6,5 Creedmoor

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Myslivec Milda »

VŠICHNI LŽOU ! ( to je věta od Dr.House ) Ale platí nejen pro jeho pacienty !

Jako typický „nevěřící Tomáš“ se musím vždy přesvědčit, pokud mi tedy na tom záleží, jak se věci mají v realitě než začnu mít vlastní názor. ( Pochopitelně to níže napsané platí pro moji jednu konkrétní hlaveň Blaser R8- JagdMatch, 60cm/ø 22mm, kanelovaná , TWIST: 8,6 / cal. 6,5 creedmoor. Připouštím, že u jiné hlavně/jiné pušky se můžou výsledky drobně lišit . Zásadně se ale lišit nebudou. ) Nemám předsudky, takže dávám stejnou šanci všem výrobcům nábojů ať se ukážou co vyrobili a jak jim to funguje. Hlaveň ze které jsem střílel je správně zaběhnutá, mezi střelbou náboji od jednotlivých výrobců byla pečlivě chemicky čištěná, optika ta NEJ ( Swarovski X5i 5-25x56, klik 0,5cm/100m ). Střílel jsem z "kozy" na 100m, kde by měly mít všechny náboje ideální podmínky ukázat svoji precizi. Mířil jsem do jednoho bodu a nezajímalo mě nic jiného než seskupení z 5.ti zásahů, pak naměřená úsťová rychlost V0, a rozdíly mezi nejRychlejší a nejPomalejší V0 u každého továrního náboje. ( Nepřebíjím, takže chci vědět jak funguje „fabrika“ a co můžu s klidným svědomím zákazníkovi doporučit, abych mu nelhal. ) Pokud správně fungoval LabRadar, pak v první řadě platí, že „VŠICHNI LŽOU“ !!! Ani jeden z nábojů neměl v reálu tu výrobcem deklarovanou úsťovou rychlost V0 ! Všechny byly pomalejší ! Z toho plyne, že pokud chci s „fabrikou“ střílet a lovit na vzdálenost 300+/m, pak musím jít na střelnici, vystřílet a změřit rychlost V0 aspoň u 5.ks nábojů, ( pokud je rozdíl mezi nejpomalejší a nejrychlejší V0 více než 20.m/sec. pak s tím nemá cenu ztrácet čas, páč to nikdy nebude správně fungovat .) Pokud je rozdíl mezi V0 menší než 10m/sec. a precize=rozptyl ve 100m bude aspoň, aspoň 1.MOA a méně, udávaný BC1 aspoň 0,35 a víc , pak má smysl přepočítat v balistickém programu trajektorii střely, kdy výchozí bod bude „flek“ ve 100 metrech. To ostatní zvládne balistická věž nebo elektronika v puškohledu ( viz.Swarovski dS ) . Pochopitelně pro lov beru v úvahu potřebnou dopadovou energii ve vzdálenosti kterou si sám sobě stanovím jako maximální na kterou ještě budu střílet. (Otázka svědomí a sebereflexe u každého jednotlivce který si uvědomuje že střílí do živého božího tvora jen tak, pro svojí zálibu. ) Vyzkoušel jsem zatím čtyři druhy nábojů od různých výrobců a jak to dopadlo je uvedeno níže . Tedy :
6,5 creedmoor–tabulka naměřených hodnot.(úsťové rychlosti naměřené LabRadarem)Blaser R8.

1)) S&B – SP 140.grein. --- 1) = 814 m/sec // 2) = 800 m/sec. // 3) = 805 m/sec. // 4) = 793 m/sec. // 5) = 809 m/sec. // ø = 804 m/sec. Rozdíl mezi Nejrychlejší a Nejpomalejší V0 = 21.m/sec. !!! Rozptyl ve 100.m = čtverec 4 x 4 cm.

2)) BARNES – DT MTB /monolit/ 140 grein --- 1) = 808 m/sec. // 2) = 814 m/sec. // 3) = 817 m/sec . // 4) = 821 m/sec // 5) = 812 m/ sec // ø = 814 m/sec. Rozdíl mezi Nejrychlejší a Nejpomalejší V0= 13.m/sec. /// Rozptyl ve 100.m = čtverec 4 x 4 cm .

3)) FEDERAL- POWER SHOK– SP 140.grein –- 1) = 809 m/sec. // 2) = 806 m/sec. // 3) = 811 m/sec. // 4) = 807 m/sec. // 5) = 809 m/sec. // 6) = 808 m/sec. // 7) = 811 m/sec. // 8 ) = 805 m/sec. // ø = 806 m/ sec. // Rozdíl mezi Nejrychlejší a Nejpomalejší V0 = 6m/sec . /// Rozptyl ve 100 m = vše do kruhu 2,5 cm . Sem tam dvojstřely. NEJLEPŠÍ ROZPTYL ZE VŠECH NÁBOJŮ .

4)) HORNADY ELD-X ProHunter 143.grein. -– 1) = 790 m/sec. // 2) = 789 m/sec. // 3) = 794 m/sec. // 4) = 791 m/sec. // 5) = 797 m/sec. // 6) = 783 m/sec. // 7) = 778 m/sec. // 8 ) = 795 m/ sec. // ø = 790 m/sec. /// Rozdíl mezi Nejrychlejší a Nejpomalejší V0 = 19 m/sec. /// ROZPTYL ve 100m = vše do kruhu 3cm.
.==============================================================================
Co mně hodně zklamalo je výsledek naměřených rozdílů V0 u nábojů HORNADY ELD-X 143grein. Precision Hunter. Tyto náboje jsou poslední dobou masivně prezentované všude možně,nejenom na Facebooku jakožto „ zázrak nesmírný “ . Realita je však jinačí. Takže pro mě „zemřely“. Když vytáhnu náboj z krabičky nechci riskovat, jestli bude zrovna rychlejší nebo pomalejší. Abych nekřivdil, zkusím ještě náboje HORNADY – ELD-X – Match, 147 grein. Ten Federal power shok je sice přesný a vyrovnaný, ale devastuje zvěřinu na krátkou vzdálenost. Na delší vzdálenost se chová tak nějak pofiderně.( zasáhnul jsem na 240m malé muflonče, vstřel komora, výstřel přes přední lopatku. Muflonče se po zásahu rozběhlo s tlupou jako by nic, a teprve po nějakých cca. 30 metrech spadlo a zhaslo. Ještě že to byla posekaná louka. Hlavně však to byl pro mě v první okamžik šok a leknutí, že jsem chybil. Jsem zvyklý ze své 8x68 S, že zásah znamená okamžitý „daun“, maximálně poslední odskok. Bez ohledu na vzdálenost a velikost zvířete. Skoro stejně tak mi funguje i „jednucha“ v cal. 30R Blaser. ) Takže po zatímních zkušenostech si myslím, že zrovna ten cal. 6,5 creedmoor není žádný super, extra zázračný náboj. Je to obyčejná 6,5 naprosto srovnatelná s 6,5x55SE a podobnými. Ničím zázračným nad ně nevyniká . ( Mám na mysli výkon práva myslivosti, nikoliv plcání do papírových terčů na střelnici.) Taky jsem tuhle ráži ze zvědavosti vyzkoušel co to udělá, když střelím skrz olši o průměru cca. 8 cm . Za místo kam jsem mířil jsem postavil karton 60x60cm ve vzdálenosti cca. 2m. Stromek byl sice prostřelen, ALE v kartonu NIC ! Takže zase naprd ráže. Za mne prozatím zklamání. Čekal jsem success a dostavilo se fiasko. Zatím. Jako svoji hlavní pušku bych si tohle „ americké umění“ nevybral ani omylem. Co dodat ? Snad že takové-ty virtuální „kecy v kleci“ na skutečné realitě nic nezmění. Zkusím ještě pár druhů nábojů, a když to bude to samé v modrém, tak půjde hlaveň do světa a už nikdy víc malé ráže.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od pufr »

Mildo, udělal jsi pro naše uživatelsky orientované forum pěkný kus práce, snad to někomu nenabourá auru nad novým "zázračným" nábojem :)

Na druhou stranu najít mezi sériovými produkty při zkoušce čtyř druhů nábojů hned jeden, který splňuje požadavky pro loveckou střelbu do vzdálenosti cca 350 m svědčí o určité kvalitě, u mnoha zbraní/nábojů by byl "nález" z obdobné zkoušky ještě "pestřejší" :)

Nakonec o určité posazení mýtu 6,5CM do reálného světa se už snaží i vícero publicistů.

https://www.fieldandstream.com/65-creed ... artridges/
https://magicvalley.com/outdoors/shooti ... 5fe58.html


6_5_CM_143gr_ELDX.jpg
6_5_CM_143gr_ELDX.jpg (81.75 KiB) Zobrazeno 5774 x
Pufr
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Mildo, 6,5 creedmor fabrika neide skoro nikomu dobre. Ja som mal s fabriku hornady tiež väčší rozptyl. Ale prebite so strelou eld match fungujú výborne aj na vysokú. Niet nad prebite strelivo na mieru.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od pufr »

bonecrusherx55 píše: pon 29.6.2020, 9:53 Mildo, 6,5 creedmor fabrika neide skoro nikomu dobre.
V tom případě se ale tahle informace v reportech o 6,5CM trochu ztrácí ... :?
Pufr
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od rimar77 »

Mislivec Milda
klobouk dolů před takovým testem včetně střelby přes překážku. Určitě to není zázračná ráže popírající fyziku a balistiku a to co se týče továrního střeliva, co zde zmiňuješ je notoricky omílané že to nesedí. Ale teda jsi borec že se ti s tím chtělo takhle testovat ale chápu proč jsi to udělal. U těch vzdáleností kde to hodláš používat je to třeba poznat detailně. Za mně u 25-06 došlo k výraznému posunu v účinku při přebíjení. Už jen při nastřelování byl znát rozdíl v té ´´ síle´´ náboje a dost markatně se to odrazilo i na účinku. Tam kde mi po komorové ráně odbíhal větší kus bez značení sice jen 30-50m začalo docházet k padnutí na místě. Takže pokud chceš z téhle ráže dostat maximum přebijej střelivo.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od dalas »

Rychlosti udávané výrobcem jsou výsledkem testu z balistické hlavně. Ta nemusí být zcela totožná s rozměry hlavně dané zbraně. Proto jsou tam ty odchylky průměrných rychlostí. Něco jiného je však kolísání rychlostí jednotlivých ran.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od figi »

Od počátku založení tohoto tématu se neskutečně bavím.
Myslivec Milda náhle objevuje již dávno objevené. Věci, které jsme řešili již po založení fóra, v té době měli mnohokrát otestované, jen on jim nerozuměl, tenkrát mne a Lovce nazýval slovem tutani, já vše i na dálky trefím, vítr a teplotu, rychlosti neřeším, co mi budete povídat, mne prodej zbraní živí a tak mám pravdu.

Takže dotaz na účinky této konkrétní ráže - ihned mi bylo jasné, že bude sranda.
A těším se na pokračování :wink: .
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Michal_123 »

Figi, nenech hněv cloumat svým majestátem.
Milda v tomto konkrétním případě odvedl kus práce.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od figi »

Hněv tu žádný není, opravdu se bavím.
K tomu kusu práce - je to normální. Pokud přebíjím, nadělám navážky s vybranou střelou a třeba i s různými prachy, vše musím měřit (V0), hlídat známky tlaku. Pak hodnotit rozptyly, měnit usazení střely a pak teprve mám výsledek(někdy taky ne a jedu znovu). Je to naprosto normální. O měření továrního střeliva se tu psalo mnohokráte. Odchylky do mínusu (ale i do plusu) 40 m/s nejsou nic neobvyklého i u střeliva uznávaných značek. Každá hlaveň bude trochu jiná i u Blaseru. Důležité je ale realisticky vědět, co čekám (mohu čekat) a čím se vůbec nemusím trápit (zabývat).

Jen by mne nikdy nenapadlo střílet do terče přes strom :wink: .
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od tonny »

Myslivec Milda píše: ned 28.6.2020, 23:44 Co mně hodně zklamalo je výsledek naměřených rozdílů V0 u nábojů HORNADY ELD-X 143grein. Precision Hunter. Tyto náboje jsou poslední dobou masivně prezentované všude možně,nejenom na Facebooku jakožto „ zázrak nesmírný “ . Realita je však jinačí. Takže pro mě „zemřely“.
Já se také nechtěl do diskuse zapojovat, neboť T/C s 6,5Creedmoor jsem teprve v pondělí přihlásil a ještě z ní nevystřelil. Budu přebíjet.

Jen jsem chtěl dodat, co tu už nějakým způsobem padlo, že nemusí "etalonu kvality R8" chutnat výborné náboje Hornady ELD-X 143gr. Co mám omezené informace, tak to nikomu s R8 špičkově nelítá ale na běžný lov to většině stačí. Takže nemá cenu pomlouvat náboje, které mohou jinde fungovat. Proto také náročnější střelci většinou přebíjí, udělají si náboj v rámci možností na svou konkrétní hlaveň.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Miloši, ty nevěříš na kouzelné slovo. No prostě 6,5x55 nemůže být tak kouzelná, jako když zazní Creedmoor!

Co mě zarazilo, je takové jakési závěřené obecné konstatování, že 6,5 Creedmoor chodí v továrně tak nějak obecně blbě všem a málem ve všem. I když budu přebíjet, tak jít do ráže, pro kterou s celkem přesnou puškou s Match hlavní ( to Blaser beze sporu je), není tovární munice, která by v dnešni jdobe ednoznačně dala sub moa a čekal bych spíše něco na hranici 0,75-0,8 MOA - i lépe, tak to je bída. Běžné Sako , Tikka, ale nakonec i CZ nastřílí z krabice s prémiovou municí zřejmě lépe a Blaser samozřejmě taky. Je to zajímavý vývoj v tomto tématu, kdy se po počátečním skoro zbožštění dochází k realitě?!
Z toho pohledu se to Mildovi povedlo. No a že si zkusil střelit přes dřevo do terče, tak to je dobře , protože LR nemusí nutně být je na srnce na posečeném strništi. Mildův "volšový test" by měli provést i všichni majitelé 9,3x62, 8x57JS a naháňkoví střelci.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Jiskra »

Tak zatím co někdo honí po půl terči různá podlaborovaná tovární šidítka z Blaseru a je nespokojený a nadává,tak jiný v ten samý okamžik o stav vedle lupne dvě rány na 100 m s Pardem na 6,5 zvětšení z Bergary za dvacku s 22" laufem při Vo 845 ms(po zaběhnutí hlavně) s 143 ELD-X(přebitý náboj) dvojstřel a dále několik docela přesných zásahů na 300 m s přenesením přes osnovu a s úsměvem na tváři a spokojeností v duši odchází .

Ve 100m skotro 3000J a přesnost velmi dobrá. Nic proti jiným 6,5 nemám a čekat,že 6,5 Creedmoor se bude chovat jak 8X68S přece nemůže ani ten největší optimista. Já mám zkušenosti prostě odlišné. Trefuje to , padá to.
Ono ani po 8x68S to nezůstává vždy v ohni. A teď nevím,jestli jsem teda neudělal chybu,že jsem koupil Bergaru short v Creedmooru a neměl jsem koupit Bergaru long v 6,5x55 . mohl jsem tahat víc železa na hřbetě a být víc zocelenééé :lol:

Tak teď mudrujte. Jen opatrně,aby se to zapšknutí proti Creedmooru nezměnilo v schizofrééénii. :lol:
Jinak v USA se střílí hodně populární disciplína PRS a tam je dost střelců , co střílí tovární náboje Hornady.
A asi by to nedělali,kdyby to netrefovalo. To jen tak na okraj.
Tak se ozvala ta liška ,co chválí svůj ohon. :D

Tak mudrujte dál,hlavně ti co tuto ráži nemáte a já se budu dále také bavit.
Lovu lesu a pěkný den všem.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od figi »

Pepo, střílel jsem testy přes větve, suché bodláčí. Bylo to rozhodně zajímavé, 223 přes bodláčí na 50 m, terč za bodláky cca 5 m uhýbala asi 30 cm. 7x64 za stejných podmínek asi do dvaceti cm. Proto mi to přes strom přišlo jako naprostý nesmysl. Osobně přes překážky nestřelím ani s 8x57JS.
Pufr - naprosto dokonalé obrázky !!!

Pokud se mne ptá začátečník na účinek konkrétní ráže na lovu, beru, ještě nemá žádné zkušenosti. Také každému říkám, že musí zbrani a střelivu (i sobě) věřit, jinak je to špatně. Věřit znamená i naučit se používat, znát slabé a silné stránky své střelecké soupravy a umět je využít.

Zkušenější lovec by měl vědět, že v každém kalibru jsou skupiny ráží s velmi podobnými parametry a dokáží stejnou střelu dopravit k cíli velmi podobnou rychlostí (+/- 30 m/s). Zvěř netuší, že střela byla vystřelena zrovna zázračnou ráží a (asi) proto se bude chovat naprosto stejně, jako s těmi sto let starými osvědčenými rážemi. Takže dokud zvěři nikdo předem neřekne, že jsem použil 6,5x55, nebo 6,5x47 či .260 Rem nebo zázrak zvaný 6,5 Creed, bude se po ráně chovat stále stejně. Pak se ale můžeme opět s nezázračnými rážemi (6,5x284, 6,5x65) dostat na výrazně vyšší rychlosti a účinky se skokově změní za cenu některých negativ. To samé platí třeba i u cal. 6mm a ostatních.

Jen naivka může věřit na nějaký zázrak, jestliže vystřelím 6mm 108 gr. ELD 890 m/s nebo 940 m/s ( třeba 6XC a ,243W) nerozeznám v účinku na zvěři vůbec nic.

Pokud chci střílet opravdu naprosto přesně a na větší vzdálenosti, musím počítat s tím, že pravděpodobně nenajdu tovární střelivo odpovídající mým nárokům a musím přebíjet. A to je další velmi široká škála znalostí a dovedností, z nichž výroba přesného náboje je jen malá část.

U zázračných novinek stačí vědět dosahované úsťové rychlosti a podívat se na zkušenosti s rážemi s podobnými rychlostmi, hned mám jasno. Spíše se dívám po jiných výhodách nových ráží - menší spotřeba prachu při obdobném výkonu, větší životnost hlavně a další.

Něco jiného jsou ráže jako .300 Blk, tady není srovnání a naše představivost funguje chybně.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od pufr »

Nový "Low Recoil" náboj 6,5 Creedmoor se zpětným rázem redukovaným o 47% ...

https://fishgame.com/2019/11/new-hsm-ex ... coil-ammo/
https://www.theoutdoorwire.com/releases ... 60e5aa62cd
Pufr
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Pufr, nevidím na tom naboji nič zaujímavé. Nízke ustovky.... Nič viac. Pokiaľ si spravíš "chudobu" laboraciu akéhokoľvek náboja, tak aj spätný náraz bude nižší.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Odpovědět