Nože

Kuše, luky, praky a jiné
Odpovědět
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Nože

Příspěvek od Toma »

Nýty že nejsou vidět?
Lovec zabíjí jednou ranou.
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Nože

Příspěvek od Ratte »

Tak, kdyby byl ten nůž 10x levnější, tak by mě použití 420ky nevadilo...

Ty nýty který drží pohromadě čepel, kování a příložky vidět nejsou jak je to zaleštěný. Alespoň u toho nože co poslali. Nýty ve střenkách vidět samozřejmě jsou.
Toma
Zkušený diskutér
Příspěvky: 622
Registrován: úte 13.11.2007, 10:37

Re: Nože

Příspěvek od Toma »

Tak teda,a ten dutý nýt?O 420ce jsem četl že je pro nože určené třeba na zeď k dekoraci.
Lovec zabíjí jednou ranou.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Nože

Příspěvek od pufr »

Nožům s pilkou a párákem na zadním konci rukojeti sluší bytelné dvoudílné pouzdro / pochva, které umožní zakrýt hlavní čepel při práci pilkou nebo párákem. U pouzdra vyfoceného v Ratteho článku budu jeho horní část namáčet v barvě a vývrhu nebo pracovat s obnaženou špičkou čepele proti sobě.


Myslím takovouhle dvojdílnou pochvu, kde se dá průvlek /závěsník od pochvy oddělit:

Jelenarsky_nuz_s_pouzdrem.jpg
Jelenarsky_nuz_s_pouzdrem.jpg (15.69 KiB) Zobrazeno 3626 x
Pufr
Petronet
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 07.10.2021, 16:04

Re: Nože

Příspěvek od Petronet »

Ahoj, odjakživa sebou nosím do lesa dva nože. První je typický lovecký nůž a ten druhý je takový multitool nůž. Bohužel jsem teď někde v lese zapomněl můj multitool a už jej nenašel, proto teď hledám nový. Zaujal mě Rescue Tool nůž a tady na tom webu https://www.nejkvalita.cz/victorinox-noze/ se píše, že ho používají i záchranářské složky, protože se s ním dá například i rozřezat na autě sklo, kdyby k něčemu došlo. Autem jezdím denně, ale nikdy jsem takový nůž neviděl. Mě se to ale moc nezdá, že by obyčejnou pilkou na noži šlo rozřezat okno na autě? Nevlastníte ten nůž někdo? Díky za radu
Obrázek
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Nože

Příspěvek od poli »

To sklo se neřeže klasickou pilkou, ale tou druhou, co vypadá jako párák a řeže se tím pouze přední okno (a také pásy), které je lepené, ostatní jsou kalená a tam bys toho moc nenařezal, na jejich rozbíjení je tam ten hrot, který je výměnný a myslím, že i ten řezák na okna. Podívej se na trubku, když tenhle nůž vyšel, vydali video, kde demonstrovali, jak se s ním zachází, předváděl to tam na autě chlapík v hasičském. Jinak ten nůž je klasika Bundeswehr neboli Trailmaster onehand, dobrý nůž i na trochu hrubší práci.
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Nože

Příspěvek od bon »

V praxi mi to připadá, že čím více je nůž "multitool", tím více je k nepotřebě. Ideální je jedna ostrá čepel a pilka, maximálně ještě párák. Čím víc to má serepetiček, tím hůře se to také čistí.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Nože

Příspěvek od Šumavák »

Tady je to "Victorinox Rescue Tool" reklamní video: https://www.youtube.com/watch?v=LEHl6_ye9as Ano, ten nůž použít demonstrovaným způsobem samozřejmě lze, ale moje fantazie mi jaksi nedokázala vykonstruovat situaci, kdy bych se mohl potřebovat prořezávat ven z auta čelním sklem, protože mnohem snazší a zejména rychlejší je ho prostě vytlačit (např. nohama) směrem ven. A složky IZS, které se někdy do aut dobývají z venku, jsou vybaveny výkonnějším náčiním, než je tento malý nožík. Ale jako stylový doplněm myslím OK. :D Jinak nože do auta s řezákem bezpečnostních pasů a hrotem na rozbíjení kalených autoskel se prodávají běžně a za zlomek ceny, např. toto: https://www.mountfield.cz/nuz-s-hrotem- ... =quarticon Osobně bych pro lovecké účely od VICTORINOXu volil spíše model Hunter XT, je to kvalitní nůž a v naší myslivecké rodině už jich slouží několik. :)
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Nože

Příspěvek od Marpie »

Z nabídky Viktorinoxu bych stejně jako Šumavák na lovecké účely volil místo multifunkčního Hunter XT. Já sám jsem jej chtěl koupit ale sehnal jsem ještě Wenger v parohu s pilkou a párákem, který už se přestal dělat a vzal jsem jej.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Bock
Nový návštěvník
Příspěvky: 38
Registrován: pon 15.2.2021, 9:27

Re: Nože

Příspěvek od Bock »

