Balistické kalkulátorky - výpočet dráhy střely

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Balistické kalkulátorky - výpočet dráhy střely

Příspěvek od SoukuM »

Kromě Streloku, používáte někdo něco jiného (Ballistic FTE, iSnipe, Bullet flight....)?
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Hledání různých nábojů s podobným bodem dopadu střely

Příspěvek od lovec »

ABMobile
Lapua Ballistics
Hornady 4DOF
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
SoukuM
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: pon 28.9.2020, 7:41

Re: Hledání různých nábojů s podobným bodem dopadu střely

Příspěvek od SoukuM »

Nějaké zkušenosti nebo porovnání? Shiva tuším svého času nejvíc chválil Ballistic FTE, ale vývoj jde stále kupředu :-).
9,3x62/8x57JS/7x57R/308Win/270 Win/9 para/45ACP/10 mm Auto
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Balistické kalkulátorky - výpočet dráhy střely

Příspěvek od pufr »

Pokud se chce někdo didakticky čistě dozvědět, co vlastně počítá, neměl by vynechat Krčmáře:
http://balistika.cz/vnejsi_program.html
Pufr
palkopal
Zkušený diskutér
Příspěvky: 538
Registrován: pát 29.3.2013, 14:59

Re: Balistické kalkulátorky - výpočet dráhy střely

Příspěvek od palkopal »

Kdysi kdesi kdosi (nebudu jmenovat) nabídl ke stažení jednoduchý kalulátor v Excelu. Nelenil jsem a stáhl, trochu vyšperkoval graficky a doplnil graf. Mnou ověřeno, že se naprosto shoduje s
https://www.federalpremium.com/ballistics-calculator
a téměř s
http://www.jbmballistics.com/cgi-bin/jbmtraj-5.1.cgi
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Balistické kalkulátorky - výpočet dráhy střely

Příspěvek od dalas »

Na spřízněném fóru o přebíjení vyvíjí uživatel Tomáš Melichar software pro vnější balistiku na platformě Excelu. Myslím, že to stojí za povšimnutí. https://forum.strobl.cz/viewtopic.php?f=66&t=131
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: Balistické kalkulátorky - výpočet dráhy střely

Příspěvek od LosYelenos »

Myslím, že dnešní kalkulátory počítají dostatečně přesně. Horší už je to se správným zadáním vstupních údajů. Nevím jestli všechny počítají se změnou BC při zpomalování střely atd., ale stejně většinou člověk narazí na problém, že naměří rychlost (samozřejmě s nějakou odchylkou), BC si troufám tvrdit, že by výrobce mohl uvádět pravdivě (ale neuvádí) a když si potom střelíte, tak to nesedí. Strelok umí vypočítat kompenzaci podle propadu střely a můžete si vybrat jestli upravit BC nebo rychlost tzn., že někdo lže! Buď hradla nebo výrobcem udávaný BC. Kdyby to byla úprava v řádu několika m/s nebo desetin u BC, tak by to člověka tolik neštvalo. Jak tohle řešíte?
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Balistické kalkulátorky - výpočet dráhy střely

Příspěvek od vava »

Poznámku k té rychlosti - Chrony Caldwell má udávanou odchylku ... provide much better accuracy than other chronographs on the market (+/- .25%) ... a jestli se nepletu tak 0,5 % z např 800 m/s jsou 4 m/s. To je jedna věc. Tyhle chrony mám a nedávno jsou si pořídil Magnetospeed Sporter - rozdíl mezi nimi byl v průměru 5 m/s (Magnetospeed naměřil menší rychlosti) - měřeno deset ran, max odchylka 12, minimální 2. A Magnetospeed má taky odchylku - udává mezi 99,5 - 99,9 % což mně připadá jako ještě větší odchylka.
vava
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 275
Registrován: stř 21.12.2011, 12:09

Re: Balistické kalkulátorky - výpočet dráhy střely

Příspěvek od vava »

A ještě k těm kalkulátorům ... mám Strelok Pro, zkoušel jsem i další a nedávno narazil právě na BallisticArc ... měl jsem trochu problém s instalací, musel jsem sehnat APK ... a jak jsem se v něm hrabal, tak jsem zjistil, že je přehledný, jednoduchý a integrace s mapami je fantastická a nemá ji nikdo jiný.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Balistické kalkulátorky - výpočet dráhy střely

Příspěvek od pufr »

Chyby jsou úplně ve všem - takový už je svět kolem nás.

Moje prastará Chrony jsou optimistická, ukazují celkem ustáleně cca +0,6% - od Lugera po Magnum kulovnice.
Že by se někomu shodnul LabRadar s hradly líp než plusminus 3 až 5 m/s je spíš výjimka - a jak říká Kneubuehl "jeden měřič, žádný měřič."
Teplotní závislosti v oblasti vnitřní balistiky a způsobené změny úsťové rychlosti je další kamínek v mozaice - ty se naštěstí dají ověřit celkem komfortně ...

Balistické koeficienty jednak - jak už výše uvedeno - neodpovídají pro celou dráhu LR letu střely (zvlášť G1). Pak nám taky z hlavně neletí oštěp, ale roztočený, vrtící se setrvačník - takže i stoupání vývrtu apod. má určitý omezený vliv, obdobně nesymetrický dodatečný impulz hnacích plynů na ústí hlavně umí udělat nesouosost podélné osy střely s vektorem dráhy až někde na úrovni 15° - ta sice po cca 30 m letu "zmizí", ale zbrždění tam nějaké je ...

V článcích o chybných BC se objevuje i odstavec "změny ve výrobě střel". Občas sestane, že některá střela nese stále stejné označení a je najednou o 0,5 mm kratší - a to je i "zvenku vidět" :? :)

Ty odchylky výrobcem udávaného BC od skutečnosti jsou někdy překvapující, pokud někdo zveřejní nějaká trochu spolehlivá měření, tak člověku spadne brada:

https://apps.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a555975.pdf
https://forum.accurateshooter.com/threa ... s.3912870/

Chyby - odchylky i větší než deset procent nejsou kupodivu výjimkou :?

Atmosferické podmínky a jejich měření pro LR střelbu jsou další kapitola sama pro sebe.

Obecně se dá říct, že lepší je používat BC G7 než G1. Lapua a někteří další výrobci mají dostupné kontinuální křivky odporu prostředí či decelerace střely naměřené pro konkrétní střely a očištěné / přepočtené na normové atmosferické podmínky.
Výpočet BC ze dvou rychlostí střely umožňí dnes většina kalkulátorků - nejen Strelok
(lepší je pokud PRVNÍ uživatelsky měřená rychlost je tak V25 - ne blíž k ústí hlavně - možná, že i tahle skutečnost stojí za těmi nejasnými odchylkami LabRadaru od hradel ...).

Takže, pokud skutečná dráha střely neodpovídá výpočtu, je nejčistší cestou změna BC a nejlíp současně ověření rychlosti střely jiným měřičem ...
Pufr
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Balistické kalkulátorky - výpočet dráhy střely

Příspěvek od Šumavák »

A jsou ty odchylky mezi výpočtem a realitou citelné pro loveckou střelbu na maximální vzdálenosti do cca 250 m? Já v minulosti používal webový balistický kalkulátor SAKO a když ho zrušili, přešel jsem na webový od FEDERALu. Při zadání správné rychlosti, výšky puškohledu a BC udávaného výrobcem jsem zatím na výše uvedené vzdálenosti problém nezaregistroval...
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Balistické kalkulátorky - výpočet dráhy střely

Příspěvek od Citron »

Já v tomto, ač nerad, jdu obráceným směrem, doslova proti proudu.
Používám program Hornady, ale nemám hradla nebo jiné měřidlo rychlosti, takže musím mít změřen propad bez klikání na 200m, lépe však na 300m, BC "musím" věřit a rychlost zadávám podle GRT, nebo když mi někdo spočítá v QL.
A při zadávání jsem zjistil, že než se na těch 300 m propad změní o jedno kliknutí (1/4 MOA, tedy nějakých 22 mm), tak je tam okno přes 10 m/s na ústí (tedy 50% chyby běžných hradel?). Stejně tak je vidět, že BC u střel nesedí, protože propady na 200 a 300 m se liší oproti papíru, ale chyba 0,3 MOA a to už opravdu extrém. Pravda, rozdíl 2,2 cm na 300 na lov neřeším, také nemám proč, když rozptyl je 4 -7 cm a já udělám větší chybu než ten program s ne příliš kvalitními údaji, raději si to klikání píšu, než počítám...
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Balistické kalkulátorky - výpočet dráhy střely

Příspěvek od pufr »

Šumavák píše: pon 04.1.2021, 12:41 A jsou ty odchylky mezi výpočtem a realitou citelné pro loveckou střelbu
Ve většině případů nejsou nalezené rozdíly pro loveckou střelbu ani do těch řekněme 350 m - na velkou zvěř - tak zásadní.

Zajímavé je i zdůvodnění uvedené v článku - že výrobci přišli na to, že BC je významný marketingový faktor. Možná proto se i drží té funkce G1, neb tu zná a "nosí v hlavě" nejvíc lidí :?

Ale některé hodnoty ve shora citovaném článku mě překvapily - třeba, že u Nosler střel (kde si jejich "vysoké úrovně" BC každý hned všimne) není navýšení o 20% žádná výjimka ...
Je to trochu až komické ve vztahu k "precizi" s jakou jsme zvyklí k věcem kolem střelby přistupovat - pokud třeba marketingové oddělení u asi hůře prodejných "homogenek" Nosler E-tip z reálného BCG1 0,324 udělá pěkných 0,469. Pro srovnání .308 150 gr HPBT s olověným jádrem od stejného výrobce má deklarovaný BCG1 0,381. Z tohohle úhlu pohledu je div, že té hodnotě BC cca 0,47 u celkem lehké homogenní střely vůbec někdo uvěří :lol: ). Každopádně s takovým marketingem se to pak prodává jedna radost :)
(Otázka je jako vždy i "spolehlivost" těch kritických pramenů ... ale ty jsou zpravidla nekomerční ...).
Pufr
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: Balistické kalkulátorky - výpočet dráhy střely

Příspěvek od LosYelenos »

Většinou používám G7 a když to celé upravím podle propadu, tak to sedí. Jen mi přišlo, že BC třeba o 10-15% jiný je blbost, že by to snad výrobce nevypustil. No... evidentně jde o marketing. Jinak rychlosti mi sedí dost pěkně i s QL ať už moly nebo klasika (tedy kromě subsoniků).
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Balistické kalkulátorky - výpočet dráhy střely

Příspěvek od dalas »

Jestli neni problem právě v tom G7. Já mám Strlok2.4.6. a ten umí jen G1.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět