8x57 JS

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 8x57 JS

Příspěvek od dalas »

Protože to bylo stejné u obou zbraní, hledal bych příčinu v možnostech, které jsou opět společné. Docela bych si vsadil na otěr střel. Mění se průtlačné síly ve vývrtu, a tím se posouvá i zásah. Vyčisti řádně chemií vývrt a zkus to RWS.
Další možností je jiný vývin rány oproti Vulkanu, kde zbraň odskakuje jinak a společně s držením zbraně to vede ke zhoršení rozptylu. Pro vyvrácení této teorie bych nechal střelit jiného dobrého střelce. To ale částečně souvisí s prvním.
Klasickým příkladem je 22.LR. Když začneš s vyčištěnou hlavní, tak se díky bordelizaci vývrtu mění i poloha zásahu, což je v důsledku velký rozptyl. Až se zabordelení hlavně stane konstantou, zlepší se i rozptyl.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 8x57 JS

Příspěvek od pufr »

vasil píše: pon 06.1.2020, 7:03 Průběh byl takový, že první RWS šla téměř do díry za vulkanem ale nízko, pak dva kliky nahoru, bum a druhá byla cca 3cm na 8 hodině a třetí bez korekce na 11hodině. Nechápu
Jeden dávný a významný účastník tohoto fóra zde kdysi propagoval svou praxi, že je ochoten nastřelit prakticky komukoli známému zaměřovač na jedné zbrani, ale trvá na krabičce nábojů, kterou zpravidla při téhle práci spotřebuje (nestřílel jen na 50 m, nastřelení ověřil - rád střílel ...) a pak s klidným svědomím může říct "ano máš to nastřelené a střílí to tak a tak".
Prostě "služba" rektifikace - nastřelení zbraně na tři náboje je nešvar, který může vést i k překvapením (ale sám se pravda tohoto nešvaru taky občas dopustím :oops: člověk má měkké srdce a ty náboje jsou dnes tááák drahé :) :D )
Pufr
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Marcus.das »

Bude to možná plk do prázdna, ale nestálo by za to zkusit napsat přímo do RWS a seznámit je s touhle zkušeností (připsat číslo série nábojů a pokud se nástřel bude opakovat tak třeba i zaznamenané rychlosti resp. jejich medián a odchylku)?. Pokud je to "systémová" chyba, určitě se to neprojevilo jen na jedné krabce a třeba si stěžoval i někdo jiný, což by u němců bylo dost pravděpodobné...
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: 8x57 JS

Příspěvek od vasil »

děkuji, za Vaše názory. Defacto uvažuji stejně jako Vy, vč.připodobnění k známému vlivu vyčistění hlavně malorážky na posunutí bodu zásahu a rozptyl. Modlil jsem se, že dostanu odpověď: "jó, tak to je známá věc..je to tak a tak". To by mi dalo pocit jistoty a klidný spánek do příští návštěvy střelnice.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 8x57 JS

Příspěvek od pufr »

Bych pár těch nábojů přeci jen - během toho týdne neklidného spánku - na tu váhu, do šuplery a na prizma strčil :?
On ten náš trh začíná být drobet proslulý tím, že spolkne úplně všechno :(
Někdy předloni jsem koupil "prémiové" náboje Baschieri & Pellagri (brokové) a zápalky tam plavaly skoro milimetr nahoru a dolů, selhačů a dobré nálady - spoustu ... :evil:
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 8x57 JS

Příspěvek od dalas »

V tom má pufr pravdu. Nakonec se ukáže, že Germán strčíl 8x57 J do krabičky 8x57 JS. :lol:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: 8x57 JS

Příspěvek od vasil »

mám ještě jednu informaci od kluka, kterému se pří testování ,kam se posune střední bod zásahu při použití různého střeliva, stalo něco podobného. Střílel 300wm, SaB SPCE, SaB Match, Hornady Eldx a zmiňované RWS Evo. Zatímco u prvních zmiňovaných došlo jen k posunutí, tak u RWS došlo k rozhození rozptylu. Zajímavé.
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: 8x57 JS

Příspěvek od kounek »

Omluva za OT, ale mě se stalo něco podobného.

Dříve jsem měl ZKK600 v 30-06 a s RWS EVO stejná zkušenost.

Rozptyl zásahů s Sell-Bell, Geco, Norma byl v rámci mých střeleckých dovedností OK. Potom jsem podlehl reklamě a koupil na zkoušku 2 krabičky RWS EVO. Na 50 metrů se nedal trefit pivní tácek. Tak jsem se vrátil zpět k Norma Oryx a od té doby je u mě EVO sprosté slovo
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
vasil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 07.12.2017, 18:14

Re: 8x57 JS

Příspěvek od vasil »

zdravím, tak se mi doposud nepodařilo ověřit svoje domněnky. Jednou jsem měl službu na jako správce a podruhé se nedostavil majitel zbraní. Co jsem ale udělal, bylo kontaktování RWS, kde jsem se setkal s velmi příjemnou odezvou, vyžádali si šarži, aby po 24hodinách odpověděli s tím že jejich zbraň s touto šarží nevykazuje odchylky. Příjemný servis. Nemám důvod jim nevěřit. Další info po vyzkoušení
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 8x57 JS

Příspěvek od pufr »

"Osmičkové" Evolutiony jsem zatím nestřílel (byť do současně provozované 8x68S mi je hlas lidu a všech těch quasi-snobů :) seskupených kolem téhle ráže "velmi doporučuje" :D ).

Ale jeden nedávný (zde OT :oops: ) zážitek k RWS Evo bych tu mohl uvést. Ozval se před 14 dny kamarád, že "mu připadá", že mu to asi střílí nějak ... (starší pán), a že raděj bere rovnou oba dalekohledy (1-6x a 2,5-15x). Obě skla jsme předloni nastřelili 4 cm nad střed/100 m právě náboji RWS s Evolution střelou. První rána větším zaměřovačem seděla velmi přesně ty 4 cm nad záměrným bodem. Po výměně zaměřovače za 1-6x a další ráně byla v terči stále jen jedna díra, tak jsme se šli podívat a skutečně, díra byla jen velmi nevýrazně oválná - cca 1,5 mm. Tak jsme už jen ten naháňkový po zralé úvaze upravili o 3 cm dolů (2 kliky), potvrdili to třetí ranou a já jsem akceptoval názor důchodce, že tím je to "vyřízené".

Rozhodně nechci tenhle zážitek vydávat za žádnou zkoušku přesnosti RWS Evolution, ale v tomto konkrétním případě přesnost zbraně/střeliva/ zaměřovače tuhle "rychlou kontrolu a úpravu" rektifikace nijak negativně neatakovala. Proběhlo to prostě přesně tak, jak by si to možná přál i Vasil ... :?
(Evo bylo.308W/180gr)
Pufr
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Myslivec Milda »

pufr píše: úte 21.1.2020, 12:01 "Osmičkové" Evolutiony jsem zatím nestřílel (byť do současně provozované 8x68S mi je hlas lidu a všech těch quasi-snobů :) seskupených kolem téhle ráže "velmi doporučuje" :D ).
Úžasně napsané. Teď jenom nevím jestli jsem ten „ hlas lidu“ nebo „quazi-snob“ . Poradíš mi s tím ?
Víš, až zase někdy přijedu do jiných zemí a světadílů, kde majitelé/pořadatelé lovů velice často používají svoje pušky v ráži 8 x68 S, právě s náboji RWS-EVO, abych je správně tituloval.

Jinak není osmička jako osmička . Například u hlavní Blaser R8 má cal. 8 x 57 IS stoupání ( twist ) 9,45“ ( 240 mm) a cal. 8 x 68 S má stoupání 11“ ( 280mm ), Teoreticky by měla ta 8x57IS lépe stabilizovat delší ( těžší ? ) střely . Přesto všechno mi moje puška- Blaser R8 v cal. 8 x 68 S skvěle, přesně, precizně a nadmíru účinně funguje právě s nábojem RWS-EVO. Jestli ono to nebude spíš v rukách a hlavách těch soudruhů kteří EVO pomlouvají. Nebo slovy klasika : myslivost je odvozena od slova závist. Na co nemáme = to pomluvíme. Tož asi tak.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Josef Kuřitka »

S první části ti neporadím. Je to o pocitu, který navozuješ ve svém okolí u lidí, kteří na tobě nejsou existenčně závislí. Ty ti mohou poradit hned. Zvislí nemusí být upřímní. Pro někoho ne a pro někoho jo. Zkus vyhodit na fóru anketu. Hlas lidu, hlas Boží.
P.S. pamatuj na přísloví: " O potrefené huse.!

Jinak Evo je pro 8x68 lehká střela a chodí rychle a tam je ten 1:11 v pohodě. Je to jak u 308W , klidně od 1:10 až po Palma 1:14. Těžké střely bych v 8x68S viděl tak na 220 grejnů + a tam už by to nemuselo být vono. Navíc klasická osma je vojenská a nevím, jaké jsou rozdíly v hloubce polí. Tipl bych, že 8x57IS bude hlubší.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Choochoo007 »

To stoupani je sice zajave, ale neni to nic prekvapujiciho, ze u 8x68 je delsi. Stabilizace střely nezavisi na hmotnosti, jako spise na delce, resp. na rozlozeni hmotnotnosti, tedy na momentu setrvacnosti, tzn. dlouha tercova strela s vysokym BC muze byt problem, ale stary kratky poloplast s RoundNose bude v pohode. Dalsi co je dulezite je uhlova rychlost, resp. ustova rychlost. Tkze pokud strelu vyzenes vykonejsim nabojem s mnohem vyssi ustovou rychlosti, je na stabilizaci v pohode zadelano. Takze teoreticky bych nerekl, ze 8x57 bude lepe stabilizovat tezsi strely, klidne to muze byt naopak vlivem vysoke rychlosti strely 8x68. Rekl bych, ze je to slozitejsi, než to jednoduse smaznout pouhym porovnanim stoupani.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 8x57 JS

Příspěvek od dalas »

Dovolím si drobné OT. Rozhodně to není tak jednoduché zredukovat stabilizaci na hmotnost střely a rychlost, případně na její délku. To jsou jen nějaké předpoklady. Celý problém tkví v tom, že střela má nějaké hmotnostní těžiště, které je současně působiště dopředné setrvačné síly. Oproti ní působí v těžišti dynamických sil odporu vzduchu síla s opačnou orientací, než má setrvačná síla. Mohou nastat tři případy. Dynamické těžiště je před hmotnostním těžištěm (blíže špičce střely) bráno proti směru pohybu. Střela bude nestabilní s tendencí se převracet. Čím bude tato vzdálenost větší, tím bude potřebovat střela větší otáčky ke své stabilizaci. (Je to případ neroztočeného vlčka, kterého chcete postavit na špici.) V opačném případě polohy těžišť jde o takzvanou šípovou stabilizaci a střela nepotřebuje rotaci ke své stabilizaci. (Vlček zavěšený na provázku) Mezi tím je samozřejmě mezní případ, kdy obě těžiště splynou. To hmotnostní těžiště má konstantní polohu, ale to těžiště dynamického odporu vzduchu cestuje axiálně s rychlostí. A aby to nebylo tak jednoduché ono cestuje i v radiálním směru, čehož výsledkem je precesní a nutační pohyb střely v rámci gyroskopické stabilizace. Je jasné, že tady hrají roli jak aerodynamické vlastnosti střely, tak i její vnitřní konstrukce. (Jinak se bude chovat střela stejného tvaru a hmotnosti, kdy jedna bude mít dutinu vpředu a druhá vzadu.) Počáteční poměr počtu otáček a úsťové rychlosti je dán stoupáním vývrtu. Tento poměr se ale mění po dráze střely a mění se i klopný moment. Takže střela nemusí být nutně stabilní po celé dráze letu.
Problém stoupání u 8x57JS versus 8x68 vidím obdobně, jako Josef Kuřitka. 8x57JS má díky zavedení střel s krátkou vodící plochou hlubší drážky a je pomalejší. Tím nehrozí její stržení v drážkách při kratším stoupání. U 8x68 nevím, jaká je hloubka drážek v porovnání s 8x57JS, ale je tam podstatně větší zrychlení a tím i nebezpečí stržení v drážkách. Proto se asi používá delší stoupání. Jen můj názor.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Myslivec Milda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 295
Registrován: pon 11.4.2011, 21:32
Kontaktovat uživatele:

Re: 8x57 JS

Příspěvek od Myslivec Milda »

Josef Kuřitka píše: úte 21.1.2020, 21:06 S první části ti neporadím. Je to o pocitu, který navozuješ ve svém okolí u lidí,........ P.S. pamatuj na přísloví: " O potrefené huse.!
Jinak Evo je pro 8x68 lehká střela a chodí rychle a tam je ten 1:11 v pohodě. Navíc klasická osma je vojenská a nevím, jaké jsou rozdíly v hloubce polí. Tipl bych, že 8x57IS bude hlubší.

Pocity mě nezajímají, fakt nemusím být permanentní přikyvovač. Platí realita a fyzikální zákony. A co se toho přísloví týká. Pro kritizování kvality náboje 8x68S – RWS-EVO ze strany těch, kteří o tom reálně prdlačky ví, ale budou nám o tom vykládat, mi napadá lepší přísloví: Budeš-li se s osly stýkat, začneš jako osel hýkat.
Co dodat ? Snad že u Blaseru mají všechny osmičky stejnou hloubku vývrtu v polích a drážkách: 7,89 / 8,20.


PS. pro p. DALAS - Tebe my měli Štroblové ve vlastním zájmu zakázat :) . Už už jsem se rozhodoval který lis, které matrice, střely a prach koupit a zkusit to přebíjení a Ty do toho zase vneseš tolik dalších proměnných, že mě tahle myšlenka nadobro opustila. Zůstanu raději u pravidla: každé hlavni "chutná" něco jiného, nejlepší je koupit několik krabiček továrních nábojů, od různých výrobců, jít na střelnici a vyzkoušet aspoň na těch 300m které náboje mají nejlepší rozptyl a toho se držet. Pro účely výkonu práva myslivosti to bohatě stačí a nemusím se s něčím nervovat a hledat kde je problém. No a prodejci přebíjecíh komponentů neudělají kšeft. Tož tak.
Odpovědět