6,5 Creedmoor

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Jiskra »

A proč by ne. Sice jsem fabrické Hornády neměl a ani neměřil,ale mé 6,5 Credmoorové raketky s nábojnicí Lapua a malou zápalkou mají V0 833 m/s E0 3215 J se 143 ELD-X,Hlaveň pouhých 22". Nakonec zjistíš,že to funguje dobře nejen na srnčí,ale i daňčí a když budeš trefovat,tak ani vysoké se bát nemusíš.
Chce to trefovat,to je vše.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Flinta je to funkční a pěkná. Co mě překvapuje, je poměrně vysoká montáž puškohledu. Třeba je to ale jen úhlem, pod kterým je to foceno. Jen pro zajímavost, kolik je u této sestavy vzdálenost mezi osou hlavně a osou puškohledu. Díky?
Co se týká munice, tak je naprosto jedno, co je na krabice, jaký je obal, co je tam za zvířátko atd. Důležitá je reálná rychlost, dosažená přesnost systému a samozřejmě typ střely, kterému věříš. Viděl jsem na netu pár recenzí na SaB Creedmoor a nebyly špatné. Samozřejmě se střílelo na gongy. Bohužel v naší myslivosti long range pokusy odsere hlavně srnčí a liška. Liška je svým způsobem každému volná a srnčí je zranitelné tím, že má krátký pastevní cyklus , pase se ve dne a hlavně klidně. na těžší zvěř a hlavně na daleko , si drž tu 338 LM. Jinak ta 6,5 na 150 m muže klidně hlavně fungovat na všechno.
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Georg.H »

No viděl jsem video kde klučina střelil prase na 700 m a jako v pohodě.
Mám pocit že si přebijí náboje a střelu měl eldx.
Už má střeleno pár desítek prasat a nestěžuje si.
Jeho druhá kulovnice už leží jenom v trezoru.
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Myslivec Milda »

p.Jiskra = stále čekám až mi konečně dorazí ty zaplacené HORNADY 6,5 CM, ELD-X. Chci věřit, že LabRad. na Lazcích funguje přesně a spolehlivě. Otázka je: v čem je kouzlo tohoto náboje? Je to střela nebo prach ?? Když V0 je zde jen o chlup vyšší než u S&B- SP, hmotnost střely skoro stejná, a přesto S&B-SP ztrácí rychlost a tím pádem výkon výrazně rychleji než ELD-X. Taky BC1 koeficient je zásadně, rozdílem třídy, u ELD-X papírově daleko lepší než u S&B ( potažmo FEDERAL, ten je jenom o malý chlup papírově lepší než S&B ) . Copak nikdo kromě HORNADY neumí lepší náboj ? Tohle mi hlava nebere a třeba mi to někdo logicky a správně vysvětlí, ať neumřu blbej.

p.Kuřitka – ta puška- R8 Ultimate je sestavená výhradně pro funkčnost. Hlaveň JagdMatch s průměrem 22.mm je nejtužší co Blaser teď v.r. 2020 nabízí, těch 60.cm délky by mělo taky stačit. Puškohled Swarovski X5i 5-25x56 P/0,5/ je něco mezi sportovní a loveckou optikou. Osa hlavně od osy optiky je zde teď 5,2 cm.

https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/Bl ... _E4490.jpg

Musel jsem dát pod kroužky podložky- origin.Blaser, protože by jinak do montáže puškohled nešel nasadit. Kvůli svojí mechanice. Má totiž dole pod věží výškové korekce takový lavorovitý výstupek, a bez podložky by se nevešel nad hlaveň. Podložka je 5mm vysoká a mezi hlavní a spodkem puškohledu je teď cca. 3mm mezera. Možná by se podložka dala na magnetce zbrousit, aby se osa / osa dostala na těch 5cm. Fakt nevím jak je to podstatné pro střelbu nad 500m. Dám si vždycky poradit od těch co to vědí a mají zkušenosti. Ten X5I jsem si nakonec vybral jednak pro možnost použít předsádku a taky pro dokonalou mechaniku a klik 0,5 cm/100m. Dobře a logicky se nastřeluje, a opravdu to funguje jako na videu níže, viz ZDE:

https://www.youtube.com/watch?v=7dWkpTpRzWA

Takže když budu mít správně změřenou V0, nastřelím v tunelové střelnici na 100m. flek a do Balistického programu Swarovski zadám všechny podstatné údaje a typ puškohledu, tak se mi objeví přesně spočítaná tabulka - jak se ta střela chová, včetně kolik kliků je na jakou vzdálenost. Vyfotím si tabulku na mobil a v konkrétní situaci změřím vzdálenost k cíli pomocí EL- Range , natočím si věž na potřebnou úroveň a teoreticky by to mělo fungovat. Pochopitelně s odhadem na vítr. Ten další favorit – Swarovski dS 5-25x52 P to umí rychleji a snadněji, ale nic mu na objektiv nemůžu zavěsit. I proto jsem ten X5i sundal s hlavně 338 LM , abych to zkusil v praxi. Když to sám nevyzkouším, pak se nic nedozvím, že . To, že 6,5 CREEDMOOR je ráže tak na srnčí a škodnou vím ( srnčí je moje srdeční záležitost, doufám, že jednou ulovím srnce s hmotností trofeje včetně lebky nad 1.kg . Zatím mám jen 920gr. ) . Kdyby kůrovec nesežral les, asi bych o tuto ráži ani nezavadil. Ale lovit srnčí kal. 338LM se mi zásadně ekluje.Ta je do hor a na jiný typ zvěře.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od dalas »

M.M., v podstatě jsi si odpověděl sám. Porovnáváš střelu s secant ogive a lodní zádí se střelou SP s rovnou zádí. ELD-X má lepší BC, tak mu tolik nepadá rychlost. Otázkou je, co za to. Možná má střela u ostatních lepší ranivost při nižších rychlostech. To už ale musí zodpovědět praktici s 6,5 CM, kteří obé vyzkoušeli za srovnatelných podmínek.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od pufr »

Myslivec Milda píše: pon 02.3.2020, 18:44 Vyfotím si tabulku na mobil
Pokud jde o mobil, tak lepší by možná byla nějaká "apka" s balistickým kalkulátorkem, ale Tebe by asi stejně nebavilo ji krmit daty. Takže jako nejelegantnější alternativu pro způsob lovu srnečků, který popisuješ, bych viděl třeba Leica Rangemaster 2800 nakrmenou daty vybraného střeliva ... (ona už si "modrým zubem" umí pokecat i s Kestrelem Elite a pak jsou celkem spolehlivá data i na hodně veliké dálky, ale to musíš ten Kestrel trochu hlídat, kalibrovat atd., což by pro Tebe myslím ani nebylo ... 8) ).
Pufr
pirek
Nový návštěvník
Příspěvky: 23
Registrován: ned 22.12.2013, 16:39

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od pirek »

Vidím že jsou tady samé spekulace a teorie, 8) já používám 6,5 creedmoor 2 roky mám s ní uloveno 7 jelenu od 80 do 230m a neměl jsem žádné problémy z ranivosti ., Nejdál jelen 50m od nastrelu,známý s tím má střeleno i na 350 a taky do 50m. Všude se píše že max Srnčí a takové ..... Já osobně jsem v honitbě na Slovensku a dohledával jsem x kusů po 300win mág i 3006 a 9,3x62 i několik kilometrů ,a kecy typu že ti odpustit větší ráže horší ránu jsou úplně mimo,tady záleží hlavně na umístění rány a také na střele. Eldx je super ale používám hlavně interbond. To k ráži 6,5 creedmoor...
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od tonny »

dalas píše: pon 02.3.2020, 19:59 M.M., v podstatě jsi si odpověděl sám. Porovnáváš střelu s secant ogive a lodní zádí se střelou SP s rovnou zádí. ELD-X má lepší BC, tak mu tolik nepadá rychlost.
Kolikrát M.M. nechápu na co se ptá a spíš mi připadá, že se rád pochlubí, že na to má.

Mě už konečně má koncem března přijít flinta, tak snad budu moct také popsat zkušenosti.
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Myslivec Milda »

Dalas = smysl mé otázky byl : opravdu je i dnes v S&B soubor kreténů kteří neumí nakoupit lepší střely a prach a vyrobit srovnatelný náboj k Hornady ? Tak proč vyrábí konkurence- neschopné náboje ? ( já zhruba vím co je to : SECANT OGIVE PROFILE/ BOATTAIL / ULTRA LOW-DRAG TIP / SWAGED LEAD CORE….. a podobná „sprostá slova“.) Ráži 6,5 CM si přece uživatelé pořizují právě pro lov na větší vzdálenosti. Chci rychlost, výkon a precizi i nad 500m. K čemu je mi teoreticky slušná sestava pušky a optiky, když se tady nedá koupit střelivo. Po 4.týdnech čekání mi včera dorazily objednané náboje od Proarmsu, otevřu a málem mně jeblo. Místo ELD-X tam byly GMX. Chybička se vloudila a ELD-X stále nejsou. Děsím se budoucnosti, kdy mi možná ze zoufalství nezbude nic jiného než přebíjet. Tvrdil jsi že nejkvalitnější jednočinný přebíjecí lis je Dillon ? A jaké jsou nejlepší matrice ?
Pufr = ještě že máš stále smysl pro humor.
Tonny = já jsem zodpovědný za to, co napíšu. ALE už vůbec nejsem zodpovědný za to, co si přečteš a jak si to po svém vyložíš.
Tohle téma je od toho, aby ti co vědí, a ze své praxe znají jak se chová a funguje 6,5 CM sdíleli svoje zkušenosti. Nic víc. Jak prosté, že .
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od dalas »

Mildo, nemyslím si, že by Sellier&Bellot vedla banda blbů. Oni umí vyrobit to, co Hornady. Otázkou je, co a za kolik si toho od nich trh žádá. Piplat se s vývojem a pak zjistit, že trh vezme 1000 ks/rok? Jen si vem, kolik je třeba u nás uživatelů 6,5 CM a kolik z nich loví, nebo střílí LR a nepřebíjí. Jsi přece dobrý obchodník, tak tohle víš. Že by zase byli úplní ignoranti i vůči minoritě se mi nezdá. Kolega se zhlídl v 8x60S. Náboje problém. Udělal dotaz na S&B a oni mu poslali co potřeboval s dnovým razidlem 30-06 Sprg. :D
Co se týká matric pro Tvé úmysly, asi bych šel do Redding řada Competition, nebo Forster (nejlépe s mikrometrem), kde je nejdůležitější usazovací matrice, která má přesné centrování nábojnice a střely při usazování.
Ten Dillon co jsem doporučil je "atomový hovado" na kterým přebiješ i pro letecký kanon, takže na 6,5 CM trochu předimenzovaný. Tak Ti to zobecním a rozšířím. Běž do festovního jednooperáku s ocelovým uzavřeným rámem. Jako nejnižší etalon je Lee Calsic Cast Press. Jestli vezmeš něco obdobného od Reddingu, Hornady, Dillon, Liman, RCBS není kritické. Důležité je kvalitní dílenské zpracování bez vůlí, pevné a hladké vedení beranu. Až začneš přebíjet, pak si teprve vychutnáš tu svobodu volby.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Myslivec Milda »

Díky p. dalas, CO - konkrétně tedy koupit např. z nabídky STROBL.cz ? JEDNOOPERAČNÍ lis + matrice + váhy + to co je potřeba ? Nezáleží na ceně, je to jenom jednorázový výdaj. Záleží na kvalitě, abych nemusel čučet na pušku a nemít čím střílet.
takže CO je NEJ lepší a nejkvalitnější ?

https://cs.strobl.cz/lee-precision-lisy ... lusenstvi/
https://cs.strobl.cz/dillon-precision-l ... lusenstvi/
https://cs.strobl.cz/rcbs-lisy-a-prislusenstvi/

A z těch matric jsem totálně zmatený.
CO ? https://cs.strobl.cz/matrice-a-prislusenstvi/

PS. Nikdy jsem netušil že takhle dopadnu. Tak se mi nechce a vůbec nechce do toho přebíjení, ale asi nic jiného nezbývá.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od dalas »

Mildo, navrhnu Ti lepší cestu.Ne že bych Ti nechtěl poradit, ale neznám a nemám zcela možnosti fy. Štrobl. Zavolej tedy přímo Michalu Štroblovi, pobav se s ním, jaké máš představy (chceš to hrnout ve velké serii, nebo máš důraz na pomalejším ale preciznějším postup a pod.) On je velice vstřícný a věci rozumí, neb sám přebíjí. Jeho obrovskou výhodou je, že si všechny potřebné nástroje vyzkoušel osobně. Určitě Ti dá dohromady sestavu k Tvé plné spokojenosti. Číslo na něj je na jejich stránkách.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Jirik.fx »

To Myslivec Milda: přijďte na Lazce a probereme, potom si to ověříte třeba u Strobla a nakonec Vám to PUFR posvětí. Bohužel při výrobě optimálního náboje nestačí nejlepší vybavení, ale nejdůležitější jsou postupy, kterými k němu dojdete. Určitě není od věci se při výrobě svého prvního náboje podívat pod ruky někoho kdo je o krůček dál. Byť jen o malý.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 325
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od poli »

Jo Strobla, co se týká komunikace a telefonické konzultace doporučuji. Také jsem s ním po telefonu pár věcí řešil a perfektně jsme si pokecali a to z toho neměl žádný kšeft.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od rimar77 »

M.M. zrovna ty GMX bych rozhodně nezatracoval. Já osobně je používám ve 25-06rem a je to super strela. A několik lidí s nimi velmi úspěšně loví zrovna ve tvém 6,5creedm.
Odpovědět