6,5 Creedmoor

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Jirik.fx »

Ajaj, dělám chytráka, ale to jsem přehlédl. Když ho má Reloader tak není problém objednat. Otázka je jestli odpovídá tomu co je v továrních Hornady. V mém QL k němu bohužel nemám data, možná někdo v nějakém novějším ...
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od LosYelenos »

Používám VV N550, zkoušel jsem RS 62, z dlouhého laufu teď zkouším IMR 4451 Enduron, ale žádný z těchto prachů mi nedá takový výkon jako RS 60. Superformance jsem zatím nezkoušel a ani zkoušet nebudu asi. Z lovecké flinty mi to lítá pěkně s RS 60, tam už není co ladit a terčová zřejmě skončí u Enduronu. BTW když koukneš na US fora, tak tam všichni cpou H 4350 nebo ten Enduron (jinak řečeno nevymýšlel bych vymyšlené)
pirek
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: ned 22.12.2013, 16:39

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od pirek »

P .Myslivec Milda ,věřím že máte obchod se zbraněmi a bezesporu,zbraním rozumíte, to že mám Sauer v plastu jste si vycucal z prstu , mám ho ve dřevě :wink: .... Koupil jsem ho v 9 měsíci 2018. A střelil do konce roku 2 jeleny jednoho v Polsku ( Velká raca, a druhý u nás ,v roce 2019 se podařilo ulovit 5 v se z creedmoorem. Nějaké fotky mám na lovu zdar.... Nemám tam všechny kvůli blbým řečem. Vše lovim pouze soulackou a přes den krom prasat a škodné...a můj nejsilnější loni 188,5 bodů 10 let.... nejsem žádný podnikatel ale obyčejný dřevorubec,ale mám ty možnosti a štěstí že lovim na Slovensku v dobrém revíru kde je spousta jelenů ,kdo mně zná ví ...... To že by jste nestřílel po jelenovi z creedmoorem je úsměvné ,vim co to dokáže o nic míň jako 300win mág atd ,i pan Komárek lovil 6,5 i medvědy :) :) :)
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od rimar77 »

Pirek ale tak střelil jen jednoho a na nějakých 20m přes potok :D a jeleni karpaťáci mu po tom taky někdy odcházeli než se naučil kam střelit aby to byla tutovka, hold tvrdší konstituce.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od pufr »

Konečně je i "na papíře" kráska "6 mm Creedmoor" - možná inspirace pro skalní příznivce tohoto rozměru střel:
https://bobp.cip-bobp.org/uploads/tdcc/ ... 408-en.pdf
Pufr
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od fesoj »

K tomu Komárkovi : 6,5x54MSch byla ráže, která "předběhla svou dobu". Když jsem jako začínající myslivec poprvé viděl tuto zbraň a zejména střelivo, zaujaly mne - v poměru k jiným nábojům - dlouhé a těžké střely. Malý průměr -malý odpor vzduchu, plochá dráha střely, velká váha - větší dopadová energie. Ideální kombinace pro naše středoevropské poměry, kde zpravidla není nutno střílet na extrémní vzdálenosti. A nemýlím-li se, byl tady kdysi příspěvek o "fajnšmekrovi", který s touto zbraní bez problémů lovil v Africe slony. Jojo, kdo umí, ten umí - aneb je-li zvíře proti díře, je výsledek zaručen.
Kritériem pravdy je praxe.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od pufr »

Taky byla do CIP doplněná ráže, které US publicisté říkají "magnumové dvojče 6,5 CM" je to ráže "6,5 G.A.P. 4s (někde taky "6,5 SAUM"). Myslím, ještě celkem rozumně dimenzovaný náboj, výkonem cca někde na úrovni 6,5-284 s velkorysým tlakovým limitem:
https://bobp.cip-bobp.org/uploads/tdcc/ ... 9-1-en.pdf


BTW originální, těžká střela ráže 6,5x54MSch. rozhodně nemá plochou dráhu letu. Naopak má dost strmou, v horských podmínkách vyžadovala výrazné "přenášení" záměrného bodu ...
O tom, že tvořila významnou část evropské historie rozhodně nepochybuji. Těch "šesapůlek" i "šestek" bylo i v armádní výzbroji/ve vývoji na přelomu 19. a 20. století povícero, doba jim ale ještě nepřála - asi ani nebyly spolehlivé progresivně hořící prachy.

