Lov a povolenka k lovu

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
fradus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 21.6.2016, 20:53

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od fradus »

Pánové, omlouvám se, že nereaguji. Od sobotního rána jsem v K. Varech a dovolenkuji. Přijedu zítra a ihned poté se znova pustím do diskuse.
P.S. Za jedno neslušné slovo se omlouvám, ale ono nejlépe vystihuje jak to myslím. A abyste mne nemuseli dlouze dohledávat, tak střílím v Dobřanech u Plzně. Nerad bych, aby státní úředník musel hacknout moji IP adresu.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od palkopal »

Nikde jsem nepsal, že povolenka k lovu je cár papíru (Lotr), pouze konstatuji, že od povolenky k lovu nemůže být požadováno, k čemu určena není. A ta je zákonem určena pouze k identifikaci, že její držitel je oprávněn lovit v konkrétní honitbě. Nic víc. Takže identita lovce, jak je v České zemi zvykem (jméno, příjmení, datum (a místo) narození, trvalé bydliště), určení honitby (název, pod kterým byla schválena) a kdo vystavil (identita uživatele). To pro SSM.
Zda si tam dá uživatel honitby něco dalšího (druh zvěře, pohlaví, věk, kusy), je z hlediska zákona irelevantní. Ano, komplikuje to vyhláška, která předepisuje další náležitosti bez opory v zákoně, avšak jsou to záležitosti plně a jenom v kompetenci uživatele honitby, SSM je po tom houby:
- druh zvěře – co se smí a kdy lovit, je dáno zákonem a vyhláškou (doba lovu),
- pohlaví – zákon rozlišuje pouze v případě, kdy se loví spárkatá bez normovaných stavů na vyjádření SSM,
- věk – opět SSM nezajímá krom předchozího,
- počet – opět není věcí SSM.
Takže do povolenky se to zapíše, ale nejsou to údaje, ze kterých by SSM mohla cokoliv vyvozovat. Ulovím zvěř, kterou nelze podle zákona lovit (druh, pohlaví, věk, doba lovu) a dostane se to k SSM, mám průšvih (a uživatel honitby možná taky). Ulovím, co v dané honitbě lovit lze (zákon, plán, doba lovu), ale nemám v povolence, není to pro SSM, ale záležitost uživatele honitby. Jak se mnou naloží, je pouze a jenom jeho věc. A je to velice jednoduché – každý ulovený kus je majetkem uživatele honitby, lovce až tehdy, kdy mu jej uživatel ponechá. Takže ulovím, dovezu a předám, případně si odvezu (pokud nemáme jinou úmluvu). U spárkaté ještě jednodušší – mám jednu plombu, použiji, uživatel je spokojen, dostanu novou, není spokojen, nedostanu novou, nemohu střílet. Žádnou spárkatou, i kdybych jich měl v povolence milion. Jak prosté.
Žehráte, že vyhláška je zastaralá a nedokonalá. Není. Protože kdyby byla dokonalá a byla pouze v souladu se zákonem, některé věci by v ní vůbec být nemohly. Ale je jaksi zvykem v našich krajích, že co neprojde v zákoně, napere se do vyhlášky, tam to snáz projde (typickým je vyžadování přípravného kursu před připuštěním ke zkoušce z myslivosti).
A vyhláška není od toho, aby zajišťovala i v té nejposlednější honitbě medailové trofeje - není k tomu v zákoně zmocnění, tak to po ní nepožadujme.
fradus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 21.6.2016, 20:53

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od fradus »

Už je vcelku zbytné něco psát, jelikož Palkopal to zcela věcně shrnul. Pouze si neodpustím směrem k Dalasovi, že je třeba pochopit psaný text. Chápu, že pro někoho to může být problém. Nevím, kde z mého a Palkopalova příspěvku dovodil, že může přijet do mé, či jeho honitby a tam lovit bez povolení uživatele honitby. To jsem tam nikde, ale opravdu nikde nenašel. Pokud se pletu, tak prosím Dalasi, vyveď mne z omylu.
A pro Lotra. To, že jsem už pár lidem pomohl proti zvůli SSM je pravdou. A většinou je to snadné, jelikož SSM má představu, že může vše, ale ono to není pravdou. Může jen to, co ji zákon dovolí. Jinak mám ZOZ z myslivosti a lesnictví a ZOZ ze zemědělství, tudíž jsem se, se zákony opravdu potkal.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od dalas »

fradus, existuje explicitní a implicitní vyjádření. Palkopal tu argumentuje, že obsah povolenky nemá oporu v zákoně. Se stejnou logikou jsem udělal Lotrovi návrh. Zákon říká, že musím mít povolenku, tečka. Tu samozřejmě budu mít ovšem vydanou jiným uživatelem. V zákoně není uvedeno, kdo ji vydá, či co v ní je. Co mi jako uživatelé honitby uděláte? Nedáte mi další povolenku? Nebo plombu?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od palkopal »