Ratte píše: stř 19.8.2020, 17:57 Tak mě byl za účelem testu zaslán stahovák Taiga od firmy Mikov. Musím říct, že za ty prachy teda nic moc...
http://bohemianrifles.g6.cz/2020/08/nuz ... -zverinou/
Já myslím že "párákem" se nestahuje...
ne?
Nikdy mi nedával úplně smysl, je to kus železa navíc, ale... na co je určený je proříznutí "kůže", nebo i břišní stěny tak, aby se minimalizovalo riziko proříznutí něčeho i pod tím.

na to slouží i guthook, který by ale měl být ovšem trochu jinak tvarovaný
https://www.highlife.cz/noze-buck-nuz-b ... hook-v6523

který, ale taky v terénu nepotřebuji (při troše šikovnosti)... naopak při vývrhu třeba vysoké nebo mufloní, která je zdutá v podstatě okamžitě, mi v komoře brutálně zavazí s rizikem že právě trávník při obřezávání bránice kolem žeber - právě protrhnu

co se týče toho nože jak materiálově, dizajnově, ergonomicky i užitkově - naprosto nesmysl a za zenitem - snad jen pro zanícence

- za mě... vše už bylo dávno vymyšleno a posunuje se to jen materiálově, takže tady: pro pro práci se zvěřinou v terénu za mě nepřekonatelná věc co do ergonomie. materiálu (výdrž/ snadnost přebroušení/ cena)
https://www.alza.cz/sport/morakniv-nuz- ... gKKyPD_BwE

dělám x kusů spárkaté ročně a nevím zodpovědně za co jiného bych ji vyměnil (dobrovolně)

samozřejmě když už kus visí, nebo leží a mám jej stahovat a rušit/ vykostit, mám k tomu určenou řeznickou sadu, ale úplně v pohodě to zvládnu v terénu i s Morou - ten nůž je dokonalý univerzál

pro běžné přebroušení stačí toto, je to blesk a jede se dál
https://www.decathlon.cz/p/oboustranny- ... gJbAPD_BwE

netvrdím že Morakniv comp. je můj jediný nůž, ale je to dnes jediný nůž který používám v revíru čistě na práci se zvěřinou/ díky váze není v batohu nijak cítit, díky barvě ho vždy líp najdu, umytí trvá pár sekund, přebroušení taky - co víc chtít

jakýkoliv zavírák se prostě pak blbě čistí, při více denní akci mimo teplou vodu, kartáček a jar, prostě problém a to mi vadilo, jinak ze zavíráků wenger/ vict.inox je za mě ok poměr cena kvalita.

co se týče pilky, neřeším ji, nepotřebuji ji, dělám to na severský způsob, trubky podvážu, nebo zauzlím a protáhnu sponou/ otvorem před hrudní kostí, na sponě neřežu ani deku, na krku taky ne - kdysi když se transportoval kus z revíru, mělo se za to že čím méně řezů je tím líp a za tím si stojím - jó "moderní" lov kde si k hromadě krmení zajedu autem a pracuji, to si můžu dovolit co chci (to se mi taky líbí, když to tak vyjde) :wink:
...ale pokud z terénu, potoků nebo račí člověk tahá kus bordelem :roll:
, buď ho rozdělám zrovna na místě, lehkou pilku mám v báglu zvlášť (důležité jsou zuby, musí být ostré a rel. malé - jinak to zachytává), a odnosím v báglu v dílech, nebo někdy i šiju špagátem abych si do zvěřiny nenatáhl binec, za těch 5minut práce to stojí - listí jehličí, hlína, bláto atd. bohatě se to pak vrátí

ale to jsou moje zkušenosti a praxe, každý si tu myslivost děláme po svém a každý v jiných podmínkách
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Nože

Příspěvek od Michal_123 »

Morakniv používám, ale ta čepel má na mě příliš tupý úhel. Mám nerez i uhlíkatou verzi. Ta uhlíkatá drží ostří lépe.
Perfektní řešení do batohu je zmíněný Victorinox, mám jej zbroušený snad už do půlky. Akorát se blbě čistí.
V autě s sebou navíc vozím třídílou sadu pro zpracování zvěřiny HME.
https://www.strobl.cz/tridilna-sada-pro ... -hme_p8744
V lese používám ten Victorinox, pokud dojedu s autem ke kusu před vyvržením, tak třídílnou sadu.
Pro stažení a zpracování zvěřiny doma používám Moraknivy a zmíněnou třídílnou sadu z auta.
Brousit se to musí furt.
janmikyska
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: úte 03.8.2021, 12:17
Bydliště: Vyškov

Re: Nože

Příspěvek od janmikyska »

Morakniv Companion používám taky na práci v terénu. Nasazení plomby, vyvrhování a následně i stahování. Na rušení používám řeznické nože. K tomu brousku z Decathlonu jen to, že podobný dělá i Fiskars. Je to podle mě nevhodný brousek na tu Moru. Má skandinávský výbrus, který se brousí na kamenu nebo smirkem pod jedním úhlem. Ten brousek je vhodný na nože s fazetou, příp. na konvexní výbrusy.
Brno ZG47 8x64S Pard NV008, Mannlicher Schoenauer 7x57 Zeiss Diavari 2,5-10x52, Brno Super 572.5 7x65R/12 Docter Sight 2, Wrulich Ferlach 8x58SSC/16/16 Kahles 4x32, Brno Super 571.3 12/70
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Nože

