zákona 449/2001 Sb. o myslivosti návrh MZe

Příspěvek od palkopal »

Novela zákona - zařazena v legislativním plánu práce vlády na rok 2015 :
- předložení k připomínkovému řízení - říjen 2015
- předložení do vlády - prosinec 2015
- účinnost - leden 2017

http://www.vlada.cz/assets/media-centru ... i_2015.pdf

Pokud se zpracovával věcný záměr, tak už by měl být hotov, pokud pouze paragrafové znění, tak už se asi dělá (jinak nestihnou termín vlády).
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Novela zákona 449/2001 Sb. o myslivosti návrh MZe

Příspěvek od palkopal »

Ještě jsem hledal - hotový návrh z roku 2013, prošlo připomínkovým řízením, ale nedošlo do parlamentu (nebo mi to uniklo?), ke stažení zde:

https://apps.odok.cz/kpl-detail?pid=RACK99EBUVHL

nebo něco v tomto duchu, na něco zásadního do října není čas
Odpovědět