Fenomenální střelec Karamojo Bell pravda střílel slony těžkými celoplášti 6,5x54MSch., 7x57 apod. na vzdálenost desítek metrů - pokud možno více slonů na jednom místě - pro efektivitu následného "sklizení slonoviny", ale taky psal, že měl významný počet nevysvětlitelně neúčinných zásahů, což se po přechodu na ráži 318 Westley Richards s 250 gr celoplášti hodně zlepšilo ...
(a jak se uvádí: "mnoho lovců zahynulo, když se pokoušeli Bella napodobit" :wink: )
Pufr
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od LosYelenos »

Trochu jsem googlil a úplně mi není jasný rozdíl mezi 6.5 GAP a 6.5 PRC...https://forum.snipershide.com/threads/6 ... c.6917955/
úplně moudrý z toho nejsem, GAP snad má malinko větší objem, vleze se do krátkého systému (ale to snad i PRC?) a vymáčknete z něj o 100fps /cca 30m/s víc... no nevím....
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od pufr »

Tak mezi "WSM" a "RSAUM" ve stejné ráži taky nejsou významné rozdíly. Náboje nevznikají aby se lišily ale aby uspěly na trhu, zlepšily image firmy ... A z obecně známé zkušenosti, že i některé skutečně dobré, přínosné, inovativní ráže se neujmou a upadnou v zapomění, můžeme usoudit, že to není vždy nutně ten "nejlepší", kdo zůstane na trhu :D :)
Nakonec v době, kdy se dají od Marka Zuckerberga koupit data, která umožní vyhrát volby kdekoli na světě se o vlivu marketingu nemusíme snad ani bavit ...

Podle US publicistů je 6,5 GAP 4s (vytvořený "neprůmyslově" z nábojnice Remington SAUM) předchůdcem 6,5 PRC, přičemž pro Hornady "stáj" ten novější PRC náboj přijal rozměry dnové části podle RCM (Ruger Comp. Mag.) nábojů - to je asi ten rozdíl :?

"The 6.5 PRC (Precision Rifle Cartridge) story begins back in 2012 when George Gardner, owner of GA Precision (GAP), who is heavily involved in PRS (Precision Rifle Series) competition, approached Hornady about developing a big brother to the 6.5 Creedmoor on the RCM (Ruger Compact Magnum) case."

https://www.shootingtimes.com/editorial ... ges/372107
https://www.longrangehunting.com/thread ... ap.205877/
https://www.google.com/search?client=fi ... 7gQ4dUDCAo

Důvod zavedení 6,5 GAP 4s do CIP neznám, ale například pro podivnou tuzemskou praxi zapisování/nezapisování zbraní v CIPových/NECIPových rážích do mezinár. zbroj. průkazů je každá ráže v CIP dobrá :lol: :lol: 8)
Pufr
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Myslivec Milda »

Ad.rimar77 – taky nechci abychom byli ve při, nemám zájem se dohadovat. Bezolovnatá sřela = monolit malého průměru snad může lépe projít tělem zvěře, podobně jako tenký ocelový hřebík snáze projde skrze prkno, ale pořádný tlustý hřeb je rozhodně lepší volba. Kdysi dávno jsem monolit vyzkoušel ve staré 7x64 kulovnici, ale fungovalo to jako celoplášť, a už nikdy více to nebudu zkoušet.

Ad. Jirik.fx - jsem opravdu překvapený a dojatý Vaší velkorysou nabídkou. S radostí přijímám, páč v této corona-době pražský Hofman asi tak brzo nedoveze od německého Grosshandel – Hofmann do ČR náboje Hornady : 6,5 Creedmoor ELD-X 143 grain/ event. Match. Ani podobné od spol. Federal tady nejsou k mání, a S&B bohužel má náboje mizerných vlastností , takže bez Vás bych byl asi jako v tom známém filmu = v pjérdeli pane hráábě. Více v SZ.

Ad. Jiskra – Díky, pochopil jsem snad správně. Myslím, že nejlepší bude, když pro začátek vezmu originál fabriku HORNADY, ( mám 40.ks nábojů ) změřím si na LabRad úsťovou rychlost na Lazecké střelnici ( jak se měří tlaky to namouduši nevím), zkusím rozptyl na 300m a uvidím jak to funguje. Pokud to bude OK, tak nakoupím podle doporučení nové nábojnice, zápalky ani střelený prach nemám, ale snad je seženu nebo koupím od jistého dobrodince, no a pak změřím délku celého náboje a pod vedením zkušeného přebíječe si vyrobím zkušební sérii a když to bude OK, nejméně jako fabrika, tak teoreticky nic nebrání tomu vyrobit cca. 100 – 150 ks nábojů které mi vydrží aspoň na tři roky. Budu opravdu rád za vaši event. pomoc a radu.

Ad. - Jiří Kuřitka – náboje S&B – 6,5 creedmoor bohužel nemají mnou požadované parametry pro střelbu na 500 m+, byla by to ztráta času. No a to lapování ? U Blaser R8 jsem nikdy o nějakém „lapování ani zabíhání hlavně“ nic neslyšel. Této pušce konkrétní náboj buďto „chutná nebo nechutná“ . Hlavně u R8 fungují od začátku stejně a bezvadně. A že jsem jich pěkných pár vyzkoušel. Ta preciznost a vyrovnaná kvalita je hlavní důvod proč používám Blaser. Nic lepšího se v sériové výrobě nedá koupit. Pro výkon práva myslivosti.