Pokud se takto (se zbraní nevylučující okamžité použití) objevíš v cizí (naší) honitbě, předáme Tě SSM. Co se Ti stane, vysvětlí Ti Lotr. Když něco střelíš, předáme Tě policii. Co se Ti stane, opět Ti vysvětlí Lotr.
Opravdu to chce chápat psaný text.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od dalas »

Tak to chlapci uděláte správně. Co se mi stane, to se nemusím ptát Lotra. Ale ještě mi vysvětlete, na základě čeho by to měla řešit SSM případně PČR. Vždyť třeba SSM (tak jsem to pochopil z psaného textu) má zajímat jen zákon, plán lovu a doba lovu.
S čím souhlasím je to, že SSM je celkem jedno, kdo co ulovil, pokud je to v souladu s plánem, stejně tak toleruje drobné odchylky vyplývající z praktických problémů.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od Michal_123 »

Palkopal: pokud se objevíš v cizí honitbě s loveckou zbraní, viditelně nošenou, ve stavu umožňujícím okamžité použití, jako majitel loveckého lístku... můžeš to oznamovat kde chceš, ale jediný, kdo to může řešit, a to jako přestupek, je pouze policie. To si přečti ve zbrojním zákonu. A prosím pěkně, musí být splněny obě podmínky, tj. viditelné nošení a zbraň nabitá náboji v zásobníku, nebo komoře.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od Lotr »

Vy dva jste se hledali, až jste se našli :D

§ 42 odst. 2) mysl. zákona odkazuje na vyhlášku MZe č. 244/2002 Sb., konkrétně § 20, který se jmenuje povinné náležitosti povolenky k lovu:
(1) Povolenka k lovu (§ 46 odst. 2 zákona) musí obsahovat:

a) evidenční číslo povolenky k lovu,
b) uživatele honitby a jeho sídlo,
c) název honitby, v níž je uživatel honitby oprávněn provádět právo myslivosti,
d) jméno, popřípadě jména, příjmení, číslo loveckého lístku, adresu místa trvalého pobytu, popřípadě místo pobytu osoby, které je povolenka k lovu vystavena,
e) druh zvěře a počet kusů, na které je povolenka k lovu vystavena, u bažanta královského, krocana divokého a spárkaté zvěře (§ 14 odst. 2) též pohlaví a u samců spárkaté zvěře i věkovou třídu,
f) datum vystavení a dobu platnosti povolenky k lovu,
g) podpis uživatele honitby a mysliveckého hospodáře.

Toliko k povinnému obsahu povolenky. Spoléhat na to, že ulovím-li v honitbě něco jiného než mám a vyřeší si mě v rámci stanov spolku nebo honebního společenstva uživatel honitby je poněkud krátkozraké.
Co se týče nošení zbraně v cizí honitbě, tak neznalost zákona o zbraních a zákona o myslivosti už vysvětlovat nebudu, to už za mě udělali dalas s Michalem. Koneckonců se to tu už řešilo, ve věci přejezdu s loveckou zbraní přes cizí revír do revíru vlastního.

Tímto myslím můžeme diskuzi o povolence a lovu uzavřít, neboť nestojím o to, abych dostal BAN, mě se na rozdíl od některých na tomto fóru líbí :D
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
fradus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: úte 21.6.2016, 20:53

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od fradus »

Lotr, tímto jsi odpověděl dalasovi, proč nemůýe přijít do mé či palkopalovo honitby. Dále nikdo z nás nezpochybnil druh zvěře, zpochybnil věkovou třídu. O věkové třídě, povolené k lovu nikde zákon ani vyhláška nehovoří. Včíl mudruj.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od fesoj »

Co se týče povinných náležitostí povolenky k lovu dle § 20 vyhlášky, domnívám se, jak jsem již několikrát uvedl, že písmeno e/může být chápáno i tak, že je zde uveden i odkaz na jiný právní předpis,třeba i vydaný uživatelem honitby, pokud se to dá vyložit jedoznačně - např. "dle zákona, plánu lovu a usnesení čl.schůze". A je tím řečeno vše. Když držitel takto vypsané povolenky uloví jelena III. VT přesto, že ČS rozhodla, že v daném roce smí takového jelena lovit pouze ten, komu byl přidělen dejme tomu k jubileu, střelec neporušil zákon, nelze ho stíhat pro pytláctví ani pro přestupek /povolenku přece měl/, ale může být postižen dle vnitřních předpisů spolku a to třeba i vyloučením. Žádnou krátkozrakost v tom nevidím. Ovšem pokud spolek v plánu lovu neměl jelena vůbec uvedeného, šlo by minimálně o přestupek. Myslivec je proto myslivec, že myslí - a pro myslivecké funkcionáře, ať na úrovni spolku nebo orgánu SSM by toto mělo platit zvýšenou měrou.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od Lotr »

fradus - proč nemůžeme přijít s dalasem do Vašich honiteb víme od počátku, nějak jsi nepochopil nadsázku :roll: to za prvé. Za druhé čemu nerozumíš v písmeni e) u samců spárkaté zvěře i věkovou třídu? Já nepotřebuju mudrovat, vyhláška hovoří jasnou řečí.

fesoj: v podstatě jsme ve shodě, už jsem to tady psal, že první, kdo si má darebného lovce vyřešit, je uživatel honitby.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od fesoj »

lotr :
Mně jde hlavně o to, že - čistě teoreticky - žádný uživatel honitby nebude do povolenky podxrobně vypisovat vše, co její držitel může lovit. Tolik rubrik tam ani není. Nebo jste snad někdo viděli povolenku, kde by byla jmenovitě uvedena např. liška, straka, vrána, oba duhy kun, jezevec, hřivnáč a hrdlička zahradní ? Kdybychom to brali ad absurdum, že nesmíš lovit nic, co nemáš v povolence uvedeno, nejméně 90 % myslivců loví všechny tyto druhy neoprávněně. A proto tvrdím, že musí stačit odkaz na jiné, třeba i lokálně platné předpisy, a zákonu je učiněno zadost. Jinak by se - čistě teoreticky - mohlo stát, že bych byl oznámen orgánu SSM pro neoprávněný lov jezevce /samozřejmě v zákonné době lovu/ jen protože předseda a MH jezevce lovit nechtějí a proto je jmenovitě do povolenky neuvedli. Kdyby došlo ke sporu, který by nakonec musel řešit soud, nikdo nemůže předem vědět, jak by to v našem Absurdistánu dopadlo...
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od Lotr »

fesoj: to je věcí uživatele honitby. Vzorově vypsaná povolenka k lovu tady taky někde visí. Ano, takových povolenek jsem po různých průšvizích viděl už několik, dokonce jsem viděl, že lovec měl u sebe povolenky dvě, aby se mu tam veškerá povolená zvěř vešla.

To je právě ono, hospodář s předsedou nechtějí lovit jezevce, tak je nepíší do povolenky. Plán lovu však schvaluje nejvyšší orgán uživatele honitby, kterým zpravidla bývá členská schůze, která zpravidla zároveň schvaluje přidělování povolenek. Někomu se to znelíbí, tak se proti tomu ozve a následuje klasické kolečko - oznámení na PČR nebo SSM, projednání soudem, vyloučení ze spolku, odchod ze spolku, rozpuštění spolku apod. Výsledkem jsou nepřátelé na život a na smrt, rozbitý kolektiv, zrušení spolku nebo dokonce rozpad honitby nebo její převzetí jiným uživatelem. To všechno už tady bylo. Přitom stačí na schůzi zvednout ruku, dát hlasovat co má předseda s hospodářem zapsat do povolenek a prostou většinou hlasů přehlasovat jejich libovůli.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od dalas »

U nás máme povolenky zpravidla 2. Jedna je s pětiletou platností, kde jsou napsány takové ty běžné druhy (prase, liška, kachny na tahu, atd. Vše se tam vleze. a druhou dostáváme zpravidla na srnčí, kde je to dle kolonek. Tak jsme se domluvili na schůzi a je to bez problémů.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Skalák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 361
Registrován: čtv 14.6.2007, 9:26
Bydliště: Horní Adršpach

Re: Lov a povolenka k lovu

Příspěvek od Skalák »

Fesoj napsal : To je právě ono, hospodář s předsedou nechtějí lovit jezevce, tak je nepíší do povolenky. Plán lovu však schvaluje nejvyšší orgán uživatele honitby, kterým zpravidla bývá členská schůze, která zpravidla zároveň schvaluje přidělování povolenek. Někomu se to znelíbí, tak se proti tomu ozve a následuje klasické kolečko - oznámení na PČR nebo SSM, projednání soudem, vyloučení ze spolku, odchod ze spolku, rozpuštění spolku apod. Výsledkem jsou nepřátelé na život a na smrt, rozbitý kolektiv, zrušení spolku nebo dokonce rozpad honitby nebo její převzetí jiným uživatelem. To všechno už tady bylo. Přitom stačí na schůzi zvednout ruku, dát hlasovat co má předseda s hospodářem zapsat do povolenek a prostou většinou hlasů přehlasovat jejich libovůli.

Ano, to je právě ono. Ve spolku do toho kecá moc lidí, řekl bych každý a chudáci hospodář s předsedou. Někteří se cítí zaslouženější než druzí a proto chtějí mít v povolence víc. To jsem také zažil. Závist a hladovost je strašná věc. V soukromé honitbě člověk, když tam chce lovit a chtějí ho tam, tak dostane povolenku, kde má určeno co může lovit a přes to nejede vlak. Když se mu to nelíbí, tak může udělat pouze jednu věc, skončit tam své účinkování. LOVU ZDAR!!!
Sauer 202 Highland - 270W, Meostar R2 2-12x50 RD
ČZ 527 - 223 Rem, Artemis 2100 7x50 RD,
ZKK 600 - 30.06 Spr. Yukon Photon 4,5x42 RT
IŽ 27 E - 16/16
Drsnosrstý jezevčík Cit od Aglaii
Odpovědět