ráže 22lr.

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Lotr »

dalas máš pravdu, dělá to Federal, nevím proč jsem si je spojil s Winchestrem. Díra byla vskutku malá :D , ve strýcově malorážce ZKM 451, které přezdíváme "naše vaše", protože s ní střílí v rodině skutečně kde kdo, se s tím do těch 10 mm opsaných vejdem. Nejde o žádnou terčovou závodní střelbu, převážně lovecké využití nebo pro zábavu, takže skutečně přesné měření rozptylu jsme nikdy nedělali, ale při nějakém mysliveckém srandamači mě skutečně překvapila jejich přesnost, proto jsem si na ně vzpomněl, malorážkou toho moc v současné době nenastřílím.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Zbrojovák »

Kodiak1 píše:To Jiskra:
Lapua Midas L a Midas M, jinak vše je OK. Midasy se stále vyrábějí, ale bohužel mi nechodí, tak, jak by člověk očekával s ohledem na starší produkci.
http://www.lapua.com/en/sport-shooting/ ... das--.html

Můj osobní názor - zelené Eley sport jsou ten nejvetší šunt, který jsem měl kdy v malorážce a zrovna malorážce se věnuji hodně!
Za mě pokud jde o střelbu z malorážky, tak jediné čím se dá střílet konzistentně a za malý peníz, jsou Lapua Magazine. Jen se bohužel už druhý rok nedovezla do republiky ani pleška. Můžu být rád za zásobu co mám, ale pokud se to nezmění, tak není čím trénovat.
Ty midasy jsem měl M. Obecně pokud malorajda nemá za sebou desetitisíce ten lauf se neopotřebí - a i kdyby, tak bez zásahu do ústí, jeho odebrání nebo zkrácení hlavně ty Lka moc smyslu asi nedávají - opotřebení je markant vždy za přechoďákem a pak až na ústí - čili i ta eLková střela z neupraveného vystříleného laufu po stačení uprostřed musí jít na ústí s vůlí.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Kodiak1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: stř 19.10.2011, 11:23

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Kodiak1 »

Byla to spíš taková libůstka výrobce střeliva, který chtěl dát zákazníkovi to, co potřeboval.
Pokud se jedná o Midas, Master, Dominator, dalo by se říct, že pro mne bylo jedno, co jsem ze starší produkce nacpal do flinty, vše chodilo, pokud to byla solidní serie.
Je jasné snad každému, že na malorážku se hledá ta nejvhodnější serie patron, protože se neladí. Proto si každý střelec vybírá, než najde to pravé pro svoji hlaveň a pak si toho koupí co nejvíc. Protože pořídit si několik tisíc kusů střeliva po třeba 7Kč za kus s tím, že to bude jen tak na tréning je dost velká ptákovina.
Ještě bych se chtěl v krátkosti zmínit o tom, na co jsou střelci dost vysazení. Chlapi, nepiště nikam, že vám vaše malorážka př. CZ 451 střílí soustřely 10mm. Pokud se u čehokoli bavíme o soustřelech, bavíme se o konzistentních výsledcích a ne o tom, že se to jednou povedlo. To by pak na olympiádě všichni stříleli našimi malorážkami a cpali by je REXama
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Lotr »

Nic ve zlém Kodiak, ale nějak si protiřečíš. Nejdřív napíšeš, že každý střelec vybírá, než najde to pravé a pak mi napíšeš, abych nepsal, že naše ZKM střílí s vybraným střelivem, v tomhle konkrétním případě American Eagle, soustřely 10 mm. To je konzistentní výsledek, prostě jí ty Eagly chutnají a když vím, že jedu někam závodit, koupím si krabičku Eaglů. To je celé.
Ještě jsem honil bráchu, abych zjistil, čím krmil jeho Suhl 150, se kterou vyhrál severočeský pohár v MaO a byly to R-50 od RWS.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od dalas »

150 je dost mlsná. Statisticky nejlépe právě chodí ty R-50 nebo Eley Tenex.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Kodiak1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: stř 19.10.2011, 11:23

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Kodiak1 »

To Lotr:
Nechci vytvářet nějaké zlé vášně a určitě si neprotiřečím, ale pokud se tedy zeptáš svého bratra, tak ti vysvětlí, že pokud se bavíme o konzistentních soustřelech malorážky do 10mm, tak se zároveň bavíme o špičkových terčovnicích, benchrestových speciálech a střelivu té nejvyšší kvality.
Ano i mezi Haenel Suhl 150 se dají najít kusy, které s upravenou pažbou a vybraným střelivem (jako je, předpokládám i střelivo tvého bratra, který si vybíral R50 z výběru Míry Vargy) umí střílet fajnové výsledky.
Abych neuměle citoval svého kamaráda – „I když připouštím, že zázraky se stávají, jeden z nich se stal asi před dvěma tisíci lety - to tenkrát na východě vyšla hvězda a v jednom chlévě v Betlémě... na seně…. Do dnes se o tom dočteš v Bibli, tak že asi nezbývá než čekat u okna, jestli se to náhodou neopakuje.“
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Zbrojovák »

OK já psal o 3 až 5ti ranných položkách - žádné kvanta ran, aby se hlaveň zahřála, optika 4x32, BR posez, 40m, bezvětří. Jinak ano je konzistentní a konzistentní - jednou mi to tam padá samo a jednou se potrápím - šlo mi ale o to vybrat na lov opeřence něco s terčovou střelou ať to nedevastuje, ale s co nejužším rozptylem, když chyba tak moje.
terčový/ BR speciál je speciál - to je jasné, nadruhou stranu kolega se standardním mod.1 (standardní spoušť) vyhrál kraj v kulovém pětiboji je to asi 5let, měl tuším ty R50ky, je fakt že střílet umí, ale jde o to že ta flinta na to měla.

A ještě jedna věc rozptyl 2R100 je dle ČSN hodnocený na středy krajních průstřelů z položky, "opsaná" = 2R100 minus konkrétní ráže. nestačí tedy napsat "rozptyl", je pak rozptyl a "rozptyl" a pak už jen odvisí od dálky a počtu ran v položce.

Kodiak - tu flašku "magazínů" tu už asi v Republice nikde neseženu že?
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Já tedy nevím, ale mám klasický náš model 451, tu svazarmovskou a na 50 m to střílí standartem SB nebo HV SB do pětikoruny.
Pro lovecké účely v pohodě. Ten rozptyl je spíš v rukách.
Pokud někdo střílí K4M, tam je to opět v rukách a né v Moa. Jediná opora pevné tyče je na srnce. Tam sebeovládání, dýchání spouštění a hlavně znalost desítky na terči dělá 90% přesnosti a úspěchu.
Kodiak1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: stř 19.10.2011, 11:23

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Kodiak1 »

Soustřely u .22LR se mezi střelci LM, BR i MaO aj. zpravidla měří opsanou kružnicí kolem soustřelů,(ne vepsanou, ani center to center), předokládal jsem, že tady se na to koukáme stejně :wink: .

To Zbrojovák: Možná seženeš plechovku, když ti jí někdo prodá ze svých zásob, ale oficiální dodavatel Miroslav Varga je do republiky prostě nevozí, i kdyby chtěl, protože mu je výrobce nedodá, zasobuje jima trhy v USA a Asii :( .
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od lanus »

Kodiak1 - Nič v zlom , ale soustřel nedokáže spraviť s jednohlavňovou zbraňou ani David Copperfield . :roll:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Kodiak1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: stř 19.10.2011, 11:23

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Kodiak1 »

Lanus: myslím, že je to tu cítit jazykovou barierou nad zavedenými termíny :wink: To víš, jiný kraj, jiný mrav.

Ps.: Ale pro tebe bych se pokusil ještě o jeden výraz - ROZPTYL
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od lanus »

Kodiak1 - Bariéra tu možno je , ale rozhodne nie jazyková .Taktiež platí , že "mýliť sa je ľudské , ale zotrvávať v omyle je neodpustiteľné" . :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od pufr »

Jsem rád, že tady správnou terminologii někdo hlídá a komentuje (bez ironie 8)

Jinak i u jednohlavňové zbraně můžeme asi mluvit o soustřelu - při použití více druhů nábojů v téže zbrani - což je u 22LR celkem typický případ :?
Pufr
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Zbrojovák »

je to tak soustřel je u svazků nebo spřažených zbraní, rozptyl je z jedné hlavně za obdobných podmínek střelby, nejlíp totožných
- ale v praxi se to dost míchá, je to stejné jak mysliveckou mluvou "minout vs. (správně) chybit" :wink:
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: ráže 22lr.

Příspěvek od Začátečník »

Ptal jsi se na levné střelivo. U Wildcatu se vejdeš do 2 Kč za kus a na 100 m do desítky na pistoláku. Aspoň z mojí flinty to tak je. Proč utrácet za Lapuu, když aspoň mně lépe nestřílela. Navíc je HV, takže na lov lepší výkon.
Odpovědět