Příspěvek od Michal_123 »

Já na všechno když je klid používám KMFS sadu na broušení.
Ten Morakniv už dávno nemá skandinávský výbrus, diamantové brousky KMFS to upravily.
Během stahování a rušení používám protahovací brousky, třeba ten Fiskars s válečky.
Bock
Nový návštěvník
Příspěvky: 38
Registrován: pon 15.2.2021, 9:27

Re: Nože

Příspěvek od Bock »

janmikyska píše: stř 20.10.2021, 20:52 Morakniv Companion používám taky na práci v terénu. Nasazení plomby, vyvrhování a následně i stahování. Na rušení používám řeznické nože. K tomu brousku z Decathlonu jen to, že podobný dělá i Fiskars. Je to podle mě nevhodný brousek na tu Moru. Má skandinávský výbrus, který se brousí na kamenu nebo smirkem pod jedním úhlem. Ten brousek je vhodný na nože s fazetou, příp. na konvexní výbrusy.
No ten Morakniv má z výroby dutý výbrus, tzn. že tento brousek funguje po nějakou dobru naprosto skvěle... Pak je třeba ostří vytáhnout, a to tak že na ostřejší úhel než je úhel brousku, vznikne pak faseta a tak dokola.

Díky ceně nože, nějakých 10eur cca, není snad možná ani třeba nic moc vybrušovat, koupím nový, starý vytáhnu ostří a nechám na hraní klukům.

"Brousí se furt" to je relativní a na každém uživateli jak umí nabrousit to jednak (ostří bez jehly) a za další je to taky dost o šikovnosti uživatele a taky v tom jakou část ostří na který úkon používám.

Pokud mám čas a z nějakého důvodu nespěchám, troufnu si tvrdit, že dobře nabroušenou morou comp. nerez zvládnu vyvrhnout, stáhnout a rozrušit nevykalištěný kus černé (lončák), na zemi, bez dobrušování. Ale jak říkám každá chybka se počítá :? v praxi, ale vědom si toho, že ten brousek mám a díky pohodlí, občas obtáhnu. jistě, jde to vše od ruky a rychleji.


Konvexní výbrus je kapitola sama o sobě, ten se brousí buď prasácky, tj. dimantovými pilníky + hadrák s pastou (dochlazovat vodou, líp vzduchem)... anebo tak jak se to má, na speciální podložce s měkkou mezivrstvou, typicky neopren pod smirkový papír až po 2000, dokončení normál jako břitvu na řemeni.
Je to zdlouhavé, pracné a konvex, neděláte li vyloženě outdoor/ buschkraft a nejste fanda, moc nepřináší. Je to, pravda, nejtrvalejší ostří/ vydrží nejdéle na úkor řezivosti, ale daleko pohodlnější na práci v terénu je skandinávský výbrus nebo podbrus na fasetu + malá sekera v báglu.
Nosím fallkniven A1, na vše mimo zvěřiny, takže se s tím výbrusem "občas" potýkám. :?

Měl jsem i rwl i cpms30v, tyhle nože šly z domu v terénu úplně na nic, resp. ztupí se stejně, hrozně blbě se třeba ve sněhu nebo bordelu po vývrhu a rušení vysoké hledají a broušení v terénu nad kusem je očistec.
Jediný materiál který mi dává smysl a který nosím běžně, denně, je damasteel v střední hrubosti kresby, brousí se taky nic moc, ale i když se nouzově ztupí, stále díky těm mezivrstvám řeže, vznikne jakoby pilka. Pak ale nastává zase větší pracné broušení.

Myslím že Mora to má dávno vymyšlené dokonale. Je to prostě nůž do terénu - na práci, ne na parádu někde na hon, kde si drahým zavírákem z prémiových matrošů naříznu buřta. To můžu udělat i otevřenou konzervou :)
Bock
Nový návštěvník
Příspěvky: 38
Registrován: pon 15.2.2021, 9:27

Re: Nože

Příspěvek od Bock »

Při stahování a rušení zvěře v bourárně ve visu, v pohodlí, mám nože různé, většinou řeznické, dobrušuji je na kermacké ocílce. Občas je vemu na vytažení ostří na brusku + hadrák
Prostě taková lidová klasika :)

Nemám zkušenosti s kovaným materiálem, ve smyslu ručně kovaného, vím že dík zhuštění by měl držet ostří líp, ale jak snadno je pak nabrusitelný?

Kolega ze Slovenska, poměrně praktik a dnes už letitý chlap, stále používá snad už 40 let na práci se zvěřinou v terénu UTONa 005, měl i 007, ale to prý nebylo "ono".
Odpovědět