"Sedmičkové" hlavně a střely 7,21 a 7,25 mm

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

"Sedmičkové" hlavně a střely 7,21 a 7,25 mm

Příspěvek od palkopal »

Uvažuji o přebíjení střelami Fox v ráži 7/64.
Ale čtu, střela 7 mm (.284) - https://cs.strobl.cz/monolitick-loveck- ... st-145grs/.
Podle kalkulačky .284 palce je 7,21 mm, přitom podle CIP ráže 7 mm vyžaduje střely 7,25 mm (vývrt hlavně 6,98 a 7,24 mm, pole a drážka). Např. ráže .284 Win podle CIP vývrt hlavně 7,00 a 7,19 mm, střela 7,21 mm.
Víte někdo skutečný průměr střel Fox 7 mm (.284) - je to 7,25 mm nebo 7,21 mm?
Na foru https://www.loveckeforum.info/viewtopic.php?f=6&t=3935 jsou uváděny rozdílné zkušenosti se střelami Hornady GMX, zrovna u 7/64 žádné velké nadšení. Nebude problém v tom, že by americké deklarované 7 mm (.284) neodpovídalo evropskému 7,25 mm?

Přesunuto z tématu "Homogenní střely". Pufr
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

"Sedmičkové" hlavně a střely 7,21 a 7,25 mm

Příspěvek od pufr »

Ano. Nebudu to teď detailně hledat, ale už jsme zde nejednou v nekonečných vláknech řešili "americké" sedmičky s vodící částí 7,21 mm a některé "zbývající" evropské s průměrem 7,25 mm.

"Fox" vypadají spíš na užší rozměr
https://www.foxbullets.eu/fox-classic-h ... 7mm-145gr/

Někdy to významný vliv na precizi má, někdy ne - nejlépe vyzkoušet :?
Z mé opotřebené "Zky" v 7x57 pobije měkká Vlašimská 9gramovka Vulkany i Hornady RN ...

Obecně je z našeho pohledu "špatně", že ten závazný rozměr evropských vývrtů hlavní je ten větší. Protože pro výrobce střel je samozřejmě největší kořistí zámořský trh. "Moderní" 7 mm komerčně úspěšné ráže vznikly taky v zámoří ... a tak se i NORMě a jiným tradičním exportérům střeliva jednoznačně víc vyplatí respektovat SAAMI rozměr ...

Možná proto má 7 mm Blaser Magnum projektovaný ve Švédsku rozměr drážek vývrtu 7,21 mm :?
Obdobně i novější německé, italské a jiné "sedmičky" obsažené v CIP.

Ono, pokud se do těch tabulek C.I.P. podíváš, tak ani "pětšestky" natožpak "šestapůlky" - myšleno ty "větší" evropské - nejsou na setinu stejné ... V "tříčárkovkách" vzato od Švýcara přes Kraga a Špringfílda až po Mosina je historický nepořádek vyřešený taky jen částečně ... :?
Pufr
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: "Sedmičkové" hlavně a střely 7,21 a 7,25 mm

Příspěvek od palkopal »

Díky za odpověď.
Když pročítám CIPové údaje https://bobp.cip-bobp.org/en/tdcc_public dalších ráží, tak si myslím, že střely Fox budou mít průměr 7,23 mm, pro hlavně sedmičkových ráží "záoceánského" střihu. Bohužel do mé hlavně staré evropské 7x64 ty dvě setinky chybí. Možná by to nic neznamenalo, možná by se nakonec našel prach a navážka na dobrý náboj, nebo taky ne, protože by to pořád trochu profukovalo. Nevím.
Ale tápat bych nemusel (a možná jiní další), kdyby na stránkách výrobců či na etiketách bylo dohledatelné, co uvádí např. SB Vlašim:
https://www.sellier-bellot.cz/produkty/ ... ty/strely/.
A jenom ze zvědavosti - SB v sedmičkách nabízí náboj s PTS 162gn a pokud vím, jsou snad od Hornady (někde se o tom psalo, že je to SST). Je-li to tak, ládují ve Vlašimi do sedmičky střely .284, nebo Hornady pro Vlašim vyrábí spešl střely 7,25 mm? Nebo je to všechno jinak?
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: "Sedmičkové" hlavně a střely 7,21 a 7,25 mm

Příspěvek od lovec »

palkopal píše: stř 25.11.2020, 17:52 ...
Ale tápat bych nemusel (a možná jiní další), kdyby na stránkách výrobců či na etiketách bylo dohledatelné, co uvádí např. SB Vlašim:
https://www.sellier-bellot.cz/produkty/ ... ty/strely/.
...Nebo je to všechno jinak?
Nie je tu ten smajlík, ktorý naznačujúc nevedomosť krčí ramenami a zdvíha ruky :lol:

S&B to má vykoumané, buchne tam do údajov priemer 7,25mm a vedľa toho má alibisticky .284", čo je cca. 7,213 mm. Tak si vyber. :roll:

Mimochodom, mám tu načaté balenie 7mm 162gr. Hornady SST. Priemer strely 7,22mm.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: "Sedmičkové" hlavně a střely 7,21 a 7,25 mm

Příspěvek od palkopal »

Koukám, že to do 7/64 asi nepřebíjíš.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: "Sedmičkové" hlavně a střely 7,21 a 7,25 mm

Příspěvek od Michal_123 »

Napsal jsem výrobci a zde je překvapivě rychlá odpověď:
Průměr sedmiček je u FOXů skutečně .284, tedy 7,21mm.
Takže sedí to, co je na krabičce. Což bych osobně očekával.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: "Sedmičkové" hlavně a střely 7,21 a 7,25 mm

Příspěvek od pufr »

No s průměrem vodící části 7,25 mm asi z běžněji dostupných zbývá ostrůvek střední Evropy - S&B, První Partizán, RWS ..., kde 7x57 a 7x64 mezi válkami a pak ještě cca 30 let po II. Světové ve shodě vládly.

Zajímavé je, že ve Španělsku a španělsky mluvící části Jižní Ameriky neproběhl s více než půlstoletí používanou / zavedenou patronou 7x57 podobný "uživatelský" proces, jako ve Skandinávii se 6,5x55. Asi je to tím, že jsou to historicky země diktátorů a ti odzbrojují lidové masy ještě pečlivěji než Evropská unie nás v současné době :) :D :lol: :evil:

Z Palkem poptávaných homogenek dělá třeba Sax "zodpovědně" oba průměry:
7,25 mm: https://sax-munition.de/sax-_-kjg-gesch ... .286_.html
7,23 mm: https://sax-munition.de/sax-_-kjg-gesch ... .284_.html
(7,23 mm asi proto, že se ty filigránské - Möllerem konstruované - nákružky snadno "zmáčknou" :? )

Pak ještě třeba Gina Schulz zvedá vlajku vyhlášených "Búrských" střelců v Jižní Africe a nabízí oba průměry "sedmičkových" homogenek - 7,24 a 7,21 mm
http://www.gsgroup.co.za/285117SP230.html


Kde jsou ty časy, kdy nabídka nábojů 7x57, potažmo střel 7,25 mm vypadala takto :) :

7x57_Hirtenberger.jpg
7x57_Hirtenberger.jpg (99.46 KiB) Zobrazeno 4590 x
Pufr
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: "Sedmičkové" hlavně a střely 7,21 a 7,25 mm

Příspěvek od Michal_123 »

Různé průměry nerozporuji.
Sax má uvedení rozměrů udělané bezvadně.
Myslel jsem, že očekávám, že v krabičce se střelami bude rozměr uvedený na obalu. Fox to tak má a to je správné.
Palec je 25,4x větší míra než mm, takže se ty tisíciny palce se setinami mm nepotkávají, ale když je v krabičce s označením .284 střela větší, než .285 (případ S&B), je to pro mě matoucí.
I když mám pocit, že SB uvádí na krabičkách oba rozměry, jak palce tak mm.
Již dávno jsem si pro účely přebíjení vyměnil metrické jednotky za imperiální, takže údaj v mm nebo gramech v podstatě nevnímám.

U S&B mě tedy zmíněný rozpor tolik nepřekvapuje.
Kdo přebíjíte 7,62x25 Tokarev tak víte, že diametr střely, uvedený i v CIP je .311.
Tuzemský výrobce vyrábí tyto střely v diametru .308 a osazuje je samozřejmě i do kompletnho střeliva.
A nejlepší na tom je, že ještě před pár lety byly tyto střely v diametru .308 baleny do krabiček s označením diametru .311, to samé bylo uvedeno také v katalogu.
No, alespoň se dají použít i do Naganta, ten má diametr skutečně .308.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: "Sedmičkové" hlavně a střely 7,21 a 7,25 mm

Příspěvek od Michal_123 »

No a teď skutečná data.
Právě jsem změřil pár střel 7mm co mám v šupleti.
Sierra TGK má 7,21mm
SPCE střely mají 7,22mm :!:
Geco plus má také 7,22mm
RWS KS má 7,24mm
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: "Sedmičkové" hlavně a střely 7,21 a 7,25 mm

Příspěvek od pufr »

Však to, vyjma S&B celkem odpovídá tomu, o čem se zde bavíme. A v S&B se tradičně dějí věci, které je někdy těžké vysvětlit :) (například bych i předpokládal, že finální kalibrace střel určených pro náboje ráže 7 mm Rem. Mag. nebude na průměr 7,25/7,24 mm, no a s materiálem pro handloading to zatím ve Vlašimi mají tak, že se tam dá, co zbyde z výroby ...) :? .

A vezmi si, že tu nikdo ze zúčastněných ještě neměřil vývrty hlavní - i tam může být pro "nějak" normovanou ráži použit polotovar hlavně "užší i širší" - občas se i dnes stane, že zkušebna někomu po třiceti letech užívání zbraně vrátí "škrtlé značky" (předtím 30 let platné) s vysvětlením "máte úzký vývrt pane" :?

Průměr střely je jeden z mnoha parametrů technického řešení střely/ náboje.
CIP stanovuje maximální průměr "puškové" střely s velmi malým přesahem oproti normě pro vývrt. Jiné normové systémy třeba povolují větší přesah průměru střely - historicky to tak v mnoha případech bylo. S CIP byl problém třeba u některých poměděných střel, které po upravení na soulad s CIP - pro uvedení na zdejší trh - ztratily precizi (a tím i zákazníky ...).
Jedním ze způsobů řešení velkého průtlačného odporu homogenních střel je udělat střelu o několik setin až někdy i desetinu milimetru menší a vodící část mírně kuželovitou ... - pokud vyjde zákazníkem požadovaná přesnost střelby - je to levnější než tam ovalovat či soustružit drážku - fungují tak homogenní "HS" pistolové střely z Vlašimi - a to celkem uspokojivě. :?

Pokud jsem si všiml, tak v celém vláknu nikdo netvrdil, že se střelou 7,21mm nelze z vývrtu 7,25 mm v dobrém technickém stavu střílet s uspokojivým výsledkem ...
Na druhou stranu, pokud některým výrobcům stojí za to vyrábět 7 mm střely ve dvou provedeních s mírně odlišným průměrem vodící části, asi už na nějakou reakci uživatelů narazili. Pro výrobu střeliva je to nepochybně komplikace - mít dvoje bedny téměř stejných střel a bedlivě sledovat jejich použití nezodpovědnými dělníky ve výrobě ... Proto se tomu většina výrobců snaží vyhnout :?

Základem pro handloading je měřit - zbraň / vývrt (komprimovaným olověným protlačkem), střely a v první řadě měřit dosažené rozptyly na terči. A pro tento účel myslím je vlákno jako tohle celkem užitečné :?
Pufr
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: "Sedmičkové" hlavně a střely 7,21 a 7,25 mm

Příspěvek od FrantaB »

SPCE 173 grs (SB 2932) které mám na stole pro kamarádovo ZG v 7x57 mají 7,219 na vodící části a 7,232 na asi 0,4 mm těsně za střinou hranou. Přesto ta puška s vývrtem jak měsíční krajina dokáže pěti ranami držet na 100m trojlístek. Dodnes mne to překvapuje.

Jinak škrtlé značky a "máte úzký vývrt pane"-to je z toho, když se padesát let nečistí, anebo se čištění předstírá Konkorem nebo podobnou s*ačkou. Měl jsem v ruce sedmu, do které nešel zasunout vytěrák s průměrem 6,90. Ani kladivem. Po dvou dnech práce hlavně s BoreTech Cu2 (šlo by to i jinými věcmi, Robla by to vzala i se zbytkem drážek, zato do čista a do leskla) to najednou šlo a po dalším půldni prošel dokonce váleček 6,995. A s trochou ladění jsem i tuhle měsíční krajinu, která pod nánosem krásně vyleštěného tombaku vykvetla, taky rozchodil na trojlístky :?
Každopádně-budiž to poklona čistotě a homogenitě oceli Poldi Electro a všem ve Zbrojovce, že se puška nerozestoupila a dokonce nevykazovala vůle, otlačky ani jiné podobné nepříjemnosti (jen úplně rozlisované zápalky a kopala jako... To se nedá slušně přirovnat).
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: "Sedmičkové" hlavně a střely 7,21 a 7,25 mm

Příspěvek od palkopal »

Michal_123 píše: čtv 26.11.2020, 9:02 No a teď skutečná data.
Právě jsem změřil pár střel 7mm co mám v šupleti.
Sierra TGK má 7,21mm
SPCE střely mají 7,22mm :!:
Geco plus má také 7,22mm
RWS KS má 7,24mm
Fajn, a dočeho je přebíjíš?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: "Sedmičkové" hlavně a střely 7,21 a 7,25 mm

Příspěvek od pufr »

FrantaB píše: čtv 26.11.2020, 23:37 Jinak škrtlé značky a "máte úzký vývrt pane"-to je z toho, když se padesát let nečistí, anebo se čištění předstírá Konkorem nebo podobnou s*ačkou.
Ty, zbraně s úzkými vývrty, které jsem viděl já měly založené "nové" hlavně převážně v osmdesátých letech (Družstvo Dílo ve Svratouchu, pražská Lověna ...) a nepodezíral bych je z neznalosti, ale prostě tehdy dostávala tato družstva hlavně "přidělené" z Brna, byl jich velký nedostatek a Zbrojovka Brno těm družstvům posílala nejspíš z určité části to, co by jinak "vyšrotovala." Nebyl to špatný technický stav, proč hlavně po X letech užívání zkušebnou neprošly. A nebyly to jen "sedmičky" ale viděl jsem i opakovačku 270Win. s Mauser závěrem se značkou Svratouchu , pobíhala po "komisích" se škrtlými zkušebními značkami - jen pro sběratele :) .

Lověna, která tehdy měla asi největší vyjednávací sílu, požadovala, aby v Brně na polotovary hlavní razili skutečný průměr v polích ...

Netvrdím, že se tu dělaly špatné výrobky, ale prostě semtam to plánované hospodářství soudruhům zaškobrtlo a život musel jít dál ... :? :)

2 Palko - nabíjel jsem Vulkany do CZ550 7x64 a chodily vcelku pěkně (3 - 4 cm / 100 m); ZH v 7x57R jsem zkoušel 162gr SST a chodilo cca do 20 mm / 100 m
Pufr
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: "Sedmičkové" hlavně a střely 7,21 a 7,25 mm

Příspěvek od FrantaB »

:shock:
jako mrňous jsem měl Lověnu v baráku. A někdy jsem se hodně divil, proč tak urputně čistí. Někdy i tři dny stejnou hlaveň, která nezměnila polohu ve svěráku. Táta byl (zcela logicky) přesvědčený, že je to pokaždé jiná a tak mi to i vysvětloval. Těch asi deset kelímků a lahviček okolo teď taky dává lepší smysl a slova "dolapovat na rozměr"... Tohle jsem vůbec netušil a asi by mne to vůbec nenapadlo.
Podobně slova "to je svratouch" v naprosto nezbraňovém kontextu od jednoho tehdy už dost starého strejdy, kdy byl úplně jasný význam "to je s*ačka".

Opravdu nezávidím lidem, kteří v družstvech pracovali, když museli dělat s takovým materiálem.
Jinak ta sedma zanesená na 6,8x byla originální hlaveň z r. tuším 1957.

A škobrtání plánovaného hospodářství- :evil:
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: "Sedmičkové" hlavně a střely 7,21 a 7,25 mm

Příspěvek od Začátečník »

U Hornady RN 154 gr jsem z horšího ZH moc neuspěl. Připisuji to průměru střely. Tovární PTS ale bez problému. Zatracované Partizány SP B 067 při přebíjení bez problému 3 cm. Kolega střílí RWS KS a i z horší hlavně ZH si je pochvaluje. SPCE má aspoň co do přesnosti relativně dobrou konstrukci. V ZH tovární i pod 3 cm. I když se mnou Pufr možná nebude souhlasit, průměr je sice hodně podstatný, ale podle Extry do Mosina soudě, není všechno.
Chtěl bych se zeptat, s jakou navážkou chodila ta naše SP RN ze 7x57. Nějak se mi u ní ze ZH moc nedařilo.
Odpovědět