6,5 Creedmoor

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od gawein »

Vzal jsem na záběh nové hlavně originální náboje Lapua mega 10,1g. Opakovaný nástřel 0,2-0,5 minuty. Pravda nebyla to standartní zbraň, ale byla lovecká. Většina lovů se stejně odehrává do 200m, tohle je kvalitní střelivo i lovecky vynikající střela.
Martinř
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: stř 02.6.2010, 15:13

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Martinř »

chci si koupit a vyzkoušet střely Barnes 127 GR LRX BT a na krabičce píší Twist 1:8 or Faster a já mám na své flintě twist 1:8,66 (Blaser R8), bude to v pohodě?
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Choochoo007 »

Na tohle ti asi tezko nekdo odpovi se zarukou, bude na tvem vyzkouseni. Muze byt i rozdil pri stejnem twistu, kdyz je to na hrane. Tady to muze byt stabilni a pocitam ze asi bude, ale muze byt horsi presnost a nebo i ta presnost nakonec bude OK. Problem muze byt dlouha vzdalenost a nizka rychlost. Strele prospeje vysoka rychlost, kdyz nemas stoupani.
Jinak je skoda, ze Blaser u relativne nove raze pouzil stoupani 220mm asi prevzate ze 100let stare 6,5x55SE. Tady je to trochu podceneni situace, kor pri dnesnich znalostech a pozadavcich strelcu a naboju s modernimi strelami s vysokym BC. A koukam, ze Blaser pouzil toto stoupani i pro 6,5x47Lapua, pritom obe raze dle CIP stoupani 200mm.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
martinhov
Častý návštěvník
Příspěvky: 58
Registrován: ned 24.1.2021, 23:14

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od martinhov »

Tak nevím, ale celá tato mánie kolem Creedmoor ráži mi připadá úsměvná. Celá šaškárna kolem Creedmoor je jen dobrý reklamní trik.
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od cobaj »

Co tim myslis?
M.
martinhov
Častý návštěvník
Příspěvky: 58
Registrován: ned 24.1.2021, 23:14

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od martinhov »

Myslím tím to že spousta střelců se bude hádat a tvrdit že je to super ráže a nic lepšího není, ale nezjistí si nic kolem a budou stále tvrdit že jsou to nej ráže.
haluziak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: čtv 24.3.2022, 7:47
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od haluziak »

Tak je to momentálně nej ráže pro běžný (možná univerzální) použití. Samozřejmě existují lepší variace střeliva pro specifické účely. Třeba asi nemá smysl střílet 6,5CM na lehké obrněné vozidlo (.50cal), nebo chlapa na 1,5km+ (338LM, .375 a .408 CheyTac) na to jsou lepší výmysly.
Beware of old men in profession where men die young.
martinhov
Častý návštěvník
Příspěvky: 58
Registrován: ned 24.1.2021, 23:14

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od martinhov »

Podle čeho tak soudíte? Chtěl bych vědět podle čeho jste vyhodnotil že je to nejlepší ráže.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Choochoo007 »

Spis by bylo dobré, když tou 6,5CM tak očividně pohrdáš, abys nám vysvětlil v čem je špatná, nebo běžná, tuctová a můžeš to doplnit svým doporučením lepšího 6,5mm náboje :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
haluziak
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 111
Registrován: čtv 24.3.2022, 7:47
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od haluziak »

My jsme se ale nepochopili :) Žádný náboj nikdy není nejlepší, vždy může být bud univerzální, nebo specifický.
Když budu chtít prostřelovat lehká obrněná vozidla tak si vezmu .50BMG Mk211 Raufoss a je na to super, ale existuje i 20mm API, který tu práci odvede asi líp. Druhá věc je že s ním asi nebudu střílet srnčí na 50m.

6,5CM těží z toho, že překonává "nejrozšířenější" náboj (velkého balistického výkonu) a to 308Win a to jak do přesnosti, tak do účinného dosahu (plošší balistika, lepší BC střel). Navíc má slušnou terminání balistiku a "nekope". Z toho vyplývá, že je výrazné univerzální.

To ovšem neznamená že není překonaný, dnes už se LR střílí náboji 6XC, 6,5PRC a mnohými jinými.

PS: Taky má 6,5CM stinnou stránku a tou je životnost hlavně (to samé ostatní našláplé šestky), sám teď vybírám kliku a uvažuju jestli životnost 3000 výstřelů nepřekonává výhody 6,5CM oproti .308 kde je životnost hlavně více než dvojnásobná.

PPS: Choochoo007 to asi pojal líp :-)
Beware of old men in profession where men die young.
martinhov
Častý návštěvník
Příspěvky: 58
Registrován: ned 24.1.2021, 23:14

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od martinhov »

Já jim nepohrdám. Naopak mám 6 a 6,5 velmi rád. Jen mě vadí bezmezná fanatizace těmito rážemi a opovrhování ostatními bez udání důvodu. A výkřiky spousty lidí že creedmoor je nejlepší mi prostě vadí. Tim netvrdím že je creedmoor špatný.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Byl bych velmi opatrný v tvrzení, že je je 6,5 CR přesnější než 308W. Název nestřílí, pořád je to o celkovém systému, tj. zbraň, montáž, optika, střelec atd.. 6,5Cr je náboj do papíru a byl vytvořen, aby to závodní střílení bylo "jednodušší". Že má poměrně dost energie, třeba oproti 22 Hornet, nebo 30-30 je pravda, ale nedělá z něho náboj pro LR lov velké zvěře; pokud si střelec nemyslím, že LR znamená střelbu na 250m; nebo náboj pro lov do extra těžkých podmínek. Nakonec i na US fórech, se dnes trochu z jeho zázračnosti ubírá. Asi to není moc super hledat 7-8 metrákového losa s ránou z 6,5CR s Match střelou, když neprojde lopatkou. Pokud se budeme bavit o monolitech, tak obecně "houba , nebo kytka, či jak se tomu různě říká" bude vždy menší z kalibru 6,5 než z 7,62 a tam se průměr počítá, vzhledem k specifickému chování monolitu v těle zvěře. Pokud se poptáte i prodejců, zavedených, kde se pušky více prodávají, tak vám řeknou, že dost nadšenců polevilo. Prostě v květnu na srnce super, na strniště taky super, ale těžší zabělená zvěř v kukuřici, řepce , už nic moc. A to je výhoda dnešní optoelektroniky. Pře 40lety s tlustým T v DDR optice 4x32, by nadšení bylo ještě menší. Pokud bych mě řešit loveckou universálnost včetně podmínky krátkého závěru, tak je na tom 308W vždy lépe, než 6,5CR. Nicméně, pokud miluješ, tak nemáš co řešit a zpravidla nevidíš, že jsou podstatně hezčí a lepší Mařenky v okolí.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Michal_123 »

Rád bych poznamenal, že pánové Martinhov a Haluziak zde na fóru zavádějí móresy a výkřiky, které by si mohli odpustit. Určitě máte na víc. Omlouvám se za OT, ale fakt mě to štve.
Martinř
Častý návštěvník
Příspěvky: 79
Registrován: stř 02.6.2010, 15:13

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Martinř »

vracím se k tomu Twistu: známý střílel ze stejné hlavně 120 gr. Barnes TSX BT aniž by řešil stoupání a pochvaloval si ty náboje, bylo to od Remingtonu - Hog Hammer. Tak snad budou chutnat i ty LRX!?
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Já bych ty hochy od Blasera moc nepodceňoval. Dají se najít videa, kde s 6,5x47 i 6,5 Cr střílí přesně a dost nad 1000 yardů, kdy hlaveň má twist 1:8,5". To je těch cca 220mm. Potíž je možná ve sportovním původu zbraní, kde se tak nějak monolit obecně nepředpokládal, alespoň u takto malých ráží. Monolit je záležitost specificky lovecká a do širšího loveckého světa trochu "politicky" tlačená, kdy přes jeho mnohé výhody, nemusí být pro všechny způsoby střelby absolutní top. Takže kritizovat výrobce zbraní za to, že náboj byl vyvíjen a normalizován pro olověné střely typu Scenat, HPBT, A max, Berger atd., a tedy vybavují vývrt předpokládaným standardem a nepočítají s extrémně dlouhými měděnými tužkami, je laciné.

Martinř , jaký je rozdíl v délce mezi těmi zmiňovanými střelami? Tam muže být jádro pudla. Případně je porovnej s 140 grejnovým olovem o Hornady.
Odpovědět