Lov chladnými zbraněmi

Kuše, luky, praky a jiné
vhool

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od vhool »

myslim ze zde v tomto vlakne muzem tematicka OT tak trosicku tolerovat pokud budou jen trosicku k tematu :wink:
Uživatelský avatar
Sitka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 169
Registrován: sob 04.12.2010, 21:15
Bydliště: Ostrov Vancouver

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od Sitka »

o Sitka:
Píšeš,že nikdy palnou zbraň.Tak doporučuji nelovit medvědy Dohledávat medvěda, pouze s lukem v ruce se doporučuje pouze bezdětným lidem se sebevražednými sklony. To bych řekl i u dohledávek divočákú nad 50 kg..

Mathews
Pravidelný diskutér

Příspěvky: 145
Registrován: úte 09.2.2010, 12:21



Cus Mathews,

vsak ja se s tim medou nakonec domluvim :)
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od Reno »

Sitka píše:...vsak ja se s tim medou nakonec domluvim :)
Myslím, že dostatečně výkonné palné zbraně jsou při špatně se vyvíjejícím setkání s velkými šelmami nenahraditelné. Rád bych sdílel tvůj optimismus, ale s divokými šelmami se asi né vždy domluvíš tak, jako napřílad v TOMTO případě... :D Ano, i v opravdu divoké přírodě (např. některá území v Kanadě, USA, na Sibiři...) se pohybují lidé, kteří nejsou ozbrojeni a spoléhají na svoji obezřetnost, znalost chování zvěře a v krajní situaci třeba na v posledních letech populární pepřové spreje na medvědy... Jenže občas nic z toho nezabere a pak smůla... :? Dříve jsem čítával i různá zahraniční lovecká fóra (Kanada, Aljaška...) a tam se místní shodovali na jednom: Pepřový sprej na medvědy je asi dobrý, ale moje puška funguje i v silném dešti, větru a na větší vzdálenost. Existují lidé, kteří lukem loví i nebezpečnou zvěř, ale co je to vlastně za lov? Většina lovců lukem se zaklíná tím, jak je to oproti pušce náročnější díky tomu, že se musí ke zvěři umět nepozorovaně přiblížit, ránu si pěkně vypracovat a tak... S tím souhlasím, ale jak to vlastně je v případě lovu nebezpečné zvěře? Ve většině případů střílí z úkrytů (např. plošiny vysoko na stromech atd.), nebo je zajišťuje někdo s puškou, případně kombinace obojího. Tenhle lov je na um lovce mnohdy asi stejně "náročný", jako střílet zvěř na hromadách kulovnicí... :roll: Používat v takové situaci luk mi přijde jako zbytečná frajeřina a rádoby hrdinství... :roll: Chápu, že našoulat medvěda po zemi a lovit jej ozbrojen pouze lukem je sebevražda, stačí se mrknou např. na toto VIDEO, kolik toho i šípem dobře trefený černý medvěd ještě stihne... :idea: Naši předci sice v dávných dobách také Iovili velké šelmy bez pušek, ale přece jen byli fyzicky jinde a mimo luků měli i psy, kopí, sekery, tesáky... Závěrem připojuji jeden můj oblíbený OBRÁZEK k tématu... :D Ale pravdou je, že ozbrojen lukem bych v případě potřeby mohl, pokud na ten strom stačím vylézt, "zahájit střelbu", kdežto u fotoaparátu bych tak mohl zkusit, jak zabere blesk... :lol:
Uživatelský avatar
Sitka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 169
Registrován: sob 04.12.2010, 21:15
Bydliště: Ostrov Vancouver

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od Sitka »

Zdravim Reno,

dekuji za Tvuj prispevek. Ja muj prispevek bral spis jako zert. Medved se lukem lovi bezne, je to nebezpecne zvire, hlavne grizzli, ale los v riji je nebezpecnejsi. Cerny medved se lovi prevazne na ujedu, ale tady na Yukonu je tento zpusob lovu zakazany.
Takze vse po vlastnich nohach. Pri lovu velke zvere riskusej svuj zivot vzdy. Ver ze mnohem nebezpecnejsi nez medved je tady pocasi a na to ti ani puska nebude moc platna. :(
Kdyz se bavim s mistnimi lovci, nikdo nekdy nemel s medvedem problem. Muj pritel lovi kazdy rok losa a caribu a vzdy spi u masa.
zadny veseni masa a jidla 200m od stanu. Taky proti vsem pravidlum a presto nemel za 40 let problem.
Jinak samozrejme je na obranu puska nejlepsi o tom neni pochyb. Nicmene pokud na tebe meved uz zautoci, nestihnes vetsinou ani ranu. To zvladnou lidi co zde travi cely zivot v lese a dokazi udrzet chladnou hlavu.
Pokud budes lovit grizzliho a trefis ho spatne, tak ten hajzlik vi odkud visla rana, pekne si te obloukem obejde a zautoci na tebe zezadu. Luk ma vyhodu tichosti, zver si nespoji pritomnost cloveka se zasahem.
Jinak nejlepsi pravidlo je, nikdy nespat v campu, ale vzdy v divocine. Medvedi navstevuji campi radi, vzdy tam nejak kreten necha jidlo a nebojej se tam tolik cloveka.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od Reno »

Sitka píše:...Kdyz se bavim s mistnimi lovci, nikdo nekdy nemel s medvedem problem...
Jen jestli to nebude tím, že s těmi co problém s medvědem měli, už se o tom nikdo bavit nemůže... :twisted: :wink:
Uživatelský avatar
Sitka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 169
Registrován: sob 04.12.2010, 21:15
Bydliště: Ostrov Vancouver

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od Sitka »

Jo je pravda ze nikdy nevis jestli zrovna ty nezvisis pocet obeti :D Snad ne :D
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od Reno »

Něco k tématu: TAK TY NA MĚ S LUKEM, JO? :x

Pěkně mu "naplácal"... :lol:
Uživatelský avatar
Sitka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 169
Registrován: sob 04.12.2010, 21:15
Bydliště: Ostrov Vancouver

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od Sitka »

jo to uz jsem nekde videl. To muselo bolet :?
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od BwanaHunter »

vhool píše:podle mne by mel byt pod pojmem myslivec nekdo,kdo lov povazuje za nutne zlo a mel by k tomu pristupovat co nejzodpovedneji s tim ze kazdy uloveny kus musi mit duvod ve smyslu ochrany ostatnich druhu ci kusu (zodpovedny pruberny lov,redukce geneticky poskozenych jedincu,umela uprava pomeru pohlavi tam kde doslo lidskou cinnosti k naruseni slozeni tlup,stad ci rudlu,redukce zranenych a nemocnych kusu a odstraneni nepuvodnich kusu ubirajici puvodnim obyvatelum lesa z jejich biotopu).........
ja osobne nelovim proto abych si uzil nebo mel doma trofeje (ja misto pod trofeji na zdi rozjimam nad fotografii v albumu nebo nad dobrym jidlem z uloveneho kusu).lov chladnymi zbranemi obdivuju uz jen proto ze vim ze v soucasne chvili bych to nedokazal ale to neznamena ze bych to zaradil pod myslivost,budu si stat za tim,ze jde o sportovni kumst a do sportu to patri....konec koncu i mezi myslivci je mnoho sportovcu ,ze? :wink:
Myslíš, že k tomu, aby byl člověk myslivec, musí nutně považovat lov za nutné zlo? Nemůže v něm nalézat žádné potěšení? Píšeš, že nelovíš proto, aby jsi si užil, ale fotografie jako vzpomínka na lov tě těší. Tedy nějakou radost v lovu nalézáš? Co tě vlastně k lovu přivedlo, nějakou motivaci jsi jistě měl. A ani trochu to není rýpání, já sám jsem založením lovec, nijak to nepopírám, lov mě těší a lovím pro radost a vzrušení z lovu. To že při tom dodržuji nějaké etické, biologické a myslivecké zásady je dáno mým založením, přesvědčením, výchovou i vzděláním, ale ta radost z lovu tam je. A upřímně mě zajímá tvůj pohled na věc.

sitka> mám rád střelné zbraně, je to můj zájem a koníček, a úsilí kontinuálně zlepšovat své střelecké dovednosti věnuji tolik času, energie a peněz, kolik lze. Takže k luku asi nikdy nedorostu. Přesto mám pocit, že tomu co píšeš nějak dobře rozumím, i pro mě to jsou sympatické příspěvky, a o respektu nemůže být pochyb.

kabát> a ty lovíš proč a jak?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Sitka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 169
Registrován: sob 04.12.2010, 21:15
Bydliště: Ostrov Vancouver

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od Sitka »

Dekuji za pozitivni komenar. Pokud mas rad strelene zbrane a je to Tvuj konicek, pak by jsi se asi stejne nikdy luku nevenoval tolik kolik se mu venovat musis. Nezalezi cim lovis, ale jak. To jak se clovek chova ke zveri je jen na nem.
Je fajn ze venujes zlepseni streleckych dovednosti cas i finance, moc lidi to nedela.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od BwanaHunter »

sitka> přesně tak jsem to myslel. Moje srdce je u flint a luky mě prostě nepřitáhly, i když jsem to zkoušel párkrát se známými. Zajímavé, ale tak na vyzkoušení, pro mě. A když člověk něco nemá dělat pořádně, tak to dělat nemá.
Z čehokoliv, co má pažbu a spoušť jsem ovšem nadšeně střílel už jako hodně malý kluk, ještě jsem to ani sám neudržel a táta mi musel podpírat hlaveň. Ze vzduchovky a malorážky pak určitě statisíce ran, za ty roky. A měl jsem to štěstí, že poměrně v útlém věku jsem se začal učit střílet i z dospělých zbraní a lovit. Jo, vím o čem mluvíš, tolik ran, co vystřílím za rok mnoho lidí nevystřelí za život, znám jich dost. Ale nechci vám tu plevelit vlákono off topics.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Mathews
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 255
Registrován: úte 09.2.2010, 12:21

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od Mathews »

Je to tak, lov..,nebo usmrcení zvěře by mělo být vždy co nejhumánější.Pro hodně lidí je to zvrácenost,usmrtit živého tvora.Pro některé je to zase zábava..,pravdou ovšem je ,že pokud tady nebudou predátoři,tak je to hlavně nutnost.
Za 20 let lesnické praxe jsem ulovi něco kolem 800 kusú spárkaté,a lov kulovou zbraní mne přestal takřka zajímat.Používám ji při dohledávkách,nebo na škodnou.Raději doprovázím hosty a odlov nechávám těm ,co si to užijí.
Zatím jsem za ty roky potkal jediného maslivce,který lovil pouze černou a škodnou,na srnčí a vysokou nebyl schopen zmáčknout,ale že by to bylo pro něj nutné zlo..
Jak jsem již psal v předešlých přízpěvcích,poku si chce někdo vyzkoušet co obnáší lov lukem,ať loví kulovnicí bez optiky ,pouze za světla a do 30 m.Co se adrenalinu týče..,tak si určitrě přijde na své..,protože si mnohokrát nevystřelí.Hlavnš si začnče lépe všímat chování zvěře a určitě změni taktiku lovu a nebude tolik využívat kazatelen a posedú.
Uživatelský avatar
Sitka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 169
Registrován: sob 04.12.2010, 21:15
Bydliště: Ostrov Vancouver

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od Sitka »

BwanaHunter. Chapu jak to myslis. Jako kluk jsem taky miloval strileni ze vzduchovky, mel jsem svoji a setril na ni rok. Tenkrat bych ji nedal za nic na svete, nicmene mi to nikdy neprirostlo k srdci jako lovacka zbran i kdyz par vrabcaku tenkrat dalo svuj zivot, abych si udelal prvni loveckou zkusenost. Zacinal jsem s kusi, asi proto ze byla necim pusce podobna, pak kladkovy luk a dnes klasicky reflexni. Lovim malo, radeji prirodu pozoruji, ale sem tam vyhrava lovec ktery je ve me, asi jako v kazdem na tomto foru. Kdyz se dostanes ke zveri blizko, tak aby jsi ji mohl slovit klasickym lukem cca 15m pak ji vnimas uplne jinak.
Mnohokrat se mi stalo, ze jsem nedokazal ani vystrelit i kdyz jsem si ranou byl naprosto jisty, proste jsem nemohl. Je to fajn pocit, nevystrelit. To se ale stane malokdy, kdyz pouzivas pusku, jsi prilis daleko, aby jsi citil tu silu ktera ti v tom brani.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od Petr1970 »

zeptám se blbě, není nařízeno mít při lovu v emerice lukem(kuší) u sebe krátkou střelnou?(dostřel, obrana...?).. kamarád lovil(loví) lukem v kanadě a musel si udělat papíry a pořídt .357 magnum - nevím jestli kvůli dostřelování-netýrání nebo sebeobraně?
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Sitka
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 169
Registrován: sob 04.12.2010, 21:15
Bydliště: Ostrov Vancouver

Re: Lov chladnymi zbranemi ...

Příspěvek od Sitka »

Neni to pravda. Naopak, mit u sebe kratkou strelnou zbran mit muzes jen na dejme tomu specialni povoleni. Mit pusku je ok, ale kratka zbran ne. Na kratkou zbran plati prisna pravidla, nejsem si jisty, ale pokud ji prevazis treba na strelnici, musis to hlasit, nebo o tom vypisovat doklad. Toto se tyka Canady.
Odpovědět