Nože

Kuše, luky, praky a jiné
Odpovědět
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: nože

Příspěvek od tibi1 »

Jirka C. píše:Možná mimo téma otázka, ale: používáte na noži párák, pokud ho tam máte?

Já osobně ho na několika nožích mám a dodnes jsem tomu na chuť nepřišel, i když jsem tomu šanci dal. Prostě mezi dva prsty vrazím nůž a provedu řez, kterej mi zabere možná poloviční čas, kterej bych strávil výměnou želízek. Třeba pilku používám vždy, i když jde o mladej kus, protože mám rád stoprocentní ostří a vážně nevidím důvod si ho mršit. (podobný téma tu bylo u figiho "vyvrhovacího" videa, kde Aldovi přišlo úsměvný, že figi používá pilku)..

Ale opravdu mě to zajímá: fakt je ten páráček tak skvělej?
Samozřejmě bych radši ocenil odpovědi od praktiků, než odpověď od někoho, kdo vyvrhuje jeden kus ročně. Tam tu "výhodu" samozřejmě vidím :-)

Zatvaraci noz s pilkou som si kupil hlavne na zaklade Figiho videa....- teraz mam ten najvacsi s pilkou od Mikovu a na ceste SOG revolver+parak na cepeli - celkom sranda....od zamku v zlomku sekundy prudkym trhom otvorim brusnu dutinu az sa mi niekedy podari aj rozparat deku na hrudnom kosi az ku krku a potom aj dalej po krku az k celusti, detto param vsetky 4 nohy ....no super....ale musi byt fakt ostri a ostrim ho po kazdom pouziti vreckovou diamantovou bruskou "perom" v tvare do kuzela.....nikdy som sam o sebe nevedel ze sa mi zide pilka a musim povedat ze super, v tme v lese a dazdi sa mi nechce babrat so zamkom...a musim sa nechutne pochvalit ze som casovo zacal superit s figiho videom a posledne 3 kusy mam vyvrhnute o 10sek. rychlejsie
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: nože

Příspěvek od Leon »

já párák používám i při stahování a pilku jenom na kusy který nejsou pro mě pro sebe zámek neřežu
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: nože

Příspěvek od Zdenek41 »

No vidíš Leone to na stahování mě za 30 let nenapadlo. :D Určitě vyzkouším.Jinak při vývrhu používám a při řezání zámku pilku taky už jsem se jednou pích pod oko a zlomil 2 špičku bucku 112.Když to tam je proč nepoužívat :wink:
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: nože

Příspěvek od tibi1 »

Leon píše:já párák používám i při stahování a pilku jenom na kusy který nejsou pro mě pro sebe zámek neřežu
Leon...asi som blby ale jak myslis ten párak pri stahovaní?????
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: nože

Příspěvek od Leon »

na pleckách a na kýtách je to rychlejší když ho máš ostrej tak to je na jeden zátah bez rizika narušení svaloviny na to mám alergii jak se řízne do svaloviny to bych si dal kolikrát pár facek když zatáhnu víc a natrhnu svalovinu :lol: a zámek neřežu z toho samýho důvodu protože když je v celku tak se ta kýta krásně vyloupne němci to mají zase zakázaný kvůli hygieně
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: nože

Příspěvek od Leon »

a na stahování jsem si pořídil řeznickej nůž na stahování od F. Dicka a to je parádní kudlička
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: nože

Příspěvek od Zdenek41 »

Tak to jsme na tom stejně...Nedávno jsem viděl kus dodávanej do výkupu..Klučina krátil běhy sekyrou na pařezu.No musela být asi hodně tupá někdy až n čtyřikrát a na kýtách stopy od kanad.Prasečina prasečin.
Tohle bych doma teda asi nerodejchal. :wink:
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: nože

Příspěvek od Leon »

tak mu asi nikdo neukázal jak to lehce vykloubit už jsem to viděl uřízlý pilkou :lol: :lol:
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
Mathews
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 255
Registrován: úte 09.2.2010, 12:21

Re: nože

Příspěvek od Mathews »

Pár let jsem testoval nože p. Brixiho,a nechal jsem si vyrobit pevný nůž a zvlášť pilku ,pro kterou na pouzdře jeho žena vyrobila ještě kapsičku,prostě dvojté pouzdro.Je to sice trochu nevzhledné,ale praktické.
Naprostou vetšinu kusů ruším přímo v lese, nezasírám si auto a doma nemám taky binec.
S tou pilkou mi to přijde úsměvné..,zřejmě nikdo neloví jeleny starší 8 let :wink: Prozože jsem celkem kus chlapa a nože mám ze supr matrošu a jak břitvy ,na zámku u takového jelena jsem musel bez pilky použít bukovou větev a po noži celkem slušně mlátit.Nyní už to dělám jak psal Leon ,zámek neotvírám.
Pro mne je dobrý nůž ten,se kterým 100kg prase vyvrhnu ,stahnu a rozhodím..,samo že bez broušení.Víc od nože nepotřebuji....
Uživatelský avatar
TWitko
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: sob 05.1.2013, 19:50

Re: nože

Příspěvek od TWitko »

no podelim se o svou, cerstvou a neradostnou zkusenost. Vcera jsem vyvrhoval a zcasti boural srnce. Vzal jem na to svuj krasny novy lovecky multifunkcni Wenger. Priznam se, ze jsem nebyl moc ohleduplny. Nozem jsem delal i zamek, obcas nejakou kost. Byl jsem smiren s tim ze se nuz ztupi, ale .. ze se ztupi tak rychle jsem necekal. Uz sotva v polovine byl prakticky nepouzitelnej. Navic ve finale na ostri "vyrobeno" asi 10 zubu. Ale nektery echt zubiska. Nuz na zaver vypadal spis jako tupa mikropilka s tremi velkymi zuby nez jako ostri.

Jak rikam, nebral jsem moc ohled, bo jsem spolehal na proklamovanou kvalitu, cekal ze skonci tupejsi nez byl, ale tohle mi uz prislo moc. hlavne ty zuby. Dneska jsem ho vzal na preostreni na takovou domaci ostricku - pasovou brusku - zuby zmizely, ale po par projeti to ostri mizi pred ocima. To neni zelezo, ale nejaky blato. Krejekoliv kuchynak z Tescomy co tu mam, se chova lip. Ja vim, ze mi asi reknete, ze se k nozi mam chovat slusne, ale nuz ma snad neco vydrzet. Teda loveckej nuz. Nerikam ze nuz na sushi vyzaduje jiny zachazeni. Normalne pouzivam noze od ceskych noziru a jsem zvyklej, ze se k nim chovam jako k nozi a ne jak k nejaky Madam Pompadur (bohuzel jsem ho zrovna nemel s sebou)

Wenger ?? Pro me dost zklamani. Zarazi me to o to vic ze mam podobne multifunkcni Victorinox (jachtarsky) a ten prozil nesrovnatelne tvrdsi a bezohlednejsi zachazeni a stale je ve skvele kondici. Naprosto bez problemu.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: nože

Příspěvek od Toma »

Asi kopie China.
Lovec zabíjí jednou ranou.
Mira308
Nový návštěvník
Příspěvky: 32
Registrován: úte 09.11.2010, 19:49

Re: nože

Příspěvek od Mira308 »

Wenger byl můj první zavírací lovecký nůž a určitě nebyl špatný, za ty peníze. Musíš si uvědomit, že je to sériovka z nějaké 440 (výrobce blíž neupřesňuje, takže předpokládám, že A), takže žádný zázrak to nebude. Vyvrhnout a rozbourat kus srnčího se s ním dá úplně v pohodě, ale chce to trochu citu, neřezat kosti, nepáčit s ním a podobně.

Brousit lovecký nůž na pásovce považuji za barbarství, to potom ostří snadno ubývá. Navíc máš slušnou šanci, že čepel vyhřeješ a potom samozřejmě ztrácí původní vlastnosti.
Uživatelský avatar
TWitko
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: sob 05.1.2013, 19:50

Re: nože

Příspěvek od TWitko »

ad China kopie - no byl koupeny v kamennem obchode, tak snad ne, i kdyz mozny je vsechno

to Mira - no ja vim, ze je to seriovka, ale za nejakych 1000 + neco co to stalo me to vazne zklamalo. O to vic, ze mam zkusenosti s Victorinoxem, ktery je naprosty opak. Nuz rozhodne nevyhodim, ale budu ho pouzivat dal, ale bez vetsich ohledu. A az "zaklepe backorama" tak do novyho Wengera rozhodne nepujdu. I kdyz uvidime - mozna jsem mel jen pech na spatnej kus (??) - podobnyho nedavno koupil kamos, treba bude mit lepsi zkusenosti.

A ad brouseni - no ona je to takova mala domaci pasovka, urcena spec na brouseni. Ma nekolik vymennych pasu, takze se s ni da brousit i docela jemne. COz ovsem neselo v pripade tech zubu. O zahrati vim a snazim se na to davat pozor. Ale souhlasim, ze je to mnohem drsnejsi a barbarstejsi brouseni nez si s tim hrat na kameni.

Ted mi kamarad chvalil Moru. Pry s tim dela hrozny veci a nuz drzi. Ma dva a pry mi jeden dlouhodobe zapujci. Tak uvidime co to bude zac.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: nože

Příspěvek od Leon »

za každej elektrickej brousek uříznout hlavu :-D a k tomu jestli wenger nebo victorinox je to jedno je to dnes jedna firma a stejná ocel 440 tak že nečekej žádný zázrak když s tím sekáš kosti :wink: já mám oba a oba fungují dobře když jsou dobře nabroušený tak s ním udělám v pohodě celýho lončáka a stačí jenom kvalitní ocílka
CZ 550 american 308win.
Uživatelský avatar
TWitko
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: sob 05.1.2013, 19:50

Re: nože

Příspěvek od TWitko »

neni to elektrickej brousek, ale pasova bruska urcena na brouseni nozu :-) Ostatne podivej se, na cem brousi profesionalni noziri - vyrobci nozu. Myslim, ze jedine na pasovkach.

dostal jsem to z ameriky - odpovida to tomuhle http://www.amazon.com/Work-Sharp-WSKTS- ... B003IT5F14

Ale souhlas s tim, ze je to v rukou nesiky nebezpecnejsi nastroj nez klasicky brusny kamen. Ja nesika jsem, to priznavam. Nicmene brousim s tim vsechny noze co mam kolem sebe. Vcetne hodne draheho kuchynaku - tam odber materialu temer nezaznamenas a projedes to 2x na nejjemnejsim pasu a je to jak novy. ZKousel jsem brousit i na kameni, ale jednak jsem ten nesika a jednak me vytaci, ze ten sutr za chvili neni rovny - vybrousi se v nem vselijaky prohlubne a je potreba to srovnat. Coz moc nevim jak - nekde na netu jsem videl, ze to chlapik rovnal na keramicke dlazdici, ale jeste jsem to nezkousel.

Ja vim ze Weng a Vict jsou jedna firma, ale trvam na tom, ze ty dva noze co mam proste nejsou to samy. Mozna fakt china kopie nebo mam smulu na kus - treba ten muj omylem vyrobili z konzervy od pastiky co spadla pri obede chlapikovi ve fabrice mezi polotovary na pasu :-)
Odpovědět