6,5 Creedmoor

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Myslivec Milda »

Ad. rimar77 – od fy. BARNES zde mám krabičku monolitů se střelou TTSX.BT 120 grain. a druhou se střelou typu sierra – OTM.BT 140 grain. Když se na tyto náboje podívám do balistického programu SWAROVSKI

/ https://ballisticprograms.swarovskiopti ... figuration

tak vidím, že mi nesplňují zadání: mít balistický koeficient BC-G1 aspoň -- 0,6 a větší a dopadovou energii v 600m aspoň 1400 J . Nechci řešit náboj do 300m jak Ty uvádíš. Chci výkon, precizi a BC1 na vzdálenost 500m + . To je oč tu běží. Na těch 300 – 350 m už mám výbornou a osvědčenou v různých světadílech jednušku Blaser K-95 v cal. 30R Blaser. To samé platí o R8 v cal. 8x68S. Ale na těch 500 – 600m to už nestíhají. Nicméně děkuji za tvoje praktické poznatky, jsem za ně rád a budu si je pamatovat.

Ad. Jirik.fx - děkuji, ozvu se určitě . PS. Ale jste fakt dobří obchodníci. Pácnout na „omezený režim“ střelnice vstupné 500,- Kč/ hod tomu se říká tržní hospodářství.

Ad. Josef Kuřitka – je pravda, že nikdo nejsme dostatečně starý na to, abychom se nemohli něco přiučit. Když něco nevím, tak se přiznám že nevím a jsem rád, když se dozvím od těch co opravdu vědí. Neslyšel jsem o LAPOVÁNÍ hotové hlavně , ale slyšel jsem o ZABÍHÁNÍ nové hlavně. A to takhle: Z NOVÉ = panenské hlavně se „prý“ má třikrát vystřelit, pak vývrt hlavně dvakrát protáhnout hadříkem napuštěným v přípravku ROBLA-SOLO – MIL, pak vytřít hadříkem do sucha. A pak zase opakovat = tři výstřely a pucovat Roblou, vytřít do sucha, a zase tři rány, a zase pucovat Roblou….. Až se takto vystřílí cca. 40.ks nábojů, tak má být údajně hlaveň zaběhnutá. A rozptyl je prý o polovinu menší, než kdyby se hlaveň takto nezabíhala. Jestli je to pravda, tak to fakt nevím ! Nikdy jsem to nedělal a hlavně mám v pořádku. Možná že mne někdo = OPRAVDU věci znalý poučí. Já jsem maximálně po sezóně hlaveň napřed vyčistil klasicky a pak do ní nastříkal pěnu MILFOAM Forrest, po půlhodině jsem ji vyšúroval, pak namazal, do sucha vytřel a nechal v suchém trezoru do příští sezóny. Zde jsem a přispívám jenom proto, abych se něco užitečného dozvěděl nebo se podělil o svoje praktické zkušenosti. Takže žádné „fankluby“ od nikoho nepotřebuji a ni o to nestojím, protože to nic nemění na realitě jako takové. Navíc nonverbální komunikace mezi lidmi kteří se osobně neznají může být u různě vztahovačných osob zbytečně kontraproduktivní. Bavme se tedy k věci a povznesme se nad nesmyslné úvahy o ničem. Já nemám žádné ambice stát se sportovním střelcem. Jsem jen takový obyčejný, prostý amatérský myslivec/lovec který chce najít nejlepší možný komerční náboj pro svoji loveckou pušku podle svých představ. Když sám nevím jak na to , tak se zeptám. Jak prosté, že.

Ad. Jiskra – Vidím to s tím „lapováním“ úúúplně stejně . Jak je to s tím „Zabíháním“ a jeho smysluplností můžu jenom spekulovat, páč tak hodně a často jako sportovní střelci na profesionální úrovni nestřílím. Ta myslivost je fakt i o něčem jiném.

Ad.Pufr – Ty jsi fakt hotový polyglot, žijící encyklopedie v oblasti zbraní a optiky. U Tvých příspěvků sem–tam žasnu nad tím, co všechno mi v životě uniklo a jak jsem bez těchto informací dokázal žít. Takže více takových poučných informací.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od dalas »

Lapování a zabíhání je proces se stejným cílem ale provedený jinými prostředky. Kdo střílí 1-2 rány, pak vyčistí a dá do trezoru, může na tyto procedury zapomenout. Takto se ale nechová sportovní střelec, který potřebuje daleko větší série bez čistění. No a vystřílet takovouto sérii z nové hlavně je spojeno s rizikem jejího odrovnání pro špičkovou přesnost. Určitě jste si všimli, že na nové hlavni je otěr tombaku daleko větší než na hlavni po třeba 200 ranách. A o ten otěr jde.Ta silná vrstva tombaku může jinak precizní hlaveň trvale poškodit. Omluva za OT, ale považoval jsem za vhodné to tu upřesnit.
Mildo, na ty dálky kolem 600m (jsem přesvědčen, že nebudeš lovit něco jako kunu) budeš potřebovat měkkou střelu s výbornou balistikou něco jako Hornady ELD Match 147gr s G1=697. Je to sice terčová střela, ale měkká s dobrým rozkladem. Naopak na běžné vzdálenosti bych použil laboraci tvrdší střelou, ale tam je možností více, neb nejsou zase takové požadavky na balistiku.
To ELD je v podstatě A-max s jinou tepelně odolnější špičkou. Já A-max používám v .308 a i na větší dálky funguje excelentně.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od rimar77 »

Dalas a co Berger? Ten by na ty plánované dálky měl být dobrý? Je k tomu přece určen? A má tam výběr pro 6,5 dost slusnej v různých gramazich.
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od gawein »

A max a konstrukčně podobné střely mají větší potenciál k ranivosti než Berger kde to doháníš výkonem střeliva. U creedmoora nad 300 m je A max asi nejlepší volba.
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od LosYelenos »

Berger konkrétně ty hybridy jsou dost přesné a i proto je u mě berger jako výrobce střel na špici. Ale měl jsem i VLD huntig do 308 a ty mě opravdu účinkem v cíli nepřesvědčily. Přesností ano. Na lov a ještě long range s bergrem zapomeň. S hornady 140gn+ neuděláš chybu.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od dalas »

Souhlas s příspěvky nad tímto. Co do přesnosti je Berger OK, ale na ty větší dálky potřebuje odpor, a to u srnčí, na kterou se Milda zejména šteluje, bude trochu problém. Na druhé straně, pokud bude akceptovat nějaký dosled, by to mohla být taky volba. S Bergrama VLD 168 gr mám s .308 Win uloveno pár kousků srnčí zvěře. Laborace kolem 800m/s a v ohni ani kus. Na druhou stranu odskok tak do 30m a poškození minimální. Je ale pravda, že jsem střílel zadní komoru. Jedno srnče po vyvržení 4kg jsem mordoval na 4 rány s Bergrem. Dodnes se mu v duchu omlouvám. Naopak s A-max na obdobné vzdálenosti naprostý "zhasínač". Je to ale třeba brát s rezervou, neb .308 se může i při stejném typu střely chovat trochu jinak jak 6,5mm
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Myslivec Milda »

Ad. dalas -- takže u NOVÉ= panenské hlavně, v cal. 6,5 creedmoor, když je požadovaná perfektní precize a dlouhá životnost, je potřeba udělat tento záběh. Jak jsem zde výše napsal: tři rány, pak na silonový kartáček na tyčce nakapat přípravek ROBLA SOLO-MIL, několikrát protáhnout hlaveň, pak vytřít do sucha , zase tři rány a opakovat… Je prý potřeba vystřelit takto aspoň 40.nábojů. Tímto procesem bude hlaveň tzv. „zaběhnutá“ na celou její životnost a prý se tím i značně zlepší precize. Jestli jsem tuto dobrou radu pochopil správně, tak tenhle cirkus slouží k tomu, aby záběhově vystřelené střely ohladily/obrousily nějaké ty nerovnosti ve vývrtu, podobně jako když se jemným smirkovým papírem doleští dřevo. Ta Robla by měla rozpustit tombak/mosaz z vystřelené střely a taky spaliny-popel po prachu. Po těch 40ti výstřelech by měla být hlaveň definitivně hladká jako dětská prdelka, a už by se nikdy ve vývrtu neměl usazovat tombak/měď/ mosaz z povrchu střely, která „letí“ ven z hlavně. Když bych tohle neudělal, pak hrozí to, že nějaká další střela utrhne usazený tombak i s kouskem vývrtu a puška už nikdy nebude přesná s perfektní precizí. Já jsem takto pochopil vysvětlení tohoto "zabíhání" . Je to opravdu tak ? Nebo ještě trochu jinak ?
Ano, celou TUTO sestavu :
https://myslivecmilda.rajce.idnes.cz/Bl ... _E4487.jpg
jsem pořídil podle svého nejlepšího přesvědčení primárně pro lov srnčí zvěře, se záměrem správně a spolehlivě lovit a nedělat u toho zbytečný "kravál". Samozřejmě když nebude pršet a nebo foukat vítr. Netušil jsem ovšem, že bude takový problém se střelivem a tím ostatním okolo = ( zabíhání ). Děkuji všem kteří mě poučili o tom co jsem neznal, páč mě to tak nějak nezajímalo. Asi jsem měl štěstí, že žádná z hlavní Blaser mi nedělala žádné problémy . No a třeba to pomůže i některým návštěvníkům kteří si pořídí novou pušku a budou chtít úspěšně lovit, že.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od dalas »

Pochopil jsi to přesně. Jen tam asi nehrozí utržení nějakého materiálu hlavně. Spíše tam jde o nějaké lokální nadměrné tlaky, které mohou lehce vymáčknout v hlavni prohlubeň, případně způsobit tlakové špičky. Hodně záleží na technologii výroby hlavně. U zbraně, jako je Blaser R8 bych to neponechával náhodě, i když je tu předpoklad kvalitního vývrtu. Určitě záběhem zbrani neublížíš. Můžeš ji jen pomoci. Ono těch 600m není zrovna málo, minimálně 2x300. A kolik lovců loví na 300? :D Sportovní střelci, kteří požadují od své drahé custom hlavně maximum tyto rituály běžně absolvují. Ví proč.
Jinak ten Tvůj Blaser vypadá dost jedovatě. :D A ještě má svůj kobereček. Jestli nebude trefovat, tak je Tvá pověst výborného střelce v háji.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od LosYelenos »

To dalas: já měl myslím 185gn ty VLD do 308 a přesně jak píšeš, v ohni nezústalo nic (krom zásahu přes páteř, ale to není o střele).
A-max nebo ELD-match vyžaduje nižší dopadovou rychlost, jinak je to šrotovačka stejně jako sie TMK, takže 300m+ jedině výhodou.
K tomu záběhu hlavně u blasera nevím... uškodit by to nemělo, ale mají kvalitní hlavně, které jsou nitridované tzn tvrdé jako kráva a je otázka, jaký to bude mít "účinek".
Kolik lovců loví na 300? Teoreticky hodně... prakticky tak možná každý 30. z nich.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od pufr »

Nedávno jsem se zabýval jednou havarovanou hlavní Blaser R8. Ráže 308Win., překážka ve vývrtu až u ústí. Hlaveň se "rozlouskla" naprosto předpisově, jako když loupete banán, čtyři cca 35 cm dlouhé cípy byly ohnuté směrem vzad. Byla tam i malá plastická deformace - výduť. Východiska trhlin byly právě v oblasti výdutě, u hran polí vývrtu hlavně (hlaveň nebyla kanelovaná). Havárie naprosto vzorová, žádná část hlavně se neuvolnila (vyjma plastových miřidel). Střelec byl nezraněn - pomíjím psychickou újmu.

Proč to ale píšu. Vývrt hlavně, dobře viditelný na těch roztržených cípech, byl perfektně černý, dokonce jakoby sklovitě, sytě černě lesklý. Jen na hranách polí a ve středu drážek byly zřetelné lehce našedlé linie otřené průchodem střely (ze zbraně podle majitele vystřeleno cca 20 ran).
Popravdě zatím jsem nepátral, jak Blaser v současné době vývrty ošetřuje, nebylo to ani zadání práce, ale je pravda, že ty hlavně nereznou, vně ani ve vývrtu (možná bude Lovec či někdo jiný vědět víc ...).
Trochu mi to připomenulo "Sauerovský" Ilaflon - PTFE povrch s fyzikální vazbou - čili něco, co může být velmi odolné proti otěru, ale rozhodně ne tak odolné, aby to "navěky" vydrželo i na namáhaných plochách vývrtu hlavně. Ale může tam být samosebou i chemická vazba - jakási forma nitridace apod.

Podstata záběhu takto ošetřeného vývrtu hlavně je dosáhnout takového stavu, který bude trvalý po co nejdelší dobu. Původní povrch z výroby mívá většinou lepší kluzné vlastnosti. V místě kontaktu se střelami (hrany polí, střed drážky) se ale "černý povrch" během cca 50 - 100 ran setře. Pokud odstraňujeme otěry mědi/tombaku, "jedou" pak střely po pěkně vyhlazeném povrchu, ale už ocelovém. Průtlačný odpor v náběhu do vývrtu i následný třecí odpor jsou trochu jiné než na začátku záběhu a maličko jiný je i celý vývin rány/vnitřní balistika.

Takže pokud někdo skutečně nepočítá jen a pouze s 10 až 20 ranami za sezonu, vyplatí se na začátku dát těch několik desítek ran s pravidelným čištěním.
Pro handloadingové piplání přesného náboje pro danou konkrétní zbraň - na LR Shooting - se to ale vyplatí naprosto bez debat :!:
(nakonec i ty nábojnice optimalizované prvním vystřelením přímo pro danou konkrétní nábojovou komoru se musí nějak "vyrobit" :) )
Pufr
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Jirik.fx »

Já osobně to tak dělám u každé hlavně, akorát u toho nepoužívám Roblu.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Mauser M 03, hlaveň - technologie Blaser. Otěr jak sviňa. Když jsem se podíval ho hlavně, tak viditelné pruhu. Vnitřek hlavně černý, krásně to bylo vidět. Tvrdě se zabíhalo a odměďovalo. Nový R 8 s monolity od Normy - Ecostrike, řekl bych, že si to začíná sedat po cca 30ti ranách. Jsem zvyklý čistit. Pokud mě držela kulovnice, tak jsem bral stolici na čištění a čistilo se po 20 ranách nebo se čistilo, odmašťovalo a trénovalo na první LR ránu. Kde jsou ty časy, že jsem byl na střelnici celý den?
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od gawein »

U Blaseru je ta vnější povrchová vrstva tvrdá i nějakou tu desetinku do hloubky. To co je uvnitř je spíš sekundární efekt při výrobě vnějšího povrchu, ale určitě není tak tvrdý jako ten venkovní.

Pufře jaký byl osud té roztržené hlavně? Byl by to hezký kousek do sbírky. Byl jsem u jednoho ''roztržení'' brokovnice taky jak podle učebnice. Majitel psychickou újmu neutrpěl dokonce pokračoval v úspěšné palbě. Omlouvám se za OT.
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od tonny »

Možná by neškodilo z toho OT udělat vlastní téma, zasloužilo by si to.

Osobně každou novou kulovnici také zabíhám čištěním. První rány čistím po každém výstřelu, další podle zabarvení hadříku s Robla SoloMIL. Počet nábojů asi 30+.

Jinak pořád čekám na objednanou 6,5 Creedmoor v T/C od 11/2018. Zprvu problémy se změnou vlastníka SW, nyní už čeká po tormentaci v Belgii na uvolnění pandemie.
bonecrusherx55
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 407
Registrován: sob 27.11.2010, 12:33

Re: 6,5 Creedmoor

Příspěvek od bonecrusherx55 »

Blaser pouziva plazmovu nitridaciu, to je forma povrchovej upravy, nie je nitridovany vyvrt ani komora. Ja mam dusikovo nitridovanu hlaven, zakazkovu a mam nitridovany aj vyvrt a komoru, cize ked teraz by som chcel upravit komoru, tak to ani nepojde, je to tvrde jak hovado. Skusal som nitridovanu hlaven po povrchu prejst pilnikom a ten po hlavni sklzal, ako po skle. Nespravil ani skrabanec. Hlaven mi nitridovali na slovensku.
ZKM 456 22 lr, weatherby mark V 6,5 creedmoor, cz 550 magnum 375H&H, cz 550 custom 338-lapua-magnum, cz 550 custom 300 win mag, cz 527 lux 22 hornet
Odpovědět