Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Durell »

SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2062
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Nieco pre prebijacov ohladom zapaliek.

https://wstiac.alionscience.com/pdf/WQV11N2_ART01.pdf
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, 6mm Norma BR, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pepava
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: sob 26.12.2009, 20:32

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pepava »

Jak uvádí Dalas, že u jedné série nábojnic SB 308W udělali Stachanovci chybu tím, že neudělali dostatečně hluboko drážky, tak chci uvést, že těch sérií je z......ch více. Potýkám se s tím problémem poměrně dost často a tak ty zmetky putují do sběrných surovin. Jinak držák č. 3 na to platí, to je pravda.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 946
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Ahoj,
můžete mi prosím doporučit střelu a úsťovku pro ráži .300 WM na srnčí a sele + lončáky? Eventuálně, jaké s tím máte zkušenosti. Dík moc
rolee
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pát 29.3.2013, 9:07

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od rolee »

Nemá z Vás niekto Hornady® Reloading Handbook v pdf. podobe?
millos
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: ned 16.6.2013, 21:35

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od millos »

Načo ti to je? Ja ju mám, odporúčam si doladiť svoje navážky, lebo v knihe sú dosť pomalé. Celkom tie navážky sedia, v Hornady nábojniciach...skúsil som zo zvedavosti tú istú navážku v Remi a Sako nábojniciach, tak už to nebolo ono, čo je logické, iný objem nábojnice, tlaky... Radšej to rieš cez QL.
rolee
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: pát 29.3.2013, 9:07

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od rolee »

Som zvedavý, či to obsahuje aj SUPERPERFORMANCE laborácie. Tie v QL nenájdeš.
Loveček
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 10.11.2011, 9:29

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Loveček »

Vážení zkušení kolegové, můj dotaz nebo spíše prosba by byla, aby jste někteří z Vás řekli mě začátečníkovi, jaké zařízení si mám k přebíjení nábojů sehnat. Na fóru je spousta rad, ale ucelená informace chybí.
Moje specifikace:
„Líbí“ se mě filozofie mít „svoje“ patrony a chtěl bych si přebíjení užívat spíš jako koníček. Nostalgicky vzpomínám na přebíjení brokových nábojů ve svém mládí s dědou (což dnes samozřejmě pozbylo významu), proto uvažuji o přebíjení kulových nábojů. Chci si to užít.
Finanční úspora není prvotním úmyslem, na přebíjení mám dost času, nejsem sociální případ a chápu, že každá sranda něco stojí. Na vybavení nechci šetřit, ale samozřejmě nechci ani zbytečně vyhazovat peníze za nesmysly. Rozhodně nepočítám, že na této investici nějak významně ušetřím, spíš naopak.
Vlastním dvě kulové ráže – 308 Win a 7,62x39, obě bych chtěl přebíjet.
Nehodlám nijak výrazně experimentovat, držel bych se osvědčených receptur, jak z manuálů, tak i z návodů některých zkušenějších kolegů zde z fóra.
Množství nábojů bych odhadl asi tak 100 kusů nábojů od každé ráže ročně, časem třeba i více, nejde mi o špičkové náboje na LR, ale běžné lovecké střelivo. V ráži 308Win uvažuji se střelou Lapua Mega, Nosler Accudond a Partition, v ráži 7,62x39 se střelou Siera Pro Hunter.
Poprosil bych Vás aby jste mě někdo řekl, který z těchto lisů:
Lee Clasicc Cast Press - cca 3700,- Kč, Hornady Lock-N-Load ® Classic Loader - cca 4300,- Kč,
Redding Big Boss II - cca 6000,- Kč, Lyman Crusher II - cca 4 500,- Kč. Nevím co je zde kvalita a co problém. Asi by stačil každý z nich, ale chtěl bych skutečně něco dobrého a aby mě to vydrželo chodit bez problémů. Nebo doporučte něco jiného.
Mám si k lisu koupit matrice stejné značky a v jakém provedení. Tady asi nejvíc tápu, když vidím šíři nabídky a cenové rozdíly jednotlivých značek. Můj požadavek by byl asi na tvrdokovové provedení (to jsem také vyčetl ). Jak je to s tou žehlící matricí, budu ji potřebovat.
Váhu si koupím digitální , automatický dávkovač prachu v tomhle přebíjeném množství asi né.
Jaký zkracovač, jakou značku , tady nevím jako je to nutné, budu přebíjet mnou vystřelené nábojnice. Myčku zatím řešit nebudu, mám doma vysloužilou pračku tak jí použiju a kdyby bylo nejhůř tak si nábojnice koupím nové.
Budu rád za každou radu, jak se zařídit.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

2 Rolee & Millos - Hledal jsem v Hornady manuálu jen několik laborací, ale v porovnání se Speer nebo Sierra byly celkem "našláplé".

Q.L. má jiné možnosti než tištěný manuál, kde je jen jedna délka náboje, neznámý - neuváděný objem spalovacího prostoru v nábojnici atd. Manuál oproti tomu obsahuje skutečná data z tlakoměru (většinou max. tlak, vždy rychlost střely), ne jen hodnoty vypočtené matematickým modelem. Proto se úplně nejvíc vyplatí kombinovat oba uvedené zdroje.
Pufr
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

2Loveček - To by bylo na hodně dlouho :)
Z těch lisů co uvádíš a při požadované kvalitě na "obvyklé" lovecké střelivo jsou vyhovující asi všechny, včetně třeba RCBS Rockchucker. Závity matric průměru 7/8 palce, 14 závitů na palec jsou jakýmsi standardem. Lee, Hornady a další dělají i pouzdra na tento závit s "bajonetovým" rychloupínáním do hlavy lisu, na 100 ks/ rok skoro zbytečný luxus.
Tvrdokov a žehlička jsou pojmy spojené spíš s náboji pro krátké zbraně, na Tebou uvedené ráže se až na velmi neobvyklé výjimky nepoužívají - musíš používat mazivo. Na běžné náboje s lahvovitou nábojnicí, jak píšeš, v pohodě vystačíš s dvojdílnou sadou pro Full Length (FL) kalibraci. Pro některé laborace bys mohl užít škrtící matrici Lee Factory Crimp (prodává se i samostatně).
Jednoduché zkracovačky od Lee s distanční vložkou procházející zátravkou jsou v tuzemsku celkem opovrhované ale s přesností lepší než +- 0,1 mm Ti taky práci odvedou.

U toho "Handloading hardware" už je to dnes v manuálech a časopisech postavené pro podporu "trvalého rozvoje" a "trvale živého trhu", takže se stále objevují nová super udělátka. Asi by bylo lepší si další pomůcky z diskusí tu i jinde nějak "obšlápnout - ogooglovat" a ptát se konkrétně.
Pufr
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od tonny »

Loveček. Já bych se pokusil kontaktovat nějakého ochotného přebíječe v blízkém okolí a zkonzultoval to s ním. Pak si uděláš obrázek o tom co chceš dělat a co k tomu nutně potřebuješ. Prodejce většinou vnutí toho víc. Lis uzavřený O, ne ty hliníkové slitiny.
Já začal s LEE a docela spokojený i s tím zkracovačem. Mám ho raději jak ten "soustruh". Na soutěžní náboje používám jednoduchý Wilson i s lisem. Pro lovecké účely ho nedoporučuji, ani Redding a podobné s bushings (kalibračními kroužky).
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 485
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od bon »

2 Loveček: Pro začátek se podívej po nějaké "startovací sadě" od solidního výrobce - dobrou zkušenost mám s RCBS. Něco podobného jako nabízí např. Frankonia: http://www.frankonia.de/203693/747/prod ... oryId=6819
K tomu pak dokoupíš sadu matric pro každou ráži, kterou chceš přebíjet a ještě zakracovačku nábojnic.
A potom už krok za krokem: http://www.rcbs.com/guide/step_by_step_reloading.aspx#
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od kojot »

4Loveček. Pro Tvoje účely a objem přebíjeného střeliva bohatě postačí sada LEE Breech lock challenger kit (cca 4000,-). K tomu si akorát dokoupíš požadované matrice od LEE (měly by pasovat i Hornady) (900 - 1200,-) a trn do trimovací frézy (150,-), která je součástí sady. Vše ostatní v sadě je a po "sehnání" střel a prachu můžeš pomalu začít.

Časem se otrkáš a arsenál ještě rozšíříš.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Jak pise Tony, matrice Redding Match za sest tisic korun by byly vyhozene penize (efekt v bezne zbrani s volnou komorou v oblasti krcku by pravdepodobne neodpovidal vynalozenym penezum), ale i bezne Redding matrice (FL) jsou naradi spickove kvality - stavene pro dosazeni dobreho vysledku v "bezne" zbrani" :?
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3414
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

S ohledem na pohnutky, které tě k přebíjení vedou bych nedoporučoval to nejlevnější. To je pro ty, co mají téměř 100% prioritu v úspoře. Netvrdím, že se i s tímto nedá vyrobit dobrý náboj, ale.... Casting press od Lee je v pohodě. Zakracování s trnem od Lee taky, váhy bych volil vzhledem k množství nábojů mechanické. Já mám asi 3 elektronický, ale když chci přesnost dělám na mechanických. Tam většinou poznáš 1 zrnko. No a za to cos ušetřil, bych přitlačil na matricích. Full budeš potřebovat zcela jistě, krčkovací bych vzal Collet od Lee, No a seting bych šel do Reddingu Competition, nebo Forsteru benchrest v případě .308 U 7,62x39 by mohla stačit usazovací od Lee a pouze Full na kalibraci. Škrtící bych pak zvážil podle zbraně a konkrétní laborace. Zcela vyhovující je Lee.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět