6,5x52R průměr střely

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
hubertsvab
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 30.7.2009, 3:53

6,5x52R průměr střely

Příspěvek od hubertsvab »

Dobrý den,mám takový dotaz pro zasvěcené. Nedávno jsem si pořídil kulobrok Suhl v této ráži s brokem 20. při kontrole stavu jsem zasunul do ústí náboj Lapua a následně SB staršího data výroby. Střela nešla zasunout celá, tak jsem konstatoval dobrý stav vývrtu. Ejhle, koupil jsem si poslední krabičku nových nábojů SB a střela do ústí doslova spadne celá. Nedovedu si to vysvětlit proč ? Nebo neporadíte jiného dostupného výrobce ?
Děkuji
starozitnik
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: úte 05.2.2013, 20:51
Bydliště: Severní Morava

Re: 6,5x52r průměr střely

Příspěvek od starozitnik »

Dobrý den. Vlastním také kulobrok v uvedené kombinaci ráží zn. Merkl předválečný. Průměr střely je 6,58. pole 6,30, drážky 6,55 mm, stoupání vývrtu 26O mm. Nezaměňovat tuto ráži s americkou 25-35 Win. kde je střela 6,55. Podotýkám, že uvedené ráže jdou do mého kulobroku nabít a také jsem v době nouze americkou ráži před revolucí používal.Lovu lesu zdar.
hubertsvab
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 30.7.2009, 3:53

Re: 6,5x52r průměr střely

Příspěvek od hubertsvab »

Já vám děkuji za odpověď, ale u těch nábojů co jsem k tomu dostal tak Lapua měřeno posuvkou je průměr cca 6,5 u těch starých SB také tak, z toho jeden náboj SB má označení 6,5x52r- 25-35W?, ale u těch koupených je průměr 6,4mm? Nechám to ještě změřit mikrometrem.Děkuji a jsem s pozdravem Lovu zdar!
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 6,5x52r průměr střely

Příspěvek od pufr »

Mnoho střel má maximální průměr až v oblasti dnové části - pro správné změření je nutné střelu delaborovat a to tak, aby nebyla poškozená, zdeformovaná.

Metoda zastrčení náboje střelou napřed do ústí hlavně je asi populární proto, že je velmi snadná a rychlá. Není ale vševypovídající a nefunguje ve všech případech - prostě jsou výjimky a to zde celkem četné ...

Pokud se ve střelivu moc nevyznáš, pak je dobré alespoň z krabičky opsat o jaký náboj a s jakým typem a hmotností střely se jedná, nebo ten náboj najít na webu výrobce a umístit sem v příspěvku odkaz - prostě zeptat se trochu kvalifikovaně :?
Pufr
hubertsvab
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 30.7.2009, 3:53

Re: 6,5x52r průměr střely

Příspěvek od hubertsvab »

opravdu se v střelivu nevyznám a proto se obracím na zkušenější.Jedná se tedy o střelivo SB 6,5x52r SP 117grs, 7,6g No 2925. Na stránkách Vlašimi jsem to nedohledal. Ale jinak děkuji za pomoc.
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: 6,5x52r průměr střely

Příspěvek od lanus »

hubertsvab - Tu je to : https://www.sellier-bellot.cz/produkty/ ... etail/173/ . Ak si netrúfaš na opatrnú delaboráciu a precízne zmeranie tak niekoho skúsenejšieho požiadaj.
Podľa mňa by však stačili 3 rany do terča na 100m ( z dobre vyčistenej a odmastenej hlavne) aby si sa dozvedel či sú strelivo + flinta použiteľné na lov ,alebo nie . :wink:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
starozitnik
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: úte 05.2.2013, 20:51
Bydliště: Severní Morava

Re: 6,5x52r průměr střely

Příspěvek od starozitnik »

Zdar. Nedalo mi to popřečtení příspěvků jsem zkusil zastrčit náboj do ústí hlavně s tímto výsledkem naboj naší výroby označen na dně BSP 6,5x52R-25-35 W. z produkce Blanické strojírny n.p. zřejmě z r. 1974 zapadne skoro až po nábojnici. Originál náboj WWinchester zapadne podstatně méně než naše. Podotýkám že kulobrok střílí naprosto přesně naším střelivem, které jsem výše citoval. Zřejmě má pravdu Pufr, že toto je hodně orientační zkouška. Osobně používám kalibrý o délce 5 cm. Lovu lesu zdar.
hubertsvab
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: čtv 30.7.2009, 3:53

Re: 6,5x52R průměr střely

Příspěvek od hubertsvab »

Tak vám všem děkuji a jakmile bude čas tak vyzkouším do terče a dám vědět jak to dopadlo. Ještě jednou díky a hezký zbytek dne Honza
pavel358
Častý návštěvník
Příspěvky: 60
Registrován: čtv 12.7.2012, 8:49

Re: 6,5x52R průměr střely

Příspěvek od pavel358 »

Nejvhodnějsí by bylo nechat si vývrt hlavně přeměřit u puškaře výlečkovými měrkami nebo jak se jim správně říka.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 6,5x52R průměr střely

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Kolego, Vlašim dělá pouze tuto ráži 6,5x52R. Netřeba hledat ve 25-35W. Spíš si myslím, že za a) střela má poměrně dlouhý komolý kužel a u nové serie může být hlouběji usazená v nábojnici než v té druhé (starší) nebo za b) nové střely mohou být vyráběné už na nových přípravcích a mohou mít trochu jiný tvar proti těm z 80.let. Ale průměrem a hmotností to bude určitě stejné. Osobně bych řešil pouze rozptyl vyrobené serie na terči. Při rozptylu bych navštívil puškaře a nechal si kalibrem změřit stav hlavně.
Kolega měl Holka v této ráži a v 80.letech, když byl nedostatek těchto nábojů jelikož Vlašim v této době tuto ráži zařadila do nestandartů a přestala jí vyrábět, tak střílel dovozové Lapui a bez problémů.(pouze za 10ti násobnou cenu proti starým SB a po každé ráně omdléval :D
Odpovědět