6,5 Creedmoor

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od pufr »

Cituji:
"Another surprise will be that HSM’s 6.5mm Creedmoor LOW RECOIL features full, standard weight-for-caliber, 140 grain hunting bullets! There is no compromise on impact, expansion, or weight retention when compared to bullets found topping other manufacturer’s low recoil ammunition. To attain this remarkable achievement, HSM partnered with world-renowned Sierra Bullets in developing this HSM proprietary bullet, with a distinct HSM orange ballistic tip.

A “Magic Bullet,” indeed! Only-the-best cases and primers combined with a “secret” blend of temperature tolerant powders drives those magic bullets. Muzzle velocity: 2,340 ft./sec. Muzzle energy: 1,695 ft./lbs. Ballistic coefficient: .546 Peak performance: out to 250 yards. And, accuracy? It will astound! After all, this is what HSM Ammunition has built its stellar reputation on for over 50 years. HSM’s 6.5mm Creedmoor LOW RECOIL can be equated to “handloads in a factory box!” How about that!"


Low Recoil nábojů je na US trzích spousta, což je zajímavost - právě proto, že právě tam má Handloading podstatně širší "základnu" než v Evropě. V Evropě, kde je naopak handloaderů proti US zlomek, čas od času zkusí nějaký výrobce uplatnění "redukovaných" nábojů na trhu, ale tak do tří let to zabalí.

Obvyklá technická cesta k "Low Recoil" náboji je snížení hmotnosti střely - tam "ubývá" impulz zpětného rázu "jedna báseň". Zde je výrobcem HSM zvoleno jiné řešení a dále jsou použity "HSM proprietary bullets" výroby Sierra - s jinou barvou špičky a deklarovanou terminální deformací při nízkých dopadových rychlostech ... taky celkem zajímavost :?
Z mého pohledu je zajímavé i to, že někdo v této úrovni výkonu - rozuměj u tak "nekopavého" náboje jako 6,5CM - hledá mezeru na trhu redukcí zpětného rázu o 47% ... (a ještě pro to použije 140gr střelu).
Člověk by řekl, že je to skoro "trenažer" pro nácvik výpočtu oprav pro vzdálenost a vítr už na 300 m střelnici :)

Jinak se podivuji, že člověk, který sám sebe prezentuje jako "testera" továrního střeliva vidí věc tak, že:
bonecrusherx55 píše: čtv 23.7.2020, 14:01 Pokiaľ si spravíš "chudobu" laboraciu akéhokoľvek náboja, tak aj spätný náraz bude nižší.
Jinak tohle konstatování i samo dokazuje, že v tvorbě vlastních sestav nábojů jsi na počátku "práce" ... :)
(to není posměšek - spíš to má být povzbuzení :!: )
Pufr
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Nejsem znalec problematiky střelby v USA a i když jsem čekal, že to s obranou majetku s využitím střelní zbraně tak jednoduché, jak si mnozí představují. Poslední události to potvrzují. Tak není tato US specialita v redukcích odrazem nějakých předpisů v oblasti střelnic? Máš k dispozici 100m v blízkosti obydlených oblastí, tak lze střílet z kulovnice, ale musíš mít v nějakém litu zredukovaný náboj? Než něco měřit a přesvědčovat provozovatele o slabém výkonu vlastní produkce, tak vytáhnu k tomu účelu určenou továrnu a hotovo? Nemyslím, že by se to dělalo kvůli dostřelné ráně.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od lovec »

Najčastejším používateľom tohto druhu streliva sú deti, ktorým rodičia doprajú možnosť streľby z guľovnice. Či už na lov, alebo na tréning streľby. V druhom rade útlejšie dámy, prevažne na lov...
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od pufr »

Poptávka "Low Recoil" střeliva (včetně 6,5CM - bychom nebyli úplně OT :oops: ) je v US vyvolaná účastí "širokých mas" na lovu i jiné střelbě - oficiálně od 15 let, reálně ještě "šířeji".
Střílejí a loví zpravidla i něžné dcerky, přítelkyně a další "éterické bytosti" (alespoň po určité období :D :lol: ).
Prostě "recoil sensitive shooters" tvoří v zámoří významnou část spotřebitelů.

