Hledání různých nábojů s podobným bodem dopadu střely

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Hledání různých nábojů s podobným bodem dopadu střely

Příspěvek od dalas »

Jirik.fx> to nebyla reakce na tebe, to jsem pochpil, že Ti dvě laborace na jednu konkrétní vzdálenost jdou na stejné místo. To samozřejmě není vyloučeno. A když jsme u toho Streloku, mám jej taky v mobilu, jenže mám k němu dvě zásadní výhrady. První je, že nulování není parametr laborace, ale parametr zbraně. Z tohoto důvodu jsou jednotlivé laborace jaksi zbytečné a je třeba to zadat jako celou sestavu laborace, zbraň, puškohled. To by ale tak moc nevadilo. Více mi vadí, že Strelok neumí počítat korekce pro takovou dráhu střely, kdy při nulovaném puškohledu je tato dráha celá pod záměrnou. To pak musím mít v hlavě "offset" a připočítávat jej. :evil:
Jinak to pufr vystihl celkem dobře. Ty vnější dráhy nejsou v běžných loveckých vzdálenostech až tak rozdílné. Významnější je chování zbraně při výstřelu.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Hledání různých nábojů s podobným bodem dopadu střely

Příspěvek od Jirik.fx »

To Dalas: První připomínku chápu, že nulování není parametr laborace. Mám jednotlivé laborace uložené jako jednotlivé sestavy. Nulu mám nastavenu na nejobvyklejší náboj a u ostatních mám poznačené hodnoty nuly, jak horizontální tak vertikální. Takže název pušky je Např. Blaser R8 .308 Win, ELD-X 178 a u toho mám poznámky up3, L2, tj to co musím naklikat abych měl nulu. Kliky co mi vypočítá strelok k tomuto přidám
Třetí připomínku kde se odkazuješ na PUfra taky chápu.
Čemu nerozumím je ta dvojka, kdy celá dráha je pod záměrnou. Zkus prosím rozvést ať vím jestli můj postup není zcela mimo mísu. Neřeší se to v uvedeném případě tím, že jako nulu beru např hodnotu up 3, nebo jsem to vůbec nepochopil. Děkuji.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Hledání různých nábojů s podobným bodem dopadu střely

Příspěvek od dalas »

Myslím, že to děláš správně. Ten popisovaný případ je, když při nastavení vertikálního točítka na nulu jsou všechny zásahy na jakoukoliv vzdálenost pod záměrným bodem. Do Streloku pak nejde dát vzdálenost nulování. Musí se to obejít manuálně. Víš třeba, že Ti jde na 100m 3 kliky pod, tak zadáš 100 jako nulovací vzdálenost, ale ty 3 kliky musíš vždy připočítávat k hodnotám Streloku. Ale pochopil jsem, že to tak děláš. Jestli je na to jiná finta, to nevím. Ta zadaná sestava je OK, ale pak je seznam laborací tak trochu zbytečný. Myslím ale, že oprava ve zdrojovém kódu nebude nijak složitá, jen by si program pro nulovací vzdálenost nebral hodnotu ze sestavy, ale z laborací. No škoda. Ale co chtít zdarma, že? Já ty tabulky počítám na QTU (Quick Target Unlimited). Tam prostě střelím na nějakou vzdálenost s korekcemi na 0, zadám do QTU souřadnice dopadu a on mi spočítá korekce, na požadované vzdálenosti
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Hledání různých nábojů s podobným bodem dopadu střely

Příspěvek od Jirik.fx »

Jo tak už chápu. Stejný cíl troch jiná cesta. Ten můj způsob je humpoláčtější. Tabulku laborací v podstatě nemám. Nazývám tak tu tabulku kde mám definovanou nulu pro jednotlivé laborace, zbytek zase dodělá strelok.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
Odpovědět