Střely FOX Bullets

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Střely FOX Bullets

Příspěvek od Michal_123 »

Testoval jsem v uplynulém roce monolitické střely FOX s následujícími výsledky:

.300WM
180grs střela monolit Fox, 880m/s
cca 50m, divočák 45kg
cca 130m, divočák 50kg
cca 100m, liška

30-06
165grs střela monolit Fox, 840m/s
cca 40m, liška
cca 120m, divočák 49kg
cca 150m, divočák 42kg

Akorát to tak vyšlo, že z obou ráží stejný výsledek co do počtu a druhu střelené zvěře.
U obou ráží se projevilo minimální poškození zvěřiny.
Ani jednu střelu jsem nenašel. Nenašel jsem ani žádný fragment, dokonce ani když jsem jedno prase vzal naostro a šlo to přes lebku a páteř.
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od roman200 »

Jaká byla reakce zvěře na zásah a případný odskok, barvení, znamení na nástřelu. Ty metry co uvádíš je předpokládám vzdálenost střelby, díky za info.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od Michal_123 »

Je to vzdálenost na kterou jsem střílel.
Barvilo i u zabělených kusů, ale vyložený vylejvák to není. Střela se nerozpadne, pouze řízeně zvětší svůj průměr.
Odskok a značení nemá cenu uvádět, to je spíš o umístění zásahu. Každopádně, subjektivně jsem velmi spokojen.
Nejdůležitější, alespoň z mého hlediska je, že střela spolehlivě prostřeluje (v těchto rážích tedy celkem pochopitelně) a i při zásahu například na plec je poškození zvěřiny velmi akceptovatelné. Zároveň je střela velmi přesná, zkoušeno na 200m, na delší střelnici jsem se zatím nedostal.
Takže u řepky nebo kukuřice, kde je obtížný dosled, je možno zásah umístit klidně na zmíněné plecko a celkem nic se z hlediska zvěřiny neděje.
Což jsem (celkem dvakrát) zkusil z jinak výborné Sierry RN 220grs ve 300WM a poškození zvěřiny bylo podstatně větší.
Zatím soudím pouze ze zmíněných pár kusů, dám vědět další zkušenosti, až je získám.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od vava »

Neměl by někdo na testování pár střel FOX 7mm nebo 308 130 grainů? Zaplatím je včetně poštovného ... samozřejmě

Díky
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od xHonza »

Pomerne obsahle vlakno ohledne expanze foxbullets na britskem serveru:

https://www.thestalkingdirectory.co.uk/ ... on.185077/
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od LosYelenos »

Budu testovat v 6,5creedmoor
Přílohy
IMG_5192-compressed.jpg
IMG_5192-compressed.jpg (69.33 KiB) Zobrazeno 8174 x
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od palkopal »

A terčové sedmičky nejsou a nejsou.
Orava Martin
Nový návštěvník
Příspěvky: 42
Registrován: pon 12.11.2007, 15:20

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od Orava Martin »

Střely Fox 160gr.jsem si přebil do 8x57js. Prach RS 52 . Byl jsem překvapený jejich přesností.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od Citron »

Dokončil jsem ladění náboje a testy se střelou Fox Classic Hunter 150 gr do 308 win. Je to v nábojnicích Sako, zápalka Bellot, prach lovex D73.6. Navážka dělána metodou OCW, pak doladěno usazením. Hradla nemám, takže přehled o rychlosti je jen přibližný z GRT. Pro mou zbraň to skončilo na podbné COAL jako je to z výroby.
Vzal jsem si na střelnici čištění s Roblou a zkusil jsem studenou čistou a pak ještě 2 k tomu na malou skupinku a to na vzdálenost 100 a 200m.
Na 100 m to udělalo rozptyl 13,2 mm na středy, první rána je nejvýš, ale druhá jí částečně překrývá, ta odchylka je naprosto zanedbatelná. Ve 200 m je to už jiné, tak je první rána o 3 cm výše, než další 2, které jsou již na stejné výškové úrovni. Ve výsledku to je z mého pohledu pro loveckou střelbu na komoru opět zanedbatelný rozdíl.
Měl jsem sebou i i přebité Hornady intelock BTSP 165gr a tam vůbec vliv studené čisté rány nebyl zjištěn.
Rovnou jsem po střelbě kouknul i na zašpinění vývrtu usazeninami a ty Foxy zanechají stopy minimální. Jediné, co bych nedoporučil, je střídat to s jiným střelivem, protože následné výstřely z Bellotích FMJ potřebovaly 2 rány, pak se jejich skupinka usadila na správném místě.
Ještě jedna poznámka na závěr - navážky jsem rozpracoval střelou Fox Target a opravdu pak ty Huntery fungovaly stejně.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od LosYelenos »

Moc se mi s tím nechtělo dělat, tak jsem to nacpal podle té jejich tabulky, lítá to pod MOA - na lov OK. Prase cca 40kg, 50-60m, čistá komora, zůstalo v ohni, výstřel jako pětikoruna.
JakubS
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: pát 23.10.2020, 17:48

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od JakubS »

Citron píše: sob 20.3.2021, 11:16 Dokončil jsem ladění náboje a testy se střelou Fox Classic Hunter 150 gr do 308 win. Je to v nábojnicích Sako, zápalka Bellot, prach lovex D73.6. Navážka dělána metodou OCW, pak doladěno usazením. Hradla nemám, takže přehled o rychlosti je jen přibližný z GRT. Pro mou zbraň to skončilo na podbné COAL jako je to z výroby.
Vzal jsem si na střelnici čištění s Roblou a zkusil jsem studenou čistou a pak ještě 2 k tomu na malou skupinku a to na vzdálenost 100 a 200m.
Na 100 m to udělalo rozptyl 13,2 mm na středy, první rána je nejvýš, ale druhá jí částečně překrývá, ta odchylka je naprosto zanedbatelná. Ve 200 m je to už jiné, tak je první rána o 3 cm výše, než další 2, které jsou již na stejné výškové úrovni. Ve výsledku to je z mého pohledu pro loveckou střelbu na komoru opět zanedbatelný rozdíl.
Měl jsem sebou i i přebité Hornady intelock BTSP 165gr a tam vůbec vliv studené čisté rány nebyl zjištěn.
Rovnou jsem po střelbě kouknul i na zašpinění vývrtu usazeninami a ty Foxy zanechají stopy minimální. Jediné, co bych nedoporučil, je střídat to s jiným střelivem, protože následné výstřely z Bellotích FMJ potřebovaly 2 rány, pak se jejich skupinka usadila na správném místě.
Ještě jedna poznámka na závěr - navážky jsem rozpracoval střelou Fox Target a opravdu pak ty Huntery fungovaly stejně.
Mohl bych se zeptat na delku a stoupani hlavne a jake si mel optimalni navazky? Ten OAL predpokladam cca 71mm... Diky za odpoved.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od Citron »

Zkusím to postupně...a data bez záruky.
Zbraň je CZ 557 Varmit syntehetic, tedy stoupání 1:10 v hlavni 520 mm. Cílem toho OCW bylo vyzkoušet, jestli se dá pak slušně vyvinutá navážka nějakým způsobem využít i v jiné zbrani s rozumným výsledkem, tedy do 1 MOA pro běžnou kulovnici do 200 m lovecké vzdálenosti. Náboj jsem začal vyvíjet na tovární délce aby to mohlo jít do více zbraní a ne na mou délku zásobníku nebo na drážky.
Začal jsem poměrně vysoko, aby střela měla dost rychlosti pro lov na 300m, takže jsem jel až k 44,1 gr (pozor, to je hodně blízko u maxima, ne li mírně nad ním) a tam byl nej rozptyl 0,740 MOA.
Ale pak jsem si řekl, že takhle to nechci, že to může být dobré (bezpečné) u mě ale ne u jiného, tak jsem to vzal znovu a u 42,2 gr mi to vyšlo nejlépe, skoky v navážkách 0,3 gr. Vše při délce L6 = 69,49 mm, rozptyl byl 0,455 MOA.
Následovalo zkoušení délek blíže ke drážkám a tam jsem se zastavil na nejlepším výsledku 69,58 mm. Při té návážce 42,2 gr, zápalka SB, nábojnice také, celoformátovací matrice LEE nastavená tak, aby ramena šla o cca 0,03 mm dolů. Nekrimpováno.
Experiment pokračoval s jednorannovou kulovnicí Bergara BA 13, hlaveň 580mm 17 mm na ústí, twist 11:1. Nábojnice a zápalka SB, pouze krčkováno. Tam jsem zkusil OCW kolem 42,2gr a strašně jsem doufal, že to bude fungovat. Odskoky po 0,3 gr, celkem 6 laborací a vyšlo mi, že i těch 42,2 gr bylo do MOA, stejně tak další 2 navážky výše, nižsí nebyly dobré, to bylo přes MOA. Délku jsem udělal tak že jsem náboj zavřel do kulovnice kvůli testu hladkého chodu a nechal takovou délku, není to maximální možná délka pro zbraň, ale je to cca 71 mm. Zkracovat to pro Bergaru už nebudu, zůstal jsem u navážky 42,2 gr. Z této zbraně stříleno s tlumičem.
Jen drobné upozornění, těch posledních 13,2 mm na 100 m je stříleno s optikou na 25x zvětšení, na křížek nakreslený na papír do tiskárny tužkou s tím, že jsem si natočil na věžičce, aby to letělo o minutu nahoru. Ten varmint má dobře seřiditelnou spoušť, udělal jsem si to na míru. BA 13 má optiku jen 7x a silné T a ten křížek není skoro vidět, takže se střílí na větší cíl, na 18 mm záslepku. Spoušť je jak kámen, takže i ta MOA z Bergary dost potěšila. K lepší 308 win pro relevantní výsledek nemám přístup.
Případné další dotazy zodpovím
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od Citron »

Tak mám Foxem 150 gr uloven první kus. Srnec 3 roky, 15 kg.
Stríleno na 100-110m, zásah na zadní komoru, horní polovina těla. Vstřel přes žebro, výstřel také. Velikost výstřelového otvoru pouhých 2,5x3,5 cm, prostřelen zadní lalok plic a poškozeny játra. Odskok 50m. Podlitiny na vstřelu žádné, na výstřelu max 2 cm kolem otvoru.
Po této zkušenosti klidně budu střílet Foxem přes plec.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
jumpmans
Nový návštěvník
Příspěvky: 29
Registrován: pát 12.4.2019, 10:04

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od jumpmans »

@Michal_123 jakou jsi měl laboraci pro tu 30-06? A jaká OAL - výchozí co udává Fox 79,7 nebo jinou? Chystám se na ně taky. Díky
M.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Střely FOX Bullets

Příspěvek od Michal_123 »

Jumpmans: Nejdříve jsem dělal OAL 80,2 a tyto náboje nyní dostřeluji a mám přebité s OAL 79,7mm.
V obou případech náboj 30-06, monolitická střela FOX 150grs a navážka 56grs RS60.
Tedy ty nové náboje jsou přesně podle manuálu FOX.

Předtím jsem přebíjel do 30-06 FOX 165grs, ale teď mám raději ty 150grs :)
Naposledy upravil(a) Michal_123 dne sob 25.9.2021, 6:59, celkem upraveno 2 x.
Odpovědět