Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od FrantaB »

Zcela především: mít a používat pořádnou mechanickou váhu (pokračovatele Ohaus #505 a příbuzných, takže RCBS 505, Hornady, Redding, Dillon a vůbec) a nespoléhat na to, "že je to na displeji":
-elektromagnetické rušení (napájení vlastních domácích spotřebičů, i spotřebičů u souseda
-změny teploty

Konzistence v rámci přebíjecí seance bývá dost dobrá, ale v prostředí běžného bytu velmi málokterá elektronická váha dává přesné výsledky v průběhu roku. A už vůbec elektronický trickler s cenovkou první trochu použitelné laboratorní váhy, kterých se prodá řádově víc než těch tricklerů...
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Souhlas s Dodo a ostatními.
Digitální prachovač je pohoda.
Pracoval jsem postupně s Lyman GEN5, Lyman GEN6 i Frankford Arsenel Intellidropperem. Kterýkoliv z nich je naprosto super.
Důležité je provést před každým vážením (po vyndání prachovače z krabice) kalibrační proces s přiloženým kalibračním závažím, většinou se kalibruje závažím 50g. Intellidroper má závaží dokonce dvě, kalibruje se na 50g a 100g. Kalibrace je bleskovka a máte jistotu.
Mechanické váhy jsem používal naposled před 20-ti lety a už mi to stačilo.
Samozřejmě fungují, ale máme 21 století.
Naposledy upravil(a) Michal_123 dne úte 26.10.2021, 5:52, celkem upraveno 1 x.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

Zrovna nedávno jsem narazil na postarší video Erika Cortiny, kde testoval RCBS dávkovač a dával to vedle na laboratorní váhu. Výsledky podle mě nic moc, ale pak udělal přesně to, že zadal menší dávku a doladil tricklerem a výsledky byly podstatně lepší.
A teď ta kardinální otázka: a má taková doladěná dávka smysl od jaké vzdálenosti při jaké požadované přesnosti (a v jaké zbrani)?
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od FrantaB »

Já elektronické tricklery neshazuju, je to skvělé zrychlení a zpohodlnění práce. Ale nedá se s nimi spolehlivě dělat přesné střelivo (0,5 MOA, někdy i sub-MOA) v průběhu roku.
Vřele doporučuju, nechat automat odsypat nějakou jednosložku (ze které se nic neodpařuje), dát do gumovou zátkou zašpuntované zkumavky a převážit za různých teplot, vlhkostí a v různé denní doby s různým zatížením domácího rozvodu elektriky-a porovnat s měřením čistě analogovým.
Prostě to pokaždé váží o něco jinak.

Střelivo "na hromadu, minute-of-the-boar" to udělá víc než luxusní.
Pro ránu na komoru bude OK, do 100-150 m i podle zbraně a její mlsnosti.
Spolehlivé střelivo pro zadání "s oporou srnec na krk na 150-200m" to prostě neudělá-zkušenost několika desítek lidí ve slušném vzorku ráží a pušek v cenové relaci 20-200k.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Franto, nezlob se na mě, ale to co píšeš je hromada nesmyslů.
Takže v lékárně, když používají digitální váhy, tak nás chtějí zabít?
Mám radu. přestaň teoretizovat, kup si pořádný digitální prachovač, nauč se ho používat a zkus si to.

Minulý týden jsem střílel na 200m, střelivo přebité s použitím Lyman GeN6 a celoformátovací sady matric LEE.
Kalibr 30-06, Blaser R8 s hlavní 52cm a tlumičem A-TEC, použity následující monolitické střely FOX:
MONOLITICKÉ TERČOVÉ STŘELY FOX TARGET RÁŽE .30 (.308), HMOTNOST 150GRS
MONOLITICKÉ LOVECKÉ STŘELY FOX CLASSIC HUNTER RÁŽE .30 (.308), HMOTNOST 150GRS

Dohromady jsem vystřílel asi 50 nábojů, rozptyl 0,3 MOA.
To nevypadá na problém ani s prachovačem , ani s matricemi.
O rukách se nebavím, střílel jsem to kvůli testům kombinace svých loveckých optik, pušky a střeliva FOX ze stolice.
ToM
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: ned 24.9.2006, 11:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od ToM »

Co se týká elektronický prachovačů, používám gen6, která není tak přesná jako intelli dropper. Přesto dostačující.

Když jsem koupil BERGARU HMR v 6,5 CM, pořídil sem jednu šarži RS60tky, jednu serii střel 130 gn TGK od sierry.
Od té doby stejná navážka na GEN6 a pořád stále stejná přesnost vždy pod půl MOA .

Pokud chci 40,5 a váha mi naváží 40,4 nedosypávám do 500 m není potřeba při vychozené laboraci a stejné šarži všeho včetně nábojnic nic převažovat na manualu. Přesnost opakovaně vždy pod půl moa.

Osobně v terči na 300 m nepoznám pokud mám vychozenou laboraci, jestli je v nábojnici 40,5 nebo 41 gn prachu.

Erik Cortina je jiná liga. ale taky nestřílí ¨jen¨ na 500 m....
Tam už je jasné, že musíte řešit všechno.

Někdy se mi zdá že všichni řeší víc věcí než musí.
Jde to i jednoduše.

1. Vyperu na sucho
2. Zformátuju v krčkovce od LEE
3. vyčistím zápakové lůžko
4. Zakrátim nábojnici
5. Nylonový kartáčkem vyčistím na sucho krček zevnitř
6. Usadím zápalku
7. Naprachuju
8. Usadím střelu - při usazování pootočím nábojnici vždy o půl otáčky,

:?
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Myslím, že ToM to vystihl přesně. Pokud máte vyladěnou sestavu náboje (sweet spot), bude přesnost daleko méně citlivá na odchylky v navážce prachu. Pak je přesnost navážky 0,1gr oravdu přepychem. Pokud ale budete někde mezi, tak i drobná odchylka bude na terči znát. No a samostatným problémem jsou pidiráže, kde, když to přeženu je i zrnko 100% navážky. :lol:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

No a proč si dělat zbytečné násilí. Vždyť si mohu vyzkoušet, jaká přesnost navážky mi vyhovuje i bez automatického dávkovače. Stačí nalisovat navážky +- 0,2 gr od té co používám (to pokryje hodně velkou chybu automatiky) a jít na střelnici. Uvidím to hned na jednotlivých navážkách, jak jsem na tom, a pokud vezmu k sobě i extrémy, tak hned vidím, na čem jsem. A pak už je dle výsledků rozhodnutí o koupi jen na uživateli.
(A stejně jsem toho názoru, že abych to 100%tně poznal, tak bych musel mít minimálně nábojnice s ofrézovaným krčkem a změřeným objemem, rozdtříděné střely...nehledě na to, že i u mechanické váhy vznikne nějaká chyba, pokud na ní nekoukám ze stejného úhlu, což jsem sám vyzkoušel...)
...Pokud si předem nestanovím cíl rozptylu, kterého chci dosáhnout a za jakou cenu (čas, finance), tak se budu honit pořád jako blázen a už si nikdy v klidu nezastřílím, protože budu jen testovat a testovat, i vtomhle je třeba umět si říct a dost.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Pokud je zadáním toto:

Spolehlivé střelivo pro zadání "s oporou srnec na krk na 150-200m" to prostě neudělá-zkušenost několika desítek lidí ve slušném vzorku ráží a pušek v cenové relaci 20-200k.

Tak nemusíte nějaké 0,1 grejnu a pod na váze řešit, protože srnec 200m na krk se dá udělat s SaB továrnou a CZ flintou celkem v pohodě. Je to spíše o skle a umu, než o home - high tech střelivu.
Smutné je, že ho několik desítek lidí neumí trefit.
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od FrantaB »

:roll: Ach jo, četl vůbec někdo co jsem napsal?

Střelivo namačkané v jedné seanci bude skoro s jistotou úplně v pohodě.
Ale půlka krabičky namačkaná jeden večer v klidu a druhá půlka druhý večer, kdy v bytě běží elektrická trouba, sporák (nejlíp indukční), pračka, sušička a někdo běhá ve vedlejší místnosti s vysavačem-a ta druhá půlka krabičky dost pravděpodobně poletí úplně jinam a bude "rozlítaná". Viděl jsem to víckrát, 10-15 cm/200 m jinam a nebylo to ani puškou, ani optikou, ani rukama, ale elektromagnetickým rušením trickleru.
Teplotní drift při/po vyvětrání v současném podzimním počasí "umí" na Lyman Gen5 udělat v 308 Win 5-8 cm/300 metrů, usazuje se něco přes hodinu.
Poslední generace elektronických tricklerů se s teplotou i s EM rušením můžou srovnávat líp, ale nedá se na to bezhlavě spolehnout napříč okolními podmínkami a nedá se to odhalit bez kontroly mechanickou váhou. Leda až na terči, což je při lovu sakra pozdě.
To byla hlavní podstat sdělení.
A co se dá udělat s SB a CZ je pro tuhle debatu úplně irelevantní.

V lékárně na věci, které můžou člověka zabít, asi nikdy a nikde nepoužívají elektronickou váhu za 20-25k :?
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od cobaj »

No nepletl bych dohromady comba RCBS, Lyman atd za 20-25 tis. se solo vahami za 20-25tis. Pouzivam cca 2 roky https://www.helago-cz.cz/eshop-fx-120i- ... 33850.html a nevsiml jsem si problemu s teplotou ci bezici indukcni deskou atd.
A ano elektronicke vahy za 4- 5 -6 tis. rozhodil i pouhy mobil pobliz pristroje. Po pravde je rozhodilo naprosto cokoliv, takze v teto cenove relaci 100% radeji mechanicke vahy.

A v teto kombinaci je to naprosta pecka - a to pouzivam starsi model.
https://ceproducts.shop/collections/aut ... ole-kit-v3
M.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Franta: Nemáš pravdu a je to zbytečná debata. Teď už couváš od těch flint za 200 litrů a střelby na krk.
Rušení indukcí je vyřešeno již od prachovače Lyman GEN5, což už je více než 10 let.
Kup si digitální prachovač a vyzkoušej si to.
king
Častý návštěvník
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 25.1.2007, 12:32
Bydliště: ČR+DE+CH
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od king »

Munitionsmanufaktur Klaus jede na prachovačích od RCBS a co vím nestěžuje si.

Obrázek
Přílohy
wandmonitor.jpg
wandmonitor.jpg (95.31 KiB) Zobrazeno 1573 x
Balistika.cz
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Dlouho jsem byl ortodoxním handloaderem do slova a do písmene a chápu obavy, které tu zmínil FrantaB. Elektronická váhy byla pro mne exotika. Jenže znáte to, všeho do času. Zaznívají tu názory, které na mě dělají dojem, že parametrem vhodnosti elektronické váhy je její cena. Není tomu tak úplně. Základní parametry váhy je její maximální váživost a její ověřitelný dílek. Zpravidla tyto váhy měří o řád více, než je ověřitelný dílek. Je li tedy ověřitelný dílek 0,1gr, váha zpravidla váží s přesností 0,01gr, jen to nezobrazuje. A tady je ten zakopaný pes. Je diametrální rozdíl mezi váhami s ověřitelným dílkem 0,1gr ale s váživostí 100gr a 1000gr, případně s váživostí 100gr a ověřitelnými přesnostmi 0,1 a 0,01gr. To jsou pak ty cenové rozdíly. Další rozdíly jsou v konstrukci, je li váha s tenzometrickým prvkem, piezoelektrickým, nebo elektromagnetickou kompenzací sil. Ty poslední, to je nejvyšší liga, samozřejmě taky nejchoulostivější. Ale konec teoretické části. Jsa nahlodán Frantovou EMC., vzal jsem Lyman Gen6, zapnul a ponechal asi 4 min osudu. Pak jsem hodil na misku párátko a váha ulázala 2,2gr. Pak jsem donesl do místnosti mobil a položil těsně vedle váhy. Aktivoval jsem WiFi, hovor a pořád jen to 2,2gr. Říkám si, počkej, vysavač Eta 1400W tě určitě rozhodí. Zapnul jsem jej do stejné zásuvky jako váhu, a umísti 1m od prachovače. Zapnu vysavač a pořád 2,2gr. Jako poslední jsem zkusil klimatický šok. Otevřel jsem okno a místnost vyvětral. Pořád jen to 2,2gr. Úder kladivem testovat nebudu a troubu mám plynovou. :cry:
Tož tolik z praxe.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od FrantaB »

Necouvám z ničeho. Viděl jsem dvě různé Kelbliny rozhazovat kolem 8 cm/200 m. Viděl jsem TRG 22 s custom hlavní v 308 rozhazovat 15 cm/300 m (přitom ta puška a majitel na těch 300 m v klidném počasí nastřílí do rohů čtverce 2x2 cm když udělá "boxtest" o 1 klik se střelivem dělaným na mechanické váze). Všechno vinou rušeného elektronického trickleru.

Jestli se Gen6 nehne takovým způsobem, pak je to pro běžný provoz skvělé-a rozhodně klobouk dolů, že se asi podařilo kompenzace dotáhnout o další kus-i když je to popsané jako docela měkký test.
Protože, to párátko leželo celou dobu na misce (tak to vyznívá), nebo byl postup zvážit-sundat-přidat zdroj rušení-zvážit-sundat-přidat zdroj rušení-zvážit... a to celé bez použití táry k nulování?
Tohle je totiž mnohem náročnější a přebíječskému provozu mnohem bližší verze, než když je vážící element zatížený permanentně a jen se přidává rušení. (Ano, tára se má používat k nulování i v průběhu, nicméně účelem testování je přístroj potrápit, ne mu udělat úplně správné podmínky).

A elektronickou váhu v domácích podmínkách dokáže zkontrolovat jedině kvalitní mechanická váha, za současného stavu techniky prostě nic jiného není (ne, kalibrační závaží nic neřeší, protože pokud se rozjede linearita snímacího elementu, je 0 v pořádku, kalibrační závaží taky a mezi tím bordel).

A znovu opakuju-nijak elektronické tricklery neshazuju a neříkám, že jim a priori nevěřím.
Říkám, že je nutno mít po ruce možnost je spolehlivě zkontrolovat-ať už preventivně, nebo v případě sebemenší pochybnosti.
A znovu zdůrazňuju rozdíl: "nedá se s nimi udělat přesné střelivo" a "nedá se s nimi udělat spolehlivě přesné střelivo v průběhu roku/napříč podmínkami"
Odpovědět