Termokamery

Noční vidění, termovize a podobná elektronická zařízení. Vaše zkušenosti, rady a dotazy
Odpovědět
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Termokamery

Příspěvek od Jiskra »

Bock- tento postup co děláš Ti za sebe jen schvaluji. Máš jistotu,že máš vnitřek laufu bez kondenzátu a ještě ošetřený proti korozi . A to je ta nejdůležitější část pušky.
Dobrý.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Termokamery

Příspěvek od dalas »

Už se to tu probíralo u zbraní. U elektroniky to může být jednodušší, ale také komplikovanější. Jak píše třeba Pepa, kvalitní elektronika určená pro lov, musí snést déšť i tepelné přechody. Může být z venku mokrá, ale vlhkost se dovnitř za normálních okolností nesmí dostat. Není-li tomu tak, není to kvalitní elektronika s daným účelem.
Při přechodu ze zimy do tepla, kdy vlhkost vzduchu v teplém prostředí je taková, že při venkovní teplotě se dostane pod rosný bod a není li elektronika mokrá již při nízké teplotě, stačí ji dát do igelitového pytle i se zbraní a pevně zavázat. Obsah se v pytli v teplém prostředí ohřeje, a pak lze jej bez obav vyjmout. Pokud to nefunguje, jsou špatně zákony fyziky. Je li už předmět venku mokrý, lze jít klidně do tepla a postupovat metodou "Bock". Pokud už máte přístroje, které nejsou těsné a chcete rizika poškození minimalizovat, je dobré před vstupem do tepla vyjmout baterie.
Problém může nastat i naopak u netěsného přístroje. Máte li jej doma, kde je teplo a vyšší relativní vlhkost, lze předpokládat, že tato směs se dostane po delší době i do netěsného přístroje. Při rychlém ochlazení, kdy se nestačí parciální tlak vodních par uvnitř přístroje vyrovnat s tlakem par v okolí, dojde k orosení uvnitř. Pak už jen záleží, kde kondenzát vytvoří vodivou cestu. Na druhé straně se jedná o vodu destilovanou, takže by neměla být vodivá (neobsahuje žádné Ionty)
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Termokamery

Příspěvek od pufr »

Asi bychom se měli - v tomto vláknu - odpoutat od těch pušek. Já jsem je uvedl o stranu dozadu jen jako dávný příklad k temperaci s jakousi tepelnou izolací. Příhoda o tom, jak kolega Bock zapomenul mokrou pušku v pouzdru pobavila :) (jde taky o to,že se nebavíme o žádných standardech ale různých podmínkách - různém mrazu, dešti, mlze, pouzdrech, teplotě a vlhkosti doma ..., v trezoru ... - nemusí všechno všem fungovat stejně :? ). Ale mokrá puška v pouzdru do rána je samozřejmě zlý sen většiny z nás - kdo loví dlouho a intenzivně, se s tím téměř s jistotou potkal... :oops:

Pokud jde o tu zde ve vláknu probíranou optolelektroniku - termovize / termokamery, z majoritní části nemají stupeň krytí / klimatickou odolnost / takový jako dnešní značková optika (některé starší i IPX4 či 5, nové IPX6 a 7). Rychlým střídáním teplot se nutně podporuje výměna mezi skříňkou optoelektroniky a okolím. Pokud přijdu z - 10°C a postavím přístroj k topení + 40 až 50°C je to šok 50-60°C, který už znamená rozměrové změny - významně se lišící u kovů, skla, plastů atd., podporuji vznik dalších netěsností ...
Temperace optiky patřila v minulosti k základním zásadám. U pevně montovaných čoček docházelo při rychlé změně teploty o desítky °C i k odlomení okrajů, praskání ...
Stačí se podívat na nějaké diskuze o fotooptice - což je podobné, jako objektivy nebo okuláry "terma".

To, že otřu nebo oschne vlhkost na povrchu přístroje mi ještě nic neříká o obsahu skříňky, kde z principu věci se i teplota vyrovnává se zpožděním.

Temperaci optiky či optoelektroniky v originálním pouzdru zapnutém zipem doporučují i někteří výrobci (bavíme se o době desítek minut až max dvou hodin). PVC sáček, jak píše Dalas má podobný efekt. Skutečně už třeba po půlhodince budete ošizeni o to, že po přístroji a optice stéká kondenzovaná voda (a nebudete si muset představovat, co se asi tak děje na plošňácích uvnitř skříňky). Není to jenom moje zkušenost. A ani to není nějaký strašný "opruz".

Je pravda, že optoelektronika "morálně" zastarává rychle. Mikrobolometry ale ze snímacích čipů celkem nejpomaleji. Opečovávaná termovize má šanci fungovat spolehlivě i po deseti letech provozu. S 250 až 300 body v horizontále je stále "použitelná." Tak proč jí úmyslně degradovat nevhodným zacházením ... :?
Pufr
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Termokamery

Příspěvek od kabát »

Máte ty postupy hezky zpracované. Za 30 let používání zbraní a optik různého typu od klasiky až po elektroniku, nikdy nespaly v peřinách. Daleko více energie jsem věnoval výběru kosmetiky, kterou zbraně ošetřuju. Pokud se vrátím z lovu v noci, protáhnu lauf šnůrou abych odstranil zplodiny po výstřelu popřípadě vlhkost, která by mohla zkondenzovat ve vývrtu. Vůbec netuším, kolik te vlhkosti je schopné v laufu zkondenzoval, jelikož množství vlhkosti obsažené ve vzduchu v hlavni je ... cca skoro nic a protože v dírce cca 8 mm nedochází k proudění vzduchu, nemělo by se v laufu usadit nic víc. Flintu odkládám vodorovně mezi stůl a skřínku kousek od topení a nechám oschnout, vzduch kolem ní proudí. Nikdy jsem neměl problém se rzí, ani rosením optiky. Tu používám převážně z MEOPTY. Stejně to dělám s dalekohledem, i elektronikou, kterou používám. K tomu můžu říct, že kupuju od solidních dodavatelů, kteří poskytují záruku a v té záruční době opravdu nechám flinty i optiku naplno prožívat podmínky které mám. Pokud se má závada projevit tak ať se to stane co nejdřív. Běžně čistím až druhý den, suchou flintu hadrem, který už mám asi tak 5 let. Do něj a na něj nechávám odkápnout přípravek pro údržbu, tak v podstatě jen udržuju film na povrchu. Velká údržba probíhá jen po extrémním použití, což bývá většinou po dosledu a prodírání se houštím. To pak očištěnou flintu neváhám nastříkat do mokra a nechat stéct do hadru, na místech kam se běžně nedostanu při otírání tak zůstává silnější vrstva oleje.
Lauf vyčistím přípravkem na odstranění nánosů a pak jde flinta do trezoru podle toho, jak ji používám. Kombinované chodí s velni lehce naolejovaným posledním průtahem, ty beru málo kdy a na nějakou vysokou přesnost si nehraju. Kulovnice, kterou nosím nejčastěji, jde do trezoru s hlavní do sucha a spoléhám na to, že první výstřel je studenou hlavní vrámci možností vždy tam kam má jít.

Přestanem tu čistit flinty. Pufr
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: Termokamery

Příspěvek od kabát »

Dobrý den, obal na termo by byl určitě dobrý, jen nepřipouštím, že bych ji sundával z flinty. Vyřešil by to nějaký neoprenový návlek?
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Termokamery

Příspěvek od pufr »

V nějaké US diskuzi jsem na použití toho neoprenového návleku narazil, ale zkušenost s tím nemám. Osobně termo sundávám, Weaver i Blaser rozhraní mi to umožní (u Weaver ve tmě s použitím "rutiny" palce na konci lišty a následně postupu dotahování a přitlačování vpřed ... :) ).

K těsnosti optiky. Pokud někdo "lovíte" postarší značkové přístroje na netu, tak víte, jak časté jsou poznámky řekněme "západoevropanů": "Vyčištěno a přetěsněno u výrobce", často i s fotkou účtu. Leupold někdy nedávno psal: "Je naší snahou, aby inertní náplň zůstala v přístroji co nejdéle." :)

U terma je nevýhoda, že ten kondenzát ztuhlý na vnitřní straně germaniových čoček vymrzlého přístroje ani neuvidíme - ale díky tomu, jak alespoň zatím "topí" současné mikrobolometry, se během pár minut promění v kapičky a páru hledající cestu ven :) :D 8)
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Termokamery

Příspěvek od dalas »

kabát, nad ničím nešpekuluj. Vem PVC pytel, venku do něj šoupni flintu i s termem, pevně zavaž provázkem a šup s tím do tepla. Není jediný důvod, proč by měla v tom pytli kondenzovat voda.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Termokamery

Příspěvek od pufr »

Ještě bych možná Dalibore z Tvé zkušenosti doplnil nějaký obvyklý čas takové temperace, případně smysluplnost u terma, po kterém voda teče nebo ho pokryla námraza už před vstupem do domu ...
Bychom zde neřešili, že někdo dal na radu moudrých, pytel za týden rozvázal a ...
Pufr
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Termokamery

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Ten igelitový pytel mě taky děsí. Prostě , pokud flinta( celý systém) tzv. prochičije, tak to jde ihned z kufru ven a to stolice kde to nechám po otření papírpovou utěrkou oschnout. Podotýkám, že mám v kufru auta starý ručník a přetřu to nahrubo , než to dám do kufru na zbraň. Nic nedávám na radiátor, na nic nepouštím fén nebo horkovzdušnou pistoli. Nechám to normálně v pokojovce oschnout a jak je při přiměřeně suchá, tak čistím a konzervuji. Ten vývrt čistím hned. Optiku nebo termo, pokud to není vyslovený aušus, tak musí konstrukce podržet. Jen otřít a nechat normálně při pokojové teplotě oschnout. Nic na termo nebo optiku nestříkám, nic nemažu. Sklo čistím naprosto minimálně, důsledně se snažím , aby se nezasralo. Prevence, je lepší než čistění, tak že krytky a zavírám . Jak vypadá sklo objektivu , na které celý den sedá prach a pak je před šudláním kapesníkem zvlhčeno flusem "praktika", tak to i soudný dovede představit sám. Možná je el. přístroje NV a termo nějaká kosmetika, která na těle udělá nějaký film a nežere povrchy přísrtojů, ale neznám ji.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Termokamery

Příspěvek od dalas »

Ono to záleží na konkrétních podmínkách. Tlak, teplota, rosný bod. V pytli zůstane vzduch s absolutním obsahem vody. Zvyšováním teploty v pytli dochází ke vzdalování od rosného bodu a relativní vlhkost v pytli klesá. Ten problém je v tom, že teplé vnitřní prostředí má daleko vyšší absolutní obsah vody ve vzduchu. Vím, že to víš, ale možná někteří kolegové se tímto nezabývají. Prostě vyndat se to dá v momentě, kdy teplota předmětů v pytli překročí teplotu rosného bodu v teplé místnosti (a ten může být různý). Abych nebyl jen teoretik, 2 hod. dle mne budou bohatě stačit. Já to dám k radiátoru a po 1 hod. bez problémů. Stačí šáhmout na předmět v pytli, a pokud se již nebude zdát studený, lze pytel otevřít. Je to lepší, než to nechat orosit a pak to utírat. :wink: Jen nezapomenout, že do pytle to musí jít venku, aby tam byl venkovní vzduch a ne ten nacucanej z interiéru.
Pokud jsou ale přístroje mokré již venku, tak tuhle procedůru považuji ta zbytečnou, jak jsem již psal.
Tabulek nasycených vodních par a grafy jsou na netu v dostatečném množství.
Čím ten pytel bude mít horší tepelně izolační vlastnosti, tím to bude rychlejší. Čím větší hermetizace tím také lépe.
P.S. Pepo, k narozkám dostaneš pytel, aby jsi si neošudlal po několika vycházkách povrchovku. :lol: Neboj se toho, nejhorší smrt je z vyděšení. Můžeš to do něj dát i s kufrem.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Termokamery

Příspěvek od kikin »

Já bych se teplotních šoků tak nebál.Přístroje mají příkon,jsou vlastně vytápěné i v standby.Víc se obávám mechanické odolnosti rázům při střelbě,uložení elektroniky a jakosti použitých komponent.Pokud vememe analogii s autoelektronikou,kde motorový prostor myjí wapkou,pak to zmrzne a následně rozpeče a pak se to projede v solance...Co nato říká regulátor alternátoru a všelijaké řídící jednotky?Desky bývají zalakované,případně zalité pružnou těsnící hmotou a slušný producent má i pozáruční servisní podporu.Jiná věc je morální stárnutí,protože vývoj je překotný.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Termokamery

Příspěvek od pufr »

To je pravda, že horká vapka by na tu vymrzlou flintu a termo zaměřovač taky nemusela být špatná, všechen bo*del venku i z malých škvírek, celý systém v mžiku pěkně prohřátý na 60 - 70°C by za malou chvilku oschnul, pak už jenom zkontrolovat krytky, vzít čtvrtgalonový rozprašovač s olejem a pořádně "prolít". Za pět minut v garáži vyřízeno i s navlékáním gumové zástěry a vyvětráním touchu horkého oleje :) :lol: :lol: :oops:

Osobně jsem na netěsnost moderní lovecké optiky narazil snad párkrát v životě - pokud se lovilo víc dnů v kuse a hodně pršelo. Pak se stalo, že najednou se i v jinak celkem kvalitním dalekohledu objevil uvnitř kondenzát a nešel odstranit. Pokud je ale mezi těmi "mokrými lovy" několikadenní pauza s uložením v dnes obvyklé pokojové teplotě s 50 - 60% vlhkostí, stihne se i netěsný přístroj celkem v pohodě vzpamatovat.
O tom, že "průměrné termo" je méně těsné než "průměrný puškohled" bych nepochyboval ... Nakonec to IPX krytí je u přístrojů prodávaných v EU uvedené snad vždycky a storek dokumentujících skutečné uživatelské zkušenosti s vodotěsnou elektronikou jsou na netu taky tuny ...
Řekl bych, že je celkem fajn slyšet ty pozitivní zprávy, co dnešní optoelektronika vpohodě vydrží :!: :wink:
Pufr
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Termokamery

Příspěvek od kikin »

Pufr-o tom ,že optoelektronika je méně těsná nejsme ve sporu.Ovšem,že zkondezovaná voda při běžném používání něco nadělá s elektronikou na desce jsem nezažil,nečtu zahraniční fora :D U mě,s provozní praxí desítek let s různým optoelektro nikdy.Kdysi potíže byly s elektonkou Ekran,vypínači a uklepaným spojem,kontakty baterií.V posledních 15 letech to kvůli banalitě(vypínač,studeňák,mechanické vůle na doostřování) řešila záruka.Tady z fora vím o případech zaseklých clon kalibrace vzniklých automatickým provozem.I při celkem brutálním provozu nikdy nic na desce.Nejvíc schytal pozorovák Pulsar19.Pády z posedu,slejváky,měsíc na posedu a současnému majiteli slouží dál.Je pravda,že jsem si to nikdy nenechal moc zestárnout,protože jsem šel za lepším,ale držet krok s vývojem Tě ekonomicky unaví.Něco jako flita po dědovi tady nebude :D,hlavně u asijské produkce.
Bock
Nový návštěvník
Příspěvky: 38
Registrován: pon 15.2.2021, 9:27

Re: Termokamery

Příspěvek od Bock »

Josef Kuřitka píše: úte 09.3.2021, 13:02 Ten igelitový pytel mě taky děsí. Prostě , pokud flinta( celý systém) tzv. prochičije, tak to jde ihned z kufru ven a to stolice kde to nechám po otření papírpovou utěrkou oschnout. Podotýkám, že mám v kufru auta starý ručník a přetřu to nahrubo , než to dám do kufru na zbraň. Nic nedávám na radiátor, na nic nepouštím fén nebo horkovzdušnou pistoli. Nechám to normálně v pokojovce oschnout a jak je při přiměřeně suchá, tak čistím a konzervuji. Ten vývrt čistím hned. Optiku nebo termo, pokud to není vyslovený aušus, tak musí konstrukce podržet. Jen otřít a nechat normálně při pokojové teplotě oschnout. Nic na termo nebo optiku nestříkám, nic nemažu. Sklo čistím naprosto minimálně, důsledně se snažím , aby se nezasralo. Prevence, je lepší než čistění, tak že krytky a zavírám . Jak vypadá sklo objektivu , na které celý den sedá prach a pak je před šudláním kapesníkem zvlhčeno flusem "praktika", tak to i soudný dovede představit sám. Možná je el. přístroje NV a termo nějaká kosmetika, která na těle udělá nějaký film a nežere povrchy přísrtojů, ale neznám ji.
"rada moudrých" byla odjinud ne odsud :) aby si to někdo nevykládal jinak.
Jen podivín by mokrou výbavu dával do futrálu a nechal jí tam dlít za účelem vyrovnání teplot a neorosení se... ale suchou proč nee..
problém je, že už cestou domů, v autě, kde nemrzne, logicky nastává problém...
a to je vše. Má zkušenost je taková, že moc s tím vykývat nejde a nedá spoléhat ani na rozličnou kosmetiku, která zamezí smáčení.

Z jiného soudku - co se týče rosení displeje v mrazu při míření, nebo pozorování... mi celkem slušnou práci odvádí přípravky proti zamlžení brýlí. Na denní optiku mi to ale nesedělo. U displeje je to fuk. Nezabrání tomu úplně, ale protáhne se ta doba "než" až o 100%, záleží na podmínkách.
Karl
Častý návštěvník
Příspěvky: 95
Registrován: pon 11.9.2017, 13:18

Re: Termokamery

Příspěvek od Karl »

Zdravím, prosím o radu - přemýšlím o pořízení termo pozorovaku v cenové hladině kol 40 tis Kč. Zatím jsem vyseparoval tyto dva: Hikvision OWL 35 UF/W nebo DALI S253. Který by jste doporučili nebo je v této cenovce ještě nějaký jiný obstojný přístroj?
Odpovědět