Přebíjení ráže 9x57R

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Přebíjení ráže 9x57R

Příspěvek od František Fořt »

Na komorovém výstružníku skončil i příběh mé milované Husqvarny 98 v cal. 9,3x57 ....... Lauf už sloužil necelých sto let a i sebekvalitnější švédská ocel a čištění mělo svůj limit. Veprostřed laufu byla taková malá lehounce chycená část a i přes dobré ústí a celkový stav, se i s odladěnou municí, kterou jsem používal 10 let, začal zhoršovat soustřel. Takže výměna laufu po 100 letech byla zde. Hlaveň Lothar v cal 9,3 není problém, s vynikajícím puškařem (R. Staňkem) jsem byl domluvený, akorát když jsem viděl cenu komorového výstružníku, který by se musel koupit jen pro tento účel a vosery s jeho objednáváním z USA, tak jsem holt nakonec tento kalibr opustil. A to i přesto, že k tomu mám komplet přebíjení, hromady hilzen Norma a stovky nakoupených střel. Ač jsem s tím ulovil opravdu hodně zvěře a vystřílel nějakou tisícovku ran, rozhodl jsem se nakonec z praktických důvodů pro změnu ráže.
A to jsem zvažoval 8x64, 338 federal a jiné věci, k nimž puškař výstružníky měl, nakonec jsem volil 8x57 IS ........

Ono ve finále i do té pomalé 9,3 šlo v praxi používat jen dvě kule..... a výběr jiných, vhodných, prostě není. S 9 mm to bude ještě složitější.

Pokud má puškař výstružník na 9x57R (což bych byl překvapený), bude mít celý projekt, podle mě, dost úskalí při lovecké praxi. Úplně normálně se totiž může stát, že ta 250 gr Hornady nebude při nižších rychlostech očekávaných u této ráže, na zvěři moc dobře fungovat, bude to odbíhat a nebudeš spokojený s účinky. Co pak dál? Já jsem měl u 9,3x57 "štěstí" na 16,5 g GECO, které jako měkký, kulatý SP, dobře poráželo i při ústovce 650-680 ms. Třeba fungování Oryxu 232 gr už nebylo úplně supr, ale ušlo a běžně dostupné SP 285 gr od SaB nebo Hornady, už byly zase příliš těžké na twist hlavně s kombinací s nižší rychlostí (lehce nad 600 ms), protože to je zkrátka do 9,3x62.

A to jsem měl lauf 600 mm. U kratší hlavně by to podle mě nefungovalo už vůbec kromě ran na 30 m.

Za mě má smysl řešit přebíjení takové ráže v případě, že mám či jsem zdědil takovou flintu, která je v dobrém stavu.

Patrona či flintička může být v 9x57R zajímavá, ale já tomu věštím obtíže s dobře fungující municí a hledáním optimálních střel.
martinhov
Častý návštěvník
Příspěvky: 58
Registrován: ned 24.1.2021, 23:14

Re: Přebíjení ráže 9x57R

Příspěvek od martinhov »

Pokud si pořádně přečtěte příspěvky staršího data, tak se tam píše že puškař který ty hlavně bude stavět ma komorák.
Odpovědět