6,5 Creedmoor

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Myslivec Milda »

Ad. dalas – obchodujeme vzájemně už nějaký čas s fy. Strobl, takže nechat si sestavit potřebnou soupravu pro přebíjení 6,5 CM by snad neměl být problém. Když budu muset, tak to udělám. Věřím, že umí dobře poradit. Můj problém je v tom, že se mi do přebíjení zoufale nechce. Beru to až jako poslední možnost jak se dostat k použitelnému střelivu. Já fakt nechci přebíjet ve velkém stylu a chodit po střelnicích, nedejbože po závodech, páč mě to nebaví ani mi to nic neříká. Není to můj šálek čaje. Daleko raději bych požádal p. Jiskru, aby mi z nových komponentů udělal cca.100ks nábojů a měl bych nejméně na dva roky po starostech.

Ad. Jirik.fx - děkuji za Vaši nabídku a vděčně přijímám . Určitě budu potřebovat přinejmenším změřit úsťové rychlosti. Na Lazcích máte šikovné lidi, a určitě je čemu se naučit. Jenže já fakt nejsem typ kterého to přebíjení „chytlo“ a baví. Já jsem v první, druhé a třetí řadě myslivec-lovec. Představa, že když už bych si ze zoufalství koupil tu nejlepší dostupnou sestavu pro přebíjení, nové nábojnice, střely, zápalky a prach který není háklivý na okolní teplotu a musel bych pak navíc ještě dlouho laborovat co, kolik a jak nasypat a jak hluboko zastrčit střelu, aby to jaxi-taxi fungovalo, tak to mně děsí. To fakt neumím. Přebíjení je pěkný koníček pro ty, které to opravdu baví a to já teď nejsem. Chci si koupit dokonale fungující produkt a lovit. Taky se může stát, že v praxi zjistím, že ta ráže 6,5CM je jenom virtuální humbuk, a že realita je jiná a co pak budu dělat s tou přebíjecí soupravou ? Hlaveň bez problémů prodám a vrátím se k osvědčenému. To je oč tu běží.

Ad. rimar 77 – při pohledu do balistického programu Swarovski okamžitě zjistím, že střela cal. 6,5 CM – Horandy – GMX 120 grain. je monolit s mizerným BC1 koeficientem, který si ke střele s olověným jádrem ELD-X 143 grain ani nečichne. Tak proč s tím ztrácet čas ?

Ad. Pirek. Když jsi tady na LF napsal dne 30.1.2019, že sis koupil nový plastový Sauer 100 s tenoučkou hlavní v cal. 6,5 CM v Arms.cz ( ve dřevě tento nejlevnější S100 v tomto cal. neměli ) a tvrdíš, že s ním dva roky lovíš jeleny, tak mi ty počty k dnešnímu datu 9.3.2020 nějak nesedí. No a ulovit za rok 7 trofejových jelenů, to je fakt nářez. Můžeš sem hodit fotky jak nad svými 7.mi různými ulovenými jeleny stojíš se Sauer 100 ? Osobně lovím přes 30 roků, a na vysokou bych 6,5CM nikdy nepoužil. Na tu mám 8x68S a můj poslední jelen ze 17.12.2019 byl jedenáct roků starý dvanácterák, 183 CIC bodů, byl našoulaný a střelený na 250m a zůstal v ohni. Na dodávce bez hlavy a běhů vážil 180.kg. Za týden bude na přehlídce trofejí. Sibiřský los ( trofej 18,6 kg mi visí na zdi v kanceláři ), měl dobrých 6.metráků, střelený na podobnou vzdálenost a odešel z nástřelu max. 20m ! Žádná 6,5 ráže by to nedokázala ! Takže pohádky ovčí babičky fakt nemusím. 6,5CM předchází hodně dobrých referencí, ALE fyziku a její zákony nikdo a nic nezmění. Kromě střely ELD-X nemá žádná jiná takové parametry ( BC1=0,62 a E=1440J v 600m) a právě tohle to chci v praxi zkusit, jestli je to pravda nebo jsou to kecy v kleci. Kvůli tomu jsem si poskládal speciální pušku se skvělou optikou která by to měla zvládnout. Jen ty náboje mi chybí ! Tož tak.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od rimar77 »

MM protože ten mizerný monolit má velmi dobrou ranivost a spolehlivě projde i skrz těžké kostí a zajišťuje vždy spolehlivě průstřel. 130kg prase mi spolehlivě prostřelil páteř. Lebkou také projde vpohode. Těžší kusy i po komorové raně leží do 50m. Po zásahu přes plec či páteř většinou na místě nebo pár metrů. O srnčím a škodné se nebavím tam je to na místě max. velmi krátký odskok. Ne vždy je to o tom papíru a číslech Mildo. A v neposlední řadě pro mne plus nekontaminuji si zvěřinu olovem. Co je pravda u nové hlavně jsem s nimi měl vetší rozptyl ale pořád jsem se vešel do 1MOA a teď po poctivém záběhnutí hlavně jsem se dostal na 0,5MOA. Je také pravda že ne každá zbraň si s nimi rozumí je možné že třeba tvá by s nimi nedávala uspokojivý soustřel. Přesvědčovat tě určitě nebudu ani se s tebou hádat nemám to za potřebí ale na lov do 300m je GMX za mně a pár dalších lidí jedna z top. střel která díky vysoké penetraci a průbojnosti u kostí dává těmto malým rážím - 6,5 další možnosti.
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Jirik.fx »

Podobný výsledek jako ELD-X by se dal ještě udělat s AccuBond Long Range 142 gr. Teď se tyto střely chystám otestovat, ne že by mi ELD-X nestačili, ale jen tak ze zvědavosti jsem jich 200 koupil. Konstrukce střely mi připadá taková zajímavá. Vyšší cena asi není v tvém případě na závadu. Bohužel jejich tovární náboje nejsou tak našlápnuté jako Hornady, takže zase leda přebíjení.
Ještě doplním, že pokud se ti nechce čekat na náboje ani nakupovat výbavu, tak si můžeš na střelnici na Lazcích těch pár kousků přebít s mým vybavením a z mých komponentů pod "odborným dohledem". :D Když ti Jiskra prozradí laboraci, možná bude fungovat i v tvojí pušce, bez většího bádání. Což je asi nejrychlejší a nejefektivnější řešení.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od dalas »

Mildo, chápu. Mít to jako nutný zlo, to radši nic. Přebít si to pod odborným dohledem bude asi nejschůdnější cesta.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Josef Kuřitka »

No, za mě má MM palec nahoru, a to nejsem předseda jeho fan klubu!

K monolitům obecně. Potřebují cca 700m/s dopadovky, aby reálně fungovaly a nebyl to celoplášť. Sax píše cca 600m/s, ale jsou jiné, než obecné modely alá Barnes USA. Začal jsem s monolity lovit, začal jsem kusy rušit a následně bourat a časem k tomu třeba něco napíšu. Je trochu jiné ho s monolitem bácnout na 100m prase s termem do hlavy a jiné na 700m na komoru.
To, na zde v příspěvcích celkem běžně uváděných i 700m LR lovu s CR6,5 je pohoda, pravda nebude. I na 500m to bude trochu problém. Jasně, dá se trefit mozek, dá se střelit na páteř a rozbít mícha, ale je tam hodně ale, aby z toho nebyl úmorný a nejistý dosled. Lov není ležák na známé střelnici, kde mám odbouchaný stovky a tisíce ran. Spousta lidí se podívá na nějaké reklamní video a žije ve snách. To, že se u nás občas dál střelí nějaký kus srnčího, který vyleze za světla, či liška, která se trefí nebo odejde, neznamená, že je to ráže pro skutečný LR lov vysoké-těžké zvěře. Býval jsem zvyklý na laně 130kg vyvrženo a dospělé jeleny s váhou, jak píše Milda. Špičák z kuku na zrno 100kg , bez hlavy a běhů. O zabělené těžší černé nemá cenu mluvit. Za mě 6,5CM LR lov ve volnosti, v těžkém terénu , za vegetačního období KUKU, řepky atd. , je dobrý tak max. na srnčí, které má krátký pastevní cyklus a je za světla k dispozici pro podobné lehce ego honící experimenty. Podotýkám, že 200m není nic LR, jak na trefení a energie 6,5 stačí na běžnou zvěř, a 300m je trefu sranda, ale už se musí myslet nad tím, na co a kde. Nad 500m se v reálu láme chleba.

Mildo, kup si 100 SaB, vyčleň si dopoledne , zalapuj a vyzkoušej flintu pak poreferuj o Hornady! Zdar.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Jiskra »

Mám pocit,že já o voze a jiní o koze. K mým příspěvkům 6,5 Creedmoor.
Psal jsem :
Lovím DO 300m. Nevím kde bych lovil na 700m a i kdyby,vím jak je snadné trefit blbě.
150kg čuníky ani 200 kg jeleny nelovím. Lovím vysokou holou a lončáky max. Na tuto sortu zvěře mi ten Creedmoor zafungoval se střelou ELD-X dobře. Že je Creedmoor podobný 6,5x55 SE a podobným 6,5 je jasné asi všem. Že jsou nabušenější 6,5(7, .30 .338 atd) na ,,LR střelbu",je jasné také.
Pro mě je to fajn náboj do krátkého systému s docela dobrým výkonem,balistikou,přesností a nízkým zpětným rázem. Nic víc,nic míň. Víc k tomu bohužel nemám co dodat.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Josef Kuřitka »

TO: Jiskra, souhlas, ale ve vláknu jsou i takové příspěvky

No viděl jsem video kde klučina střelil prase na 700 m a jako v pohodě.
Mám pocit že si přebijí náboje a střelu měl eldx.
Už má střeleno pár desítek prasat a nestěžuje si.
Jeho druhá kulovnice už leží jenom v trezoru.

No jen jsem ve shodě s MM šetrně upozornil, že i když jsme malá republika , tak jsou rozdíly ve velikosti značné. Viz vysoká z hřebenů Krušných hor a jeleni z Podyjí, v podstatě Karpaťáci.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od rimar77 »

Josef Kuřitka ano viděl jsem také takové video a právě díky tomu že bylo na poli tak mohl snadno sledovat to jak odbíhá a když po 100m padne snadno ho pak sebere. Ale jsou terény kde i 30m je někdy u kus k nedohledání. Co pro mně u těchto malých ráží je v tomto směru blbé je že vetší kusy zásah neznačí a prostě vyrazí z nástřelu jakoby nic. Ano leží sice kus od nástřelu ale ta chvíle nejistoty když zmizí v křoví a člověk si přehrává v hlavě jestli to nepo…. a pak od nástřelu ke kusu barvení někdy velmi špatné a někdy vůbec . V tomhle směru byla super 9,3ka tam jsem zásah viděl, značení taky a barva bez problémů. Obecně teď při rušení musím počítat že bude barva v hrudní dutině. Ale výhody které zde uvedl Jiskra s těmi nelze než souhlasit a proto je momentálně již několik let krom naháněk 9,3 v trezoru.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od vava »

Na 700 m je jen několik málo střel, které ještě budou expandovat - asi nejmenší "expansní" rychlost uvádí Nosler u Accubondu LR a to 1300 ft/sec. Jinak se všechny střely (většina má expanzi okolo 1800 ft/s) budou chovat jako celoplášť. Ne, že by se s ním zabít nedalo, to jistě ne, ale je něco jako myslivecká etika zabíjet zvěř tak, aby zemřela co nejrychleji a netrpěla. Ale to jsem odbočil od 6,5 Creedmoor - už to tady psali Jiskra a další, je to náboj přesný, relativně menší zpětný ráz a vynikající balistika umožňují střelci dosahovat mnohem lepších výsledků na větší vzdálenosti - ale chce to i trenink.
Jenže střílet na vzdálenosti přes 500 m NA ZVĚŘ vyžaduje velký kus střeleckého umění, ale i loveckých zkušeností. Střela letí okolo půl vteřiny a i tahle malá chvilka stačí na malý pohyb, který vše může zkazit. Terč je něco úplně jiného.
Jo a jedna z praxe, kolega myslivec viděl srnce, sice dost daleko, ale usoudil, že je to nějakých 230-250m (bez dálkoměru), vzal druhého kolegy pušku se slovy "to je 270 - ta chodí rovně i daleko, dám to kousek nad srnce" a vystřelil. No našli srnce až za dva týdny asi 300 m od nástřelu. Později jsem tu vzdálenost střelce od srnce odměřil a vycházelo to na minimálně 270m. Takže tak.
Jenom tím chci říci, že nejdřív jdu na střelnici, a pokud budu s jistotou za všech podmínek a první ranou zasahovat tak teprve vystřelím na vzdálenost řádově o stovku metrů míň lovecky.
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Myslivec Milda »

Jirik.fx – jediný důvod proč jsem si poskládal pušku „ dalekostřelku/nikdynechybilku“ v 6,5CM je vyzkoušet v praxi jak funguje náboj HORNADY – precision hunter – se střelou ELD-X 143 grain a prachem superformance. NIC lepšího ( papírově ) jsem nikde nenašel. Zadání je – chci náboj který má i v 600.m dostatečnou rychlost, energii a precizi pro lov srnčí zvěře. Na tohle mi stačí 100.ks nábojů z jedné série. Když bude pravda to, co se deklaruje bude to fajn. Když ne, tak hlaveň půjde do světa a bude se hledat něco jiného, co splní zadání. I tohle je výhoda Blaser R8-Ultimate. Vyměním jenom nepotřebnou součást pušky. Už měsíc mám objednané a zaplacené náboje v Praze ve velkoobchodu a zatím nic nemám. Pokud se nedočkám do půlky dubna, pak Tě pěkně poprosím o vyrobení- nabití zkušební série s touto střelou. Podmínka je, aby měl náboj stejné rozměry jako ten tovární a stejnou úsťovou rychlost. Nevím jestli máš ten prach – superformance.

Tabulka k tomuto náboji je zde: https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/Bl ... DO800M.jpg

Ad.Jiskra - napsal jsi tady, cituji : … mé 6,5 Credmoorové raketky s nábojnicí Lapua a malou zápalkou mají V0 833 m/s E0 3215 J se 143 ELD-X střelou ………. To máš ještě V0 - o 10m/sec. rychlejší než fabrické náboje. Teď budu spekulovat, protože nevím, ale dám se rád poučit od těch co to opravdu ví, Když použiješ jiný prach a máš cca.stejnou úsťovou rychlost V0, jako fabrika, bude se střela chovat stejně ? Nebo bude jinak ztrácet rychlost a měnit trajektorii oproti fabrickému náboji ? Pokud je to stejné, a záleží jenom na V0 , pak by se měl Tvůj náboj chovat úplně stejně jako Hornady a pak má smysl si nechat nabít náboje pro lov a použít stejnou tabulku jako má balistický program Swarovski pro tovární náboj. Výsledky budou stejné. Je to tak nebo se mýlím ?
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Jiskra »

Upřímně řečeno,vůbec nevím ,jaké mají parametry fabrické náboje Hornady. Je mi to tak nějak fuk.
Přebíjím dlouho a ta svoboda je NENAHRADITELNÁ. Viď Jiříku fx :D .
Úplně zjednodušeně:
vyberu střelu která mne zajímá dle vlastností ( váham,BC,tvrdost,precize provedení,kvalita výrobce ,reference atd)
Vyberu vhodný prach. Pač není prach, jako prach :D . Nemám rád,když se někdo snaží za každou cenu do všech nábojů ,,naroubovat" jeden prach,protože ho má doma. Já se snažím používat do každé ráže prach,který je tam vhodný.Samozřejmě někdy je to BOJ , pač nežiji v USA a ne vše se dá u nás sehnat .Ale běžně se stává,že do několika druhů ráží dávám také jeden druh prachu,protože jsou velmi podobné a ten prach se tam prostě hodí.
Třeba 6,5x47L a 6,5 Creedmoor.
QL nemám. Ale mě to nevadí, neb mám bezva šikovného kamaráda s QL :lol: .
Používám kvalitní nábojnice. Většinou Lapua. Vydrží nejvíc. Mám dobré matrice .
Udělám třeba 6 navážek po 0,5 gr (to je váhová jednotka - 1gn= 0,0648 g ) a jdu s puškou na střelnici vyzkoušet rozptyl,poměřit radarem rychlosti a zjistit,jestli nejsem s tlakama někde přes limit.
Zásadně to střílím na 300m (naštěstí máme takovou střelnici :lol: ) protože dle mé zkušenosti,na 100m poznám akorát špatnou navážku.No a co funguje nejlíp,tak to nakonec přebíjím.
Takže MM , není to tak,že si sednu,nabiji Ti 100 ks patrónů a ono Ti to bude z Blasera trefovat úplně luxusně.
Prostě se to musí ,,vyladit" na konkrétní lauf.Takže to dá nějakou práci a trvá to nějaký čas.Blasery mají naštěstí dobré laufy ,to je pravda. Celá ta R8 je fajn. I když já ji nemám.
Doufám,že jsem to nenapsal jako Tatar a je to trochu srozumitelné , i když je to napsáno hodně zjednodušeně a trochu s legrací.

Zkušení přebíječi nechť prominou,pokud jsem na něco zapomněl,nebo ne úplně přesně uvedl. Není to návod na přebíjení,ale jen odpověď pro MM.
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Jirik.fx »

Doplním Jiskru, který je jedním z mých přebíjecích a střeleckých guru.
Při stejné rychlosti V0 se stejnou střelou bude trajektorie a ztráta rychlosti v závislosti na vzdálenosti naprosto stejná. Jediné co bude odlišné je rozptyl, který je závislý spíše na chování celé sestavy, na přechodové balistice. Na to abych vyhnal střelu z hlavně požadovanou rychlostí nepotřebuji stejný prach, ale prach který tuto rychlost umožní bez toho abych překročil tlaky, které jsou doporučené pro danou ráži. Ten rozptyl tě moc trápit nemusí, protože stejně nevíš jestli tovární střelivo bude z hlediska rozptylu perfektně fungovat v tvojí sestavě.
Jestli mám superperformance? Ne nemám a nemá ho asi nikdo z přebíječů. Prachy, které používají výrobci střeliva nejsou většinou dostupné pro přebíječe - neprodávají se a nikdo neví co je to za prach, pouze tušíme kterému z prodávaných prachů zhruba odpovídá.
Náboje bych ti nevyrobil, protože se to nesmí. Vyrobil by jsi si je sám pod odborným vedením po předchozím výběru komponent, opracováním nábojnic a činností s tím souvisejících, konče ověřením výsledku a výběrem té správné sestavy náboje pro danou pušku. U mě většinou tak 100 až 200 ran. :D
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Jiskra »

Hmmm napsal jsi to Jiříku líp :( .To psaní mi nejde. :roll:
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Jirik.fx »

Joo psaní by mi šlo a teoreticky jsem velmi zdatný, bohužel u toho to končí. :lol:
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od rimar77 »

Jiří.fx prach superformance ale v tabulkách zrovna je a prodává se tudíž. Je ale možné že do ČR se nedováží a tudíž zde k sehnání nebude.

https://www.reloader.cz/puskovy-strelny ... erformance

Váva ještě bych se podíval na střely Berger ty jsou pro LR vyloženě vyráběny
Odpovědět