Lov klasickým lukem

Kuše, luky, praky a jiné
Odpovědět
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Climber »

Ahoj Zbrojováku, no vidím, že jsi se do lukostřelby docela obul. Já teď střílím taky docela dost. Jirka Koliha dělá dobrý luky, myslím, že jsi koupil dobře. Jenom dotaz. Když píšeš o facewalkingu, neměl jsi na mysli stringwalking, tj. posun tahové ruky po tětivě O facewalkingu jsem nikdy neslyšel.
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od miso243 »

Je to ako stringwalking len neposúvaš úchop na tetive ale kotevný bod na tvári.
Na ten kolimátor som našiel aj pár origo montáží. Teda pokiaľ má luk zapustené kotevné body na mieridlá al. držiaky. Napr. https://www.amazon.co.uk/e5e10-Archery- ... B07D357441
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Zbrojovák »

Climber: no, obul... to by ještě mělo vypadat jinak, řekněme ale, že mám cíl za kterým nějak stále jdu a ta cesta mě baví, luk jsem dlouho ignoroval, jako něco předpotopního, táta mě vedl rovnou k vzduchovce, malorážce pak kulovnici atd... z luku nikdy nestřílel ani nikdo mi blízký, proto mě ani nelákal. Pár let zpět jsem začal koketovat s tou myšlenkou, ale chyběl spouštěč, no a tím se stal můj starší syn, s tím jsem začal dělat prak a pak i obyč luk z kusu lísky, šípy jsem dělal na koleně podle modelu "primitive" :) a návodů z videí, no a pak už jsem začal oběvovat to co bylo od začátku jaksi mimo můj záběr, a přitom je to už vše vymyšleno do detailu.
face walking - je poměrně pokročilý způsob lukostřelby, je poměrně těžké mít zafixováno více kotvících bodů, ty volit podle potřeby dálky střelby, s tím že musíš zase mít v hlavě, nebo podvědomí gapy, umístění poa atd. u instinktive nemá význam, u střelby na gap jistě ano, pokud se chceš posunout za nějakých 30m, pro běžné luky. Mi to třeba vychází s 3mi prsty pod, kotvím běžně prostředníkem na pravý špičák, v rukavici, přes ret... někdo jede na čisto s tabkou, bývá to vidět u vrcholných barebow střelců - je to velmi konzistentní kotva, jako pomocnou kotvu mám palec pod horní čelist... tětivu na pravé obočí. trvalo než jsem si vypracoval a pochopil co a jak a proč, občas dostanu tětivou po špičce nosu... na tom makám do odstranit úplně :) takto mám nulovou dálku nějakých 22-23m, pokud kotvím postředníkem na dolní špičák, jsem na cca 31-33m - tam už klesá dost přesnost, chybí mi pomocná kotva, no a 45-50m mám nějak pod bradu ale to beru jako sranda střílení tak když něco kropím šípy... v poli. přechody mezi těmi vzdálenostmi si zažít by vyžadovalo asi x let tréningu, problém je hlavně odhad vzdálenosti... nevím jak to dělali kdysi za středověku, ale stříleli 5h denně od 10let, zbytek dne se starali vyráběli opravovali vybavení. když si představím longbow luky běžně 80-150lbs a střílet hodiny denně... raději si to nepředstavuju :wink: měli praxi, o střelbě za mířených 100yardů s nějakou kotvou pod bradu, kdy už to jde odhadem ty úhly, cíl nevidno, vlastně je to nepřímá střelba, kdy na cíl už nekoukáš... bude to o citu a zase množství šípů.

