Termokamery

Noční vidění, termovize a podobná elektronická zařízení. Vaše zkušenosti, rady a dotazy
Odpovědět
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Termokamery

Příspěvek od Rogam »

rimar77 píše:.....jinak sparťanskej styl považuju jak si borec natřel lauf bílou barvou aby mohl v noci mířit na jaguára :-))
Nemyslel si lovce Jima Corbetta ? Už si to nepamatuji přesně, ale buď to bylo v knize CHRÁMOVÝ TYGR nebo v knize Man-eating Leopard of Rudraprayag, kde popisoval, že si přivázal na konec hlavně bílý hadr, aby viděl, kam mu ta hlaveň směřuje, když čekal na újeďi na levharta.

Jinak to cítím jako Zbrojovák, na mě už je to taky "moc", termokameru si na pušku teda jen tak koupit nehodlám :?
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Termokamery

Příspěvek od rimar77 »

Rogam moc si to nepamatuju četl jsem jen ukázku z jedné knihy a tohle mi dost utkvělo v paměti protože co si budem namlouvat nevím kdo by na tohle měl odvahu dneska vyzkoušet a psal že ten lauf natřel ale ono je otázka překladu mohli to přeložit jinak než je originál.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Termokamery

Příspěvek od Zbrojovák »

Bílá lišta- sekané olovo, byl přivázaný celou noc na nějakém tom pokřiveném malém stromě v Himaláji - střílel při měsíci a většinou takhle sedával u torza nějakého toho zbytku lidské mršiny, pokud levhart nechal - po útoku tigra tam psal že se nikdy moc nenašlo, jen hadry.
Kdysi se takhle, nebyla li optika, při úplňku a za šera lovilo - na nějakých 20-25m to větším brokem nebo sekaným olovem mohlo nějak fungovat... :? Dnes se to dá za každých podmínek do teoretických 100m střelit tak, že je kus v ohni...
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Termokamery

Příspěvek od rimar77 »

https://www.youtube.com/watch?v=0lS6Lm3RWfs no uznejte že poněkud lepší než flinta natřená na bílo :-) koukám že v rusku nebo kde to je točený používaj vlašimskou munici
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Termokamery

Příspěvek od tibi1 »

těm je šecko jedno...a už som videl aj kretena s estetickym citenim ktory mal NV nahodene na K95 Baronesse
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Termokamery

Příspěvek od Zbrojovák »

rimar77 píše:https://www.youtube.com/watch?v=0lS6Lm3RWfs no uznejte že poněkud lepší než flinta natřená na bílo :-) koukám že v rusku nebo kde to je točený používaj vlašimskou munici
No komplet s tím "Vintorezem" 9x39mm :) proč ne...
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Termokamery

Příspěvek od rimar77 »

https://www.youtube.com/watch?v=251i3NVuE_k moc pěkné srovnání NV a termokamery v reálném čase a za stejných podmínek
Hirc
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 458
Registrován: pát 07.3.2008, 13:25
Bydliště: Praha / západní Čechy

Re: Termokamery

Příspěvek od Hirc »

pěkné video...
to termo tipnu IR Hunter MKII - 640 x 480 (tj dvojnásobné rozlišení než co je k dispozici v EU). Taky by bylo zajímavé jak to fotili - termovize nahrávala přímo na SD kartu, zatímco NV bylo připojené na foťák? Každopádně, když je opravdu tma, tak Termo bude fungovat pořád stejně, zatímco "zelené" NV si bez přístivu neškrtne.
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Termokamery

Příspěvek od Myslivec Milda »

Každé srovnávání kulhá ! Některé víc a některé méně. Srovnání na videu- viz výše kulhá na obě nohy! Opravdu solidní Noktovizor ( třeba XR-5 Onyx ) VIDÍ daleko a daleko lépe než to zrnící - max. 2+Gen na videu. V kombinaci s Laserluchem dokáže s optickým přiblížením - až 10X zvětšení , opravdu detailně ukázat cokoliv i na vzdálenost cca. 500 -- 800.m do nejmenšího detailu. Včetně okolí. Každý živý tvor má oči / světla/ a ty ho prozradí . Termovize s pasivním detektorem má svoje těžké mouchy ve zobrazení za určitých povětrnostních podmínek. Takže otázka : Kakao nebo loupák má odpověď = nadrobit. Termovize jako doplněk NV má svůj smysl.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Termokamery

Příspěvek od rimar77 »

Mildo můžeš mi prosím říci za jakých povětrnostních podmínek má ta termovize ty těžké mouchy ?? docela by mne to zajímalo protože zatím jsem nic takové neměl možnost zaregistrovat
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Termokamery

Příspěvek od Myslivec Milda »

Tak třeba po dešti, po dlouhém dešti / sněžení / pane kolego. Kdy celé pozorované okolí má v podstatě stejnou teplotu a termovize je v ten moment prakticky slepá. Taky kvalita rozlišení a zobrazení znatelně kulhá za opravdu dobrým NV. O zvětšení nemluvě. Taky když rychle "švenkuješ" = pohybuješ termovizí za rychle jdoucím kusem se obraz seká a rozpadává. A to už vůbec nezmiňuji defekt termovize = předsádky. Když například použiju předsádku s KVALITNÍM - NV měničem, je úplne jedno jak ji nasadím. Nastřelení je vždycky podle puškohledu a NIC se nemění. Když použiju předsádku termovize, tak nastřelení puškohledu neplatí. Musím podle stávajíího nastřelení seřídit předsádku, podobně jako když se nastřeluje puškohled. ( Některé T vize mají svítící křížek a ten se musí naklikat tak, aby se kryl se zaměřovacím křížem puškohledu . Obvykle se stává, že při výstřelu se termovizní předsádka rozhasí a musí se znova srovanat. a to už je špatně ) Taky zobrazení přes soustavu čoček v puškohledu je viditelně horší než u Noktovizoru. Když sundáš nastřelenou předsádku Termovize z puškohledu, můžeš jít znovu nastřelovat, páč ji témeř jistě podruhé nedáš přesně na to samé místo. Jakékoliv pootočení do strany = všechno je špatně. Jako celek je to pořád velké a těžké obludárium. Osobně soudím, že jako doplněk je to dobrá věc.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Termokamery

Příspěvek od rimar77 »

pane kolego Mildo nevím jakou termovizi používáš ale to sekání obrazu jak popisuje je způsobeno možná za prve tím že se jedná o starší model s malým počtem obrázků za vteřinu ten se sekat může. Já pozoroval tudle sovu v letu a rozhodně se mi nic nesekalo. a krásně jsem ji viděl liška v běhu se mi také nesekala. Další možnost proč se to může sekat je příliš častá kalibrace to vidím jako slabinu termovize ale například Pulsar apex na který sem sem dával odkaz může naastavit kalibraci manuální a nic se ti neseká obraz je plynulý. Jinak o předsádkách jsem také nemluvil osobně preferuji termovizi jako zaměřovač sundáš nandáš střílíš. To co popisuješ s tou krajinou tak je nelogické pokud je okolí studené díky dešti či sněžení tak jakýkoliv teplý předmět přímo září zejména pokud si nastavím tu možnost že teplé předměty jsou vykresleny červeně viděl jsem krásně zajíce na 200m v trávě. Malé zvětšení ?? NV sebekvalitnější jsem neviděl s vyššším zvětšením než 6X , Apex 50 zvětšení 2-4x a pokud využiju funci PIP jsem na digitálním zvětšení 8x, osobně jsem měl ale už nemám dedala 470 měnič holandský Dept 0 Onyx krásně vidět na volném prostoru i bezměsíčná noc ale končím na trávě křoví ani pod stromy bez přísvitu vidět není zde má termovize jasně navrch zejména teď když jsou selata se ti nemůže stát že střelíš bachnu protože neuvidím selata v trávě kam NV nevidí a vidět nemůže. Slabší použití termovize bude myslím v létě když rozpálená krajina ale tak přes den ji používat nepotřebuji to budu mít na pozorování dalekohled a v noci krajina chladne a vidět opět bude ale v těchto podmínkách ji vyzkoušenou nemám ale podle videí z texasu kde je pěkné vedro a vidět čuníky je moc hezky. Největší slabina termovize co jsem dříve četl na US fórech byla vyšší citlivos na zpětný ráz ale vypadá že todle už možná je vyřešeno ikdyž stejně jsou na semiautomatických zbraních ale to asi bude spíše tím že to tam chtěj kropit než kvůli zpětnému rázu ale tím si jistý samozřejmě nejsem a ruku do ohně za to nedám v tom je NV v pohodě tomu nevadí ani plnotučné ráže
takže jediné dle mne znevýhodnění termovize zaměřovače je cena ale díky pulsaru se setřel už i tenhle důvod předsádka generace III je skoro za stejnou cenu jako ten apex otázkou bude životnost to se ukáže časem
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Termokamery

Příspěvek od kounek »

Mám termovizi pouze pozorovací a opravdu mouchy to má. Hlavní problém, který se občas vyskytne je, když se díváte třeba po dlouhé louce nebo poli směrem k vysokému lesu bez krajáků, který je řekněme 400 metrů daleko. Les je totiž o hromadu teplejší a termovize zobrazuje holé kmeny stromů, které mají naakumulované teplo jako bílou stěnu, před kterou Vám lehce unikne nějaký kus. Musíte to hodně prohlížet, koukat třeba víc do země, aby byly stromy co nejméně v záběru, pak teprve vidíte, jestli tam něco je, nebo není.

A další problém, který je úsměvný a když chodíte stále na stejná místa, tak si zvyknete: pokud odpoledne svítí na větší šutr někde v roštíčku, tak to pak v jedenáct večer vypadá jako zalehlé prase... :D

A ještě pokud je něco oploceno drátěným pletivem, často oplocenky, tak za ním z dálky vidíte zvěř dalekohledem, ale termovizí ani ránu...

Ale celkově investice do termovize vůbec nelituji...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Termokamery

Příspěvek od rimar77 »

Kounek však já mám taky jen pozorovací už jsem to tu psal. Na to co popisuješ je právě dobrá ta funce zvýraznění červené přeci jen teplota živočicha je větší než těch stromů a tak vidím červenej bod na bílém pozadí ikdyž svítí bíle, s tím šutrákem to samé když mám jen bílou nebo černou tak svítí jak dám tu červenou přestane to. Úplně super je tahle funkce když je to v trávě jak tam zaleze tak zbělá jak je za překážkou a dává méně tepla a jak vyleze ven krásně zčervená a vím že už není v žádném krytu. S tím pletivem to je zajímavé to jsem nezkoušel ale na pletivu ti skončí i NV. Jinak já netvrdím že termovize je bez much :-)) ale věřím že za pár let to bude vychytané stejně jako to proběhnulo u NV před 20ti lety první generace a dneska už jsme u IV se kterou vidíš jako ve dne. Pokud budu chtít lovit na volném prostranství bude NV rozhodně lepší jak tady psal zbrojovák ale vlezu do lesa mezi stromy a termovize suveréně vede. Jako pozorovák je rozhodně super a vidím věci o jakých se mi dříve ani nesnilo.
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Termokamery

Příspěvek od kounek »

každopádně jako pozorovací pro zjištění jestli někde něco je, je pro mě termovize perfektní, prostě se člověku nestane, že by někde něco přehlídnul, nebo že by zkoumal muldu hlíny jako živého tvora...

Vtipné je, když sedíte na posedu a v termovizi vidíte, jak se pod Vámi něco pohybuje, tak to zkoumáte a pak zjistíte, že koukáte na myš v trávě... :lol:
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
Odpovědět