Ad.Pirek – sorry, za ten Sauer 100 v plastu. Vycházel jsem z toho, co má v nabídce Arms.CZ, a zapomněl jsem na to, že existuje i Fraňo - Nitra. Takže teď už vím, že se do SK dováží puška S100 s bukovou pažbou jako mají vzduchovky, „ pre ekonomicky slabších občanou “ ( terminus technikus ze Slovenska ) . Značka Sauer jako taková mně totiž nezajímá, já jsem přes Blaser a Mauser, takže jsem se zmýlil, za což se omlouvám. Samozřejmě že věřím, že i jelen se dá ulovit ráží 6,5 cereedmoor, otázka je kde a jak. Osobně jsem lovil na Slovensku v lesích města Bardejova, a na Oravě na Babí hoře a Oravskej polhore. Mám odtamal svého největšího jelena = nepravidelný dvaadvacaterák – 235 bodů CIC. Ale to se nedá srovnávat s podhůřím Jeseníků ! Našoulat jelena v říji ve vzrostlém lese, ve velikých honitbách kde místní dobře znají chodníčky kudy vysoká chodí a přetahuje a navíc je tam opravdu hooodně zvěře je poměrně snadný lov. U nás je s tím srovnatelná snad jen VLS-Libavá. Lovit v „opičích horách“ = podhůří Jeseníků, v relativně malé honitbě kde kůrovec doslova sežral les to je úplně jiná káva. Našoulat jelena v otevřené krajině mimo dobu říje je téměř nemožné. Vysoká je na rozdíl od černé velice opatrná a bystrá. Navíc to u nás to není stálá – normovaná zvěř. Jeleni u nás jenom přechází, zřídka a nepravidelně, takže lov je taková náročná loterie. Štěstí tady hraje zásadní roli. A když je to třeba, tak se střílí i přes přírodní překážky. Tady by 6,5 creedmoor totálně pohořel. Tenhle terén to je parketa pro opravdovou a dospělou ráži. Mám roky ty nejlepší zkušenosti s cal. 8 x 68 S ! Abych byl konkrétní, Lovil jsem párkrát v JAR a jednou se mi podařilo na šoulačce ( afrikánsky vokvok) střelit několikáté prase bradavičnaté tak, že jsem nechápal, jak je možné, že na straně výstřelu bylo roztrhané jako od granátu. Viz ilustrační foto ZDE níže:

https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/AF ... 250112.jpg

Pak mně průvodce, (jmenoval se Althus ) ukázal co se stalo. Prostřelil jsem nechca větev akacie, ta má tvrdé dřevo nejméně jako buk, o tloušťce ruky v zápěstí, díra jako od vrtačky a kulka ještě stačila prostřelit prase skrz naskrz, akorát ho strašně rozbila. Jsem si jistý, že cal. 6,5 cereedmoor by tady skončil a neměl šanci na úspěch jako dospělá 8x68 S . Pro názornou ilustraci foto zde níže:

https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/AF ... 010057.jpg

Takže konec dobrý, všechno dobré a památeční foto + trofej je důkaz toho, co umí opravdu dobrá puška v dobré ráži. I proto nedám na cal. 8x68S dopustit.

https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/AF ... 250113.jpg

Na druhou stranu mám snad ze všeho nejvíc rád lovy na srnčí zvěř a na pláně, paseky a louky je asi lepší ten 6,5 creedmoor. Právě proto chci tuhle ráži vyzkoušet. Pravda, když nebude pršet a foukat silný vítr. Letos jsme měli rozjednané Rumunsko = srnčí na loukách, za sranda peníze, ale Covid to zatím stopnul. Nicméně jsem opravdu rád za všechny praktické poznatky od těch co s 6,5 creedmoorem loví . Děkuji Vám všem.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od rimar77 »

Mildo tak tohle je ale trochu mimo, GMX dělají úplně stejné hribecky jako poloplaste. Podle Impaly před lety nemůžeš posuzovat moderní bezolovnate střelivo. Nekde jsem měl střelu co jsem vyndal z pod deky jelikož jsem si nevšiml že ten kus stojí šikmo a navíc ho vzal pres lopatku a přední běh a udělal nádherný hribek.

https://www.hornady.com/bullets/gmx#!/

Žádný tenký hřebíček se nekoná. Například Barnes TSX udělá krásnou vrtulku a tím kusem se proreze takže máš nádherný tunel skrz. Mít sebou topinku mohl jsem ji rovnou natírat tatarackem z okraje te rány. Problém je co se týče poměr objem/hmotnost. Při stejné hmotnosti je střela s olovem prostě menší a tak na lov na velké vzdálenosti bezolovnaté střelivo použít nejde rychleji ztrácí rychlost a energii ale jak vím do 300m v creedmoru funguje perfektně.
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Jirik.fx »

To Milda: dá-li Covid, tak příští týden v omezeném režimu začneme provozovat střelnici. Pak se stavte a domluvíme se na dodávce komponentů a a dohledu nad bohulibou činností výroby nábojů dle receptury Jiskry. Já jsem s jeho recepturou nadmíru spokojen a chodí lépe než jsem kdy doufal. Sice jsem s nimi ještě nic neulovil, ale dírek na správném místě jsem již v papíru nadělal habaděj na nejrůznější vzdálenosti.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Josef Kuřitka »

TO Milda

To, že jsi o nějakém lapování hlavně od R8 neslyšel, ještě neznamená, že se nedá udělat a že by hlavni neprospělo. Prostě lovecká střelba nad 500+, třeba až k těm 700m, které tady taky v některých příspěvcích padlo, už chce svoje. O sportu na 1km se už vůbec nemá cenu bavit. Vůbec tím nepopírám, že R8 je skutečně dobrá flinta, pro běžné a trochu lepší střelce více než výborná. Jako ortodoxní "Sakofans" jsem jí dlouho odolával, ale mám ji taky a jsem opravdu velmi spokojen. Tak spokojen, že mě jeden z moderátoru fóra podezřívá z toho, že jsem se stal tvým agentem. Mimochodem toto rezolutně popíram!
Myslím, že máš výborný systém a že bude fungovat výborně i z krabice, nicméně skvělí střelci jdou na hranic jak svých možností, tak materiálu a pokud existuje možnost ho vyladit, tak ji prostě využijí. Jsou to fanatici, jinak to nejde. Lapují se i hlavně jiných špičkových výrobců a na youtube jsou videa i k lapovaná hlavní od Blasru. Každopádně jsou dvě cesty. Buď půjdeš cestou využití max. potenciálu zbraně a začneš přebíjet a přemýšlet na komponenty trochu "jinak", víc tuningově , nebo najdeš pro svoji loveckou sestavu tov. náboj, který bude nejpřesnější a přiměřeným účinkem v cíli a užiješ ho a na celé přebíjení se vykašleš. Bohužel ten nejlepší náboj nakonec nemusí být onen favorizovaný Hornady. Rychlost jednotlivých druhů tov. nábojů nemá cenu celkem řešit (jde pouze o to, aby byla co nejmenší odchylka od průměrné rychlosti), protože to spraví klik. Ať se ti daří!
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Jiskra »

Začíná se tu probírat lapovaní hlavní. Prosím , důrazně varuji před lapováním amatéry. Blaser má velmi kvalitně zpracovaný vývrt . Nerad bych , aby majitelé Blaserů(nejen Blaserů , ale i jiných značek) měli pocit méněcennosti , že když neprovedli lapovaní,jejich hlavně netrefují dostatečně přesně atd. Tak to není . A není nic jednoduššího ,než amatérsky a v dobré víře ty hlavně dojebat .Nechte ty hlavně žít. Jsou výborné tak jak jsou.
Střílejte,přebíjejte, trénujte ,laborujte ,tím se posunete dál.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od pufr »

Jen Jiskru doplním - zde ve střelivu silně OT :oops:
Z principu věci bychom měli lapovat vývrt ve stavu polotovaru - hlavňoviny - před zhotovením nábojové komory a finální úpravou ústí. Konce takového polotovaru je vhodné po lapování změřit přesnými kalibry a případně i odstranit/odříznout - pokud utrpěly oproti zbylé části nějaké rozměrové změny (které i často uprpí :) - přeci jen se tam nasazují či nalévají olověné a jiné lapovací trny atd.).

Obdobně nábojovou komoru či přechodový kužel bychom ideálně měli leštit/lapovat nástrojem, který tvarově koresponduje s použitým výstružníkem nebo frézou na ústí ...

Lapování hotové hlavně/vývrtu by mělo reagovat na nějaké jeho konkrétní vlastnosti, které chceme zlepšit/odstranit. Těch historek je po netu spoustu - většinou se všem vše podaří :)
Ale vždycky už je to jen "náhradní postup" - včetně použití střel s povlakem lapovací pasty apod.

Druh a granulometrii brusiva v lapovací pastě by měl vybírat zkušený pracovník - podle stavu povrchu, materiálu a dalších vlastností daného vývrtu - nejlíp takový pracovník, který již alespoň několik desítek přesně stejných hlavní úspěšně vylapoval :? :D
Pufr
Odpovědět