když pak přišly kuše z kterých mohl střílet kde kdo i mrzáci i starci nebo ženy, to byla určitě úleva

no a když to shrnu, luk má pro mě ještě jednu velkou výhodu...je to nekončící proces výuky, je tichý, můžu střílet všude, kdy chci jak chci a kde chci v rozumné míře, nikoho neruším, nečichám smrad, nemusím mít sluchátka, nic mě nemlátí do ramene, z ničehio nešlehají plameny, nelítají polospálená zrna... nádhera :) a s jedním lukem a šípy, můžu střílet třeba do 10-15ti metrů instinktivně, do 30ti na GAP nebo splitvision, POA, to je fuk - no a dál pak se změnou kotvy nebo vůbec, nebo jen tak, protože pro lov je střelba nad 30m bez významu, leda bys musel dostřelit zraněný kus v pohybu, což už by byla víceméně taky náhoda, je lepší ho nechat jít a přijít za pár hodin nebo půl den se psem. podle mě, ikdyž proč to nezkusit, zvěř netrpí výstřelem, nepřidává se stres, šíp vnímat nebude když už má starosti se zraněním...tak nějak i proto nestřílím striktně jen do 18m, ale už se snažím i trochu dál, alespoň mít povědomí tak nějak co a jak, může se to hodit vždy.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------


alwarez tu ve vlákně kdesi píše dokonce o nějakých zaměřovačích na luky co v USA používají aby se dostali ke 100yardům pohodlně :) zřejmě se bude jednat o malou optiku 3x s referenčními body nebo cvrkem na montáži třeba, tak jak to maj u výkonných kuší

100yardů mi přijde prostě daleko na konzistentní střelbu, co do udržení přední ruky na cíli, v jisté knize je 90m olympijský luk popsán tak že na přední příčky je třeba umět udržet špičku šípu na ploše odpovídající kuličce propisky :roll:
a to máme střelnici, rovina, konzistentní postoj atd...

mám už něco nastříleno za těchto podmínek... vlezu do lesa, výmoly, úhly, poloha cíle vůči skloněnému svahu... a ... rázem člověk zjistí, že jednak neumí s výbavou dobře pracovat a jednak to, že je tolik optických klamů, obecně kombinací podmínek, které nejdou vědomě odbourat, nelze se na ně připravit, nelze je načíst... musí se empiricky zažít a jejich správné řešení vžít, praxe.

je to malinko analogie toho jak jsem kdysi začal s myslivostí v polích, z posedů, pozorovatelen... jiný lov byl výjimka, pak jsem začal víc šoulat, začal nosit jednoduchý "pirštok", lov ze země, ouha, jistota úlovku rázem v..., za čaš jsem si splnil sen a dostal se ze srnčí a černé, lišek v polích do horské příhraniční těžké honitby, 99%les, lov vysoké, nic moc rozhledy... praxe 15let předtím šla rázem do koše více méně, no díky za ni. prostě existuje lov a lov, to známe všichni a tak existuje lukostřelba v umělých podmínkách jako věda, pak užitná lukostřelba - lov. a zase bude diametrální rozdíl lovit z treestandu na vnadišti nebo kolem něj s nastřílenými vzdálenostmi a šoulačkou s lukem... nemluvě o výbavě, dálkoměr, zaměřovač atd.
efektivita je jistě úplně jinde...

když jsem synovi vysvětloval jak to asi je s výbavou tak mu říkám, představ si že by nebyly jiné střelné zbraně než luky...podívej, lidi co uměj s kladkou, maj výbavu, jsou něco jako snipeři, longrange lovci, lidi se sportovním lukem, mířidly taky, ovšem soutěžními střelci... no a my ostatní jsem něco jako běžní pěšáci, no a ti co ovládají bojovu instinktivní střelbu, střelbu z koně apod. to jsou zase mistři na boj a rychlou střelbu z blízka, třeba IPSC z pistole divize standard

-----------------
ještě taková blbost, baví mě lov černé, mám noční optiku na kulovnici, jako dnes každý, baví mě i čekat u vnadiště, kde si vklidu vyberu co a jak a kdy... atd. přecejen šoulačka na černou v lese a podrostu, v noci, prostě je problém i s tou nej výbavou, neříkám že to nejde, zkusil jsem, ale přecejen člověk musí druhý den taky do práce, chce být efektivní taky trochu.
No a napadlo mě, nejsem první jak jsem to googlil, že by bylo zajímavé střílet z treestandu v noci černou s dobrými NV brýlemi, šípy se světelným končíkem - jistě je to blbost tak trochu, hlavně kotva je problém - ale při zmáknutí dobré techniky instinktivní střelby, tréningu, by to dolů pod strom do 15ti m nějak mohlo jít
dnes už se dá sehnat lecos
https://www.psdefence.com/gsci-lightwei ... al-goggles

lov lukem by se zase posunul někam jinam
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Climber »

Tak facewalking by mi asi nešmakoval. Když střílím na větší dálku, tak to prostě přizvednu. Na zahradě můžu trénovat do 43 metrů.
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Zbrojovák »

jojo :)
na známé dálky, třeba 30ka na střelnici s tím jde, ale nevidím v tom osobně benefit, terén je o něčem jiném, byť střelnice by měla být úplný základ
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Climber »

No, a to se právě musí člověk naučit odhadovat. Jezdíš na turnaje Asociace tradiční lukostřelby?
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Zbrojovák »

Zatím jsem nebyl nikde, mám dost soutěžení sám se sebou :)

ne učím se, hledám cestu stále, nejsem hotový a nenašel jsem zatím svůj výhradní optimální styl, beru to tak že jsem učeň. Teď jsem se synkem začal chodit do ofiko oddílu lukostřelby - byť teda sportovní... ale ti chlapi prostě umí, máme tam mistra rep.2018 v halovce v seniorech atd. jsou to vystřílení borci... byť teda jedu něco jiného, mám tradiční recurve - nestřílím stylem barebow ale spíše stylem arniho a snažím se přiblížit stylu H.Hilla - zatím jsem o nějaké soutěži vůbec neuvažoval a ani ty ambice nemám.
Mám ambice luk zvládnout do té míry, že složím zkoušky lovecké licence IBEP, pak si zajedu k sousedům střelit něco ze stromu, pak nějaké ryby možná v Itálii nebo kde to jde.
Mám rád věci užit(n)é, tzn. když luk, tak lov - to je nějaká má meta.
Ikdyž nevylučuji i nějakou tu soutěž časem - kde bych mohl a nemusel být členem nějakého svazu, přece jen se tam člověk přiučí a pochytí moudra zkušenějších.

Nejsem hlavně hotový s náčiním, pro IBEP musím prostě střílet výhradně s lukem nad 50Lb včetně. Nějakou dobu se musím udržet na té své nové 40lb spíše 35lb z něho tahám, a pak se uvidí - až naznám že je čas jít dál... tak jsou vlastně jen dvě cesty které dnes vidím - buď longbow t.down od Arniho, to nej co umí dnes je jeho blackopium s kterým vyhrál mistr. světa v 3d kat. tradiční LB anebo oneida phoenix - nic lepšího asi pro lov v rukavici nevidím.
Naposledy upravil(a) Zbrojovák dne čtv 22.8.2019, 11:59, celkem upraveno 1 x.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Zbrojovák »

trochu mě mrzí že tady v okolí nemáme prostě lukostřelbu na 3D terče, tak jak to maj třeba v Kroměříži - teprve se to rozjíždí, je to módní vlna a je o to prostě zájem celosvětově. Možná časem - toto by byl klub který byl tím optimem jak pro mě, tak i pro kluka. Pokud někdo o něčem takovém na jihovýchodě Moravy víte, sem s tím.
zatím si 3D vyrábím z pěny, nebo molitanu, mám nějakého králíka a potkana :) s tím jsem si zatím vystačili pro srandu. Jinak na terčovnici nedávám terč, je to zbytečné abych jim to děroval, stačí mi do 30m bílá nálepka, prostě bod. nejraděj mám jít k nám do lesa, kde mám vytipované bezpečné místa do protisvahů, kde střílím do shnilých pařezů třeba atd. tam se nejvíc učím o čem to asi má být.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Ratte »

Zbrojovák

Nátah si tak nějak ohlídat dokážu automaticky, v míře potřebné pro lov na běžnou vzdálenost, stejně jako vypouštění. To kolimator opravdu neovlivní.

S klasikou lovím hlavně warthoga nebo střední antilopy v Jihoafrické Republice. Letos s tím pojedu do Běloruska zkusit losa. Původně jsem lovil s kladkovým lukem, tím jsem lovil v JAR kde co, od springboka po žirafu. Nicméně moc jednoduché - přestoupil jsem na klasiku a oštěp, případně revolver. Tady o tom něco málo píšu :
https://www.minds.com/bohemianrifles/blogs

Používám klasickou rukavici.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Zbrojovák »

Nooo, dobrý teda.

