6XC - jaký monolit?

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

6XC - jaký monolit?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Tak jsem koukal po novém ukazovátku, spíše hlavni do R8 a ta 6XC mě zaujala. Nicméně jsem zjistil, že došlo k jejímu stažení, pokud to tak lze nazvat. Není úplně shodná s 243. Údajně má střela přesných 6mm. To asi nevadí klasických olověných střely, ale u monolitů to působí problémy. Někde u LM jsem četl, že dokonce dělá střely na zakázku, běžné monolity střely z toho nechodí? Ani jsem moc nenarazil na hunting videa s Barnesem LRX atd.. Máte Nějakou zkušenost s touto ráží? Vzhledem k tomu, že monolity budou součástí zeleného údělu, tak proto se ptám.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od Jiskra »

To jsem nepochopil co píšeš. Která střela má 6mm a proč ?
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Lutz Moeller uvádí, že rozměr např. pro 6BR nebo 243W 6.02 a 6.17 mm 243 Win se šesti plochými poli 0.75 mm.
6xc 6.00 mm a tahový průměr 6.20 mm s pouze čtyřmi výškami polí 0.1 mm. Viz 6 mm XC panel.

vysloveně uvádí, že 6mm se nerovná 6xc!

https://lutzmoeller.net/1/6-mm/6XC.php

Myslím, že i na stránkách Normy jsem o tom něco našel. Zkusím to dohledat. Díky za informace
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Ještě jsem našel toto.

https://www.all4shooters.com/en/shootin ... mmunition/

Fakt ti Němci psali, že s klasickým 6mm LM monolitem to nechodilo a nějaká videa s Barnesem jsem moc neviděl.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od Michal_123 »

Co Tě zaujalo na této ráži?
6XC (možná nesprávně) považuji vyloženě za terčový náboj.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Přesnost, není to hovadská 6,5mm, prostě flinta na lišky na fraj plac a má lepší stoupání než 243W. Mohlo by to dobře točit i ty delší monolity. Pro lov je silnější, než 6BR. Jednoduchá výměna hlavně v R8 a příběh. Ten 6,5CM má kde kdo a 6mm Dasher Blaser zatím nedělá.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od Jiskra »

Takže,vyloženě terčový náboj to není. Už se na to dělají jak lovecké náboje (Norma) a Blaser komoruje hlavně. CIP říká 6,00 v polích,6,20 v drážkách. Kamarád má Blasera v 6 XC a střely klasické konstrukce (ne monolity) třeba Hornady ELD-X 103gr to střílí dost přesně. Na to že je to lovecká tenká tyčka,tak na 300 m se pohybuje někde kolem 5+cm 3rany. Záleží , jak se mu střelecky daří.
Dělal jsem několik loveckých i závodních hlavní komorovaných 6XC(Bartleiny,Kriegery,Bruxe). Přebíjený náboj má rychlost někde kolem 940-950 m/s z 30" laufu. Dá se zhruba vypočítat rychlost u kratších hlavní -3 m/s na 1 cm laufu. Mu to z Blaserácké hlavně dlouhé 520 mm chodí někde kolem 880 m/s.Twisty buď 8,nebo 7,5". Záleží co se bude dávat za střely.
Monolity jak fungují nevím, To se přiznám bez mučení
gawein
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 179
Registrován: stř 03.12.2008, 0:20

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od gawein »

Na 6XC je skutečně maličko jiný vývrt hlavně, ale dá se použít i klasický 6mm/243 vývrt bez vlivu na přesnost. Z originálního vývrtu bude mít možná trochu vyšší rychlost.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od pufr »

Tady je otázka, jestli všechny hlavně 6XC budou podle té CIP specifikace, která se o chlup liší od jiných .243/.244 hlavní - mluvím o rozměrech v drážkách a polích, ne o stoupání - to by výrobce mohl dodržet.

6,5x55 a 6,5x57 se "normovými" rozměry taky liší, ale "hlavňovina" se používá stejná - obdobně u "sedmiček" US a evropské provenience ...

Škoda, že Lutz Möller nebo ten zákazník neuvádí přímo značku zbraní/hlavní v ráži 6XC, u kterých ty "klasické" 6 mm střely tak "nechodily" :?

Jiskra a Gawein mě předběhli ... :)
Pufr
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Právě to mě zajímá, zda jsou hlavně od Blasru v obvyklém tj. originálním CIP rozměru ;asi určitě jo, jsou to Němci a to jsou pořádní; nebo to je jen normální 243W vývrt s jiným stoupání, když to tak laicky řeknu? Rozumím tomu, že klasické střely 243/6mm to zřejmě koušou CIP vývrty bez problémů, ale fakt mě zajímají ty monolity. Důvody jsou jasné. U běžných monolitů výrobců jsem nenarazil na střelu 6XC a ve vyhledavačích právě na první dobrou moc nevypadne, v podstatě skoro nic. Ten LM to popisuje, jako by to obvyklé pravidlo, prostě když chceš výsledek, tak spešl monolit 6XC. Koupit lauf a čekat, že se složím s dalšími na várku od LM, tak to je už hodně custom.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Jinak pokud je půl MOA z 52 loveckého laufu na 300m a Blaser pažby, s rychlostí 880m/s a střelou 6,7g, tak tam je lovecký potenciál rozhodně větší, než u 243W.
Díky všem za odpovědi, zkouším pátrat dál.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od Jiskra »

Jestli na to nezapomenu,tak Ti zítra ten vývrt u Blasera v práci změřím.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od Michal_123 »

Jiskra: to, že se dělají lovecké náboje ve zmíněné ráži samozřejmě vím.
Zajímalo mě to hlavně z důvodu kombinace s monolitickou střelou.
Protože tu ráži do terče a na lišky chápu. Ovšem monolit mám osobně spojený s konzumovatelnou zvěří, a to zejména spárkatou. Navíc třeba 243 Win má větší energii cca o 15%... ale přesnost samozřejmě takovou nemá.
Odpověď jsem obdržel, je to o osobních preferencích nehovadských ráží a zeleném údělu :lol:
De gustibus non est disputandum.
BigBore
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 07.12.2017, 9:26

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od BigBore »

Pozri si na YT kanal THLR.NO tam chlapik striela a lovi so 6XC v Blaser a ma tam plno videii mozno sa nieco dozvies co ta zaujima.
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: 6XC - jaký monolit?

Příspěvek od Jiskra »

Josef Kuřitka- tak originál 6 XC Blaser hlaveň má rozměry dle CIP. 6,00/6,20 . Změřil jsem Ti to.
Odpovědět