Krimpování - mechanické spojení střely s nábojnicí

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Krimpování - mechanické spojení střely s nábojnicí

Příspěvek od pufr »

Michal_123 píše: sob 13.2.2021, 19:11 Roman: Jako roll crimp se označuje spíše "zarolování" nábojnice do tenké drážky ve střele, což se týká především revolverových nábojů s olověnou střelou. To, co se zpravidla používá u plášťovaných střel je taper crimp, ať už na střele je drážka, nebo ne.

Roll crimp:
https://leeprecision.com/carbide-factor ... 8-357.html
Taper crimp:
https://leeprecision.com/carbide-factor ... e-9mm.html
https://leeprecision.com/factory-crimp-die-300-wm.html
S tímhle výkladem crimpu Michale úplně nesouhlasím :?
A ty odkazy na produkty Lee taky úplně neukazují, že by běžné usazovací matrice 300WM byly vybavené jinou než obvyklou "krimpovací hranou", jejíž produkt obvykle označujeme jako "Roll crimp" :?

Pojem "Taper crimp" a speciální nástroj - obvykle třetí "matrice" pro něj vznikly někdy kolem roku 2000 speciálně pro zaškrcení nábojů, které mají uzamykací vůli vymezenou na přední okraj nábojnice - typicky třeba 9 mm Luger - taky pro tyto náboje ho v nabídce výrobců najdeš.
Mnohem později se začly vyrábět speciální - extra - matrice pro kuželové zaškrcení puškových nábojů sestavených v jiné usazovací matrici ..., ale pokud takový - extra - další - nástroj nepoužiji, proč bych něco takového úváděl do popisu sestavy / laborace náboje ... :?

U pistolových nábojů má Taper crimp matrice funkční plochu tvaru kužele udělaného tak, aby zaručil, že na ústí nábojnice vždy zůstane plocha, která se opře o hranu v nábojové komoře. Obvyklý roll crimp pro tyhle náboje není správné používat - náboje pak mají v komoře velkou podélnou vůli, což může působit selhače nebo naopak nadměrné namáhání zbraně při odpálení náboje, který není opřený o čelo závěru ...

Roll crimp je stejně starý jako jednotný náboj (často v literatuře jen "crimp"). A časem se US výrobní zvyklosti ustálili tak, že "krimpovací hrana" je součástí 99% běžných usazovacích matric pro ty ráže nábojů, které lze "normálně krimpovat". Při použití k usazení střely se matrice jak známo ustavuje bez kontaktu s držákem - cca 0,5 až 1 mm nad něj - tak aby nábojnice nebyla v kontaktu s krimpovací hranou.


Roll_crimp_different settings.jpg
Roll_crimp_different settings.jpg (76.34 KiB) Zobrazeno 3755 x

Crimp 270 left to right Lee_FC_RCBS_Roll_Remington Factory Cartridge.jpg
Crimp 270 left to right Lee_FC_RCBS_Roll_Remington Factory Cartridge.jpg (45.81 KiB) Zobrazeno 3755 x


Hrana je v usazovací matrici mimo jiné proto, že konstrukčně zabere v dutině matrice cca 0,5 mm - ve směru podélné osy matrice. Kuželový krimp / taper krimp vyžaduje vzhledem k různým tloušťkám stěny krčku nábojnic několikanásobně delší funkční plochu - usazovací matrice by se musela ustavovat cca 3 či víc mm nad držák nábojnice, což by usazení střely úplně neprospívalo ... :? Proto bývá "Taper crimp" až na výjimky vyráběn jako speciální nástroj. Tou výjimkou jsou třeba "AR-Series Seater Dies" od RCBS kde je nad dutinou usazovací matrice udělaný 7°kužel pro skutečně kuželové zaškrcení krčku - primárně pro odstranění zádržek zaseknutím náboje o hrany komory pušky Armelite.

RCBS_223Rem_taper-crimp.jpg
RCBS_223Rem_taper-crimp.jpg (36.19 KiB) Zobrazeno 3777 x

Mám snad jednu jedinou usazovací matrici - v ráži 30-06, která nemá krimpovací hranu - matrice může při usazování střely sedět přímo na držáku. Je to Lee někdy z roku 1995 - v té době byla novinka kleštinová "Factory crimp" matrice a tak Lee Prec. pár let produkoval usazovací matrice bez krimpovací hrany. Na požadavky uživatelů už tam tu hranu ale asi 20 let zase dělá :)

Pro pořádek bychom asi měli říct, že u kulových nábojů existuje taky "stab crimp" - spojení střely s nábojnicí několika důlky na krčku (Ruské, rumunské a jiné východní "Tokarevy" a 12,7 mm náboje ...). "Cannelure" nebo taky "Wheel Roll crimp" apod. - ovalováním rádlovaným kolečkem - ten známe z revolverových nábojů 38 Speciál Sellier & Bellot - často v provedení "Double crimp" - drážka na těle i zaškrcené ústí - ta škrtící drážka na těle nábojnice je obvykle příčně rádlovaná ...

38_Special_-_SP_-_SB_Canellure_Crimp.jpg
38_Special_-_SP_-_SB_Canellure_Crimp.jpg (43.95 KiB) Zobrazeno 3775 x
Glaser_Powerball_Cartridges_with_Cannelure_Crimp.jpg
Glaser_Powerball_Cartridges_with_Cannelure_Crimp.jpg (66.1 KiB) Zobrazeno 3750 x

Pak taky, že ten pojem "crimp" a následně i počeštěné krimpování není vyhrazený jen střelivu ale používá se obecně pro mechanické spojení dvou zpravidla kovových dílů (wire crimp, tube crimp, detonator crimp ...)

Takže bych řekl, že Roman v odkazu nahoře podal informaci, že zaškrtil střelu obvyklou krimpovací hranou v dutině usazovací matrice - "Roll crimpem" a uvedením druhu zaškrcení nám sdělil, že nepoužil dnes jinak obvyklý kleštinový "Factory crimp". Pro "Taper crimp" náboje ráže 300 Win. Mag. by si musel sehnat speciální nástroj (vyrábí třeba ten Redding) a s tím by se možná taky pochlubil ... :?

Pro popis laborace / sestavy náboje je věcně správnější říct, jaký nástroj a případně jak nastavený jsem použil, než detailně posuzovat morfologii svého výtvoru - zda je to spíš kužel nebo zúžení hranou - na to je lepší fotka. Proto bych s tvrzením, že u 300 WM to byl určitě Taper crimp byl opatrnější ... :?

Moje představa je, že do tohoto vlákna by se mohly do budoucna soustředit třeba ty naše periodicky opakované debaty o užitečnosti nebo škodlivosti a zbytečnosti krimpování střel :? :) 8)
Pufr
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Krimpování - mechanické spojení střely s nábojnicí

Příspěvek od roman200 »

Do vlákna 300WM jsem doplnil postup provedení roll crimpu, dělám to vždy na dvě operace, kdy v první osadím střelu bez škrcení na požadovanou délku a ve druhé provedu zarolování do drážky střely. Léta používám téměř výhradně matrice RCBS. Při této práci hraje významnou roli délka nábojnice, musí být všechny stejné. Pokud by tomu tak nebylo, bude krimpování velmi nekonzistentní, ale to snad vyplývá z technologického postupu.
Factory crimp používám jen u střel, které drážku nemají, nebo dělám délku kdy není možné drážku využít. Pokud si dělám vyladěný náboj, snažím se škrcení vyhnout, pokud je to v dané kombinaci možné.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Krimpování - mechanické spojení střely s nábojnicí

Příspěvek od Michal_123 »

Tuhle debatu jsem trochu předpokládal, když jsem reakci na Romana psal.
Nedá se nic dělat, zde je slohové cvičení a na konci návrh na zjednodušení :D

S crimpem je to trochu složitější. Pro crimp, alespoň podle mých informací, neexistuje norma, která by rozdělovala, nebo určovala jeho druhy, technologické postupy nebo názvy.
Ostatně výroba střeliva se ubírala různými cestičkami. Domácí přebíjení kulových nábojů, kvůli kterým nyní toto téma řešíme, zažilo svůj boom teprve po druhé světové válce v souvislosti přebytkem komponentů od různých výrobců, které již armáda USA neodebrala. (přebíjelo se samozřejmě dávno předtím)
Proto jsem ostatně do předmětného příspěvku v jiném vlákně psal odkazy na výrobce. Vycházím ze sdělení výrobce, které v tomto případě považuji za nejdůležitější. Je jasné, že různí výrobci mají různé názvy, popsané vlastní technologie crimpů, nebo ještě lépe zapantentované jiné názvy v zásadě stejného crimpu jako ostatní.
A zároveň jsem neuvažoval použití usazovací matrice pro crimp, protože mi to osobně příliš nedává smysl.
Jsem rád, že své matrice skladuji nastavené, takže když krimpuji, tak extra krimpovací matricí. Chápu, že to jiným smysl dává, tohle nemá být v žádném případě začátek flame.

Tedy k názvům, a provedením krimpů které jsem uvedl, tedy LEE krimpovacích matric:
Označení krimpů se shoduje s tím, co jsem napsal ve svém příspěvku.
https://leeprecision.com/reloading-dies ... crimp-die/
Revolver dies Roll crimp with no limit as to the amount. A perfect Taper crimp is applied to auto-loader rounds.
Tedy Roll pro 38 Special, Taper pro 9mm Luger.
Taper pro 300WM, i když výrobce jej označuje jako "Collet crimp", tak myslím, že zde není v podstatě sporu.
https://leeprecision.com/reloading-dies ... crimp-die/

Tím, jak se vše vyvíjí, LEE kdysi sděloval, že má vyvinuté něco, čemu říká "enhanced roll crimp" a teď to nemůžu najít. Ale je to matrice, která je použitelná pro oba druhy krimpu, záleží, jak hluboko se pustí. To znamená matrici, které splňuje obě specifikace.


Mimochodem, Dillon to má podobně:

Pro pistoli a revolver:
https://www.dillonprecision.com/crimp-d ... 24483.html
All Dillon Pistol Die sets include our sizer/ decap die, seat die and a separate crimp die. (Taper crimp for autos; accu-crimp for revolvers.)
Accu crimp je evidentně to co chápeme u LEE jako Roll...

A také samostatnou Taper krimpovací matrici pro pušku:
https://www.dillonprecision.com/product ... egory_id=4
The taper crimp die is also specially configured to center both the case neck and the case body, thereby aligning the entire cartridge for a more uniform crimp.

Ve světle výše uvedených informací konstatuji, že mě název Roll crimp ve spojení s puškou vlastně spíše překvapil. :D

Osobně bych nesměle navrhoval zjednodušit označení krimpu pro účely přebíjení následovně:
Všechno, co se zarolovává do drážky jako ROLL.
Všechno ostatní jako TAPER.
Jestli na tom bude P.T. společnost přebíječů trvat, tak tedy ještě Collet pro LEE kleštinové krimpovačky, které bych jinak zahrnul do Taper crimpu.

Ale protože netvořím terminologii přebíjení, tak se to pravděpodobně nestane. Aspoň se o tom můžeme dokola bavit.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Krimpování - mechanické spojení střely s nábojnicí

Příspěvek od Michal_123 »

Ještě k usazovačce 300WM:
https://leeprecision.com/seat-die-only-300wm.html
300 WINCHESTER MAGNUM bullet seating die only complete. This is an easy adjust dead length bullet seating die. This die does not crimp, it requires factory crimp die.
Již nějakou dobu se do LEE puškových sad s extra krimpovačkou (třídílné puškové sady sady) dávají usazovací matrice bez krimpovacího ozubu.

Tady jsou dvoudílné sady, vybavené usazovačkou s krimpem:
https://leeprecision.com/reloading-dies ... 2-die-set/
Use the PaceSetter 2-Die Set for producing factory dimensioned ammo that reliably fits and feeds in any gun. First choice for semi-auto actions. Includes full length sizing die and bullet seater/crimper.

A zde je ta obojetná usazovačka LEE, která umožňuje nastavit na Taper i Roll:
https://leeprecision.com/bul-seat-die-454-casull.html
There are two crimp shoulders in our pistol Bullet Seating Dies. The first shoulder applies a slight taper crimp and the second shoulder applies a full roll crimp. The closer the die is adjusted to the shell holder the heavier the crimp will be.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Krimpování - mechanické spojení střely s nábojnicí

Příspěvek od pufr »

Myslím, že do toho vnášíš zbytečně moc komplikujících prvků :)
Vidím to výrazně jednodušeji.

Pokud zaškrcuji ústí nábojnice krimpovací hranou ("Crimp Edge") v dutině nábojnice (hrana je zpravidla zaoblená - to provedení má výrobce vyzkoušené - jsou v něm desetiletí výrobní praxe, reakcí spotřebitelů ...), pak je to "Roll Crimp", ať je na jaké chce nábojnici.
Ozuby jsou technicky zas trochu něco jiného, ty bych sem nepletl ...

Pokud zaškrcuji nástrojem ve tvaru kužele, pak je to "Taper crimp". Taper crimp u pušek zpravidla neslouží k dodatečnému upevnění střely, ale k odstranění hran, potažmo odstranění zádržek při nabíjení náboje do komory - zvlášť u samonabíječek.

Svoje nástroje, které si sám vybíral, každý zná, a tak může při popisu sestavy náboje kvalifikovaně uvést, co a k čemu použil. Někomu dalšímu nemusí nový zpravidla "bombastický" obchodní název říkat nic ... :?

Dva základní účely výše uvedených nástrojů - zaprvé upevnit střelu a zadruhé odstranit hrany a boule na nábojnici se v některých provedeních prolínají ale majoritně k "přežehlení" náboje slouží "Taper crimp". V tuzemsku prvním matricím pro 9 mm Luger nikdo neřekl jinak než "žehlička" nevím jestli se to ještě udrželo :)

Škrcení puškových nábojů kleštinou snad dělá stále jen Lee. mě osobně přijde ten termín "Factory Crimp" vžitý, že bych se ho nesnažil přiřadit k něčemu jinému - zdá se mi to zbytečné ... :?

Pokud by si někdo pořídil nějakou ruční ovalovací mašinku s rádlovanými kolečky pro "Hand Cannelure crimp", taky všem okolo nejlíp své konání popíše, když to takhle pěkně uvede ...

Corbin_Cannelure_Hand_tool_Crimp.jpg
Corbin_Cannelure_Hand_tool_Crimp.jpg (21.94 KiB) Zobrazeno 3597 x

Máš Michale samosebou pravdu, že na terminologi to tady nestojí. Stojí to na lidech ochotných sdílet zkušenosti a použít přitom srozumitelný jazyk. A to se mi zdá, se zatím celkem daří 8)
Pufr
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Krimpování - mechanické spojení střely s nábojnicí

Příspěvek od Michal_123 »

Narážíme na další důsledek zmatku v označování krimpovaček.
Krimpovací matrice LEE 9mm Luger je - ovšem dle mého názoru, neboť soudce neexistuje - označovaná lidově jako žehlička kvůli její žehlící funkci, tedy karbidovému kroužku, který formátuje stěny již hotového náboje nad shellholderem. To je unikátní funkce.
Kromě jiného to eliminuje potřebu formátovat nábojnice v prvním kroku zbytečně moc, krimpovačka to nakonec celé srovná. Známý coca-cola efekt u 9mm Luger matric Dillon je skvělá ukázka toho, jak náboj se zbytečně moc zformátovanou nábojnicí vypadá. A jak se tomu dá zamezit u matric LEE.
Tato matrice je označována jako LEE Carbide Factory Crimp die.
Používá se na všechny pistolové a revolverové nábojnice bez krčku a pro některé puškové.

Kleštinové matrice LEE, pro pušku i pistoli jsou označovány jako LEE Factory crimp die.
Je to stejný druh krimpu, který se používá u některého továrního střeliva.
Nevím jak je to teď, ale i SB měl minimálně u některých nábojů velice podobný krimp.

To všechno vnáší zmatek do terminologie i mezi uživatele.

Jaký používám tvar krimpovací hrany - nebo ozubu (opět terminologie), je podle mě vedlejší.
Důležité bych řekl je, jaký druh krimpu provozují. Jak jsem uvedl výše, LEE dělá krimpovací matrice, které umožňují provést Taper i Roll.

Revolverové náboje zakrimpované do krimpovací úzké drážky Roll crimpem jsou asi drženy vizuálně nejpevněji.
Nicméně Taper rozhodně pomáhá držení střely a zvyšuje tlaky také.
I když, osobně Taper (včetně collet crimpu) používám pouze v nutné míře, v podstatě, jak jsi psal.

Bylo by zajímavé změřit jak se jednotlivé druhy krimpu podepisují na držení střely.
Bohužel na to nemám potřebné vybavení, ale zamyslím se nad tím.

Dillon u puškové Taper crimp die uvádí, že je důležitá pro vycentrování krčku s tělem nábojnice a následný uniformní krimp.

LEE se trochu víc rozepisuje, uvádí, že puškové kleštinové krimpovačky:
- krimpují pevněji než jiné
- je nemožné zhroutit nábojnici, jak se to stává u roll crimpu (tady bych řekl, že se nejedná jenom o roll, prostě takle konstrukce matrice nábojnici nezboří, protože vyvíjí jenom tlak ze strany)
- testy prokázaly, že fungují i na střelách bez krimpovací drážky

K předchozím řádkám - usazovačka s krimpem je dost častý důvod zlosti přebíječe a obviňování matrice z toho, že je špatná. Protože když se dá usazovačka trochu níže, než má, tak se stane přesně to, co neumí kleštinová LEE. Dojde ke zhroucení nábojnice. Pokud se zhroutí jenom trochu, tak se vizuálně pouze uvolní střela. Pokud více, tak se zhroutí moc pěkně a viditelně.

Mezi námi, asi nejlepší cesta je uvést konkrétní matrici s obchodním označením :)
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Krimpování - mechanické spojení střely s nábojnicí

Příspěvek od pufr »

K tomu, že si někdo neumí nastavit matrici asi těžko něco říct, v jiných oblastech bychom řekli, "že se z toho nestřílí" :) To tady říct nemůžeme :!:
Nedávno jsem se seznamoval, jak se nastavuje Triebel krčkovací matrice s kalibračním bushingem a plovoucím expanderem. Tam je asi šest celkem zásadních nastavení, včetně třeba výšky expanderu, aby se na něj nedala / nemohla "natáhnout" nábojnice s "bushingem" dosud nasazeným na krčku. To je teprve radost - zničit matrici za cca 250€ček :) :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=fAeJLrJ_CzU

Ke krimpu ještě dvě snad užitečné poznámky:

Není pravda, že se kleštinovou Lee Factory Crimp matricí nedá zbortit nábojnice. Dá. Zvlášť s úplně novou kleštinou (tedy třeba v situaci, kdy někdo matrici sam doma "unboxoval" a začíná pracovat).
U nové kleštiny se občas stane, že se její segmenty vzájemně zaklíní a kleština zůstane sevřená, často téměř v horní poloze nebo těsně pod ní i po uvolnění tlaku držáku nábojnice - i při správném nastavení matrice :| Pak zůstane kleština sevřená i při zasunutí dalšího náboje. Krček dalšího náboje pak narazí do spodku sevřené kleštiny a nábojnice se krásně zbortí, pracně sestavený náboj je na vyhození.
Vyplatí se proto u nové kleštiny strhnout hrany jehlovým, nejlíp diamantovým pilníčkem a to i po vnějším obvodu, kleštinu v zářezech jemně naolejovat a na první cca stovku nábojů dohlížet shora - zda se kleština chová mravně a vždy "spadla" a otevřela se ...
Osobně jsem tak díky vlastní nepozornosti někdy v roce cca 2012 zbortil dva náboje 8x57JS (ze 100 ks) v nové Lee F.C. matrici :D 8) :oops:

Druhou poznámku mám k Taper Crimpu pistolových nábojů. Při nadměrném zaškrcení některých pevnějších nábojnic kuželem (např. MEN nábojnice Dillon matricí) dojde k uvolnění střely v nábojnici. Efekt je vyvolaný tím, že "žehlička" přelisovala nejen nábojnici, ale i střelu a to v rozsahu trvalé deformace. Střela s olověným jádrem a tombakovým pláštěm se ale po téhle "kvazikalibraci" dokáže pružností vrátit jen o cca 0,01 až 0,02 mm. Kdežto 9 mm nábojnice, zvlášť opakovaným použitím ztvrdlá, se dokáže pružností vrátit o 0,03 až 0,05 mm. Proto se za určitých podmínek dá přehnaným Taper Crimpem pistolového náboje střela uvolnit. Což se může změnou celkové délky náboje projevit už při nabíjení do komory pistole, zvlášť v automatickém cyklu. Zvětšení rozptylu nejen rychlostí ale i zásahů na terči je pak prvním důsledkem :?
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Krimpování - mechanické spojení střely s nábojnicí

Příspěvek od dalas »

Myslím, že za to může ta nešťastná angličtina, kdy pod jedním slovem si lze představit téměř ledacos. Pokud se týká výrazu Roll, použil bych český překlad zalemování. Je už jedno, zda kleštinou, hranou krimpovací matrice nebo hranou usazovací matrice, a zda je to do již vytvořené drážky ve střele, nebo kleštinou tu "drážku" ve střele vytvoříme. Prostě jde o práci jen na ústí nábojnice. Pro Taper bych použil výstižné české zažehlení. Jde zejména o stažení ústí nábojnice, které se zpravidla trychtýřovitě roztáhne, buď záměrně při usazování zejména olověných střel, nebo je deformováno spodním radiusem střely, zatlačované do matrice. Takový náboj je minimálně vhodné, ne-li nutné povrchově srovnat. Proto to výstižné zažehlení. Co se týká zvýšení napětí v nábojnici v rámci pružné deformace, obávám se že tam dojde spíše k efektu, který tu popsal Pufr. Předpětí, které je dosaženo zalisováním střely je několikanásobně větší, než to dodatečné, dosažené žehličkou. Možná bych to ani nenazval krimpováním.
Důležité ale je, abychom si tu rozumněli. Já romana200 pochpil zcela přesně. Prostě zalemoval ústí nábojnice do drážky ve střele.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Krimpování - mechanické spojení střely s nábojnicí

Příspěvek od Michal_123 »

pufr píše: stř 17.2.2021, 8:15 U nové kleštiny se občas stane, že se její segmenty vzájemně zaklíní a kleština zůstane sevřená, často téměř v horní poloze nebo těsně pod ní i po uvolnění tlaku držáku nábojnice - i při správném nastavení matrice :|
Popisuješ závadu matrice. Ještě jsem o tom neslyšel, ale logicky to možné je.
Ale pořád popisuješ chybu. Jinak ta matrice zbořit nábojnici neumí.
Ale zboříš jí tím, co popisuješ dále.
pufr píše: stř 17.2.2021, 8:15 Druhou poznámku mám k Taper Crimpu pistolových nábojů. Při nadměrném zaškrcení některých pevnějších nábojnic kuželem (např. MEN nábojnice Dillon matricí) dojde k uvolnění střely v nábojnici. Efekt je vyvolaný tím, že "žehlička" přelisovala nejen nábojnici, ale i střelu a to v rozsahu trvalé deformace.
Tak jak to popisuješ, dojde k trvalé deformaci pouze té části, která byla zmáčklá kuželem. To je jasné.
Ovšem střela se uvolní celá. Dle mého názoru se jedná o stav, který jsem popsal v předchozím příspěvku.
Je to častý jev u špatně nastavené matrice, zejména u usazovačky s krimpem.
Prostě tlak shora zbortil nábojnici a tím se uvolnila celá střela.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Krimpování - mechanické spojení střely s nábojnicí

Příspěvek od pufr »

Michal_123 píše: stř 17.2.2021, 11:40 Popisuješ závadu matrice. Ještě jsem o tom neslyšel, ale logicky to možné je.
Ale pořád popisuješ chybu. Jinak ta matrice zbořit nábojnici neumí.
Ale zboříš jí tím, co popisuješ dále
V lisu je našroubovaná matrice a náboj je zborcený (nikoli "zbořený ozubem" :) :lol: ). Pohonem lisu je v našem případě obsluha. A chyba je, až na vadné matrice, vždy chyba obsluhy. Upozornit na to, že taková závada může nastat bylo účelem příspěvku.
Řešení viny či zavinění nechám na Tobě, při škodě vyšší než 100.000 Kč na orgánech činných v trestním řízení :D
Michal_123 píše: stř 17.2.2021, 11:40 Tak jak to popisuješ, dojde k trvalé deformaci pouze té části, která byla zmáčklá kuželem. To je jasné.
Ovšem střela se uvolní celá. Dle mého názoru se jedná o stav, který jsem popsal v předchozím příspěvku.
Je to častý jev u špatně nastavené matrice, zejména u usazovačky s krimpem.
Prostě tlak shora zbortil nábojnici a tím se uvolnila celá střela.
Popisoval jsem - jak je z textu zřejmé - uvolnění střely nesprávným použitím taper Crimp matrice firmy Dillon, které znám z praxe. K uvolnění střely touhle "žehličkou", tak jak jsem ho popsal dojde pouze pokud je nadměrně "přežehlená" celá dnová část střely usazená v nábojnici.

Tebou popsaná závada je další možný případ nesprávného použití - v tomto případě Roll crimpu obvyklého typu. Určitě je správné na takovou věc upozornit! :wink:

Ta míra zaškrcení Roll Crimpem se musí vždy vyzkoušet. Traduje se třeba, že není možné zaškrtit Roll Crimpem plášťovanou střelu bez drážky.
Když jsem usazoval 200 gr Hornady RN do nábojů 9x56 MSch pomocí matric RCBS, byly opakovaně vystřelené nábojnice, transformované ze 7x64 nábojnic takové maličko "ramenatější" a hůř šly nábojištěm, zasekávaly se, muselo se nabíjet "rázně". Zkusil jsem tedy Roll Crimpem v usazovašce RCBS střelu maličko upevnit - ústí nábojnice jen lehce přimáčknout. A světe zboř se, ta 200 greinová měkká, tence plášťovaná střela (původně určená pro .35 Remington) šla v pohodě Roll Crimpem zaškrtit, dokonce celkem výrazně - v délce cca 0,7 mm. Žádná nábojnice se nezbortila. Prostě bylo možné v této konkrétní kombinaci nábojnice a střely použít Roll Crimp i na poloplášťovou střelu bez drážky ... :?
Tím neargumentuju proti nikomu, ani proti Michalovi, jen ukazuju, že vždy je potřeba krimpování, zvlášť ten probíraný Roll Crimp, vyzkoušet s danými konkrétními díly náboje, změřit, posoudit, posoudit rychlosti, rozptyly na terči ... :? užít si to :)
Pufr
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Krimpování - mechanické spojení střely s nábojnicí

Příspěvek od Michal_123 »

pufr píše: stř 17.2.2021, 13:01 Řešení viny či zavinění nechám na Tobě, při škodě vyšší než 100.000 Kč na orgánech činných v trestním řízení :D
:?: Asi si přešlápnu.
pufr píše: stř 17.2.2021, 13:01 Popisoval jsem - jak je z textu zřejmé - uvolnění střely nesprávným použitím taper Crimp matrice firmy Dillon, které znám z praxe. K uvolnění střely touhle "žehličkou", tak jak jsem ho popsal dojde pouze pokud je nadměrně "přežehlená" celá dnová část střely usazená v nábojnici.
Psal jsi o pistolové matrici Dillon.
Jestliže tato Taper crimp die je schopná přejet celou střelu, pak samozřejmě to možné je.
LEE krimpovačky to neumí, nejsou dost dlouhé a mají na spodu karbidový žehlící kroužek.
Dillon krimpovačku a formátovací matrici jsem z lisu záhy vymontoval a nahradil LEE.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Krimpování - mechanické spojení střely s nábojnicí

Příspěvek od pufr »

Celkem pěkný a stručný článek o probíraném tématu krimpování z "výukové" serie GunsAmerica Digest

https://www.gunsamerica.com/digest/relo ... -question/

Autorem je editor časopisu "American Handgunner" Tom McHale, nějaká data k němu se dají najít na jeho vlastním webu https://mygunculture.com/category/ammunition/ nebo jiných zbraňových webech
https://www.ammoland.com/author/tom-mch ... z6ml6GQYAD https://www.range365.com/authors/tom-mchale/ a dalších

V článku klasifikuje druhy krimpování, vysvětluje k čemu který druh krimpování slouží a pomocí názorných příkladů vysvětluje princip jejich funkce. V textu a zejména v závěru konstatuje, zda jednotlivé druhy krimpování zvyšují pevnost spojení nábojnice a střely nebo plní "pouze" účel úpravy tvaru náboje s ohledem na hladký pohyb náboje v nábojišti zbraně - při nabíjení apod. - což je samozřejmě taky důležitý "reloadingový" požadavek :?
Pufr
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Krimpování - mechanické spojení střely s nábojnicí

Příspěvek od Michal_123 »

Pěkné čtení.
Ta kapitola o krimpu je zajímavá, jakkoliv s některými závěry ne zcela souhlasím.
Až budu mít čas, přečtu si to celé.
Je zajímavé, že kleštinovou krimpovačku LEE autor nazývá mashed-up roll crimp.
Což je - jak píšu - zajímavé a v úplněm rozporu s obchodními i jinými názvy, i se závěry, které jsme v předchozích příspěvcích udělali.
Mimochodem, tuhle krimpovačku používám na střely bez krimpovací drážky velmi opatrně, pouze na srovnání nábojnice. Protože dovede střelu pěkně zmáčknout, když se tak nastaví.

Co se týká terminologie - na začátku jsem napsal všechno, co jsem považoval za důležité.
Vycházím ze sdělení výrobce, které v tomto případě považuji za nejdůležitější. Je jasné, že různí výrobci mají různé názvy, popsané vlastní technologie crimpů, nebo ještě lépe zapantentované jiné názvy v zásadě stejného crimpu jako ostatní.

Pořád si myslím, že je třeba označit přesně matrici, kterou byl krimp udělaný.
Tedy výrobce a jeho označení matrice.
Jinak tady budeme sice pořád plkat, ale nemáme se možnost domluvit.
A nemyslím tuhle konkrétní debatu, ale krimpování obecně.

Je to stejná situace, jako popisoval Miki Ryvola. Bylo to nějak takhle, ale jenom parafrázuji:
Dost často se stane, že hraju u ohně Bednu od whisky a neznámí lidé mě napomínají, že tak se to nehraje ani nezpívá. Tu písničku jsem napsal já. Nezlobím se na ně, je pěkné, že tak zlidověla. Pořád platí, že písnička je dítě, které pustíš do světa a ono už si žije vlastním životem…
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Krimpování - mechanické spojení střely s nábojnicí

Příspěvek od dalas »

Pokud se týká výrazu Roll, použil bych český překlad zalemování. Je už jedno, zda kleštinou, hranou krimpovací matrice nebo hranou usazovací matrice, a zda je to do již vytvořené drážky ve střele, nebo kleštinou tu "drážku" ve střele vytvoříme.
Zřejmě tok myšlenek autora článku se ubírá stejným směrem jako můj. :lol:
Já bych kluci z toho zase takovou vědu nedělal. Ničemu neuškodí, když uvedu přesný typ matrice, její nastavení, ale v konečné fázi si každý musí najít tu svoji cestičku. Proto bych se omezil pouze na silný, střední a lehký krimp. Ono tam totiž hraje úlohu více faktorů, jako je síla stěny krčku, tvrdost materiálu krčku, celková délka nábojnice, délka volného letu atd. Vždyť to sami víte.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Krimpování - mechanické spojení střely s nábojnicí

Příspěvek od Michal_123 »

Souhlas. :D
Není tak důležité, jaký krimp, ale v jaké situaci a jak silně.
Za mě, bravo Dalas.
Odpovědět