Termokamery

Noční vidění, termovize a podobná elektronická zařízení. Vaše zkušenosti, rady a dotazy
Odpovědět
CBFranta
Častý návštěvník
Příspěvky: 80
Registrován: sob 19.6.2010, 6:45

Re: Termokamery

Příspěvek od CBFranta »

Je vidět, že otázka termokamer již není na úrovni teoretických plků. Tak, kdo je ochoten ať nám sdělí svoje zkušenosti, případně vlastní video, jakou termokameru používá, zda doporučuje a pod. Investice není zrovna malá, tak každá zkušenost bude dobrá. Já osobně mám představu kombinovat zaměřovač NV s pozorovákem termo. Děkuji.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Termokamery

Příspěvek od rimar77 »

Kounek přesně tak těch myší tam venku je jsem si myslel dříve že to šustí kuny a ono potkani a myšky. Pro mne teď velmi zajímavé info bylo že pod jedním dubem společně byly na žaludech černá i srnčí jsem si vždy myslel že se srnčí černé bojí a ono ne ikdyž bylo to jen pět kusů černé a byli to prckové - velikostně 1 větší kus tak cca 100kg a zbytek selata

CB Franta zatím mám jen krátce doporučovat si dovolím až tak po roce používání ale zatím rozhodně jsem z toho nadšenej, jinak kombinace co popisuješ funkční je akorát občas budeš mít potíže v NV najít to co na termu krásně vidíš protože přísvitu stačí tráva a ani nemusí být moc hustá a vidíš pak opravdu jen ty světla a na něco takového já střílet rozhodně nemíním
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Termokamery

Příspěvek od Zbrojovák »

Termovizní zaměřovač (beru model apex xd50- jiný (na flintu :) ) jsem v ruce neměl, se zabudovaným a chlazeným v Pandurech to srovnávat nelze - tam vidíte vše opravdu detailně až do 2-3km.
Má 1) nevýhodu dlouhého náběhu (5-6 sekund) od zapnutí do použití
2) hlučná kalibrace (tiché zavrnění) - na 100m určitě vadit nebude, na újedi nebo vnadišti nebo žebři v lese když pode mnou na pár metrů něco leze - liška, černá - si myslím vadit bude.
výhody:
1) Lov i v hlubokém lese za jakéhokoliv počasí a tmy
2) Při kalištích, v mlze
3) kus je vidět v lese z dálky mezi stromy a stejně tak se tam dá zaměřit (střílet kolem kmene stromu - kdy přísvit to nedovolí, přesvítí)
4) je vidět když jsou kusy ve stínu lesa nebo v lese - s NV 3.gen na pasiv nelze

Časem budou NV a TV v jednom a uživatel si vybere mód pozorování, nebo bude mít obraz složený.
Citlivost NV může jít teroreticky do nekonečna - čili je pravděpodobné že jednou budou NV tak citlivé na zbytkové světlo, kdy se bude dát lovit i v temném lese prostě jako dnes ve dne- akorát černobíle/ černozeleně. Čili termo v budoucnu při střelbě nebude třeba (nasadí se brýle velikosti dioptrických a bude vidět), ale to se nás týkat nebude, možná našich vnuků. Jestli tedy bude lov, tak jak ho známe dnes, možný.
Naposledy upravil(a) Zbrojovák dne pát 20.3.2015, 7:08, celkem upraveno 1 x.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Termokamery

Příspěvek od rimar77 »

Zbrojovák hezky řečeno a shrnuto jen tě opravím s tou kalibrací - nevadí jim, nemám teda apex třeba je tam hlučnější ale pozoroval jsem s tím čuníky na 25m a během té doby několikrát zavrněla a bez reakce přeci jen ta černá je poměrně hlučná , taktéž liška kterou považuji osobně za velmi ostražitou zaznamenal jsem ji v pohybu na 50m taktéž proběhla kalibrace než mi vylezla na volnou plochu a nevadilo jí to, otázkou je jak by se zachovala nikoliv za chůze kdy šramotí a jak když by stála bez hnutí a jistila by a proběhla by kalibrace, to jsem zatím neměl šanci vyzkoušet a u apexu jde nastavit jak jsem psal kalibrace manuální takže ti když nebudeš chtít nesepne a nebude tudíž rušit
náhodou ohledně toho zpětného rázu a citlivosti termokar na to ti kolega z ozbrojených složek nic neříkal ??
alexis
Častý návštěvník
Příspěvky: 92
Registrován: sob 11.12.2010, 17:37
Bydliště: Praha

Re: Termokamery

Příspěvek od alexis »

Panove poucte me prosim..to se to musi kalibrovat po kazdem zapnuti nebo dokonce i behem pozorovani?a co to vlastne znamena?.. neco jako naladeni na okolni prostredi/teplotu?dekuji,zas budu chytrejsi. :D
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: Termokamery

Příspěvek od kounek »

U mé termovize Flir PS32 to probíhá následovně:

Zmáčknete tlačítko zapnutí, 3 vteřiny je vidět nápis Flir, potom proběhne kalibrace (tichounké dvojité cvaknutí, žádné vrnění) a zobrazí se ostrý obraz. Ten postupně mírně ztrácí na ostrosti, asi tak 10 vteřin a proběhne další kalibrace, obraz se opět vyostří. Další ztráta ostrosti je již pomalejší, další kalibrace za cca 25 vteřin, další až asi tak po minutě. Zřejmě se již pak ustálí teplota snímače a není nutné tak často kalibrovat. Kalibrace probíhá sama a automaticky, nemůžu ji nijak ovlivnit, ani jiným nastavením.

Co jsem vyčetl z návodu, tak kalibrace probíhá z důvodu ohřívání snímače a tedy je nutné jej kalibrovat, aby ukazoval stále konstantně.

U mého přístroje si kalibrace ani prasata, ani srnčí, ani liška nikdy nevšimly, a to jsem je pozoroval místy i z 15 metrů.

Termovizi mám už dva roky a za mě opět opakuji spokojenost, nelituji vydaných peněz, jen mě mrzí, že za tu dobu už bych dnes za ty peníze měl mnohem lepší přístroj... Ale to je tak se vším, když budu čekat, tak si nikdy nic nekoupím...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Termokamery

Příspěvek od rimar77 »

kounek přesně tak jak je v tom jakákoliv elektronika tak půjde vývoj pořád dopředu a bude to pořád buď levnější nebo kvalitnější a nebo obojí, já mám Night Pearl IR 510 a za mne taky max. spokojenost. Zapnu tak že podržím 3 vteřiny čudlík a naskočí mi taky obrázek a cca za další 3-4 vteřiny už jede. Když pozoruju zmáčknu krátce vypínací čudl a vypne se mi do pohotovostního režimu a naskočí hned jak zmáčknu jakejkoliv čudl z ovládání. Kalibrace probíhá pokud koukám na stejné místo jen občas pokud sní pohybuje sepne se častěji ale po vteřinách to odpozorované nemám. Vadí mi jen ta integrovaná baterie přeci jen časem určitě odejde a pak bude muset někam na její výměnu kdežto kdyby tam byli tužkovky a nebo nějakej bateriovej grip nebo baterka jak u mobilu vyměním a starej dám do recyklace a jede se dál.
jinak co se kalibrace týče myslím že kolega kounek řekl moc pěkně :-) a stím vrněním to asi jsem popsal špatně takové tiché zacvakání je to spíše i tady
kikin
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 471
Registrován: čtv 18.12.2008, 22:07

Re: Termokamery

Příspěvek od kikin »

Milda-jakákoli předsádka,pokud není na railu,ale na puškohledu je kravina a bezohlednost vůči puškohledu.Proč je to na trhu?Protože si to trh v zemích,kde je to ilegální žádá a výrobci reagují novinkami.I po dešti je s termo vidět,máš asi poznatky s nějakým špatným kusem.Jde o to,jak je citlivý.S pozorováčkem Pulsar,tím nejlacinějším,jsou za mrazu vidět stopy ve sněhu,větvičky.A to je to mrazem teplotně srovnaný.Potíže jsem měl jen při náhlém oteplení,spojeném s mlhou,ale to budeš s klasik NV uplně daun.Za těchto podmínek se vytratily detaily,ale ta svítící zvěř ne.S tím sekáním:buď to mělo 7Hz,nebo automaticky kalibrovalo,to pak na 1s tuhne obraz.
Kounek,rimar-souhlas i když máme vercajk od rozdílných výrobců.Já tam mám možnost kalibraci přepnout na manuál,tak si zavrnim když chci.
Když jsme u toho,mam možnost si sahnout na Apexe 50 .Jakostí obrazu uplně jinde než pozorováček.Kalibrace má 3 možnosti.Automat,poloautomat a manuál.Mě vyhovuje poloautomat.To kalibruje při zapnutí samo a pak si klepnu jak potřebuji.
Plusy:Nástřel jednou ranou funguje dobře,ale zážitek na extra článek.Docela intuitivní ovládání a menu nastavení bohaté.Výrobcem podporované budoucí SW rozšírění funkcí,počítám i zvětšení.Za mě spokojenost,uplně to mění podmínky a zvyky.Konečně 1 litiová baterie uložená kolmo k ose hlavně.Tím vyřešili trable s vypínáním po výstřelu(viz Photon,550,770).
Mínusy:nabíhá asi 12s.Po vypnutí si nepamatuje původní nastavení zvětšení.Konstruktér asi preferuje po zapnutí větší zorné pole.Mohlo by to někoho svést ke střelbě do roští,protože ani za světla dalekohledem tam zvěř nevidí,ale toto ano.Nedotažené a nepovedená krytka objektivu,pootevírá se,to je třeba doladit.
Tak až to bude na trhu,jděte do toho.Jen je škoda,že koruna proti dolaru tak ulítla.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Termokamery

Příspěvek od palkopal »

Koruna neulítka, ulítlo euro. Koruna se s ním pouze svezla.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Termokamery

Příspěvek od Zbrojovák »

rimar77 píše:Zbrojovák hezky řečeno a shrnuto jen tě opravím s tou kalibrací - nevadí jim, nemám teda apex třeba je tam hlučnější ale pozoroval jsem s tím čuníky na 25m a během té doby několikrát zavrněla a bez reakce přeci jen ta černá je poměrně hlučná , taktéž liška kterou považuji osobně za velmi ostražitou zaznamenal jsem ji v pohybu na 50m taktéž proběhla kalibrace než mi vylezla na volnou plochu a nevadilo jí to, otázkou je jak by se zachovala nikoliv za chůze kdy šramotí a jak když by stála bez hnutí a jistila by a proběhla by kalibrace, to jsem zatím neměl šanci vyzkoušet a u apexu jde nastavit jak jsem psal kalibrace manuální takže ti když nebudeš chtít nesepne a nebude tudíž rušit
náhodou ohledně toho zpětného rázu a citlivosti termokar na to ti kolega z ozbrojených složek nic neříkal ??
Ohledně citlivosti na zpětný ráz - nikdo u nás nemá zkušenosti, pokud mám info AČR termo na zbraních zatím nepoužívá a NV umí dnes Přerováci udělat spolehlivé i na 50BMG (Opu96/99 + ZN6x je běžně používaný na misích, kde prý amíci valí bulvy co máme a umíme udělat)
Čili to je top co dnes naše AČR používá na zbraních jednotlivce
http://www.meopta-optika.cz/products/zn-6x-/

ZN6x je celkem kusovka( ne masová výroba) specielně vyvíjená pro 12,7x107 a 50BMG, když prý nic na Opu nevydrželo (90.léta) ani od renomovaných výrobců více než pár ran (některé jen jednu ránu) Je to v základu Gen2+ výběr Holandsko, váží 3,5kg. Úplná tma bez měsíce, jasno- jen hvězdy, bez světelného smogu, otevřená krajina - střelba na terč (černý kruh 50cm na bílém) až do 1000m na pasiv reálně proveditelná - kruh zaměřitelný, viděno osobně.
Já s tím kdysi viděl za úplné tmy, zatažené podzimní noci, otevřená krajina do 80m tak, že bych na čistý pasiv sele ulovil... Dnes už se nabízí i s gen III. a gen IV. - u té 4ky věřím, že je možná s tím i střelba v nočním temném lese tak jak s výkonnou denní optikou za šera (má to červenou zám. osnovu plynule - bez kroků). Cenově by to odhadem vyšlo někde na úrovni dnešních cen toho optixu ., ale s genIV. zřejmě o něco víc.
Výhody oproti zaměřovači termáku (třeba ten optix za stejnou cenu, Apex XD50 je oproti ZN6x genIV. 2x levnější), srovnání v bojových/loveckých podmínkách:
1) okamžitě použitelné - TV neumí
2) bez kalibrací (zdržování) a tiché - TV neumí
3) garance odolnosti až do 50BMG (s úsťovou brzdou), takže i běžné lovecké magnumy bez problémů -TV neumí, nezaručí dlouhodobě odolnost
4) tuzemský výrobce, čili případně okamžitý servis zaručen - TV neumí (u nás se nevyrábí)
5) nežere baterky- TV neumí
6) možnost výměny měniče časem za výkonnější (gen.5,6,7?????) :wink: - možná TV umí časem, teď ne
7) balistická věž, rovnou číslo v metrech dálky, necvrká se - tzn. pro někoho kdo hlídá pole proti černé, ideální. - TV nyní neumí, možná časem softw.úpravou
8). podsvícená červ. zám. osnova bez kroků- plynule - tím lze při zeslabení jasu dobře zaměřit i mizerně viditelný cíl - TV nyní neumí, možná časem softw.úpravou - umím si něco podobného přestavit při polaritě černá - teplá (prostě jako noční lov černé na sněhu)

Nevýhody:
1) hmotnost - 3,5kg s montáží na picatini, je už na nošení a manipulaci celkem dost (o 2kg více než optix I.Sn či Apex)., změní těžiště zbraně - vše je ale otázka zvyku - TV lehčí
2) vidět s tím bude v té výběrové 4ce zřejmě už i v nočním lese při zatažení, tak jak s dobrým puškohledem za šera - což stačí, ale jako termák to zřejmě nebude - přece jen černá vyloženě svítí v temnu, je vidět kam kus po ráně jde, jestli barví, kde zůstal...atd - to jsou výhody TV i oproti běžným denním podmínkám s mech. optikou - TV umí
3) je to zbraň kat A a "vojenský materiál" - problém pro smrtelníka vůbec koupit a celkem problém "držet a nosit" -TV není problém - zatím (chytá se novela zákona 119/2002Sb.)
4) s gen.IV. 2x a více dražší než nejvýkonnější soudobý Apex XD50 (můj odhad ceny s výběrovou genIV. bude cena někde na 300tis kč) - TV levnější ( Apex XD50, optix snap.sh. 30Hz)
Pochopitelně i s výběrem gen2+ kdo loví spíše mimo les, nebo v řídkém nejehličnatém lese - úplně na pasiv, bude v klidu, s nějakým laserem přes 940nm, kdekoliv a kdykoliv do 200m. Cena v základu (gen II+ Holandsko výběr 166tis kč, viz link výše)
Naposledy upravil(a) Zbrojovák dne pát 20.3.2015, 8:52, celkem upraveno 2 x.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Termokamery

Příspěvek od rimar77 »

Zbrojovák - nojo todle je moc hezká věcička, jen bohužel tam maj napsáno dodáváme jen AČR :D to by jsme asi neukecali zejména když mám modrou :lol: ale jinak díky za pěknou recenzi a musím nechat že se jim to v meoptě opravdu povedlo a smekám :D
jinak ten Apex s tím trhem poměrně dost zahýbal už jsem začal šetřit na NV předsádku protože digitál prostě není ono a pak jsem našel v podstatě za stejnou cenu termo předsádku do armasighta a byl jsem zvyklanej spíše jít do ní, no a po té co jsem zjistil že se bude prodávat tady Apex tak jsem měl rozhodnuto jít do Apexu protože cena NV předsádky kterou jsem chtěl aby to mělo cenu je stejná jako za termo tak pak není o čem jen ta odolnost. Ta odolnost ta mne trochu straší co to na flintě udělá ale tak zatím jsem ve fázi spoření takže věřím že to pořádně ozkouší v USA kde tím už loví jak je vidět na youtube než budu koupěschopen :D
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Termokamery

Příspěvek od Zbrojovák »

(předně nejsem agent Meopty) jen pátrám co je u nás na trhu k dostání jako TOP a porovnávám ceny :)
Ukecali s výjimkou PČR.
UK 59 dnes taky na výjimkou a ZP sk.A koupím a je zavedený v AČR. ČÚZZS by na ten konkrétní kus musel dát označení ACZ - zbraň (kat.A) zavedená v armádě určená do civilu.
Jen mít tu naspořenou hotovost :wink:
Netvrdím že to je lepší (i v gen IV.) než termák (apex, optix) a chtělo by to solidní srovnávací test - ale je to cesta... Předsádky jsou výkonem pro noční lov v lese - mimo, možná s další generací EOMů to půjde - to co vezme sklo denní optiky se prostě nahradí vyšší citlivostí a úběrem šumu. jinak řečeno s US předsádkou poslední generace bych na tu černou někde k houštině či kališti a smrkovém stojáku s klidem sednul.
Mimojiné, kdo chodí s výkonnějším pasivem NV a nesvítí přísvitem - určitě zaznamenal ten rozdíl - listnatý les a smrkový les - listy pořád odráží a přivedou zbytkové světlo lépe než jehličí, ten rozdíl je znát. Smrkový stoják je prostě totální temno.
Měl jsem na čas zapůjčený výkonný pozorovák USMC z přelomu 80./90.let (jejich) gen II+, to je jako u nás dnešní holandská III.
:D
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Termokamery

Příspěvek od rimar77 »

https://www.youtube.com/watch?v=AP9H1nukfuM
https://www.youtube.com/watch?v=8HJbeK1UFFQ
https://www.youtube.com/watch?v=WPTYLOQKVac
tak zase něco zajímavého na koukání :-) ten poslední odkaz je na apex a je tam krásně vidět ta funkce PIP
Zbrojovák no já ti nevím nebyla by ta sestava spíše lepší na hlídání pole před slony?? :lol: za pár díky glob oteplování z afriky přitáhnou tak budem muset hlídat kukuřici ještě víc :-)) no a ta ráže by na to myslím stačila :-)
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: Termokamery

Příspěvek od Rogam »

To rimar77

Akorát ty slony nesmíš chtít pozorovat ve vysoké sluncem rozpálené trávě, tam je běžnou termokamerou (PULSAR Quantum HD19S) poradně ani neuvidíš....
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Termokamery

Příspěvek od rimar77 »

Rogam píše:To rimar77

Akorát ty slony nesmíš chtít pozorovat ve vysoké sluncem rozpálené trávě, tam je běžnou termokamerou (PULSAR Quantum HD19S) poradně ani neuvidíš....
Rogame ale zbrojovákův odkaz byl na NV z meopty a né termokameru a v noci bude svítit i slon :lol: přes den v africe používat termokameru moc smysl nemá to je jasný
Odpovědět