Omezení použitých zbraní pro lov kolem měst samozřejmě taky nějaká jsou - pokud vím, často směřovaná k lovu jednotnou střelou z drážkované hlavně brokovnice.

Jinak se podmínky jistě i v USA stát od státu liší. Moje zkušenost s US kolegy je, že ti zodpovědnější experimentátoři ukážou v prezentaci, že se nejprv podívali do Google map, zda ve směru střelby není do 3 - 5 mil nějaké stavení a pak teprve začli "pražit" ... :)

Á Lovec mě předběhl - aspoň je vidět, že si úplně nevymýšlím :)
Pufr
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Část příspěvku bez věcné informace k obsahu vlákna byla odstraněna. Pufr
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od lovec »

RWS goes Creedmoor 8) :lol:

Tak aj RWS vzalo na vedomie Creedmoor a ponúka tri vcelku zaujímavé fabrické laborácie

Blog: https://rws-ammunition.com/en/infotainm ... a624b18ec4

Video: https://m.youtube.com/watch?fbclid=IwAR ... 7J8TDvaPfg#
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Pauli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 147
Registrován: stř 15.7.2020, 9:54
Bydliště: Vysočina

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Pauli »

Máte někdo zkušenost s náboji Hornady American Gunner 140gr BTHP??
danek74
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: sob 05.12.2020, 20:40

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od danek74 »

Zdravím,zakoupil jsem Tikku T3 6.5 creedmoor a chystám se přebíjet , chtěl bych poprosit o několik rad .
Jaký prach jakou navážku pro střelu SB 6.5 SP 140grs.
Děkuji Pepa.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od pufr »

Vítej zde na fóru!
Mohl bych napsat nějaké obecnosti, ale nebudu fušovat do řemesla praktikům, kteří za puškami téhle ráže leží pravidelně a poradí Ti kvalifikovaně :)
Pufr
Patrik-30-06
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: pon 16.6.2008, 12:09

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Patrik-30-06 »

Tak jsem si pořídil asi poslední existující CZ 557 v 6,5 creedmoor 61 cm a řeknu, že po přečtení celého vlákna, by člověk měl chuť tu flintu jít rovnou prodat a to jsem z ní ještě ani nevystřelil.

Pořídil jsem dvě krabičky od RWS evo green 6g, bohužel nic jiného nebylo. Trochu se mi příčilo pořízení tohoto modního výrobce hezkých krabiček za nekřesťanskou cenu. Prvoplánově jsem ho pořizoval k 30-06 na lov srnčího. Původně jsem chtěl 243 win, ale nelíbila se mi délka 52cm a sehnat Bergaru, je asi jako hledat poklad.

6,5x55SE jsem pořídil v roce 2005 a prodal jí v roce 2012, takže jsem 6,5 creed nekupoval kvůli zázračnosti náboje, ale protože jsem chtěl flintu s krátkým závěrem. Jsem pravák, ale musím kvůli oční vadě střílet jako levák a u krátkého závěru mi vyhovuje, že ho přebiju bez nutnosti odlícení od tváře. Zkušenost se ZKK 6O1 243 win, se kterou jsem lovil od roku 2009.

Trochu mě zklamala dostupnost nábojů do Creedmooru, možná za to může i dnešní doba corony, Co mě trochu vydědilo, viděl jsem v jedné skupině na us foru několik roztrhlých nábojnic od našeho SB výrobce. Jejich nové náboje mají docela slušné parametry oproti podsypaným jiným šestapůlkám. Mám fmjbt a bojím se z toho vystřelit.

