Thermo zaměřovač nad 100.000

Noční vidění, termovize a podobná elektronická zařízení. Vaše zkušenosti, rady a dotazy
Odpovědět
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Thermo zaměřovač nad 100.000

Příspěvek od kounek »

Už to máme téma do 100.000,- . Pojďme to ještě uchopit z druhé strany, věřím že to bude přínosné a otevře to třeba nové obzory...

Co a proč je podle vás nejlepší termo zaměřovač bez ohledu na finance? Myslím tedy takový, který se dá u nás koupit, nikoliv vojenské speciály, které ale obyčejný smrtelník nemůže sehnat. Někdy nejdražší neznamená nejlepší.
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Thermo zaměřovač nad 100.000

Příspěvek od kikin »

kounek-ono taky pod kilo to jsou všechno šunty...Jde o to,co kdo od toho chce,co preferuje.Velký sklo,neintegrovanou baterku,při jakým zvětšení se začne rozjíždět kontura,dálkoměr,balisťák,jak hlučná kalibrace,přátelské ovládání,pozáruční servisní podpora a z čeho to je zmontovaný,SW možnost rozvoje....
Cokoli si vybereš,není za 3 měsíce pravda,protože vývoj pádí tryskem.
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Thermo zaměřovač nad 100.000

Příspěvek od kounek »

Je mi zcela jasné, že v této elektronice vše letí velmi rychle. Když jsem si kupoval svůj první thermo pozorovák, tak jej nabízel pouze FLIR a cena byla na tehdejší poměry dost vysoká. Po čase přibyli výrobci, ceny šly dolů a funkčnost nahoru. U zaměřovačů bych řekl už to taky není ta doba, kdy to byly pouze první kusy s přehnanou cenou, tak už zvažuju, že bych něco koupil, ale když už do toho člověk dá ty peníze, tak je samozřejmě nechce vyhodit jen tak. Papírové parametry a "žvásty" reklamního typu od prodejců mohou sloužit jako vodítko k sestavení žebříčku, ale to pro mě podstatné z nich nezjistím.

Pro mě třeba balistický kalkulátor, dálkoměr, 137 typů záměrných křížů, nebo nějaké velmi vysoké zvětšení nemají význam. Spíš mám důraz na kvalitu zpracování, odolnost rázům, možnosti servisu, včetně pozáručního.

Je podle mě dost škoda, že se FLIR v zaměřovačích pro civilní sektor moc nerozmachuje, ale to se dá pochopit, protože u ozbrojených složek jsou to jiné ceny...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Bock
Nový návštěvník
Příspěvky: 38
Registrován: pon 15.2.2021, 9:27

Re: Thermo zaměřovač nad 100.000

Příspěvek od Bock »

nad 100? to je dost široký pojem
Já si pořídil Eagle Orion, jednak kvalita obrazu, výkon, magnesiové tělo, do kterého se dá časem strčit cokoliv lepšího, kdybych chtěl tedy.. a tím se dostávám jak možnému upgrade, tak záruční i pozáruční servis - a proto jsem volil tuzemského výrobce.
Před ním jsem měl pulsar apex xd50. v době uvedení na trh se dnešní ceně orionu přibližoval...
ve své době to byla prostě pecka co rozbila cenově na prach veškerou evropskou konkurenci té doby.

věřím že firma nebo spíš značka Eagle tu bude stále a bude se to dát servisovat v případě nutnosti... a v případě potřeby i upgradovat - pak se ten nákup musí nutně vyplatit mnohem více něž jakýkoliv jiný stroj ze zahraničí

když si ščlověk uvědomí jakým překotným vývojem to jde a kolik různých modelů i jeden výrobce vychrlí, pak to bude po záruce servisovat kdo a jak, čím? Ty staré díly nikdo nebude na skladě držet.

Pro smrtelníka... který nekupuje co 2 roky něco nového, je třeba ten nákup dobře promyslet :wink:
zdenek64
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: ned 24.5.2020, 20:49

Re: Thermo zaměřovač nad 100.000

Příspěvek od zdenek64 »

Moje osobní zkušenost víc než rok. Vyplatí se připlatit, ale ne přeplatit. Pozorovák jsem zvolil Night Pearl Scops 35 Pro. Vždy jasný obraz bez seřizování, dostatečné zvětšení pro první obeznámení se zvěří. Oproti levnějším termovizím s malým objektivem někde jinde kvalitou obrazu na větší vzdálenosti. Ty levnější určitě stačí v lesních honitbách při lovu na vnadištích do 50 metrů.
Puškohled vybrán Pulsar termion XM50 pro své základní zvětšení 5,5x. Cena do 100 000 Kč a obraz jako u XP50 za 120 000 Kč se základní zvětšením 2x po digitální úpravě na 4x. Každá digitální úprava zvětšení snižuje kvalitu obrazu. Při zvětšení 2x je lov na více jak 100 metrů již problém (cíl je malý). U puškolhedu XM50 je dobré podle aktuálních teplotních podmínek mírně doladit kontrast a jas jednoduchým způsobem bez potřeby vstupu do menu. Pak funguje i při střelně na delší vzdálenosti. Lišky do 150 metrů (loni 19, letos již 11), černá do 250 metrů a vysoká i kousek dál. Pak to je již jen rukama a použitou zbraní a ráží (Browning 1885 v ráži 7mm Rem. magnum).
Jsem věrný značce Pulsar, což je dle mého kvalita za rozumnou cenu. Předtím digitál Pulsar 770A, který vydržel ráži 375 H/H magnum a teď ho mám na ráži 9,3x74R, protože se nevyplatí ho prodávat dokud funguje.
Termovize za 200 000 Kč jsou již pro normální lovecké použití zbytečně drahá nebo snobská záležitost. To již využijí jen odstřelovači nebo opravdu exelentní střelci, kteří na to mají ruce.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Thermo zaměřovač nad 100.000

Příspěvek od lovec »

Okrem posledných dvoch viet súhlasím.
Pozorovák Scops 35 som používal tento rok, na moje prekvapenie prekonal očakávania, určite je hodný doporučenia.
S tými Thermionmi si človek musí vybrať podľa typu revíru kde poľuje. V otvorenom, poľnom prostredí je XM so základným zväčšením 5,5x bezproblémový, avšak užšie zorné pole ho limituje ako náhle sa používa na kratšie vzdialenosti, v lese a pod. Model XP (2-16x) je omnoho univerzálnejší a nie je ho problém použiť aj na vzdialenosti, ktoré spomenul kolega zdenek64. Pri nastavenom zväčšení 8x nie je problém loviť čiernu a vysokú aj na otvorených priestranstvách a pri dobrej, stabilnej opore zbrane príde k využitiu aj funkcia PIP, obraz v obraze. Takisto vďaka možnosti zvoliť vhodnú osnovu sa dá pekne prenášať a nie je potrebné mieriť odhadom "o niečo vyššie". K tomu sa však už žiada pozorovacia kamera s laserovým diaľkomerom.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
zdenek64
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: ned 24.5.2020, 20:49

Re: Thermo zaměřovač nad 100.000

Příspěvek od zdenek64 »

Vybráním modelu XM50 jsem oproti modelu XP50 ušetřil 20 000 Kč, ale to nebylo podstatné. Šlo o to, že při prvním zapnutí je zvětšení již 5,5x, což dostačuje na lov na vzdálenosti o kterých jsem psal a není potřeba dál klikat na další digitální zvětšení obrazu, které snižuje kvalitu obrazu. Nepoužívám pohotovostní režim, protože start je rychlý a šetří baterii. Po zapnutí mohu ihned střílet bez dalšího klikání (osvědčilo se u lišek, které se náhle někde tiše zjeví). PIP obraz v obraze nepoužívám, nepřišel jsem tomu na chuť a je to další klikání. Menší zorné pole mi nevadí, je to otázka zvyku. Záleží na použité zbrani a ráži. Browning 1885 je těžká flinta, která v ráži 7 mm Rem magnum nekope, takže po ráně vidím i účinek na zvěř i případně kam odbíhá. Značka Pulsar je dle mého názoru ideální kompromis ceny a kvality pro běžné lovecké použití. Dalších ušetřených 100 000 Kč oproti drahým termovizím dám raději do pořízení kvalitnější zbraně (třeba Blaser R8, Blaser K95, Manlicher Luxus nebo zbraně na zakázku jako je lankasterová obojetnice, které vlastním). Termovize rychle zastará a ztrácí hodnotu, ale kvalitní zbraně nikoliv. Navíc díky moderním montážím jde na tyto zbraně místo termovize dát klasickou optiku nez nutnosti nového přestřelování.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Thermo zaměřovač nad 100.000

Příspěvek od rimar77 »

A nemá někdo v porovnání Thermion x Trail ?? mně by se víc líbil Trail i díky tomu dálkoměru
Odpovědět