O tom přestupu z kladkáče už jsem něco četl. Že lidi co loví puškou, jdou na kuši, z kuše na kladku, a z kladky na klasiku... - pak už zbývá jen ten oštěp.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Climber »

Podle mýho soudu se klasikou dá reálně lovit do 25 metrů. Nas tu vzdálenost člověk nemusí moc řešit posuny při nátahu. Důležité je trefit hned prvním šípem.
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Zbrojovák »

No, je to možné. Někde jsem načetl, že pro kladku je rozumný strop 30m za použití dálkoměru a mířidel.
Pro klasiku 20m. Praktici, co loví klasikou, nebo dokonce, primitivními luky, mluví o 15m.

Přemýšlel jsem o tom a vyšlo mi jako laikovi toto - kladka, dálkoměr, zaměřovač - s přiblížovací čočkou třeba... 100m...jelen evropský, sob, los evropský pro zkušeného střelce, los kanadský možná i dál 150m?
za použití prémiových komponent, od trubek, po luk, přes hroty atd. atd. při bezvětří pochopitelně - by mělo jít tu velkou komoru trefit

klasika recurve, nebo lever - záleží na výkonu a utlumení, zaměřovači, umění zvládnout nátah, protože beckwall by se dal řešit nějak natažením něčeho na tětivu, dorazem na hrot šípu, klapačka - je hlučná, si myslím, klasická ani nejde použít u neterčových hrotů

50m?

primitive, včetně šípů - prostě vše děláno po staru - pravěk, předpokládám tady instinktivní střelbu - 20m.

záleží ale na velikosti cíle (je rozdíl liška nebo kanadský los, jeho postřehu reakce na "string-jump" srnčí je problém i pro kladku na 20m třeba - napískaný srnec v říji, Maďarsko, těch videí je na YT dost
jelenec je taky rychlý... ne tak moc

optimál je podle mě těch 15m, z treestandu, z klasiky - i na to srnčí, černou, lišku, vysoká třeba 20m

vím že i pro výkonné kuše udávaj optimálně 30yardů - jsou hlučné zase, ale jsou videa kde loví běžněaž na 100yardů, třeba paviány - výstřel, je vidět jak ztuhne a reaguje na zvuk, ohlídne se tím směrem a šíp teprve dopadá
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Zbrojovák »

a toto u kulovnic vše, jaksi odpadá :)
lovcem může být kdekdo...
no a u pulsních pušek se třeba ani tak už muset mířit nebude, dá se kus do kroužku a hotovo :)
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Ratte
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 170
Registrován: stř 10.4.2019, 20:36

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Ratte »

Já nejdřív lovil kladkou, pak jsem postupně přibral klasický luk, oštěp, harpunu na spearfishing a revolver a puška přibyla až nakonec pro lov specifické zvěře, která se v praxi dá lovit jen na větší vzdálenosti. Nikdy mi k srdci nepřirostla, je to prostě jenom nástroj.

Největší vzdálenost na kterou jsem lovil bylo 43 metrů, ale šlo o mimořádně dobré podmínky, normálně nejdu přes 30 metrů. Možnost, že se zvěř pohne než k ní ten šíp doletí, roste s přibývající vzdáleností, proto má lovecká vzdálenost limity. Ne, že by se s tím nedalo trefit. U klasiky je to tak do 20 metrů optimálně, 25 maximálně, ale názory se na to různí.
Climber
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 168
Registrován: pát 07.8.2009, 11:12
Bydliště: Praha 9, Újezd nad Lesy

Re: Lov klasickým lukem

Příspěvek od Climber »

Jak píše Ratte, názory na to se různí, ale myslím, že každý kdo trochu víc střílí klasickým lukem se shodne na nějakých 20-25 metrech. Ono nejde o to trefit z 10 šípů 6x terč na 50 metrů, ale ze 20 metrů trefit deseti šípy z deseti terč velikosti talíře.
Sauer 202 Stutzen 308 W, Zeiss Victory Varipoint 2,5-10x50, Patterdale terrier
Odpovědět