Úzký krček nábojové komory

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Úzký krček nábojové komory

Příspěvek od Michal_123 »

Citron: Ano, nábojnice se celoformátem prodlouží jak píše Pufr, proto se nábojnice zpravidla zkracují až po zformátování.

Pufr: tohle jsem nepochopil ani po několikerém pozorném čtení celého příspěvku.
Můžeš mi prosím vysvětlit, co jsi myslel?
pufr píše: ned 01.11.2020, 23:14 Někdy po opakovaném použití nábojnice i s takovým návalkem uvnitř na bázi krčku, který pak po rozepření vsazenou střelou zlobí v užších komorách.

Obrobení té "nefunkční" části expanzního trnu Lee je někdy hrozné - někdy možná i té funkční :)
Přesunuto z "Přebíjení".
Pufr
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Úzký krček nábojové komory

Příspěvek od pufr »

Tak to buď rád, neb to znamená, že ses nepotkal s úskalími úzké / přesné komory :)

Teorie říká, že proud plynů a hořících částic z nábojnice při výstřelu naráží do zúžení lahvovité nábojnice a nejen eroduje ale i tlakem posune část materiálu směrem ke krčku. Objem posunutého materiálu nepochybně souvisí i s výrobním provedením nábojnice v místě přechodu dosedacího kuželu do krčku. Někdy je tam po vystružení krčku při výrobě zevnitř hrana, kterou "ohnout" směrem k vývrtu nedá plynům moc práce. A tak se stane, že stěna krčku je v tomto místě - cca 0,5 mm nad dosedacím kuželem o nějakou desetinu mm silnější.
Pokud pak nabiješ krátkou střelu, která je usazená jen v krčku a nedosahuje až do popisovaných míst - báze krčku. Stane se, že silou závěru přemůžeš pružnost / pevnost nábojnice a závěr zavřeš. Pokud ale nabiješ dlouhou střelu, která krček na bázi ještě o nějakých pět setin mm roztáhne a výrazně zpevní, pak už náboj nenabiješ resp. nezavřeš závěr (záleží i na konstrukci závěru - jak velký tlak je schopen na dno náboje vyvinout + při tomto vysvětlení pominu možný vliv tohohle "klínování" střely na vnitřní balistiku ...).
Pak nezbývá než krček stružítkem zvenku nebo výstružníkem zevnitř vystružit. Anglicky se tomu návalku v bazi krčku říká většinou "donut". tady pár odkazů / obrázků:
https://www.google.com/search?q=case+ne ... -yshFheqUM

A jeden obrázek krčku vystřelené nábojnice s návalkem vystruženým výstružníkem zevnitř:

Case_neck_Donut.jpg
Case_neck_Donut.jpg (11.97 KiB) Zobrazeno 1969 x

Ale, jak říkám, kdo má komoru třeba z ČZUB s více než "běžnými" vůlemi v krčku, nepotká tenhle problém třeba vůbec nikdy ... :?
Pokud se teda nebude pokoušet udělat nábojnice ráže 7x57 z nábojnic ráže 8x57. Neb ta "sedmička" má delší krček a tak se ten "donut" z mateřské osmičky posune pěkně do stěny krčku a ještě se kalibrací na menší ráži zvětší jeho tloušťka - obvykle pak ani do "běžné" - volné komory nejde významná část nábojů nabít ... :x
Pufr
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Úzký krček nábojové komory

Příspěvek od Michal_123 »

Pufr:
Jal jsem se tenhle "donut" fenomén v rychlosti studovat a pochopil jsem, že se často řeší při formování nábojnic z jednoho kalibru na jiný. A vždy jsou to lidé, kteří mají potuchy co je to neck turning a vůbec dokáží jev zaregistrovat.
Což je logické, protože to jsou ti přebíječi, kteří prostě řeší všechno, co řešit ku prospěchu výsledku lze.

Fakt mě ale zajímá následující:
Už se Vám někdy někomu osobně stalo, že by náboj, zejména nepřeformovaný z jednoho kalibru na druhý nešel kvůli "donutu" do komory tak, jak jsi to popsal?
České dlouhé zbraně kromě malorážek nemám a přebíjím a střílím docela dost, ale ještě se mi to nestalo a ani jsem o tom neslyšel.
Ale už jsem slyšel spoustu městských legend o těsných komorách (a to fakt nemyslím na Tebe :!: ) a ve finále si dotyčný zpravidla neuměl nastavit formátovací matrici.
Proto se ptám na osobní zkušenost zdejších zkušených přebíječů a zároveň majitelů úzkých komor, nikoliv "přečteno na webu".
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Úzký krček nábojové komory

Příspěvek od pufr »

Michal_123 píše: pon 02.11.2020, 16:45 Ale už jsem slyšel spoustu městských legend o těsných komorách (a to fakt nemyslím na Tebe :!: ) a ve finále si dotyčný zpravidla neuměl nastavit formátovací matrici.
To je spolus těmi dalšími poznámkami skoro výzva k Flame :) :D
Ještě, že se s těmi úzkými komorami nestřílí v "Pražské kavárně" :lol:

Celkem často něco na netu hledám a tak vím, kolik to dá někdy práce, najít vhodný obrázek nebo text. Opravdu si Michale myslíš, že by se ty výsledky na výše uvedený dotaz - včetně různě komentovaných obrázků tak "sypaly", kdyby se řešení takového "problémku" nemuselo celkem často někomu vysvětlovat??
Trochu mi to připomíná ten starý vtip o farmáři (rozuměj mudrlantovi odkudsi z vysočiny :) ), který stojí před žirafou a říká: "Takové zvíře nemůže existovat." :) Moje praxe s řešením tohohle návalku v krčku a problému - "nenabiju náboj do své drahé přesné pušky" - je mimo jiné z tohohle fóra :)

Nahoře mimo jiné píšu: "Objem posunutého materiálu nepochybně souvisí i s výrobním provedením nábojnice v místě přechodu dosedacího kuželu do krčku." Ty tomu asi opět nebudeš věřit, ale finálních dimenzí krčku nábojnice se v tovární výrobě dosahuje několika různými způsoby, které mají výhody i nevýhody. Jinými slovy, i pokud máš celkem úzkou komoru, tak s některými nábojnicemi se ti žádný návalek do krčku neudělá ... :?

Osobně vím ze sériově vyrobených zbraní o třech puškách Blaser s velmi úzkou komorou, kde bylo při handloadingu nábojů potřeba - mimo jiné - vyřešit návalek materiálu v krčku.
Jedna R93 cca z roku 1995 v ráži tuším 300WM (už je to dlouho - možná to byla spíš 300 Weath.M.), tam byl krček komory tak udělaný, že do vystřelené nábojnice šla střela zasunout leda opět v lisu, zbraň střílela báječně, s Magnaportem to bylo horší na uši ...
Jednu K95 myslím v 6,5x65R jsem řešil zde s přispěvatelem tohoto fóra.
Třetí je moje vlastní K95 v 270 Win, kde lze po prvním vystřelení do nábojnice RWS bez úprav nabít náboj se střelou vsazenou výš, nad bazí krčku (lehkou střelou), ale pokud nabiješ dlouhou střelu dosahující až do baze krčku, už závěr nezavřeš.
Vše už jsme ve zdejších nekonečných vláknech řešili :)
Pomíjím terčové speciály nebo zbraně udělané "na přání" s úzkou komorou a aktuální zkušenosti F-class střelců - tam se za posleddních cca deset let taky požadavky na nábojové komory i způsob přípravy nábojnic změnily - a nebylo to jednoduše ve směru dalšího "zužování." :? (informace přímo od dvou střelců evropské úrovně - nikoli z městských legend :) )

Taky je dobré si v téhle souvislosti uvědomit, že rozměry nábojových komor spotřebních zbraní jsou knowhow výrobce, který se poučil nejen z vlastního vývoje ale i z různých epizod se zákazníky - viz Möllerovy stránky: "Koupil jsem 60 značkových nábojů 30-06 a z toho dvacet nenabiju do zbraně." Rozhodně to není - "jednoduše vezmu CIP výkres (BTW pro výrobu výstružníku celkem nešikovně okótovaný) a rozjedu výrobu ..." :?
Pufr
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Úzký krček nábojové komory

Příspěvek od Michal_123 »

Pufr:
Flame to alespoň z mé strany není :!: , fakt mě to zajímá a jsem rád za fundovanou odpověď.

Ptal jsem se proto, že obrázky se sypou, ale alepoň to co jsem z výsledku vyhledávání četl, dotyční řešili kvůli reformingu (jako jeho následek), nebo obecně kvůli uniformitě nábojnic. Ani v jednom případě (a neprolezl jsem celý internet) jsem nenalezl, že by si někdo na problémy s komorou stěžoval. Asi jsem zadal do Google špatná klíčová slova.
Za potvrzení toho, že následek "donutu" může být problém s nabitím náboje do úzké komory děkuji.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Úzký krček nábojové komory

Příspěvek od pufr »

Při tváření z jiné mateřské nábojnice - typicky skoro cokoli z prastaré "rodiny" .360 z nábojnice 9,3x72R , rodiny 11,15xXXR LK Express z mateřské 9,3x74R nebo v současné době "těžba" nbc 300 AAc z dostupných surovin je problém v dimenzích skoro celé "horní půlky" mateřské nábojnice, ne jen o nějakém setinovém návalku v bazi krčku ... :?

S Flame to byl vtip a jsem rád, že tak odpovídáš! Ale je to myslím už podruhé, co někdo vytáhl nějaký méně obvyklý problém a u Michala měl hned "špatně nastavený vercajk", se nediv, že začínáš být populární :? :)
Pufr
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Úzký krček nábojové komory

Příspěvek od Michal_123 »

pufr píše: úte 03.11.2020, 12:32 S Flame to byl vtip a jsem rád, že tak odpovídáš! Ale je to myslím už podruhé, co někdo vytáhl nějaký méně obvyklý problém a u Michala měl hned "špatně nastavený vercajk", se nediv, že začínáš být populární :? :)
Když si přečteš pozorně můj příspěvek, tak jsem nikoho z ničeho neobvinil, naopak argumentuji věcně a nikoliv ad hominem. :!:
Prostě jsem se zeptal, zda je problém osobně potvrzený, nebo vyčtený.
A to s městskými legendami o úzkých komorách, je prostě fakt, se kterým se setkávám dost často u lidí, kteří neumí nastavit matrice.
Odpovědět