Pírka

Veškerá legislativa ohledně lovectví a myslivosti
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Pírka

Příspěvek od kopov.c »

Někde se uměle navyšovaly stavy odstřelu,někde se zas vyplácelo zástřelné a tak se zase navyšovaly odstřely. Je to sice kravina,ale to pírko asi nikoho nezabije. Kolik si kdo nechávává za život činit škár z prasat? 1,2? No tak si u té jedné těch 150kč zaplatím no :lol: Určitě lepší než vařit čelisti. Než cosi vyvařovat tak se na to s prominutím vyseru a nebudu střílet radši nic 8)
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Pírka

Příspěvek od palkopal »

Ad čelist :
1. Varianta "pírko" - nemám chlaďák, od večera do rána střelím, odeberu vzorek včetně pírka, doma uložím do chladničky (nebo taky ne), kus pověsím, ráno dám vzorek na veterinu, odpoledne zavolám, jak dopadl rozbor (dobře) a můžu "nakládat se zvěřinou.
1. Varianta "čelist" - od večera do rána střelím, odeberu vzorek bránice, doma uložím do chladničky, kus pověsím, oddělím hlavu, vyreparuji dolní čelist nebo uvařím celou hlavu (už nakládám se zvěřinou?), to vše ještě v noci (ráno musím do práce) nebo druhý den (dovolená nebo až po práci), až mám čelist očištěnou, dám vzorek na veterinu (stihám do večera nebo následující den), odpoledne zavolám, jak dopadl rozbor (dobře) a můžu "nakládat se zvěřinou. Závěr - spíš potřebuju chlaďák, i když bych to zvládnul bez něj. Nehledě na čas - jedne šmik nožem oproti preparaci dolní čelisti. = VÝHODNĚJŠÍ?

Ad odevzdání pírka - samozřejmě si za to můžeme sami - někde někdo podváděl s výkaznictvím (= troubové), někde to vykecal, doneslo se to, kam nemělo, tak odevzdáváme markant.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Pírka

Příspěvek od dalas »

Od kdy veterinu zajímá výkaznictví? To zajímá státní správu. U nás se čelist předkládá tak jak tak. Jediné, co mě napadá, že se zneužívá veterina, a ta dělá zdarma více rozborů, než je třeba. Případně se vykazuje méně ulovené zvěře, než je vzorků. Uvědomme si, že ten veterinář to nebude dělat zadarmo, ale někdo mu to musí uhradit. No a když je nesrovnalost, tak se vymýšlí pírka. Střelí se dospělý kus místo první věkové, nechá se vyšetřit, aby se dal zpeněžit či sežrat a ve výkazu se to zatají nebo se to vykáže jako sele nebo lončák. Tady nejde o práci, nebo o škáru, ale jestli někdo vykáže x kusů černé určité věkové struktury, a má li povinnost to doložit markantem, pak by měl předložit x čelistí příslušné věkové struktury. Není to trofej, tak to zpracování není nijak náročné.
Mám otázky: Kdo hradí veterině náklady za rozbory? Státní správa?
Existuje propojení mezi státní správou a veterinou?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Pírka

Příspěvek od palkopal »

Předkládání pírka si nevymyslela veterina, ale MZe. Veterině je po pírku kulový, po převzetí si pouze odšrtne, že bylo odevzdáno a že vyšetření neplatí žadatel, ale jde na vrub státu. To pouze SSM vymýšlí, jak zařídit, aby se vykazovalo správně (počty, věková struktura v plnění plánu není podstatná). Jenže kdo potřebuje podvádět s výkaznictvím (splnění plánu proti překročení normovaných stavů - jiný důvod mě nenapadá), ten si připlatí 150 Kč za potřebný počet kusů, pírka nepírka.
To Dalas - ono jsou snad postihy, že někdo střílí místo 1. věkové starší kusy?
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Pírka

Příspěvek od BwanaHunter »

Musím říct, že osobně nechápu to "vzbouření na vsi" kvůli pírkům. Někteří dělají, jak kdyby si nechávali vyčinit každé prase, které střelí. Osobně raději jednoduše uříznu pírko a přidám ke vzorku, než se zabývat čelistí, i kdybych jí odfláknul. To mě osobně netrápí. Když si budu chtít něco nechat vyčinit, tak zaplatím 150 Kč, a trápit mě to taky nebude. Já tedy neřeším ani lízáky a z malých prasat, kde je bránice na prd, je dávám právě jako vzorky. Ale to jsou moje osobní postoje.

Jinak k tématu - pokud jsem správně slyšel, četl a pochopil, pírka si "vymyslelo" MZe jako markanty uloveného kusu, a to, že je zavedla veterinární správa jako povinnou "přílohu" vzorků pro úhradu nákladů na vyšetření, je úvod k novele zákona o myslivosti, kde je (byla?) regulérně diskutovaná varianta zavedení povinnosti předkládat markanty i z ostatní (vybrané?) spárkaté zvěře jako podmínku pro uznání plnění plánu lovu. Důvodem je to, že se skutečně (a vím osobně o takových případech) výsledky lovu fixlovaly a fixlují, kdy se z jednoho kusu odebere více vzorků a ty se předloží k vyšetření a vykáže se víc ulovených kusů, než je realita, a stát platí náklady na vyšetření, které je vlastně nesmyslné. To tedy k Dalasovým dotazům - náklady na vyšetření na trichinelu platí stát, a platí je tomu, kdo provádí vyšetření, což je buď Státní veterinární ústav, nebo akreditovaná laboratoř, přičemž kusy, které jsou použity jinak, než spotřebovány v domácnosti lovce, musí být vyšetřeny trávicí metodou (kompresní jen u těch ks, které jsou pro spotřebu v domácnosti lovce). To k propojení mezi státem a veterinou. Pokud se někdo chechtá představě fiktivního navyšování úlovků předkládáním "falešných" vzorků směje, asi moc nekouká kolem sebe a neregistruje realitu toho, jak to v ČR funguje, a nebo je sám taková poctivka, že si to nedokáže představit. Důvody k tomu jsou různé. Nejde jen o honitby, kde je černá normovaná. Tam kde normovaná není sice není stanoven plán chovu a lovu, ale majitele pozemků nezřídka zajímá, jak se loví, jsou a přibývají případy, kdy SSM nařizuje úpravu stavů v nějakém konkrétním počtu kusů na žádost majitele honebních pozemků, a tedy pak vzniká povinnost vykázat jejich splnění uživatelům honiteb i tam, kde normovaná černá není. Také jsou případy, kdy majitel podmiňuje to, jestli se rozhodne uplatnit náhradu škod zvěří nebo ne právě výsledkem loveckého snažení nájemců - uživatelů. Zaregistroval jsem i případy, kdy stavy černé zajímají i LČR jako vlastníka v honitbách LČR a požadují nařízení úpravy stavů. To jsou všechno případy, kdy nastávají důvody "fixlovat" s výkazy úlovků. Tohle opatření to fixlování má ztížit, ale jak už jsem napsal, jestli jsem pochopil správně, je to jen úvod v rámci snahy zavést taková opatření, které budou vyžadovat objektivní dokládání plnění plánů. Jen to veterina asi zvládne jedním rozhodnutím rychleji, než novela zákona. V budoucnu se může tedy stát, že budeme předkládat nejen pírka z černé, ale i kelky z vysoké a sičí zvěře atd. a bez předložení markantu nebude kus započítán do plnění plánu lovu. Není to žádný nový vynález, lokálně jsem se s tím už setkal, že LČR trvaly na doložení plnění plánu lovu předložením kelek jelení zvěře, jinak hrozila velká náhrada škod zvěří.

Kolega Steyer mě asi prokleje, ale nějak nesouhlasím s jeho voláním po tom, aby s tím ČMMJ něco udělala, jinak že není k ničemu, protože si naopak myslím, že pokud ČMMJ má být k něčemu, měla by působit na mysliveckou veřejnost informacemi, motivací ať negativní nebo pozitivní, aby se konečně začali stavět k řešení současných problémů rozumně a konstruktivně, což napomáháním k podvodům s výkazy zrovna nebude. Stejně tak kritika veterinární správy, že místo práce vymýšlí blbosti, není v tomhle případě oprávněná, tohle opatření si SVS nevymyslela, s virem ACH to není tak jednoduché, jak bychom si přáli a na vývoji vakcíny, která by byla účinná, a současně nevyvolávala dramatické nežádoucí účinky podobné, jako nemoc sama, už si leckdo vylámal zuby, a co by měli dělat s radioaktivitou zvěře, která pochází primárně z Cesia z radioaktivního spadu z Černobylu, které je prostě přítomné v půdě v problémových lokalitách, to tedy vážně netuším, ani si nedokážu představit. Tedy krom vyšetřování ulovených kusů z problémových lokalit a likvidace těch nevyhovujících, což se děje.

Dalas> taky mám dotaz, jestli můžu. Na základě čeho předkládáte ty čelisti a kdo tu povinnost stanovil? A týká se to vaší honitby, širšího okolí..? Díky.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět