Termo Archer

Noční vidění, termovize a podobná elektronická zařízení. Vaše zkušenosti, rady a dotazy
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Termo Archer

Příspěvek od cobaj »

Mam moznost pouzivat jak Falcona tak Eagle. Pokud vezmu v potaz otazku vzhledu, ovladani, nebo zobrazeni chapu ze to je velmi individualni a zde muze byt Eagle konkurenci Irbisu nebo Oryxu. Nekdo povazuje za vyhodu nereseni presneho ustaveni s osou hlavne u Eagle, nekdo bude preferovat jemnejsi chod korekce paralaxy u Archera, atd.
Nicmene pokud chce nekdo resit konkretne Falcon a Owl tak jsou jasne a bez jakychkoliv pochybnosti za ty penize bezkonkurencni. Pokud pominu vse okolo je tu pro mne jako lovce 1dnickou parametr - spoluprace dalkomeru s balistickym programem. Pokud je cil stále v pohybu je tato fukce k nezaplaceni jelikoz dokud nebudou mit kamery korekci pomoci kominku jako u puskohledu bude zmena vzdy velmi neohrabana, pomala a nepresna a i tak by to bylo pomalejsi. Mimo jine dalkomer neni atrapa a napr. srnci zver zmerim cca do 650m.

Na fotografii je vzhledem k tomu ze bylo strileno pres termovizni kameru i pro mne tezko uveritelny rozptyl 3ran meho zelizka v ohni na skodnou z Blasera R8 110gr V-MAX, V3- 1020m/s na 375m s upravou korekce pres automatiku Falcona. Netroufl bych si rict ze toto je a bude standartni vysledek, ale je to velmi zajimave a dosud jsem se se k takovemu vysledku jinou nocni technikou nepriblizil, ale uplna nahoda to zrejme nebyla jelikoz na 300m byl rozptyl temer shodny.
M.
Přílohy
20200108_095709-756x1008.jpg
20200108_095709-756x1008.jpg (31.67 KiB) Zobrazeno 6110 x
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Termo Archer

Příspěvek od dalas »

cobaj, jen malá technická poznámka. Tyto přístroje (digitál, termo) už z principu žádnou paralaxu nemají. Mají jen ostření. Záměrná osnova je vždy v obrazové rovině bez ohledu na ostrost obrazu. U NV může být paralaxa.
Ještě abychom věděli co s čím porovnáváš. U Archeru je to jasný, ale s kterým modelem Eagle porovnáváš? A možná by stálo za to i rok produkce.
A ještě ten dálkoměr s návazností na rektifikaci. Pro vojenského snipera je to zásadní věc. Ale ten vystřelí, a i když zasáhne blbě, tak protivníka vyřadí. A když nevyřadí, je tu psychologický moment, kdy Ti něco zabzučí kolem hlavy, a netušíš přesně odkud. V lovecké praxi bych se trochu obával. Tam to nejde vyjde-nevyjde. Ne proto, že dálkoměr a balistický program kecá, ale pro samotné zobrazení cíle. Na 375m Ti u Falcona reprezentuje 1 pixel 12,6 cm, což je evidentně více, než Tebou uvedený rozptyl. Že jsi jej dosáhl, nezpochybňuji, ale jde o konzistenci 5 ranných položek. Těch 12,6 cm je celá komora srnčí, takže na tuto dálku zodpovědně, za mne ne. Pro objektivitu to platí pro všechny přístroje se srovnatelnými parametry. Falcona jsem použil jen jako model.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
ARCHER
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: ned 10.11.2019, 21:36
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Termo Archer

Příspěvek od ARCHER »

dalas píše: stř 08.1.2020, 12:10 cobaj, jen malá technická poznámka. Tyto přístroje (digitál, termo) už z principu žádnou paralaxu nemají. Mají jen ostření. Záměrná osnova je vždy v obrazové rovině bez ohledu na ostrost obrazu. U NV může být paralaxa.
Ještě abychom věděli co s čím porovnáváš. U Archeru je to jasný, ale s kterým modelem Eagle porovnáváš? A možná by stálo za to i rok produkce.
A ještě ten dálkoměr s návazností na rektifikaci. Pro vojenského snipera je to zásadní věc. Ale ten vystřelí, a i když zasáhne blbě, tak protivníka vyřadí. A když nevyřadí, je tu psychologický moment, kdy Ti něco zabzučí kolem hlavy, a netušíš přesně odkud. V lovecké praxi bych se trochu obával. Tam to nejde vyjde-nevyjde. Ne proto, že dálkoměr a balistický program kecá, ale pro samotné zobrazení cíle. Na 375m Ti u Falcona reprezentuje 1 pixel 12,6 cm, což je evidentně více, než Tebou uvedený rozptyl. Že jsi jej dosáhl, nezpochybňuji, ale jde o konzistenci 5 ranných položek. Těch 12,6 cm je celá komora srnčí, takže na tuto dálku zodpovědně, za mne ne. Pro objektivitu to platí pro všechny přístroje se srovnatelnými parametry. Falcona jsem použil jen jako model.
Naposledy upravil(a) ARCHER dne stř 08.1.2020, 15:58, celkem upraveno 1 x.
ARCHER
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: ned 10.11.2019, 21:36
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Termo Archer

Příspěvek od ARCHER »

6b30bc37-afc5-43fc-ae9f-640d1e64f389.jpg
6b30bc37-afc5-43fc-ae9f-640d1e64f389.jpg (51.55 KiB) Zobrazeno 6063 x
Tady je nástřel 5 ran na 300 m z Falcona. caliber 338 LM..Dalasi,představ si že ten pixel se dá dělit,tzn. že je li jeden klik,tzn jeden pixel 3,36 cm na 100 m jak horizontálně tak vertikálně tak by to v tvém podání vysvětlení znamenalo, že nemohu zbraň nastřelit na sto metrů s vetší přesností než 3,36 cm.....což je samozřejmě blbost a naše kamera umí přesnost 0,84 tzn ještě přesnější než klik u běžné denní optiky. a tím pádem jestliže jsem schopen přesněji vyladit nástřel na 100 m než u optiky kde je klik 1cm na 100 m, tak nevidím žádný problém v tom co nastřílel cobaj. Mimochodem i v rámci toho jednoho pixelu na 375 m můžeš řešit udržení záměru.Jinak ti můžu takových terčů jako cobaj,par poslat i od jiných střelců abys viděl, že to pro přistroj jako Falkon ve správných rukou není žádná náhoda ani výjimka..
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Termo Archer

Příspěvek od cobaj »

,,Dalas,,

Vim ze paralaxa v pravem slova smyslu tu neni, ale ona vetsina lidi to jako paralaxu ma v hlave z koncepce puskohledu a efekt pro ne je stejny, takze je pri vysvetlovani ovladani nekdy lepsi ,,nechc.. proti vetru,, :D :mrgreen:
M.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Termo Archer

Příspěvek od dalas »

Archer, já nepíši o posuvu osnovy, já mluvím o jednom pixelu bolometru. Hodnota, kterou z něj dostáváš, je skalární veličina. Jak z ní vytvoříš pole? Je mi jasné, že se tyto digitalizované hodnoty softwarově upravují, jednak proto, aby se pole x1 x y1bolometru převedlo na pole x2 x y2 displeje a také proto, aby se obraz "vyhladil, zjemnil". Lapidárně uvedu příklad. Mám teplý čtverec 2x2 cm na studené ploše, a měřím průměrnou teplotu plochy 10x10cm. Ze získané hodnoty nejsem schopen určit, zda je celá teplý čtverec v levém, pravém, horním, nebo dolním rohu, nebo uprostřed. Pořád dostávám jednu průměrnou hodnotu. Něco jiného bude, mám li ten teplý čtverec alespoň 10x10 cm. Pak každý drobný pohyb bude měnit hodnotu nejen v tomto čtverci, ale i v sousedních.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
ARCHER
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: ned 10.11.2019, 21:36
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Termo Archer

Příspěvek od ARCHER »

Dalasi,tak ted jsi me uz tak zamotal,ze nerozumim vubec nicemu...:-)))Dej si ban!!🤣🤣🤣!tomu nemuze rozumet snad nikdo...Ne vazne,chtelo by trosku lidoveji....Ja jsem z tveho komentu cobajovi pochopil,ze se domnivas ze kvuli velikosti pixelu odpovidajici velikosti 3,3 cm nelze na 300 metru strilet presneji mez 11 cm.Tak to vyznelo z toho co jsi napsal...jestli jsem to spatne pochopil,tak omluva!!👍🏻👍🏻👍🏻
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Termo Archer

Příspěvek od petjan »

Foto ti klidně zítra poslu,ale co se týče uchyceni na flintu, tak o to se zákazníkům staráme v rámci prodejního servisu, snažíme se o profesionální přístup a máme i vlastního zbrojíře, takže no problem.Jinak inomount vyrábí speciálně pro ARCHER veškeré typy montáží které mají v nabídce.
Takže nemel bych strach že si s tím neporadíme...Co máš za jednušku??? poslu ti montáže které by pro tebe připadaly v úvahu a třeba už to máme i nafocené..Myslím. že třeba na Merkela už tam na jednušku něco máme ale bude tam toho víc.
Mám Sabatti SKL98 a je stejná jako Brno Combo.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Termo Archer

Příspěvek od dalas »

Tak ještě jednou a jinak. Cobajův Falcon dle udávaných parametrů má horizontální zorné pole 12,4°. Předpokládám, že toto zorné pole dopadá na 640 pixelů. 1 pixel vidí tedy v úhlu 12,4/640° Tento úhel představuje ve vzdálenosti 375m část kružnice 12,6cm (prakticky přímka). Záměrný obrazec má dle děr v terči (asi 7,6mm) šířku cca 6 cm. Je tu tedy horizontální "vůle" 6,6 cm, kdy pixel nezaznamená žádnou změnu. Tu začne zaznamenávat, až se záměrný obrazec začne promítat i do sousedního pixelu. Ta přesnost tedy závisí na velikosti záměrného obrazce v poměru k "oknu" kterým ten pixel kouká. Co s tím udělá zpracovatelský software, to netuším. Shrnuto: Bude-li cobaj mířit na obrazec široký 2cm může mít chybu v zamíření 10,6cm. Bude-li mít obrazec široký 12,6 cm, měl by i nepatrný pohyb horizontálním směrem zaznamenat změnou ve dvou pixelech. Tak snad jsem to ještě více nezamotal.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Nighthunter
Nový návštěvník
Příspěvky: 28
Registrován: úte 19.12.2017, 16:38

Re: Termo Archer

Příspěvek od Nighthunter »

Jěště malá poznámka ohledně konkurence.Pokud by termovize Eagle nebyly konkurencí pro výrobky Archer,pak by kupující tuto otázku vůbec neřešili, a brali by pouze Archer.Dotazy a názory,jestli vybrat Eagel nebo Archer bychom neznaly.A srovnávat audi s trabantem je nesmysl,jelikož obě značky se stejným rozlišením např.384px budou na podobné úrovni,takže konečné rozhodnutí bude znít,jestli mercedes nebo bmv?Věřím,že máte za kvartál prodaných spoustu kamer,otázka je,kolik jich má za stejné období konkurence?
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Termo Archer

Příspěvek od Myslivec Milda »

Nighthunter píše: úte 07.1.2020, 14:28 Nechápu,jak může zástupce firmy Archer pan Kozák prezentovat na předváděcí akci termovizi Archer Oryx,u které bylo na displeji 6 mrtvých pixelů,záměrný kříž v optickém zvětšení několik cm vlevo dole a při digi. zvětšení už byl kříž asi ,,u sousedů,, a co chvíli kalibrace.Prý starší software.Původně jsem chtěl Oryxe,vzal jsem Eagle a jsem spokojený.
Sorry jako.... som z toho voľako zmetěný.... JAK = konkrétně se dá okem laika poznat "mrtvý pixel" ? To je něco jako černá tečka na obrazovce u noktovizoru ? Flíček navěky ? Dále pak, dosud jsem žil v domění, že zaměřovací kříž u termovizního puškohledu (promítaný) je vždycky na středu obrazovky.
Učím se a snažím se zorientovat v těchto přístrojích. Co je zde podstatné a co podružné. Zatím mám dva termo-puškohledy a snad brzy koupím i ten třetí, čtvrtý.... Až to pochopím, budu prodávat to nej. Takže budu opravdu rád za polopatické vysvětlení.
PS. Pořád se zde probírají termo-puškohledy. Co předsádky ? Tam je prý úplně jedno jestli je rozlišení 640 nebo 382. Navíc zvětšení je jen na puškohledu a žádné digitální. To je velice lákavé.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Termo Archer

Příspěvek od cobaj »

Hmm, nejsem v tomto zadny odbornik, ale popsal bych to lidove takto: vadny pixel (vadny display) bud stale sviti nebo zustava stale ,,mrtvi,, tmavy. Svitici te brinkne do oka, toho mrtveho si leckdky ani nevšimnes. Videl jsem je u ruznych vyrobcu pristroju. Je na to pokud vim norma pro pripadne posouzeni reklamace. A nekdy castecne pomuze opravny program - vypne svitici pixel.
Ohledne osnovy jsou dve moznosti jak vyresit korekce a zoom. Bud ti zustane osnova ve stredu obrazovky a presouva se ,,obrazek,, a druha moznost ,,obraz,, zustava stale na stejnem miste a posouva se osnova.
Zrejme maji oba systémy sve vyhody a nevyhody. Ale to uz ti asi vysvetli idealne vyrobci.
Mozna to tu nekdo vice rozvine a nebo me opravi.
M.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Termo Archer

Příspěvek od dalas »

Jen to trochu rozvedu. Mrtvy pixel je obecně takový, který nereaguje na vstupní hodnotu. Může být jak u senzoru, tak i u displeje. A dokonce to nemusí být ani senzorem, ani displeje, ale třeba dekodérem. Obvykle se to projevuje jak napsal cobaj. Co se týká té osnovy popíšu to "škola hrou". U klasických puškohledů je to tak, že je vůči sobě pevná osnova s okulárem. Rektifikaci provádíš posuvem obrazu, který promítáš do roviny osnovy. U terma a i digitálu je to jinak. Pevné postavení vůči sobě má objektiv a senzor. Senzor tedy dostává pořád stejný obraz, který elektronika zpracovává a přepočítává na zpravidla jiný rastr displeje. Záměrný obrazec vyrábí elektronika rozsvícením příslušných pixelů na displeji a může tento obrazec posouvat po displeji. Tím je možno provést nástřel i korekce pro rozdílné vzdálenosti. názorně asi takto. Máš papír A4 a uprostřed tečka jako záměrný bod (to je to, co vnímá senzor). Vem druhý papír A4 (dispej) uprostřed udělej dírku (záměrný obrazec) a polož na první papír. Vznikne ideální stav, kdy je záměrný obrazec ve středu pole a veškeré informace ze senzoru jsou i na displeji. Za těchto podmínek provedeme nástřelnou ránu, která dopadne řekněme 10cm vlevo a 5cm nahoru. Tam uděláš novou tečku. A teď musíš provést rektifikaci, aby díra v horním papíru seděla s novou tečkou. Jednoduše posuneš horní papír po spodním tak, aby díra na horním papíře (záměrná osnova) ležela na nové tečce na spodním papíře (bod dopadu střely). To simuluje požadavek, aby záměrná osnova byla stále uprostřed displeje. Obraz, který ale vidíš na displeji, je plocha, která odpovídá společné ploše obou papírů (ta na které leží oba papíry. Obraz bude ořezaný. Druhou možností je, že posuneš záměrný obrazec na displeji. Prostě tak, že starou díru v horním papíru zalepíš a uděláš v něm díru 10cm vlevo a 5cm nahoře. Vidíš tečku na spodním papíru a tím je rektifikace provedena. Záměrný obrazec je sice mimo střed, ale vidíš vše, co dopadá na senzor.
Můžeš to vyřešit digitálním zoomem, což je v podstatě výřez ze senzoru. Pokud použiji výše uvedený výklad, odpovídá to zvětšení spodního papíru. Tečka na něm bude větší a v závislosti na velikosti požadované rektifikace může být obraz se záměrným obrazcem na displeji centrován. To vše je daň za jednoduchost a mechanickou odolnost přístrojů.
Pokud bychom chtěli digitály a terma srovnatelná s dnešními variábly, museli by mít optický zoom a rektifikaci na objektivu. To by v podstatě mohla řešit termo zasádka. Jenže ouvej, denní optika je konstruována pro vlnové délky viditelného spektra, V oblasti vlnových délek, kde pracuje termo je prakticky nepoužitelná. To jsou ty problémy třeba s PARD 007, kdy v oblasti IR záření už není denní optika pro zpracování tohoto spektra zcela ideální.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Termo Archer

Příspěvek od kikin »

Myslivec Milda-v režimu teplá bílá vadný pixel svítí.U minulého přístroje po 40 ranách jich chcíplo 5 po výstřelu a 1 uplně bez stříleni.Sľy zhasnout.
ARCHER
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: ned 10.11.2019, 21:36
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Termo Archer

Příspěvek od ARCHER »

petjan píše: stř 08.1.2020, 19:37
Foto ti klidně zítra poslu,ale co se týče uchyceni na flintu, tak o to se zákazníkům staráme v rámci prodejního servisu, snažíme se o profesionální přístup a máme i vlastního zbrojíře, takže no problem.Jinak inomount vyrábí speciálně pro ARCHER veškeré typy montáží které mají v nabídce.
Takže nemel bych strach že si s tím neporadíme...Co máš za jednušku??? poslu ti montáže které by pro tebe připadaly v úvahu a třeba už to máme i nafocené..Myslím. že třeba na Merkela už tam na jednušku něco máme ale bude tam toho víc.
Mám Sabatti SKL98 a je stejná jako Brno Combo.
V tom připadá to neřeš a klidně přijded.Kamery na Brno kombo i sabatku už jsme montovali a montáže máme(je to konkrétně( innomount)..Jak jsem již psal, u nás to funguje tak že si vybereš kameru, nahrajeme ti do ni podle tvých informací balistické informace, popřípadě na střelnici zmeříme ustové rychlosti aby vse fungovalo na 100 %.Kameru ti na zbraň osadíme a na střelnici nastřelíme a cca po dvou hodinách odjíždíš s plně funkční kamerou na zbrani připravenou k lovu včetně plně funkčního balistického programu....
Odpovědět