sierra

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

30-06 Spring. - SBT

Příspěvek od roedear »

Zdravím všechny. Střílím se Sierrou SBT 11,7g Game King (S&B) v ráži 30-06. Srnčí to nerozbíjí jako 7x57, 11,2g, SPCE, ale účinek dobrý - srnec 30m, plíce/játra, zůstal v ohni, srnec 60m plíce/plíce, zůstal v ohni, srnče 80m zadní komora játra, popo?lo asi 4 m a lehlo si. Známý střílel daňka, komorová rána na 60 m, odskočil 8 m, laň po komorové ráně na 50 m zůstala také v ohni. Zajímavější je to u divočáků - sele 40 kg,prostřelené srdce na 20 m, zůstal přibitý k zemi, jedenkrát zástřel, lončák 44 kg - střela pro?la kolem páteře a přerazila trn, vysekla ?lábek ve čtyřech žebrech a zastavila se pod dekou. Jedenkrát mi ale sele, 38 kg, po zásahu ?ikmo na zadní komoru (plíce, játra, slezina) ode?lo asi 350 m. ještě že mám hafana - prvních 100 m to barvilo nic moc, výstřel byl ucpán.

Přidávám odkaz na fotku lončáka - červený bod vstřel, zelený místo nálezu střely (v druhé polovině), plus deformovaná střela Game King.
http://www.ukazto.com/?id=7129943&klic= ... &overall=1
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: sierra

Příspěvek od Začátečník »

Většinou tu každý popisuje zkušenosti se střelami GK v laboraci z Vlašimi. Častý názor je, že je účinek problematický, pokud je to na blízko. Jak je na tom Pro hunter? O té je tu jen pár zmínek. Kdo jí používáte pro přebíjení, na jakou rychlost je jí třeba laborovat, aby fungovala? Pokud funguje, je GK dobrá. Jak je na tom Pro Hunter? Vyplatí se?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: sierra

Příspěvek od pufr »

Sierra P-H 180grs SPT používám právě nyní v 308W - ležely mi doma 15 let dvě krabky, jsem si řekl, že je vyzkouším. Z 65 cm hlavně Savage 12 BVSS V5= cca 810 m/s. Zatím 6 ks černé 21 až 48 kg, jeden ks dvě rány (hřbet, komora v květnové 40 cm pšenici seté po kukuřici). Dohledávka žádná; 48 kg lončák se zadní komorou odběhl v řepce cca 50 m, barvil "použitelně" - ale žádná "hitparáda". U jednoho 22 kg lončáka jsem měl štěstí, zásah šikmo na zadní komoru zničil i ledvinu - kus zhasnul cca 1m od nástřelu, mohlo to být horší.
Střela vlastnostmi nevybočuje z ostatních "jednoduchých" poloplášťů (separace jádra od pláště při zásahu kostry vcelku běžná) - přesnost velmi dobrá - z uvedené zbraně cca 1/2 MOA.

V manuálu Sierra lze najít informaci, že tvar dna pláště GK - biogivální - umožní snažší separaci jádra od pláště než u PH - věřil bych, že jich výrobce "pár" do želatiny a jiných cílů vystřelil a ví o čem mluví.

Kdysi - když začly stížnosti na vlašimské náboje se Sierra GK - jsem vytavil jádro z této "staré" ProHunter střely (neb jsem s nimi byl v devadesátých letech v 30-06 celkem spokojen) a z "vlašimské" S-GK, tvrdost slitiny v obou případech, pokud se pamatuji, na úrovni 12 "Brinellů".

Názor - S-PH je dobrá poloplášťová střela s velmi dobrou přesností, se kterou se dá lovit stejně dobře jako s obdobnými kvalitními poloplášti (RWS, Geco, ...), průbojný účinek, jak jsem ho na výše uvedené střele v 30-06 a 308W pozoroval je "dobrý", ze střely se uvolňují úlomky rozšiřující střelný kanál k výstřelové straně, zvyšující ranivý účinek + bonus - při velmi příznivé ceně vás vůbec nebude mrzet, pokud budete sestavu náboje piplat 200 či více ranami - což je i velmi zodpovědný střelecký tréning.

Ještě mi napadá, že kdo vyzkoušel tuhle 220 gr krasavici
https://www.sierrabullets.com/store/pro ... -220-gr-RN
a akceptoval její "strmější" dráhu letu (při použití v 30-06 a 308W), nedá na ní dopustit :)
Pufr
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: sierra

Příspěvek od Začátečník »

Děkuji. Zdá se, že je přesná a příliš nerozbíjí. Jak to bylo daleko? Jaká je na srnčí? Jestli jí budu zkoušet, budu potřebovat .311 a v té se krasavice nevyrábí. Škoda. Za pokus by určitě stála.
Jakým prachem a jakou dávkou to honit?
miso243
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 169
Registrován: úte 12.1.2010, 18:10

Re: sierra

Příspěvek od miso243 »

Pro -hunter v 311 sa vyrába v 125,150 a 180 gr.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: sierra

Příspěvek od pufr »

Dobré rozptyly se S-PH 180grs mám v 308W při délce náboje 72,1 mm - střela na kontakt s vývrtem, s 2,86g Lovex D073.6 - mírně "ostřejší" šarže (+ nbc Lapua, zápalka Federal 210LR )

Se srnčím nová zkušenost žádná, moc ho nestřílím; pokud se z 90. let pamatuji, nikdy jsem osobně u této střely u srnčí zvěře nezaznamenal průstřel těla bez významné deformace - expanze střely, ale věřím, že se to může stát.

Ano, skutečně RN "krasavice" na úrovni 220gr se v průměru .311 už hledá hůř (Hawk, Woodleigh, Frontier - dostupnost i cena jsou jinde :?
Pufr
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: sierra

Příspěvek od Začátečník »

Děkuji. Zkusím tu 180 grainovou Sierru. Zkoušel jsem se podívat po těch těžkých krasavicích a třeba ten Woodleigh je cca 25 Kč za kus. To už je opravdu dost. Podobné, ale lehčí jsem našel třeba Hornady interlock RN a Speer RN. Obě kolem 180 grainů Máte s nimi někdo zkušenosti?
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: sierra

Příspěvek od BwanaHunter »

U Hornadyho 311 nevidím žádné, jakouže to používáš ráži?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: sierra

Příspěvek od Začátečník »

Mosin. Dělá .312. To je použitelné. Jinak stačí kalibr. Třeba z .318 už bych asi nekalibroval kvůli plášti střely, ale tohle je rozdíl opravdu zanedbatelný. Možná by se ani kalibrovat nemusely.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: sierra

Příspěvek od BwanaHunter »

312 dela. Jinak s Hornady Interlock RN zkusenosti mam, ale v 264 (6,5) a v 375...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: sierra

Příspěvek od pufr »

Mi by se do Mosina víc než ty špičaté Sierra líbily třeba tyhle, s poctivě připájeným pláštěm:
http://www.speer-bullets.com/ballistics ... spx?id=107

Třeba tady v Norimberku kolem 10/ks Kč (když už jsem tu ve vláknu s tím Speerem OT :)
http://www.waffen-rabitsch.de/
Pufr
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: sierra

Příspěvek od Začátečník »

Sierry už jsou na cestě. Určitě bych je rád. Zdá se, že jsou přesné a vcelku účinkují. Nikdo vyloženě nenadával. Možná je to jen můj dojem, ale řekl bych, že špičaté střely jsou obecně méně háklivé na navážku a létají dobře i s pomalejším prachem. Nějaké rady jsem dostal, teď už jen mít dost času na zkoušení. Určitě nechci zůstat jen u jedné střely. Ještě aspoň 2 nebo 3 bych otestoval rád. Jedna bude určitě Vlašim SP. Tedy pokud mi to hned nerozmluvíte.
Jakákoliv zkušenost s Hornady RN je vítána. Když není nikdo, kdo má zkušenosti ve 311, musí stačit, co je.
Ten Speer RN vypadá na papíře opravdu dobře. Vím. Patří to do jiného vlákna, ale by taky nějaká zkušenost?
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: sierra

Příspěvek od BwanaHunter »

Ad Hornady RN - v 375 H&H fungovaly skvele. Bez jakekoliv vyhrady. V 6,5x57 to bylo komplikovanejsi. Cerna i nejaka vysoka bez problemu, ale na srnci byly trochu tvrde, prostrelovaly prilis hladce, zver odchazela, i kdyz ne daleko, a znacila dost netypicky. V moji Zetce taky trochu zlobila delka strely, byly pro tuhle razi a zbran trochu moc dlouhe a parkrat se mi to seklo pri rychlem prebijeni.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: sierra

Příspěvek od fary »

Hornady RN 308W. Zkušenosti vesměs pozitivní, kompaktní, netříštivá střela, průstřel vždy, výstřel do pětikoruny, barvení odpovídající velikosti výstřelu. Přesnost dle mých měřítek vynikající. Zvěř zhasíná v ohni nebo odskok do 15ti metrů. Ale jak je psáno v předešlém příspěvku, kloním se k tvrzení, že lepší práci odvádí na těžší zvěři, v mém případě pouze černá. Lišky netrhá, prostřelí téměř jak celoplášť. Já za sebe jsem velmi spokojen.
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: sierra

Příspěvek od fary »

K předchozímu příspěvku hmotnost 180grs
Odpovědět