Tak jsem si chtěl udělat radost novou flintou a mám z toho teď akorát depresi.
22lr, 22 hornet, 222 rem, 243 win, 6,5x52r, 6,5x57, 6,5x55SE, 30-06, 6,5 Creedmoor
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od lovec »

Tých S&B Tactical 140gr. FMJBT vystrieľali viacerí moji začínajúci kolegovia tisíce a tisíce z najrôznejších zbraní. Zatiaľ som nepočul o jedinom probléme. Samozrejme, nepodarok sa môže vyskytnúť vždy, ale nejak extra by som to nedramatizoval. Človek sa to často dozvie, až keď otvorí záver a neveriacky pozerá, že čo sa odtiaľ vysypalo...
Takže smelo do toho, som zvedavý ako tie patróny pôjdu z 557.

Na margo loveckých nábojov sú väčšinou pozitívne referencie na Hornady Precision Hunter 143gr. a Sako so 120gr. Barnesom.
Naposledy upravil(a) lovec dne úte 26.1.2021, 10:08, celkem upraveno 1 x.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Patrik-30-06
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 310
Registrován: pon 16.6.2008, 12:09

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Patrik-30-06 »

Ty náboje Tactical mám na zaběhnutí hlavně a na zžití se zbraní. Mám objednané od Normy Bondstike extreme, tak snad dojsou. Dostupnost Hornady je momentálně nic moc.
22lr, 22 hornet, 222 rem, 243 win, 6,5x52r, 6,5x57, 6,5x55SE, 30-06, 6,5 Creedmoor
lovec 2
Nový návštěvník
Příspěvky: 8
Registrován: sob 11.12.2010, 22:11

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od lovec 2 »

Zdravím Pánové, co takový náboj 6mm Creedmoor. CIP je evidovaný od roku 2019.
Omlouvám se předem že to píši do tohoto vlákna. Díky
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Jen se zeptám. Zkoušel někdo do toho CM dávat těžké , válcové střely s půlkulatou hlavou? Něco podobného, co měl rád Karamojo Bell ve svém 6,5x54 MS. Všichni tam dávají LR spec, ale toto by mohlo fungovat v lesní , šoulací pušce, když to fungovalo v Africe. Vývrt na to snad stoupání má, krk je dlouhý? Prostřelilo by to "všechno" a pro některé by to mohlo být i tvrdší na "překážky"?
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Jiskra »

No já měl nejdřív jednu krabičku továrních nábojů Sako Deerhead 156 gr. Normální knedlík . Většinu jsem bohužel vystřílel při nastřelování puškohledu a nočŇáku :lol: . Jediný kus,který jsem s touto střelou ulovil byla stará laň (16+) která měla odhadem fakt metrák. Bylo to na ,,společné čekané" na Libavé. Takže poškození zvěřiny nevím. Rychlost to mělo 780 m/s měřeno radarem z mé 22" hlavně.Pak mi přišla výbavička a komponenty a od té doby přebíjím H 143gr ELD-X a FOX 139 gr. Pepo do lesa bych se toho určitě nebál . Rozhodně to bude šetrnější než ty ELD-X. Ty sice zabíjí spolehlivě a stop efekt je velmi dobrý,ale pokud to jde jinde něž přes žebra,bývá to dost katastrofa. Celkově za sebe musím říct,že ten 6,5 Creedmor zabíjí dobře a rozhodně né hůř,než třeba 308 Win,se kterou jsem v minulosti taky lovil.
Zjednodušeně ,od doby co mám lehkou pušku v 6,5 Creedmoor,moje těžší puška v 8x68S neopustila trezor. A to i když jsem šel na vysokou , nebo naháňku. Přiznávám,že s tou malou dírkou v laufu jsem se cítil na naháňkách dost měněcenný :roll: :lol: . Nicméně už velmi brzy na toto bude 375 Raptor,na který už máme úplně vše doma.
Ty knedlíky nebývají vůbec náročné na stoupání .
Odpovědět