Střelivo Sellier - Bellot

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od pufr »

Jen poznámka k poslední diskuzi - zde ne úplně v soulatu s tématem vlákna :oops:

Součinitel aerodynamického odporu - Drag coefficient a Balistický koeficient jsou dvě různé věci. Nesměšovat.

Průběh hodnot Součinitele aerodynamického odporu - Drag coefficientu udává "Odporová fce" - G1, G7 atd. - většinou tabelovaná, experimentálně zjištěná.
Balistický koficient mimo jiné obsahuje koeficient tvaru konkrétní střely udávající kolikrát je ta použitá střela "horší (lepší)" než etalonová střela dané - použité funkce odporu vzduchu .

Hodnota součinitele aerodynamického odporu (CD) se s rychlostí střely výrazně mění - viz grafy funkcí na výše citovaném obrázku Fr.Froga.
Balistický koeficient (BC)je v ideálním případě pro celý rozsah rychlostí stejný a i pokud se jako u Sierra počítá parciálně se změnou BC, je to většinou změna na třetím (max. druhém) místě za desetinnou čárkou.

Protože etalonová střela fce G1 je pěkně "dlouhá i velká" (pro naše malorážové včelky téměř nedostižná) je BC=0,6 "lepší" než BC=0,4 a když se podíváš na BC udávané Sierra, tak BC se se stoupající rychlostí u mnoha střel "zlepšuje" - na rozdíl od toho, co uvádí ChooChoo - podíval jsem se asi na pět puškových střel - tak by mě teda zajímalo, kde to vzal, ale jinak ano, jak je vidět na Sierra webu, je možné, že se BC se stoupající rychlostí "zlepšuje" :)
https://www.sierrabullets.com/store/pro ... -MatchKing

Co má S&B v manuálu nebo na webu je samosebou věc jiná - ani Sako a další výrobci nemají u Sierra stejný BC jako výrobce střely - Sierra nabitá do Sako náboje létá lépe než nenabitá do Sako náboje ...
K těm důvodům popsaným Dalasem bych přidal ještě dnešní široké rozšíření Dopplerovských radarů a k nim napsaných analytických programů, které umí vyjádřit vztah konkrétního měření k standardní fci právě Balistickým koeficientem - prostě ho radar "vyplivne" a je to. Takže bych se na ty rozdíly zkusil zeptat spíš ve Vlašimi.
Jinak právě v Sierra manuálu je hezký graf hodnotící rozdíly ve zjištěném BC podle stoupání vývrtu použité hlavně. Při stejné střele ale různých otáčkách se precesní pohyb gyroskopicky stabilizované střely vyvolaný čelním odporem liší a tak se liší i aerodynamický odpor, tedy se ve vztahu k etalonové fci musí lišit i BC - rozdíl je měřitelný. Takže když vystřelím stejnou střelu ze dvou zbraní - hlavní s různým stoupáním vývrtu, naměřím radarem odlišné hodnoty poklesu rychlosti střely odpovídající mírně různému BC :?
Pufr
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od Choochoo007 »

Si me uplne rozhodil, za tech par dni co jsem tu nebyl. Kouknu na tvuj odkaz Sierry a uz jsem nevedel co jsem tim puvodnim dotazem vlastne myslel, jestli jsem se jen neprekoukl. Pak jsem si vzpomnel ze jsme se bavili o prebijeni Sierry 180gr PH a uz si zacinam vzpominat. U teto strely to vypada jinak s tim BC a rekl bych ze to i vice odpovida tvaru strel SP a SPCE od SaB. Jinak ale dik za info, ze to BC s rychlosti i u nejakych strel muze rust, to se mi zdalo jako nepravdepodobne. Rikal jsem si, ze aerodynamicky odpor s rychlosti ruste, tudiz bych rekl, ze BC bude s rostouci rychlosti klesat a ono ne u vsech strel.
https://www.sierrabullets.com/store/pro ... -180-gr-RN
https://www.sierrabullets.com/store/pro ... 180-gr-SPT

porovnaval jsem s 7mm razema, coz si neodpovida.
http://cs.strobl.cz/images/product/3262/l1.jpg
http://www.sellier-bellot.cz/produkty/k ... etail/162/
http://www.sellier-bellot.cz/produkty/k ... etail/158/
http://www.sellier-bellot.cz/produkty/k ... etail/154/

Tady bych uz nic nenamital
http://cs.strobl.cz/images/product/3270/l1.jpg
http://www.sellier-bellot.cz/produkty/k ... etail/143/
http://www.sellier-bellot.cz/produkty/k ... etail/138/

Kdyz ted koukam na Sierru podrobneji, tak vidim, ze strely s rovnym dnem maji s klesajici rychlosti rostouci BC a strely se dnem BT maji s klesajici rychlosti i klesajici BC. Pro me zajimavy poznatek, diky vsem za pomoc pri ziskavani novych informaci.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od cr001 »

Když se mi včera náboje v kapse "lepily" na magnet pouzdra mobilu, tak jsem si vzpomněl, že SaB pořád laboruje střely s železným poměděným (potombakovaným?) pláštěm. Věděl jsem o 8x57 SPCE , teď mám potvrzené 6,5x57 a asi to bude i u ostatních. Nevíte něco bližšího o tom materiálu a srovnání s tombakem (tvrdost) ?
pete64
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: pon 05.12.2011, 14:38

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od pete64 »

Zdravím,
o té tvrdosti sice nevím, ale když se to tady pořád řeší, tak pro srovnání např. ve 243w magnetují běžně starší střely SP RWS i Norma, v 8x57 JR kromě SB i RWS atd. takže to není nějaký úlet SB.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od pufr »

Hlubokotažná ocel musí mít především dobré plastické vlastnosti - což nakonec vyhovuje i deformaci střely v cíli. Je to tradiční evropská záležitost - všichno ostatní měli dost mědi, zinku nebo niklu, tak se nemuseli učit takto zpracovávat ocel.
Dnes se střelci ocelových plášťů trochu bojí, ale opotřebení hlavně není výrazně vyšší, netvoří se tak masivní otěry ...

Pokud mám dobrou zkušenost se střelou (nábojem) nemá cenu se ho zbavovat kvůli tomu, že střela "skáče" na magnet, to se spíš vyplatí zkontrolovat, jestli magnetují všechny střely a případně střelivo vytřídit :?
Pufr
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od cr001 »

Nevím jak staré, ale nové RWS 6.5x57 (KS 8,2g) na magnet nereagují a pokud se dobře pamatuju, tak ani SaB se střelou Nosler. Tomu třidění nerozumím - nedovedu si představit, že by v krabičce byly současně střely s ocelovým pláštěm i čistě tombakové - takovej hokej v tom snad žádná munička nemůže mít.
Mě to železo (sice se tomu sice říká ocel ale ono je to spíš jen železo) v plášti nijak netrápí ani to neberu jako úlet a určitě z tohoto důvodu střelivo měnit nebudu - ptám se jen ze zvědavosti. Chodí sem lidi, co mají v některých oblastech spoustu zkušeností a znalostí, tak se rád poučím.
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od Durell »

Železo je chemický prvok, prakticky nepoužitelný v technickej praxi. Všetko je ocel s viac alebo menej obsahom uhlíka a legúr.

Predpokladám že tá hlbokoťažná ocel je v procese výroby ťahaním žíhaná rekryštalizačne a na odstranenie vnútorných pnutí.

Posledná tvárniaca operácia je už s malým pretvorením a plášť môže mať v konečnom dôsledku nížšiu tvrdosť a Re - medza klzu ako bronz alebo mosadz - závisý od akosti . Galvanický povlak Cu, Ni chráni pred koroziou a znižuje trenie v hlavni .

Mäkké ocele dávajú pri tvárnení a obrábaní všeobecne horšiu akosť povrchu ( drsnosť ) a to tiež eliminuje ten galvanický povrch strely, prechádza vývrtom hladšie a rovnomernejšie.

V konečnom dôsledku je fakt dôležitejšie čo to robí v cieli ako z čoho to je vyrobené.

V bežnej tech praxi ocele sa extra velý pokrom neurobil a ocel spred 60 - 80 rokov je porovnatelná s tou dnešnou a niekedy aj kvalitnejšia lebo dnes je už aj tu v mode alibizmus - normu to splňa aj keď je to na prd a pri spracovaní sa to chová divne
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od tonny »

Zkušenosti s SPCE 11,2g v 7x64 No. 2932, co byly starší magnetizující tak byly kolegové spokojení s ranivým účinkem a uspokojivým poškození zvěřiny. Koupil jsem nové střely tombakové a devastující účinky, plášť je měký. V okolí to už nikdo nechce. Ale nemagnetují.
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od cr001 »

Tony: u mě zase v 8x57 JS je skoro jedno, co do toho nabiju a funguje to OK. Jediný problém byly náboje se střelou Sierra - koupil jsem to v době, kdy to byla novinka. Přesnost dobrá, ale strašně tvrdá střela. Na nástřelu nezůstalo nic - všechno odskakovalo. Po 4 ranách na zvěř jsem zbytek vystřílel na papír.
No bylo by zajímavé vědět, jestli k tomu používání oceli vedou důvody ekonomické nebo technické.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Chlapi ten ocelový plášť střely vůbec nepřijde do styku s hlavní. Je na něm galvanická vrstva tombaku ,do které se defakto zařezávají drážky. Celá tato technologie je odzkoušená,testovaná vč.výdrže hlavní na počty výstřelů atd., tak že bych se nebál. Naopak, když se už zmiňujete o klasice SPCE,tak ta byla testovaná a postavená s ocelovým pláštěm a na materialech dle ČSN a fungovala. Dnes jí dělají s měkkým tombakovým pláštěm a s měkkým olověným jádrem a chová se to tak, jak píšete. (ceny materialu dnes ovládají trh) . Ale to jsou všechny inovované střely. Vlašim reagovala na ohlasy myslivců, kteří najednou po 40 ti letech střílení dostali strach o své hlavně a začali se odklánět od značky SB ,tak jim vyšla vstříc atd,atd.....
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od dalas »

Nebyl bych tak kategorický v tvrzení, že tombak ochrání vývrt. Pokud najdu torzo SPCE, nafotím ho s odřeným tombakem až na plech v polích. Ano, při lovecké střelbě (20ran za rok a při předpokladu, že při forsírování tam ten tombak ještě je) to zbraň lovci nezničí. Ale možná vyšlehaná ústí u vícegeneračních zbraní s tím mohou mít něco do činění.
Tak jsem našel:
Přílohy
P1030316.JPG
P1030316.JPG (60.41 KiB) Zobrazeno 9726 x
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od Durell »

No tej medi je tam vrstva v rádovo 0,01-0,05 - bezné povlakovanie. Pri zariezaní do drázok sa tá vrstva isto poruší a čiastočne trie aj ocelový plášť.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
cr001
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 272
Registrován: úte 17.5.2011, 15:55

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od cr001 »

No s tím měděným povlakem pláště bych to viděl stejně jako Durell. Poměděné to bude částečně kvůli vzhledu, kluzným vlastnostem, ale hlavně by ty střely prostě rezivěly (nebo přímo korodovaly dle poručíka Troníka :D )
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od pufr »

Jedním z podstatných důvodů proč S&B přešel k tombaku je, že ocelový, tombakem plátovaný plech (kupoval se prý z Ruska) s dírama po vystřižení rondelů pro výrobu střel je dnes odpad, za jehož likvidaci se musí zaplatit, kdežto při nabídce čiště tombakového odpadu Vám zpracovatelé trhají ruce a platí a platí :D

Jinak s těmi mechanickými, terminálně-balistickými vlastnostmi střel jednoduše konvertovaných z oceli na tombak bych řekl, že je to celkem pravda - ještě jsem zažil přechod 180gr SP 30-06 S&B z oceli na tombak - s překvapením jsem tehdy zjistil, že můj Springfield najednou neprostřelí ani statnějšího koloucha :?
Pufr
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Střelivo Sellier - Bellot

Příspěvek od crif »

Určitě se pokouší o změnu s dobrým úmyslem, ale pokud to nebude "tak nějak" dotáhnuté od A do Z, není důvodu tohle střelivo kupovat. Za mě tedy.
Odpovědět