Lov a povolenka k lovu

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od palkopal »

V právní poradně ČMMJ jsem narazil na dotaz z minulého roku :

Dotaz č.: 1401

Otázka:

Člen našeho MS ulovil dne 2.10. při nočním lovu neúmyslně bachyni ve stáři 3-5let. MS sdružení má v plánu lovit 4 ks bachyň. V povolence k lovu nemá lovec uvedený tento druh zvěře, má tam uvedeno sele a lončák 2ks. Z uvedeného vyplývá, že lovec se dopustil přestupku uvedeného v § 63 odst. 2, zákona o myslivosti anebo přestupku podle § 35 odst. 1, písm. f) zákona o přestupcích. Prosím o sdělení názoru, zda orgán státní správy má řešit tento přestupek podle zák. č. 449/2001 Sb., nebo podle zákona č, 200/1990 Sb. Dále prosím o sdělení, zda u bachyň existují kategorie podle věku jako u kňourů.

Tazatel:

Odpověď:

Jedná se o přestupek podle § 63 odst. 2 zákona o myslivosti resp. jeho § 46 odst. 1, kterého se může dopustit jen držitel loveckého lístku. Jiná osoba se dopustí přestupku na úseku myslivosti podle § 35 zákona o přestupcích, když neoprávněně loví zvěř (a jednání nedosahuje skutkové podstaty trestného činu pytláctví) a v dalších případech porušení zákazů stanovených zákonem o myslivosti, např. nepovolený chov zvěře zajetí, držení lišky v zajetí, plašení a rušení zvěře a obdobné činnosti, poškozování mysliveckých zařízení. Věkové kategorie černé zvěře uvádí vyhláška č. 553/2004 Sb., v příloze č. l str. 4 a to I.=1 až 2 roky. II.=3 až 4 roky a III.= 5 a více let.


Dovolím si nesouhlasit - podle mne o přestupek nešlo. A proč si to myslím :

Uživatel honitby měl plánem povolený lov bachyní, stalo se v době lovu, dotyčný měl povolenku k lovu, v době ulovení patrně i u sebe, včetně OP, loveckého lístku, průkazu zbraně, zbrojního průkazu, potvrzení o pojištění (resp. není uvedeno, že něco z toho by neměl). Tedy všechny náležitosti, které uvádí zákon (alespoň jsem víc nedohledal). Sice zákon stanoví, že povinné náležitosti povolenky k lovu stanoví vyhláška, ale už nikde neuvádí, že povolen je pouze lov zvěře uvedené v povolence nebo lov jiné zvěře než uvedené v povolence by byl zakázaný. Z hlediska zákona že se řeší pouze, zda danou zvěř v dané honitbě je možné lovit (povoleno buď plánem, § 36 odst. 5 nebo rozhodnutím), zda jde o dobu lovu (stanoveno vyhláškou), zda lovec má všechny předepsané doklady (viz výše) a bylo mu umožněno lovit v dané honitbě vydáním povolenky k lovu. To, že ulovil něco jiného, než měl v povolence, ale bylo možné lovit, je věcí uživatele honitby a daného lovce. Co mu za to uživatel honitby provede (třeba poděkuje, třeba mu už povolenku nedá), je věcí jich dvou, ale ne orgánu SSM. Vím, zákon říká povinné náležitosti povolenky, ale jedná se o vyhlášku, vyhláška není zákon a ministerští strašně rádi do vyhlášek cpou, na co v zákoně zapomněli.

Ale je to jen můj názor.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od Zdenek41 »

Tak já si myslím svoje...Kde neni žalobce neni soudce..Ten chlap bude na černý listině...Tedy zřejmě nějak na odstřel..
Jinak by se v tom nikdo z MS nehrabal.
Ono už dost naznačuje 2 kusy na mladou zvěř(povolenkář?)
Dál si myslím,že v povolence musí být uvedena zvěř,která je povolena magistrátem.Alespon je dobrým zvykem výboru MS zadat odlov všem,kdo této zvěři alespon trochu rozumí.U nás všichni číní členi....Jedná se o bachyně 2VT,která neni plánována v MS,kde neni NKS,ale i kde je NKS musí být v povolence na jméno vyznačena.Někde ty 4 bachny loví pouze 4 lidi,ale třeba i jeden a nebo všichni.Do počtu kusů.Jak už jsem psal u nás všichní a to ještě s 500Kč prémií.
Ale výsledek bývá většinou lončačka a bachna 0. :wink:
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od Lotr »

Jednoznačně se to bude řešit podle zákona o myslivosti, ovšem je to celé nějaké podivné. Sele a lončák se ze zákona loví bez omezení, bachyně ve stáří 3-5 let? Co to je? Buď je tříletá nebo pětiletá. Takže bachyně od dvou let mají buď normované, nebo je loví po vyjádření orgánu SSM dle § 36/5 zákona o myslivosti a tam je to bez omezení počtu a věku. Do plánu lovu se už léta státní správa neplete, navýšení plánu lovu si uživatel honitby domluví s držitelem. Osobně bych v tom přestupek neviděl, je to vnitřní věc uživatele honitby, pokud si to vyřeší sami mezi sebou, SSM věc odloží. Spíš to vidím na obyčejnou závist mezi členy a udání na SSM. Smutné :roll:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od BwanaHunter »

Když pominu fakt, že bych fakt opravdu nechtěl být ve sdružení, kde pokud střelím bachyni, jak sami píšou omylem (a to zjevně pisatel dotazu má lautr kulový ahnung o tom, kolik že jí to vlastně bylo, mě to připadá, že si lovec spletl menší starší, třeba 3 letou bachyňku s lončačkou, což se zejména v noci stane hrozně snadno), nota bene když jí má sdružení plánovanou či povolenou, tak sdružení se začne dotazovat po světě, podle kterého předpisu mi nejlépe zatopit a to co nejvíc. Hnus.
Mimo to to vidím podobně jako palkopal a lotr. Podle mě je to a měla by být interní záležitost toho sdružení.
A jo, je to celý divný, sele a lončák se loví bez omezení, tedy si kladu otázku, jestli psát do povolenky omezení ks není náhodou nad rámec pravomocí hospodáře. A jak už psal lotr, pokud nemají černou normovanou a loví bachyně na základě vyjádření orgánu SSM, loví opět bez omezení. Orgán SSM maximálně nařídí, kolik jich musí střelit minimálně. Shora to omezeno není.
Mě osobně by v tomto případě zajímalo jen, jestli ta bachyně vodila, a pokud ano, lehce bych střelci vynadal, ať příště líp kouká po selatech.
Na závěr dodám, že sám jsem takovéhle slabé bachyňky, domnívajíce se, že jde o lončačky, střelil 3, dvě tříleté a jednu dokonce čtyřletou. Váhově v někde mezi 40 a 50 kg a nevodily. Osobně si myslím, že takovéhle slabé kusy jsou průběrné tak jako tak, ať už chci chovat nebo redukovat.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od Lotr »

palkopal pozor, vyhláška je vyhláška a na porušení všech možných vyhlášek pamatuje § 46 odst. 1 a 2 zákona o přestupcích, je to velice univerzální § a dá se na něj napasovat kde co :wink: nehledě na to, že kdekterá vyhláška je vyhláškou prováděcí, takže její porušení znamená porušení zákona. . . . . .
Na celé věci mě nejvíc zaráží to, že celá republika volá po snížení stavů černé zvěře a tady chtějí pomalu lynčovat lovce za omyl a sami pořádně ani nevědí za jaký..........lidská závist je bezbřehá a to je na tom to nejsmutnější :roll:
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od Lesomil »

Zdravím! :)
Tak, jak bylo již přede mnou uvedeno nejsou u povolenky k lovu stanoveny její náležitosti Zákonem. Zákon sice u více §§ uvádí, že je "doladí" vyhláška, ale pokud je mi známo, v těchto §§, které jsou přímo v zákoně uvedeny taxativně,
§ 68
Zmocňovací ustanovení
Ministerstvo zemědělství vydá vyhlášku k provedení § 2 písm. k), § 3 odst. 4, § 12 odst. 8, § 35 odst. 7, § 36 odst. 6, § 42 odst. 2, § 44 odst. 3, § 47 odst. 5, § 49 odst. 2, § 58 odst. 3 a § 61 odst. 5 a v dohodě s Ministerstvem životního prostředí vyhlášku k provedení § 14 odst. 1 písm. f).

není uvedena právě povolenka. Tedy §46 Zákona o myslivosti není dle Zákona vyhláškou upravován. Je tedy otázkou, zda její náležitosti může vyhláška či kdokoliv jiný (mimo uživatele honitby) upravovat. Právě to mne přivedlo k úvaze, že ty dva kusy byly stanoveny možná na členské schůzi MS pro toho konkrétního člověka(snad hosta) Pak bych to viděl v pořádku. Omezovat řádné členy MS v počtu kusů zvěře, která se jinak loví bez omezení, je nelogické a pochybuji, že by to členská schůze odkývala..... :roll: Pokud snad ano, pak je opodstatněný již uvedený názor o nedobrých vztazích v daném MS a mstě dotyčnému provinilci, kterému se stalo to, co se stát může i jiným. Pokud to bylo neůmyslné, jakože asi ano, pak měla být věc řešena (jak již výše uvedeno přítelem Lotrem) přímo na domácí půdě toho MS a to na základě konkrétních místních podmínek..... Zde mám na mysli škody působené černou zvěří na polních plodinách. Jinak samozřejmě souhlasím s Lotrem, že i vyhláška je právní předpis. Navíc tedy prováděcí vyhláška k Zákonu .....
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od dalas »

Trochu mě zaráží názor tazatele, že je v podstatě jedno, co je v povolence napsáno. To bych taky na povolenku na pstruhovou vodu mohl střelit srnce. Stejně tak nikdo nepochybuje, že když je nutno mít u sebe průkaz zbraně, že nejde o jakýkoliv, ale o příslušný průkaz zbraně, kterou mám u sebe, proč by to mělo být u povolenky jinak. Druhá věc je řešení události, která se stala. Pokud dotyčný ulovil bachyni skutečně neúmyslně, tak bych to neřešil. Odstřel měl uživatel honitby povolen a ten, kdo měl střílet bachnu, může klidně ulovit lončáka. To je čistě na interní dohodě. Jenže znáte to, může to být nedobrý vztah, může to být chování dotyčného a může to být i jen prostá lidská neznalost či blbost a z poměrně neřídké události je humbuk jak hrom.
To, co hospodář napíše do povolenky je ale třeba ctít, jinak z toho hospodáře děláme jen kašpárka a troubu a to si většina těch chlapů nezaslouží.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od Lesomil »

palkopal :)
přesně jsi uvedl co říká vyhláška a co je uvedeno v příslušné tabulce... Věkové třídy jsou tam skutečně vedeny takto...
i) prase divoké:
kňour ve stáří od 1 do 2 let (lončák) - I. věková třída,
kňour ve stáří od 3 do 4 let - II. věková třída a
kňour ve stáří od 5 let a více - III. věková třída.

Jsem ale asi trochu pomalejší v chápání ač jsem docházel do běžné základní školy... :wink:
Text je jasný a právě proto mně je divné, že se v našich honitbách nevyskytuje zvěř černá ve věku mezi druhým a třetím rokem a mezi čtvrtým a pátým rokem věku..... Protože tak jak to chápu já, je například kňour mezi druhým a třetím rokem věku stále mladší tří let, ale starší dvou let .... Tedy, že teprve po dovršení tří let věku, je prase divoké ve stáří "od tří let".... jak žádá vyhláška pro jeho zařazení do II. věkové třídy. Zcela jistě nerozumím všemu, ale toto je mi divné.....
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od Lesomil »

palkopal :)
Dalas má podle mne jednoznačně pravdu. Přirovnal to sice trochu k rybařině :wink: , ale princip je podobný. Představ si situaci, kdy si pozveš hosta a tak jak to má být, je mu vystavena povolenka na zvěř, kterou v dané době a dle rozhodnutí členské schůze může jako host za stanovených podmínek lovit. Třeba i bez doprovodu.... No a host který má v povolence dvě selata či lončáky, si střelí kňoura, jelena..... Poté bude argumentovat tím, že povolenku měl a v dané honitbě jsou jeleni a kňouři v plánu lovu... No a že on je neměl v povolence? No bóóóže, to přece není nutné.... povolenku měl.... Další věc je otázka sankce za "něco", kterou členská schůze odejme jako trest povolenku na určitý druh zvěře (obvykle spárkatou) některému ze svých členů. Už se tu podobná otázka probírala. Ten člen tedy bude mít povolenku na škodnou (ukládá to zákon) Ale bude mít povolenku a tak bude moci střílet i spárkatou ? Podle mne se vždy na členské schůzi rozhodne, co "uživatel honitby" zapíše do povolenky, tedy na jakou zvěř povolenku vystaví. Včetně počtu lovených kusů... Myslivecký hospodář má takových povinností, práce a papírování, že mu tu funkci může závidět snad jen trotl :wink: Ale do povolenky by s předsedou MS měli dávat jen to, na čem se usnese členská schůze. Případně dát návrh a nechat jej odsouhlasit. Většinou to tak funguje.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od dalas »

mělo by tam být v 1 a 2 roce života - I věk.
v 3 a 4 roce života - II věk. atd.
Tak jak je to napsáno, kde číslo značí rok života, mě z toho vypadává sele, ale návaznost tam pak je. :?:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od Lesomil »

dalas :)
někde jsem se dočetl ( výklad) že selata se započítávají do I. věkové třídy.... Tedy sele (samec) je počítán jako kňour do I. VT. .... Mne ale spíše zajímá ten výpočet věku přeskakující o rok.... Bylo by zajímavé podle tohoto, kdyby si žadatel o zbroják zažádal v únoru, pokud by mu bylo 21 let až v prosinci.... a chtěl to hned :wink: :wink: Jestli by mu taky započetli ten načatej rok....
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od dalas »

Lesomil: já Ti rozumím, jde o to, kolik let uplynulo od narození, nebo kolikátý rok života žijeme. :D ale už jsme s tím silně OT
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od BwanaHunter »

Lesomil> v měsíčním hlášení o plnění plánu se vykazují zvlášť mláďata, tedy u černé sele v 1. roce života, a zvlášť I. VT, což je ale i lončák kňourek, samozřejmě. Jinak že by mělo být jedno, co je na povolence napsáno jsem snad neřekl, jsem MH a nebyl bych rád, kdyby mi host, který má povolenku jen na černou (máme takové) na ní střílel co ho napadne. Stálí členové mají u nás povolenky "na vše" tedy rozdělí se mezi ně plán lovu... Ale to už opravdu odbíháme od původního tématu.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od palkopal »

Co jsem chtěl vyjádřit:

Podle názoru právníka radícího ČMMJ se jednalo o přestupek. Pokud by to řešil orgán SSM a shledal skutečně, že dotyčný lovec porušil zákon a dopustil se přestupku (přece to tak vidí JUDr. z ČMMJ), vedle peněžité pokuty by mohl uložit i zákaz činnosti, poté odebrat i lovecký lístek. Což by před 1.7.2014 navíc znamenalo, že by dotyčný přišel o zbrojní průkaz (skupina "C" byla podmíněna držením loveckého lístku), a možná i přijít o zbraně, minimálně jejich uložení na policii či u někoho jiného k tomu způsobilého.
Moje výhrady směřují též obsahu povolenek stanoveného až vyhláškou - vyhlášku nelze porušit, vyhláška totiž nemůže nic povolovat či naopak zakazovat, od toho jsou pouze zákony či rozhodnutí na jejich základě vydaná. Jsem proto přesvědčen, že vystavení povolenky je jakýmsi "oprávněním ke vstupu do honitby s nabitou zbraní za účelem lovu všeho, co je v dané honitbě lovit povoleno". Nic víc, nic míň - z hlediska zákona a nahlížení orgánu SSM. Že se něco dalšího v povolence uvádí, je věcí uživatele honitby a daného lovce. Uloví-li něco jiného, než je v povolence uvedeno, ale uživatel honitby má povoleno, pak může očekávat od "Lovu zdar!" a poplácání po ramenou až po okamžité odebrání povolenky a "vykopnutí z honitby" (na povolenku není právní nárok, je jen na uživateli, komu ji vystaví).

to dalas - o rybářských povolenkách v zákoně o myslivosti není řeč, ale za pokus to možná stojí (já bych to kušoval na trestný čin pytláctví)

to Lesomil - je to v § 47 (opět nekonzistentnost právního předpisu)

to Lotr - ano, § 46 přestupkového zákona, ale ten je za porušení povinností, ale ty lze ukládat jenom zákonem, proto teoreticky by mohl být postižený uživatel honitby, pokud by v povolence neuvedl všechny náležitosti, nikoliv "náš" lovec.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od BwanaHunter »

palkopal> no, vzhledem k tomu, že je to můj oblíbený autor humorného čtiva, pan doktor Čechura, nejsem až tak překvapený :lol:
Ale s tím zbytkem bych byl opatrný. To bys za chvíli mohl dospět k logickému konstruktu, že protože zákon říká, že "Kdo loví zvěř, musí mít u sebe lovecký lístek, povolenku k lovu..." a není tam nic o tom, že musí být platná a to pro honitbu, ve které lov probíhá, tak že můžu střelit na Šumavě jelena s 3 roky starou povolenkou z honitby v Polabí...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět