6,5 Creedmoor

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Filip21
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: stř 16.10.2019, 20:03

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Filip21 »

Ahoj, chtěl bych se pouze zeptat, přemýšlím o téhle ráži jako pokročily myslivec, nicméně me zaujala váha vybrané zbraně a menší zpětný ráz, nicméně lovím především zvěř černou, srnčí a mufloní +- 100m, max do 200m zatím, dal jsem se zatím tréninkem nedostal.
Chci se zeptat zda byste doporučili tuhle ráži i na vzdálenosti do 100m.
Díky
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Jiskra »

Nevidím důvod,proč by to měl být problém. Jestli je to na 50 m nebo 150 m je celkem jedno. Je to o střele a umístění zásahu. Pokud Ti 6,5 vyhovuje , není co řešit. Nicméně 9,3 to nikdy nebude. Takže jak se psalo dříve.....
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od precechtel »

4 Filip, po dvacetileté zkušenosti se starou ráží 6,5x57R jen podotknu, že tyto ráže neodpouští špatný či tzv. horší zásah... Volil jsem tehdy tuto ráži pro přijatelný zpětný ráz a protože v polní honitbě lovím především škodnou a srnčí do 200 m. Jak šel život, mám s ní uloveno i černou, vysokou, daňčí, vše bez problémů, ale je to o střelivu, vzdálenosti a sebekázni. F.
politice a politikům zmar
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od pufr »

Ty svalnaté řeči některých účastníků v tomto vláknu trochu matou (Jiskra nade mnou není tento případ), ale 6,5 Creedmoor není žádná "magnumka", je to vyvážený, povedený terčový náboj, se slušnými loveckými ambicemi. S jen mírnou nadsázkou taková modernější obdoba výborného náboje 7x57. U 6,5 CM se současně uplatnily i některé další nové poznatky a technologie, které marketing dále zvýraznil. Takže tento náboj fakticky "mírně" ale "opticky výrazně" vyčnívá nad ostatní. Zkušenému střelci/myslivci poslouží určitě dobře. Jednou z faktických výhod zbraní v této ráži je kratší stoupání vývrtu - tedy připravenost pro použití i relativně těžkých terčových střel ... Dokonce i CIP uvádí stoupání šroubovice vývrtu osm palců - 203 mm:

https://bobp.cip-bobp.org/uploads/tdcc/ ... oor-en.pdf

Skutečné Magnumové dvojče výše uvedeného náboje ze "stáje" Hornady se jmenuje 6,5 PRC - Precision Rifle Cartridge a za cenu téměř všech neduhů "Magnumek" (v ráži 6,5 mm to není zpětný ráz - spíš životnost hlavně, hluk výstřelu apod.) dosahuje reálně o 70 až 100 m/s vyšších úsťových rychlostí střely než ta "svalnatá" 6,5 Creedmoor - a to je to jen náboj "rozumné" kategorie "Short Magnum" :?

https://www.hornady.com/ammunition/rifl ... -eld-match#!/
https://bobp.cip-bobp.org/uploads/tdcc/ ... 709-en.pdf

6.5-PRC_versus_308W_and_6.5-Creedmoor.jpg
6.5-PRC_versus_308W_and_6.5-Creedmoor.jpg (33.35 KiB) Zobrazeno 12647 x
Na obrázku vlevo 2x 6,5 PRC, 308 Win. a vpravo 6,5 Creedmoor - samé povedené náboje 8)
Pufr
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Jiskra »

Při blbém zásahu nebude ani to 6,5 PRC žádný zázrak,i když bude lepší než 6,5Creedmoor. Měl jsem 270 WSM. Střela 140 SST V0 1012 m/s. Ano 1012m/s. Tudíž asi větší výkon,než 6,5 PRC. Stalo se mi,že se mi prase pohlo při výstřelu a na 260 m jsem ho trefil místo na plec do slabin. Prostě před kýty. Prase zdrhlo z louky do lesa ,bylo to v noci , barvy minimálně. Po hodině hledání ve dvou a se 4 baterkami mě nezbylo nic jiného,než zavolat kamaráda s barvářem. Mel to kousek, ,,jen 70 km". Prase leželo 200 m v lese zhaslé. Cca 50 kg. Nebýt psa,který ho našel během pár minutek,tak tam shnilo. Jeho pes je skvělej. Za sebe musím konstatovat , že fakt platí ,,když je zvíře proti......" Když se trefuje, jde to kde čím,ale jinak preferuji radši ta větší kanóny :D
Ale to se asi opakujeme pořád dokola.
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od gawein »

Jsou zhruba 4 kategorie 6,5 s ohledem na výkon a případně precizi při výkonu.
1. 6,5 grendel apod

2. standart 6,5 creed,6,5x47,6,5x57,260 rem apod

3. semi magnum 6,5 prc,6,5-284,6,5-300 WSM atd

4 magnum 264 WM, 26 nosler atd

Každá s těchto skupin má svoje plusy, ale jednotlivě do sebe málo přesahují a pokud tak za cenu vyšších tlaků a horší precize. Rozdíly se mohou jevit jako menší, ale pokud chcete střílet o 100 nebo 200 m dále tak se vám hodí každý m/s navíc který, ale není na úkor přetlakování. To je z ohledu na papírový terč, u lovu nám tam ještě nábíhá mnoho dalších proměnných ranivost, výkon v cíli , lovecká střela atd. Takže nejdůležitější je zvolit typ cíle a vzdálenost a být si vědom nejen vlastních možností , ale i toho, že z creedmoora prc neuděláte a z prcu 264 magnum taky ne.
Mimo 26 nosler mám zkušenosti se všemi výše uvedenými rážemi v různých zbraňových konfiguracích.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od kabát »

Když umíš dobře střílet a umíš vystřelit ve správné situaci, můžeš skvěle lovit 6,5 i na větší vzdálenosti. Pokud ještě nejsi prostřílený do této kategorie, používej zatím větší ráže s těžší střelou. Nemyslím si, že skvělé výkony, které v souvislosti 6,5 Creedmor v poslední době vídám, jsou hlavně výsledkem této ráže ale že jsou to skvělé výsledky střelců, kteří si ji v posledním období cca 3 let oblíbili.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Choochoo007 »

Filip21 píše: úte 14.4.2020, 22:10 lovím především zvěř černou, srnčí a mufloní +- 100m, max do 200m zatím, dal jsem se zatím tréninkem nedostal.
Chci se zeptat zda byste doporučili tuhle ráži i na vzdálenosti do 100m.
Filip21, cim tebou uvadenou zver lovis dnes?
Jak uz jsem psal k teto razi, je to proste 6,5x55SE. Pokud by sis koupil 6,5x55SE tak proc ne modernejsi 6,5CM. Pravdou je, ze se za cca posledni dve desetileti (minimalne u SaB) udal dost velky pokrok v oblasti strel oproti vzniku 6,5x55SE a i stare raze ziskali nove moznosti. Nelze tedy srovnavat stare SP strely s nizkym BC s novymi strelami a tudiz i ucinkem pri lovu okolo 200m a i vice.

Na dospelou cernou to asi nebude ta nejvhodnejsi raze. Cernou do 50kg a do 100m to bude stejne jako raze 7x57, rozdil minimalni a bude to spise o zasahu a strele. Samozrejme to nebude nikdy 9,3x62 jak rika Jiskra, ale ta 9,3x62 nebude mit nikdy ten strelecky komfort jako 6,5mm raze. Je treba i popremyslet, nad pomerem lovene zvere.

Jiskra píše: stř 15.4.2020, 10:53 Měl jsem 270 WSM. Střela 140 SST V0 1012 m/s. Ano 1012m/s. Stalo se mi,že se mi prase pohlo při výstřelu a na 260 m jsem ho trefil místo na plec do slabin. Prostě před kýty. Prase zdrhlo z louky do lesa ,bylo to v noci , barvy minimálně. Po hodině hledání ve dvou a se 4 baterkami mě nezbylo nic jiného,než zavolat kamaráda s barvářem. Mel to kousek, ,,jen 70 km". Prase leželo 200 m v lese zhaslé. Cca 50 kg. Nebýt psa,který ho našel během pár minutek,tak tam shnilo. Jeho pes je skvělej. Za sebe musím konstatovat , že fakt platí ,,když je zvíře proti......" Když se trefuje, jde to kde čím,ale jinak preferuji radši ta větší kanóny :D
Uvadi se, ze 7x64, 308Win (u nas nejbeznejsi, kdyz pominu 7x67) jsou univerzalni raze i pro dospelou cernou. Takze cerna do 50Kg by nemela byt problem. Calibr .270 je vcelku to same jako 7mm a je jasne, ze 270WSM byla vykonem nekde jinde nez 7x64. Strela SST mekci, tudiz i tady by nemel byt problem. Zajimalo by me tedy, jakou razi myslis, ze bys v tomto pripade udelal vyrazne lepsi vysledek. Tim samozrejme nerikam, ze 7x64 a 308Win jsou nejake zazraky, aby nedoslo k nepochopeni.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Jiskra »

Samozřejmě 8x68S :lol: . Není všelék ,ale podržela mne mockrát. To prase by taky odběhlo,ale ne tak daleko. To si samozřejmě jen myslím,dokázat to nemám jak.Třeba oproti 308 WIN se kterou jsem taky lovil je to jako nebe a dudy ,ta 8x68S.
Ono to chce hlavně vlastní zkušenosti, ne jen vyčtené poučky.Když to vidíš na vlastní bulvy,je to nejlepší.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Jiskra »

Mimo jiné 270 WSM jsem prodal a 8x68S jsem si nechal a nehodlám se jí zbavit. To myslím vysvětluje můj pohled beze zbytku.
6,5 Creedmoor mám takové přesné chirurgické ukazovátko . Příjemné postříleníčko.Ale to znáš,když máš 260Rem. :wink:
Filip21
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: stř 16.10.2019, 20:03

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Filip21 »

Teď lovim se 7x64 a 7x65R. Už jsem se rozhodl pro 6,5creedmoore, se střelou hornady ELD-X. Černou lovil spis dobnější, dejme tomu do 70kg.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od pufr »

To ses rozhodl výborně Filipe, ale možná bych skoro nejdřív nakoupil střelivo Tebou uváděného druhu - zvlášť pokud si náboje sám neláduješ. :?
Jak seznáš, když pročteš příspěvky o něco výš, ani obchodník se zbraněmi Milda nemůže sehnat ty patronky, co by chtěl ...
Pufr
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od lovec »

Filip21 píše: čtv 16.4.2020, 12:35 Teď lovim se 7x64 a 7x65R. Už jsem se rozhodl pro 6,5creedmoore, se střelou hornady ELD-X. Černou lovil spis dobnější, dejme tomu do 70kg.
Chlapci - moji o polovicu mladší kolegovia - po zrelej úvahe, čiže niekoľko neprestrelených a celkom ďaleko odbehnutých kusoch, zmenili názor na ELD-X a rozumne sa priklonili k strelivu Sako Powerhead II so strelou Barnes TTSX 120gr. Výsledky sú na čiernej zveri citeľne lepšie. Ak aj odbehne, tak nie ďaleko, ale hlavne farbí...
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od LosYelenos »

Tak pokud má lovec takové dobré zkušenosti s barnesama, tak by možná byla aletrnativa SB exergy blue. To by mohlo být sehnatelné a podobné tomu barnesu. Jinak teda SB moc nemusím...
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od pufr »

To zjednodušení/hypotézu: " Lovcovým kamarádům fungují Barnes, tak budou fungovat všechny homogenní střely" bych asi zkusil ještě selským rozumem oponovat, jestli to tak opravdu musí být :lol:

Ne všechny homogenní střely jsou stejně těžké, stejně pevné a se stejnými, převážně konstrukcí danými parametry pro terminální deformaci ...
Pufr
Odpovědět